Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rafi
#432118 Τελικα απο ΚΕΠ δεν προλαβαινω να αλλαξω διπλωμα. Θα παω μηχανολογικο απο Δευτερα.

Επιπλεον διαβαζα οτι στο εξωτερικο αν η ταυτοτητα εχει εκδοθει περισσοτερα απο 15 χρονια πριν δε γινεται δεκτη. Επισης καποιες χωρες λεει δε δεχονται ταυτοτητες που ξεκινανε με Φ και δατ ιζ δε κεις στην περιπτωση μου.

Να τους πιστεψω και να τρεχω και για ταυτοτητα;

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#432144 Δεν ξέρω πόσο ικανή σαν συνοδηγός είναι η καλή σου και αν ξέρει από χάρτες αλλά η δική μου είναι ενοχλητικά, απελπιστικά άχρηστη σε αυτό οπότε λέω ναι, να χρησιμοποιήσεις πλοηγό, έτσι κι αλλιώς τον έχεις στο τηλέφωνο, θυμήσου να κατεβάσεις και τους σχετικούς χάρτες να τους έχεις offline.

Αυτοκίνητο το πιο αξιόπιστο. Αν ήταν το ίδιο θα έλεγα το πιο μεγάλο για πιο άνετο ταξίδι αλλά στην περίπτωσή σου αυτό δεν παίζει.
Αυτό που είναι στην Αθήνα πόσο καλά το ξέρεις, ποιος το φροντίζει, αν δεν είναι καλά συντηρημένο δε θέλεις να χάνεις χρόνο εσύ να το τσεκάρεις πριν φύγεις.

Στο θέμα των οικονομικών με κάνεις να νιώθω άβολα. Δεν ξέρω κόστος διαμονής/φαγητού για αυτά τα μέρη αλλά αναφέρεις ποσά σχετικά χαμηλά για διαμονή-φαί με τρόπο οριακό, ότι δηλαδή δε θέλεις να ξεφύγεις. Από την άλλη τα χλμ θα είναι κάμποσα και θα χρειαστείς βενζίνη και τυχόν διόδια, έξοδα για τα οποία σε βλέπω εντελώς χαλαρό, τα θεωρείς έκτακτα. Μετά κάτι λές και για καράβι (πέραν της Κρήτης Πειραιά) που ξεφεύγεις τελείως μια και όλα αυτά είναι έξοδα μεγαλύτερα της διαμονής σου...
Εγώ τα καύσιμα/διόδια/βίζες τα θεωρώ τα πιο εύκολα προβλέψιμα έξοδα και αν, όπως μου δίνεται η εντύπωση τα χρήματα δεν περισσεύουν, καλό είναι να τα υπολογίσεις και να τα περιλάβεις στον προϋπολογισμό από την αρχή. Και να έχεις και κονδλυλι για επιπλέον τακτικά έξοδα όπως δωράκια, μουσεία. Μετά από αυτά θα πρέπει να έχεις και πρόβλεψη για τα έκτακτα πχ βουλκανιζατέρ, φαρμακείο-γιατρό κλπ αχρείαστα. Και πιστωτική/χρεωστική/prepaid οπωσδήποτε.

Καλό ταξίδι.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#432393
rafi έγραψε:Επιπλεον διαβαζα οτι στο εξωτερικο αν η ταυτοτητα εχει εκδοθει περισσοτερα απο 15 χρονια πριν δε γινεται δεκτη. Επισης καποιες χωρες λεει δε δεχονται ταυτοτητες που ξεκινανε με Φ και δατ ιζ δε κεις στην περιπτωση μου.

Να τους πιστεψω και να τρεχω και για ταυτοτητα;

Μύθος. Δεν υπάρχει περίπτωση να ψάξουν για 15ετία στην ταυτότητα, δεν είναι δουλειά τους και δεν τους ενδιαφέρει. Είχε βγει και μία αντίστοιχη βρώμα με το ΘΕΣ/ΝΙΚΗ, ρώτησα αν ισχύει και γελούσαν. Για την ακρίβεια και ftr με ταυτότητα ΘΕΣ/ΝΙΚΗ δεν μπορείς να εκδόσεις διαβατήριο, αλλά ταξιδεύεις όπου δέχονται ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Και αφού μιλάμε για λατινικούς χαρακτήρες που κολλάει το Φ; F θα δει ο ξένος συνοριοφύλακας.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#432503 Λοιπόν, το πλάνο που αποφασίστηκε έιναι το εξίς:

2 νύχτες Βελιγράδι
2 νύχτες Βουδαπέστη
2 νύχτες Λιουμπλιάνα
2 νύχτες Ζάγκρεμπ
2 νύχτες Βελιγράδι
και μία διανυκτέρευση Θεσσαλονίκη, μάλλον στην άνοδο

Νομίζω θα υπάρχει χρόνος για αρκετά πράγματα, αλλά δε θα είναι και η υπερβολή της πρώτης σκέψης.
Επιπλέον με τις συγκεκριμένες επιλογές θα κρατηθεί και το κόστος σχετικά χαμηλά.

Σχετικά με την ταυτότητα, η δικιά μου είναι αυτή με τους λατινικούς χαρακτήρες γραμμένους στο χέρι.
Για αλλαγή διπλώματος από το ΚΕΠ μου είπαν 2 μήνες, αλλά αν τη θέλω για ταξίδι να πάω από Δευτέρα στο μηχανολογικό.. Θα δούμε τι θα πούνε..

Από συνάλλαγμα χρειάζεται καθόλου στις ΠΓΔΜ, Σερβία;
Βενζίνη πού συμφέρει και που όχι;
Στα σύνορα τέτοια εποχή προβλέπεται καθόλου μποτιλιάρισμα; Από αυτά που διαβάζω εδώ σε άλλα τοπικά φαντάζομαι πως όχι..
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#432704 Νο προμπλεμ η ταυτότητα. Κι εγώ τέτοια έχω και έκανα πέρσι για διακοπές παρόμοιο ταξίδι.

Συνάλλαγμα να κάνεις στα σύνορα σε Σερβία και Κροατία σίγουρα. Για Ουγγαρία δεν ξέρω έχω πολύ καιρό να πάω, αλλά και εκεί θα έκανα. Καλύτερα να πληρώνεις σε τοπικό νόμισμα αντί να παριστάνεις το κοτόπουλο για μάδημα.

Βενζίνη θα βάλεις ακριβώς μόλις μπεις στα Σκόπια. Μην το αφήσεις για αργότερα, μπορεί και να αργήσεις να ξαναβρεις.

Καλό ταξίδι και καλή διασκέδαση.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#432708 Κατά την άποψη μου είναι κρίμα να φτάσετε μέχρι Βουδαπέστη και να μην πάτε Βιέννη. Κόψτε κάτι από το Ζαγκρεμπ και την Λιουμπλιάνα και πάτε Βιέννη. Στην θέση σας ίσως να έκοβα και την Θεσσαλονίκη στην άνοδο, μιας και σε καμιά 10αριά ώρες μπορείτε να είσαστε Βελιγράδι από Αθήνα.

Συνάλλαγμα στην Σερβία είχαμε κάνει μέσα στο Βελιγράδι (είχε στο κέντρο ανταλλακτήρια). Βενζινάδικα είχε αρκετά στον δρόμο (αρκετά ΕΚΟ), δεν είχαμε γενικά θέμα να μην βρούμε.
Άβαταρ μέλους
By teddx
#432899 Για ποιο λογο βαζεται διανυκτερευση δυο ημερων στο βελιγραδι δυο φορες?? Μια στην αναβαση και μια στην καταβαση

< Smart ultra >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#433040 Οι δύο διανυκτερεύσεις είναι καλές γιατί έχεις μία πλήρη μέρα στο Βελιγράδι - που τη θες. Ταπεινή μου άποψη; Χωρίς να σου αλλάζω τα μέρη, η Σλοβενία ή το Ζάγκρεμπ μπορούν να πάρουν μία μέρα ακόμα. Και οι 2 της δεύτερης διανυκτέρευσης του Βελιγραδίου να γίνουν μία και ίσως στο Νόβι Σαντ. Η 3η σε Λιουμπλιάνα ή Ζάγκρεμπ θα τη χρειαστείς για να πας είτε Πλίτβιτσε είτε για να κάνεις στη Σλοβενία (μαζί με επίσκεψη στο Μπλεντ) μία ωραία γύρα στις Ιουλιανές Άλπεις, από Kranjska Gora μέσω του Vrsic pass.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#438254 Συντομο update.

Τελικα η Ουγγαρια απορριφθηκε λογω παραλογων εγγυησεων στα ενοικιαζομενα σπιτια και για λογους συμπτυξης χρονου και κοστους. Οποτε εχουμε κλεισει 2δν βελιγραδι 2 ζαγκρεμπ 3 λιουμπλιανα και αλλες 2 βελιγραδι επιστρεφοντας. Τα κλεισαμε απο airbnb με συνολο 235€. Πιστευω πολυ καλα.

.