Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#775067 Μαζί με όλους τους καψερους κι εσυ, ο καψερος εξπατ με τους ντενεκεδες λαδι και φέτα στο πορτ μπαγκαζ που δεν ήξερε πως η Ελβετία εχει τριήμερο και πως σε 2 απο τα μεγαλύτερα κρατίδια της Γερμανίας ξεκινάνε σχολικές διακοπές.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#775079 Εξπατ εισαι οταν γυρνας με τρουφες και αυγοταραχο. Με λαδι και φετα λεγεσαι μεταναστης :rtfm:

Παντως ο κιλομητερ μαλλον γλιτωσε το χαμο, τους εβλεπε πηγμενους στο απεναντι ρευμα λογικα, ολοι κατεβαινουν αυτος ανεβαινε, σωστα?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#775083 Αναρωτιεμαι, αυτους τους αυτοκινητοδρομους θελουμε; :hmmm:

Τιγκα στην κινηση με τον καθε λετσο; Ενας δρομος να οδηγησεις με την ησυχια σου δεν υπαρχει στην Ευρωπη; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#776544 Πρωί Σαββάτου 20/8 θα φύγουμε από το Σιμπένικ της Κροατίας με στόχο κάποια στιγμή την Κυριακή 21/8 να φτάσουμε στο Πόρτο Χέλι, δηλαδή με μία διανυκτέρευση. Στο μέσο περίπου της διαδρομής είναι τα Τίρανα. Έχει κάποιος να προτείνει πού να μείνουμε με κλειστό χώρο στάθμευσης; Ή μήπως εναλλακτικό σταθμό (βλ. πόλη) διανυκτέρευσης;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#776546 Ειχαν μεινει σε ενα εντυπωσιακο και συναμα εντυπωσιακα πανφθηνο οι γονεις μου, εμοιαζε με headquarters της μαφιας, δεν παιζει να το βρω τωρα ρε γμτ. Αν βρεις ενα με χρυσο, ΠΟΛΥ χρυσο παντου, αυτο θα ειναι
Άβαταρ μέλους
By Serf
#777465 Όποιος σκοπεύει να περάσει από Κροατία πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθεί το Εθνικό Πάρκο των Λιμνών Πλίτβιτσε.

Μακράν το μεγαλύτερου φυσικού κάλλους τοπίο που έχει τύχει να βρεθώ. Απανωτές λίμνες, μικρότερες/ μεγαλύτερες, σε διαφορετικά υψόμετρα (η καθεμία τροφοδοτεί με νερό την αμέσως πιο κάτω), περιτριγυρισμένες από ένα δάσος! Καμιά εικοσαριά χιλιόμετρα μονοπατιών, ως επί το πλείστον στο επίπεδο των λιμνών, με πολλά από αυτά πάνω σε ξύλινα μονοπάτια/ γέφυρες μερικά εκατοστά πάνω από τις λίμνες!!!

Ο μικρός (κλείνει τα έξι τον Οκτώβριο) περπάτησε 15-17χλμ χωρίς να παραπονεθεί ούτε δευτερόλεπτο.

https://maps.app.goo.gl/mZLxZKSdAsqfmThB6

Υ.Γ.: Μόλις βρεθώ σε laptop θα ανεβάσω και δικές μας φωτογραφίες!!

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#777468 Απίστευτη επίδοση! Στην ίδια ακριβώς ηλικία, η Μυρ-Talk περπάτησε τότε 8 χιλιόμετρα στο Πάρκο της Παύλιανης και δεν άντεχε άλλο. Κι είναι παιδί που δεν γκρινιάζει.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#777506
Dimsabas έγραψε:Απίστευτη επίδοση! Στην ίδια ακριβώς ηλικία, η Μυρ-Talk περπάτησε τότε 8 χιλιόμετρα στο Πάρκο της Παύλιανης και δεν άντεχε άλλο. Κι είναι παιδί που δεν γκρινιάζει.
Μεγαλύτερη αυτονομία από το Tesla σε ανώμαλο έδαφος έβγαλε!!
Άβαταρ μέλους
By bebes
#777757 Ολοκληρώθηκε το road trip 11 ημερών και σχεδόν 5000χιλιομετρων.
Μας άρεσε πολύ η Πολωνία :inlove: και νότια στα Τάτρας (όπως και η Σλοβακία), αλλά και η υπόλοιπη χωρα, πολύ περιποιημενοι δρόμοι και χωρια, πανέμορφες πόλεις, πάμπολα δάση...

Από Ελλάδα έφτασα Βαλτική μέσω Πολωνίας και γύρισα από Γερμανία, Τσεχία κλπ
Στο ανέβασμα έφαγα μεγάλη πίκρα (3ωρη καθυστέρηση) στο τελωνείο Σκοπίων Σερβίας, δίωρο μποτιλιάρισμα στα έργα μεταξύ Νις και Βελιγραδίου και ενα 3 1/2 ωράκι στε ενα μικρό τελωνείο μεταξύ Σερβίας και Ουγγαρίας. (τα μεγάλα έλεγαν για 8ωρα :lipsealed: ). Εκει έγινε κι ενα μάλωμα με Αυστριακούς που προσπέρασαν την ουρα και ήρθαν να μπουν μερικά αυτοκίνητα πρίν απο μας (Αν δείτε βίντεο το χειμώνα στους Αρβύλα του στύλ " don't touch me μωρή πατσαβούρα" να ξέρετε είμαστε εμείς :lol: ). Δεν ήταν πολλά τα αυτοκίνητα, 110 μέτρησα πριν απο μένα, αλλά δούλευε ενα γκισέ με εναν Ούγγρο αούγκανο που έψαχνε το κάθε αυτοκίνητο :dizzy: .
Γενικά παρατήρησα στα τελωνεία με κίνηση και σε κάποια μποτιλιαρίσματα, οι περισσότεροι με αντικοινωνική συμπεριφορα (χωσίματα, κλέψιμο σειράς, ΛΕΑ κλπ) είχαν Αυστριακά νούμερα. Ηθελα να ήξερα αν θα τολμούσαν να το κανουν αυτό στην Αυστρία, που ο επόμενος θα καλούσε κατευθείαν την Πολιτσάι :rant:

Απο'κει και πάνω δεν ξανασυναντησαμε κίνηση, εκτός απο κάποιες παραθεριστικές περιοχές της κάθε χώρας.
Στο γυρισμό πέρασα απο τα ίδια σύνορα στην Ουγγαρία και ειχα δυο αυτοκίνητα μπροστά, επέλεξα να περασω βραδυ τη Σερβία οπότε δεν ειχε καθόλου κίνηση (ενω απο απέναντι μέτρησα ουρες μέχρι και 7,5 χιλιομέτρων στα έργα της Νις :vava: )
Μια ώρα τελωνείο Σερβία Σκόπια και μετα αέρα μεχρι Ελλάδα.
Ειμασταν το μοναδικό αυτοκίνητο με Ελληνικες πινακίδες, 90% Σερβοι και 10% διαφορα κυρίως ΓερμανοΑυστριακά.

Λίγο μετά το πιο απομακρυσμένο σημείο της διαδρομής, στη διαδρομή από Γκντάνσκ προς Δρέσδη, άναψε λαμπάκι κινητήρα και σχεδόν αμέσως και το ESP.
Το αυτοκίνητο (Subaru outback 2.0 diesel) πήγαινε αλλά δεν επιτάχυνε, σαν να μην δουλευε η τουρμπίνα.
Την άλλη μέρα στη Δρέσδη έψαξα συνεργείο Subaru (άλλη πίκρα αυτή :x ) και αφού βρήκα, τους παρακάλεσα να το πριζώσουν για να δούμε τον κωδικό βλάβης.
Μου έβγαλαν μια διάγνωση με τον κωδικό, χωρίς να μου πουν τι είναι και χωρίς να μου πουν αν είναι σοβαρό ή όχι, κι αν μπορώ να συνεχίσω το ταξίδι μου για Ελλάδα :thumbsdown:
Κωδικός: Ρ0107, τον οποίο δεν μου εξήγησαν, μου τον εξήγησε ο μηχανικος μου από Ελλάδα και είναι ο αισθητήρας εισαγωγής αερα (MAP sensor).
Ήθελαν να τους το αφήσω τουλάχιστον μια μέρα να το κοιτάξουν για να μου πουν τι μπορούμε να κάνουμε (όχι απαραίτητα να το επισκευάσουν).
Μου είπαν επίσης ότι αν ήταν γερμανικό αυτοκίνητο θα το άφηνα έτσι κι αλλιώς γιατί δεν θα επέτρεπε ο εγκεφαλος τη μετακίνηση του :shifty:
Τέλος πάντων, ξεκίνησα να γυρίσω και στο πρώτο πάρκινγκ μόλις μπήκα Τσεχία, δεν έπαιρνε μπρος (έκανε σαν να δούλευε με εναν κύλινδρο)
Μετά από έναν καφέ (ενώ είχα βγάλει τον πόλο), πήρε, συνέχισα πέρασα και από τις άλλες πόλεις που είχα προγραμματισμένες και έφτασα Ελλάδα (4,5 μέρες μετά). Ξεφόρτωσα τις βαλίτσες και τότε θυμήθηκε να μην ξαναπάρει μπροστά. Το έβαλα στο πάρκινγκ σπρώχνοντας, σπιτι όμως με γύρισε.
Έκανε 2500 χιλιόμετρα έτσι, με 5 άτομα και φουλ μπαγκάζια. Στο δρόμο πήγαινα με 120-150, γενικά κατάλαβα ότι δε δούλευαν και τα ηλεκτρονικά του, cruise control, ο υπολογιστής ταξιδιού έδινε πολύ χαμηλές τιμές κατανάλωσης, και δεν ξέρω τι άλλο.
Την άλλη εβδομάδα πάει συνεργείο για να βγει το πόρισμα :sorry:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#781522 Λοιποοοον, μετα απο κατι ομορφα 14ωρα στη δουλεια κερδηθηκε μια εξτρα μερουλα αδεια και απο αυριο αξημερωτα ξεκιναει σουλατσο ευρωπαικο.
Δυο μαντραχαλοι θα ειμαστε, ξεκιναμε απο Θεσσαλονικη, και το γενικο πλανο μετα απο 5λεπτη τηλεφωνικη συνομιλια ειναι Βουδαπεστη-Κρακοβια-Πραγα. Η οργανωση για το συγκεκριμενο ταξιδι ειναι μηδεν, κυριολεκτικα και αυτο οφειλεται 100% στην κωλοδουλεια.
9 βραδια μαξιμουμ, ημερησια χλμ αδιαφορα ειμαστε "φορτηγατζηδες" αμφοτεροι.

Οποιαδηποτε συμβουλη για:

-vfm διαμονη/διασκεδαση
-tips για τα συνορα (βινιετες, συνορ.σταθμους)
-must see σε Ουγγαρια, Σλοβακια (Κοζιτσε?), χαμηλα Πολωνια (Βροτσλαβ?), Τσεχια
-ανταλλακτηρια


Ξερω οτι κανω λιγο καταχρηση του forum τελευταια στιγμη, αλλα δεν προλαβαινω να διαβασω ολα τα θεματα.
Εχω κρατησει το ποστ της Βουδαπεστης να το διαβασω σε καμια σταση στη Σερβια!

Επιτελους αδειουλα γμτπτνμ :s_whiteflag :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#781590
sebastian έγραψε:Βουδαπεστη-Κρακοβια-Πραγα

Πωωωωωω πρέπει να κυκλοφορούν φοβερά μωρά σε τούτα τα μέρη. :eat:
Καλό βόλι.