Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#771282 Πως ηταν το ταξιδι? Κινηση/έξοδα?
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#771285
Thomas_C200K έγραψε:Πως ηταν το ταξιδι? Κινηση/έξοδα?


Στο δικό μου κατέβασμα , πήγαμε πιο χαλαρά από ότι συνήθως , που πηγαίναμε Βιέννη Αθήνα με μια νύκτα Σερβία .
Φέτος κάτσαμε Βελιγράδι , Σκόπια και μετά Χαλκιδική .
Βελιγράδι τα συνήθη ,γράφτηκαν και λεπτομερείς πιο πάνω από άλλους
Σκόπια ήταν κάτι καινούργιο για μας μιας και δεν είχαμε σταματήσει τις άλλες φορές (τέταρτο και τελευταίας βαλκανικό κατέβασμα αυτό )
Πολύ φτώχεια , ήταν και Κυριακή που όλα τα εστιατόρια είναι κλειστά με βάση κάποια νέα εργατική νομοθεσία όποτε πιο πολύ περπατήσαμε στην παλια αγορά που είχε γενικά φαγάδικα . Κάτσαμε σε κάτι στυλ Μπαραιρακταρη με πολύ γρήγορο προσωπικό γραμμή παραγωγής τα κεμπάπ …εφαγα τα δάχτυλα μου… τιμές χώμα
Το ξενοδοχείο που έβαλα δεν ξέρω τι τιμές βαράει γενικά εμένα μου το έβγαλε μια προσφορά για δυο σουίτες σύνολο κάνα 200αρι … τώρα λέμε για δωμάτια πολύ μεγάλα με κάτι ωραια features και πρωινό μπουφέ άντε γεια …βασικά ήταν 5στερο κανονικά όχι μόνο στο όνομα
Από κίνηση είχε αρκετή Σερβία … βασικά Βιέννη μέχρι Βουδαπέστη χάλια είχε πα λαβώσει ο κόσμος πως δεν τρακάραμε …κάτι απότομα φρεναρίσματα και συγκεντρώσεις αριστερή κάτι τύποι νανγαινου στα χόρτα για να μη τρακάρουν μιας και δεν προλάβαιναν να τρακάρουν ..
Για άλλη μια φορά η μετάβαση Αυστρία Ουγγαρία είναι πολιτισμική υποβάθμιση .. έτσι και σταματήσεις σε κάνα βενζινάδικο βρώμα παντού γυφτοι κτλ
Σύνορα σερβια που είναι και τα πιο δύσκολα πάντα φάγαμε πακέτο
Έδειχνε το Google maps μια ώρα ++ αναμονή από τα κανονικά αλλά είχε κανένα 2ο πιο μικρό λίγο πριν έπρεπε να γεια στον Ε5 ως 15 λεπτά αναμονή … (Thomas , ξέρεις ποιο….)
Την ψιλιάστηκα τη δουλειά για να δείχνει το Google πάει κόσμος αλλά ας το δοκιμάσω
Πήγαμε και παιδευτήκαμε 2+ ώρες ….
Τα αλλά σύνορα ήταν οκ, βΜΚ κάνα 50 λεπτό και Ελλάδα κάπου εκεί ίσως μια ώρα
Από κόστη βενζίνες δεν ξέρω δεν ήμουνα σε mental state να ασχοληθώ, σκοπιά ήταν σίγουρα φτηνότερα , Ελλάδα έβαλα για πρώτη φορά ever όταν φύγαμε από Χαλκιδική και έπαθα σοκ με το 115 € :dizzy:
Μιας και ήρθα Δεσκάτη στο γυναικόχωρι επιτέλους πήγαμε στον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας … τι ωραια ήταν εκεί
Χαλκιδική 9/10 αμάξια Βαλκάνια αλλά πολύ διαφορετική εμπειρία αυτή τη φορά , δε μας ενόχλησαν .
Βουρβουρου κτλ από εκεί πολύ ήσυχα ότι θέλαμε , πήρα βάρκα , βρήκα και ένα μέρος Ροδιά beach bar η κάπως έτσι που είχε πολλά δέντρα και κάτι πουφ μαξιλάρες και ξαπλώνει κάτω από τον ίσκιο και λιωσαμε δεν ήθελα τιποτα άλλο
Τιμές πολύ λογικές , στυλ νορμαλ όχι τουπέ στυλ κυκλαδες , Ψαροφαγία Αρίστος πολλάκις
Ο καιρός μας έκανε τη χάρη χωρίς ζεστές αέρηδες… μόνο όταν φεύγαμε πλάκωσε κατι καταιγίδες . Πέταξα και drone καργα

Πατρίδα ωραια …emotional φάση καθώς κλείδωσα το σπίτι Βιέννη και άντε γεια , στο ανέβασμα πάμε Χάγη πλέον (μέσω Ανκόνα )
Άβαταρ μέλους
By bebes
#771288 Μας έκανες την καρδιά περιβόλλι με τις αναμονές στα σύνορα :sorry:
Πέρασες και αρχές Ιούλη, τι να πω εγω που παω κέντρο Αυγούστου;

Βρήκα οτι μεταξύ Σερβίας Ουγγαρίας υπάρχουν 7 συνοριακοί σταθμοί.
3 ειναι ανοιχτοί 24ωρο (οι δυο "γνωστοί" κι ενας κοντά στην Κροατία), αλλά υπάρχουν κι άλλοι 4 με πολύ μικρή κίνηση οι οποίοι λειτουργούν 7-19:00.
Το περασμα απο τα κύρια διοδια αυτη την εποχή διαρκει 5 ωρες.
Σκεφτομαι για διανυκτέρευση Νοβι Σαντ και πρωι πρωι να παω σε καποιον κοντινο παρακμιακό να δοκιμάσω την τύχη μου :roll:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#771307 Πέρσι Κακαβιά στο μπες Ελλάδα χαράμισα 6ωρες στον καύσωνα. Έχω ακούσει και περισσότερες
Άβαταρ μέλους
By Serf
#771338 Για στείλτε "ψαγμένους" συνοριακούς σταθμούς Ελλάδα-Β.Μακεδονία, Β.Μακεδονία-Σερβία, Σερβία-Ουγγαρία οι γνώστες...

Το πλάνο είναι να ξεκινήσουμε 6/8 ξημερώματα από Αθήνα για να φτάσουμε 7/8 βράδυ στη Βουδαπέστη. Αλλά με αυτά που διαβάζω βλέπω να φεύγουμε 5/8 απόγευμα από Αθήνα και να κάνουμε μια διανυκτέρευση Β. Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#771460
Serf έγραψε:Για στείλτε "ψαγμένους" συνοριακούς σταθμούς Ελλάδα-Β.Μακεδονία, Β.Μακεδονία-Σερβία, Σερβία-Ουγγαρία οι γνώστες...

Το πλάνο είναι να ξεκινήσουμε 6/8 ξημερώματα από Αθήνα για να φτάσουμε 7/8 βράδυ στη Βουδαπέστη. Αλλά με αυτά που διαβάζω βλέπω να φεύγουμε 5/8 απόγευμα από Αθήνα και να κάνουμε μια διανυκτέρευση Β. Ελλάδα.

Σερβία Ουγγαρία.
Δεν τα δοκίμασα ακόμα, όπως τα αλιευσα απο το Φ/Β
...
Τα κύρια και δευτερεύοντα τελωνεία της Ουγγαρίας - Σερβίας.
με κοκκινο ανοιχτα 24 ωρες συνορα.
με μπλε ανοιχτα συνορα απο 7πμ - 7 μμ ( τοπικη ωρα).
Σύνορα:
1. Udvar
2. 2.Batina - Bezdan
3. 3.Bački Breg
4. 4.Tompa - Kelebija
5. 5.Horgos - Roszke
6. 6.Bacsalmas - Bajmok
7. 7.Assothalom - Backi Vinogradi
8. 8.Horgos 2
9. 9.Dzala - Tiszaszigeten
10. 10.Rabe - Kubekhaza ( εχει και τριεθνες συνοριακο μνημειο Ουγγαριας - Σερβιας - Ρουμανιας ακριβως διπλα απο τον δρομο).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#774549 Φτάνει το καράβι αύριο Ανκόνα 12.00 μεσημέρι
Άντε μέχρι με κατέβουμε ελέγχους κτλ πες να είμαστε δρόμο 13.00

Πρέπει να φτάσω Λουκέρνη για βράδυ , κάπου 700 χιλιόμετρα
Να υπολογίζω να φτάσουμε γύρω στις 22.00 ;
Δεν τι έχω κάνει αυτό το κομμάτι από Μιλανο προς τα πάνω αλλά πιστεύω θα είναι εύκολο , εκτός απρόοπτων βέβαια

Επίσης τη βινιέτα την ελβετική βλέπω ηλεκτρονικά δεν την έχουν Ε; Μόνο manual
Άβαταρ μέλους
By elvet
#774558
KiloMeater έγραψε:Φτάνει το καράβι αύριο Ανκόνα 12.00 μεσημέρι
Άντε μέχρι με κατέβουμε ελέγχους κτλ πες να είμαστε δρόμο 13.00

Πρέπει να φτάσω Λουκέρνη για βράδυ , κάπου 700 χιλιόμετρα
Να υπολογίζω να φτάσουμε γύρω στις 22.00 ;
Δεν τι έχω κάνει αυτό το κομμάτι από Μιλανο προς τα πάνω αλλά πιστεύω θα είναι εύκολο , εκτός απρόοπτων βέβαια

Επίσης τη βινιέτα την ελβετική βλέπω ηλεκτρονικά δεν την έχουν Ε; Μόνο manual

Θεωρητικά έχεις άνεση χρόνου. Καθυστερήσεις μπορεί να έχεις παντού (από το καράβι ακόμα) στην Ιταλία, ειδικά μετά το Μιλάνο. Υπάρχει και το απρόβλεπτο της κίνησης στο Gotthard, αλλά βραδυνές ώρες είναι καλύτερα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#774567
elvet έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Φτάνει το καράβι αύριο Ανκόνα 12.00 μεσημέρι
Άντε μέχρι με κατέβουμε ελέγχους κτλ πες να είμαστε δρόμο 13.00

Πρέπει να φτάσω Λουκέρνη για βράδυ , κάπου 700 χιλιόμετρα
Να υπολογίζω να φτάσουμε γύρω στις 22.00 ;
Δεν τι έχω κάνει αυτό το κομμάτι από Μιλανο προς τα πάνω αλλά πιστεύω θα είναι εύκολο , εκτός απρόοπτων βέβαια

Επίσης τη βινιέτα την ελβετική βλέπω ηλεκτρονικά δεν την έχουν Ε; Μόνο manual

Θεωρητικά έχεις άνεση χρόνου. Καθυστερήσεις μπορεί να έχεις παντού (από το καράβι ακόμα) στην Ιταλία, ειδικά μετά το Μιλάνο. Υπάρχει και το απρόβλεπτο της κίνησης στο Gotthard, αλλά βραδυνές ώρες είναι καλύτερα

Συμφωνα με μαρτυρίες στις σελιδες του Φ/Β σχετικές με ταξιδια απο Ευρωπη προς Ελλαδα και ανάποδα, το τούνελ εχει μεγάλες καθυστερήσεις, είδικά στο "κατέβασμα" (για την ώρα).
Δεδομένου οτι ειναι ΣΚ, θα πρέπει να λάβεις σοβαρα υπόψη το ενδεχομενο καθυστέρησης.
Περυσι εκανα το δρόμο ανάποδα και μετα απο συμβουλη του Mirage δεν πέρασα το τούνελ, και πηγα απο τον παλιο δρόμο απο το πάσο του Gotthard.
Πολυ ωραία διαδρομή, αν κρινω απο τα σταματημενα αυτοκίνητα που εβλεπα κάτω, πρέπει να πηγα πιο γρηγορα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#774634 Για να είμαι ειλικρινής εγώ θα προτιμούσα να σταματήσω είτε στο Como είτε κάπου στο Ticino.
Οι πιθανότητες να αργήσει το πλοίο, να αργήσεις να βγείς απο το πλοίο και φυσικά να έχει μποτιλιάρισμα στην Ανκόνα και σε άλλα σημεία είναι αρκετα μεγάλες επειδή ειναι ΣΚ. Δεν ξέρω αν τα πλοία γενικά είναι στην ώρα τους, πέρσι είχα ακούσει απο αρκετούς παράπονα. Έλεγχος στην Ιταλία δεν υπάρχει, απλά βγαίνεις απο το πλοίο και οδηγείς. Η μαγεία του να κινείσαι μέσα στη ζώνη Σένγκεν.
Για το τούνελ μπορείς να τσεκάρεις τις κάμερες και το twitter απο το παρακάτω λινκ ή ενναλακτικά πάς απο το πάσο. Μετά το τούνελ λογικά δεν θα βρείς ιδιαίτερη κίνηση.
https://www.tcs.ch/de/tools/verkehrsinf ... tunnel.php
Βινιέτα μπορείς να αγοράσεις στα σύνορα ή σε κάποιο βενζινάδικο στην Ιταλία κοντά στα σύνορα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#774651 Είναι λίγο περίεργη φάση δεν έχουμε πολύ ώρα για τουρισμό όπως στο κατέβασμα πχ .
Απλά πρέπει να φτάσω Χάγη Κυριακή βράδυ και το μοίρασα έτσι .
Στη χειρότερη θα φτάσουμε και πιο αργά φρόντισε να δέχεται late checkin το ξενοδοχείο
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#774857 Πάντως αυτες τις μέρες που έκλεισαν τα σχολεία στη Γερμανία γίνεται χαμός γενικά.Ειδικα όσοι θα περάσετε σύνορα Σερβίας Ουγγαρίας κτλ έχετε το νου σας γιατί διαβάζω για κάτι 7 ώρες αναμονή και παθαίνω πλάκα...


< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#774858 Πάντως αυτες τις μέρες που έκλεισαν τα σχολεία στη Γερμανία γίνεται χαμός γενικά.Ειδικα όσοι θα περάσετε σύνορα Σερβίας Ουγγαρίας κτλ έχετε το νου σας γιατί διαβάζω για κάτι 7 ώρες αναμονή και παθαίνω πλάκα...
Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#775025 Ιταλία Ελβετία Γερμανία , απίστευτη πυκνότητα αμαξιού στις εθνικές . Έχει βγει ο κάθε καψερός στο δρόμο να πάρει την εκδίκηση του για τα 2 χρόνια κοβιντ