Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rafi
#766660
elvet έγραψε:Για το Βελιγράδι όπως ειπώθηκε φαγητό έχει πολύ καλό, παντού έφαγα καλά, αλλά για καλύτερο θυμάμαι αυτό, όπου με είχε πάει και ντόπιος
http://www.stara-hercegovina.rs/en/
Πήγα στο συγκεκριμένο και ήταν πάρα πολύ καλό, αρκετά κοντά στο κέντρο. Προσυπογραφω

.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#766732
elvet έγραψε:Για το Βελιγράδι όπως ειπώθηκε φαγητό έχει πολύ καλό, παντού έφαγα καλά, αλλά για καλύτερο θυμάμαι αυτό, όπου με είχε πάει και ντόπιος
http://www.stara-hercegovina.rs/en/

Αυτο το ανέφερε κι ο rafi σε παλαιοτερο ποστ και το έχω ήδη σημαδέψει στον χάρτη :shifty:

rafi έγραψε:Προτείνω την περιοχή Zemun η οποία έχει πολύ καλά εστιατόρια καφετέριες στην όχθη του Δούναβη. Με αυτοκίνητο είναι πολύ εύκολη η πρόσβαση, με λεωφορείο δεν έχω ιδέα, λογικά θα είναι εύκολο από το κεντρο

.


Corto Maltese έγραψε:Πρέπει να πηγαίνουν και καραβάκια αν θυμάμαι καλά στο Ζέμουν, αλλιώς η διαμονή από ότι είδα είναι δίπλα στην Σκανταρλίγια, μια χαρά για τουρισμό. Έτσι κι αλλιώς πρέπει να είσαι σούπερ γκαντέμης για να μη φας καλά στη Σερβία.

Αρχικά δεν ειχα σκοπο να επισκευτώ το Ζέμουν, αλλά βλέπω οτι δεν ειναι και μακριά, θα παμε χαζεύοντας με τα πόδια και θα γυρίσουμε με ταξί ή καραβάκι.

Το θεμα ειναι να μην μας τα μπερδέψει ο καιρός...

Ευχαριστώ όλους, θα κανω κι εγω το ριβιού μου μόλις γυρίσω :roll:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#767430 Είμαστε σε φάση σχεδιασμού διακοπών με βασικό προορισμό την Κροατία. Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες κατάλαβα ότι το εθνικό πάρκο του Πλίτβιτσε αποτελεί must. Το ερώτημα είναι ανεβαίνοντας από Αθήνα, που να κάνουμε δύο διανυκτερεύσεις ακολουθώντας διαδρομή από Βόρεια Μακεδονία και Σερβία (από Αλβανία λογικά θα επιστρέψουμε).

Πιο αναλυτικά σκέφτομαι τα εξής με αναχώρηση από Αθήνα
- 6/8: Διανυκτέρευση 1η προς συζήτηση
- 7/8: Διανυκτέρευση 2η προς συζήτηση
- 8/8: Διανυκτέρευση Πλίτβιτσε
- 9/8: Διανυκτέρευση Πλίτβιτσε (full day στην περιοχή)
- 10-19/8: Διανυκτερεύσεις παραλιακά στην Κροατία. Προς συζήτηση το που, αλλά σε σταθερό σημείο. Έχω κάνει κάποιες ακυρώσιμες κρατήσεις στο Cavtat, χωρίς ιδιαίτερη αναζήτηση προς το παρόν
- 20/8: Διανυκτέρευση Καστοριά
- 21/8: συνέχεια διακοπών σε ελληνικό έδαφος
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#767481
Serf έγραψε:Είμαστε σε φάση σχεδιασμού διακοπών με βασικό προορισμό την Κροατία. Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες κατάλαβα ότι το εθνικό πάρκο του Πλίτβιτσε αποτελεί must. Το ερώτημα είναι ανεβαίνοντας από Αθήνα, που να κάνουμε δύο διανυκτερεύσεις ακολουθώντας διαδρομή από Βόρεια Μακεδονία και Σερβία (από Αλβανία λογικά θα επιστρέψουμε).

Πιο αναλυτικά σκέφτομαι τα εξής με αναχώρηση από Αθήνα
- 6/8: Διανυκτέρευση 1η προς συζήτηση
- 7/8: Διανυκτέρευση 2η προς συζήτηση
- 8/8: Διανυκτέρευση Πλίτβιτσε
- 9/8: Διανυκτέρευση Πλίτβιτσε (full day στην περιοχή)
- 10-19/8: Διανυκτερεύσεις παραλιακά στην Κροατία. Προς συζήτηση το που, αλλά σε σταθερό σημείο. Έχω κάνει κάποιες ακυρώσιμες κρατήσεις στο Cavtat, χωρίς ιδιαίτερη αναζήτηση προς το παρόν
- 20/8: Διανυκτέρευση Καστοριά
- 21/8: συνέχεια διακοπών σε ελληνικό έδαφος

Με το Τεσλα? Συγγνωμη για το οφ τοπικ.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#767485 Εξαιρετικά! Αυτο εχει ενδιαφέρον. Όχι δεν ειρωνευομαι ουτε σπαμαρω. Το γραφω προς αποφυγή παρεξηγησης.
Για να μην πιανω αλλο χωρο.
Β.Μακεδονία θέλει μιαμιση ωρα για να την διασχίσεις, δεν θυμάμαι να εχω συναντήσει κάπου στον δρομο φορτιστή.
Αντιθέτως στην Σερβία στον αυτοκινητόδρομο εχω δει εναν πεταμενο σε διόδια. Μου έκανε κάτι σα της Blink στην γεφυρα Ριου Αντιριου.
Αυτά τα ελάχιστα απο μενα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#767854 ΠΡΟΣΟΧΗ, ΠΡΟΣΟΧΗ!!! 6/8 είναι η εθνική γιορτή της Κροατίας και εγώ που δεν το ήξερα δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να βρω κατάλυμα. Αποφάσισε και κλείσε γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#767857 @Serf
η εποχή που πάς είναι πολύ busy, οπότε φρόντισε να έχεις επάρκεια χρόνου και... μπαταρία στο αυτοκίνητο.
Η αλήθεια ειναι οτι στα Σκόπια δεν είδα πάρκινγκ με φορτιστές, αλλά φτιάχνουν.
πχ σε ενα μεγαλο βενζινάδικο κοντα στο Κουμάνοβο που σταμάτησα γυρίζοντας, έκαναν ολική ανακαίνιση και μεσα στα άλλα εφτιαχναν και σταθμούς φόρτισης.
Στη Σερβία είδα τουλάχιστον δυο πάρκινγκ στον αυτοκινητόδρομο που ήταν μόνο για φόρτιση ηλεκτρικών αυτοκινήτων.

Κατά τ'αλλα:
Ειχα να παω οδικώς βαλκάνια απο πρίν τον κορωνοϊό.
Στα Σκόπια τα διόδια αυξήθηκαν, είναι 7ε με 5!!! σταθμούς :lipsealed:
Στη Σερβία ακύρωσαν τους μετωπικούς και πληρωνεις μια φορά (12,7€ μεχρι Βελιγράδι).
Τον ρημαδοπεριφερειακό του Βελιγραδίου ακόμα τον φτιάχνουν και φένεται να εχει πολύ δουλειά ακόμα...

Στο Βελιγράδι σκάσαμε στο φαΐ και στις μπύρες. :)
Στην παλια ερζεγοβίνη πήγαμε πρωτη μερα, έβρεχε και κατα διαστήματα και ημασταν κουρασμένοι.
Ο σερβιτόρος καθόλου εξυπηρετικός, με το ζόρι μας έφερε κατάλογο στα αγγλικά και τελικα φάγαμε μπιφτεκια και κεμπαμπ (σουτζουκάκια) τα οποία τα έφεραν χωρις γαρνιτούρα και με μια κουταλια κρεμα βουτυρο απο πάνω (την οποία ειχαν σε πολύ μεγαλη εκτίμηση).
Φουλ κρέας, φουλ λίγδα, εμένα μου άρεσαν αλλα οι υπόλοιποι δεν...
Την επόμενη μέρα χάζεψα λίγο σε μαγαζια που είχαν φωτογραφίες τα φαγητα, οπότε αρχίσαμε να τρώμε καλύτερα :lol:

Οι μεγάλες μπύρες βαρέλι είχαν απο 1,80€ έωσ 2,40 στο πιο ακριβό (σημαντικά φτηνότερες απο το εμφιαλωμένο νερό), οπότε εκτός απο τον πρωινό καφέ πίναμε μόνο μπύρες :s_drinks

Γενικά γυρίσαμε αρκετά, κάναμε πάνω απο 40 χιλιόμετρα περπατώντας, δεν προλάβαμε να πάμε στο Ζεμουν, ουτε σε ενα νησάκι με πλαζ εκει κοντα (Ada Ciganlija) που μας πρότεινε η κοπέλα απο το ξενοδοχείο.
Αφιέρωσα την τελευταια μερα που φεύγαμε για να δουμε τον πύργο Αβαλα και τη γύρω περιοχή, οπότε Ζεμουν θα πάμε την επόμενη φορά

Γενικά ωραία ήταν η εμπειρία απο (μόνο) Βελιγράδι για εκδρομή. Απο Λάρισα έκανα ενα 8ωρο την κάθε διαδρομή πηγαίνοντας με τα όρια.
Πλέον η διαφορά στην τιμή του καυσίμου δεν είναι όπως παλιά υπέρ των Σκοπιανών, 1,71 έβαζα το πετρέλαιο εκεί, 1,78 στη Σερβία, όταν στην Ελλάδα είχε, ας πούμε 2€, το οποίο το πάρω με τιμολόγιο και βγαίνει φτηνότερο απ'ολους.
Αντε να δούμε που θα παει αυτη η δουλεια με τα ακριβά καύσιμα
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#768068 Για όποιον παει Βελιγράδι και θέλει να φαει τα τοπικα restaurant pink. Καλά θα είναι να γινει κρατηση εκτός άμα είναι καποια άκυρη μερα και ωρα.

Sent from hell >
Άβαταρ μέλους
By jaxws
#768145 Αφου μιλάμε για Βελιγράδι και μου αρεσει η ιδέα για ενα 3ημερο να θεσω καποιες ερωτήσεις;
Γινονται δεκτές οι ταυτότητες ή χρειαζεται διαβατήριο;
Κοστος διαμονής για 4μελής οικογενειά και γενικα κόστος. Ειναι σαν εμάς οι φθηνότερα;
Για αξιοθέατα θα μελετήσω λιγο καλύτερα τα παραπάνω ποστ.
Γενικά θα ηθελα ενα χαλαρό 3ημερο με περιήγηση της πολης αγχωλυτικό γιατί μολις τελειώσαμε τις πανελλήνιες.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#768164 Όσοι πήγατε πρόσφατα για πείτε, είναι ακόμα leader το Βελιγράδι σε φιλικές/προσχαρες/αιθέριες υπάρξεις;;!
Είχαμε πάει πριν πολλά χρόνια, φοιτητές ακόμα, με 3-4 φίλους και πάθαμε όλοι μ@υνοπλακα... Κανείς παραπονεμένος, και μάλιστα τον έναν τον πήραμε σχεδόν σηκωτο γιατί δεν έφευγε..... είχε ερωτευτεί κι αν δεν τον τραβαγαμε ακόμα εκεί θα ήταν.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#770214 Τελικά κλείσαμε 6-13/8 στη Βουδαπέστη. Εκτός απροόπτου, με μια διανυκτέρευση στην άνοδο (5/8) στη Νις (Σερβία). Εκκρεμεί απόφαση για 13-20/8. Έχουμε ακυρώσιμες κρατήσεις για Κροατία, και το ψάχνουμε ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#771147 Εκλεισα ξενοδοχεία για ενα road trip μεχρι Πολωνία.
Θεσσαλονίκη, Τάτρας, Κρακοβία, Βαρσοβία, Γκντάνσκ, Δρέσδη, Πράγα, Μπρατισλάβα, Θεσσαλονίκη.

Αναχώρηση Παρασκευή 5/8 και επιστροφη Δευτέρα 15/8.
Πρωτη και τελευταία διανυκτέρευση δεν έκλεισα, γιατι φοβάμαι μηπως εχω τίποτα επικα μποτιλιαρίσματα στα σύνορα και δεν προλάβω.
Ισως κλείσω Νόβι Σαντ στο ανέβασμα.

Λέτε να τον πιώ με την κίνηση;
Θέλω να πιστεύω οτι θα κινούμαι αντίθετα με το μεγάλο ρεύμα ταξιδιωτών απο βορα προς νότο

Δυστυχώς οι ημερομηνίες ήταν ανελαστικές λόγω υοχρεώσεων και των παιδιων πλέον...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#771242 Φέτος στο κατέβασμα κάναμε δυο στάσεις , εκτός από Βελιγράδι πήγαμε και μια μέρα Σκοπια
Τρελή κιτσαρια τα σκοπιά με τα αγάλματα στη πλατεία , η παλιά αγορα τι γυφτοτπυρκια
Όμως φάγαμε κάτι φοβερά κεμπάπ και μπακλαβάδες

Από ξενοδοχείο έμεινα σε ένα 5στερο Limak luxury hotel το οποίο ήταν εξαιρετικό σε χώρους καθαριότητα κτλ