Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rafi
#429884 Αγαπητοί συμφορουμίτες θα χρειαστούμε τα φώτα σας..

Καθώς οι μέρες καλώς εχόντων των πραγμάτων πλησιάζουν για ένα όνειρο που θέλουμε να πραγματοποιήσουμε με την κοπέλα μου τα 2 τελευταία χρόνια..

Τα μπικικίνα πάνω κάτω βρέθηκαν, η σεζόν εδώ κάτω στα Χανιά σιγά σιγά πλησιάζει στο τέλος της και είναι ο καιρός και για εμάς να οργανώσουμε τις διακοπές μας μετά από πολύυυ καιρό..

Το κονσεπτ είναι το εξίς:

Αφετηρία από Χανιά, αρχές Οκτώβρη, στάση/αφετηρία από Αθήνα όπου έχω σπίτι και road trip 10+/-1 ημερών σε Βαλκάνια και ίσως και λίγο κεντρική ευρώπη.

Τα μόνα σίγουρα δεδομένα μέχρι στιγμής είναι η διαμονή 2 βραδιών στο Βελιγράδι συν μία έξτρα στο Νόβι Σαντ (μήπως αντί για διαμονή να γίνει βόλτα και οι μερες στο Βελιγράδι να γίνουν +1, ή ακόμα και 2 είναι πολλές; Τελικά ούτε αυτό είναι σίγουρο).
Το μπάτζετ καλό είναι να κρατηθεί περίπου στα +/- 40€ για διαμονή + 40€ περίπου για φαγητό κάθε μέρα +30€/ημέρα απρόβλεπτα, εισητήρια για μουσεία κλπ. ας πούμε ότι η μπεζίνα και τα διόδια είναι στα έξτρα, αλλά όσο πιο χαμηλά κρατηθούν τα 40+40+40 τόσο θα βοηθήσουν στα διόδια κτλ.

Διαμονή σε σπίτια με airbnb στα Βαλκάνια που είναι φτηνά, camping σε Αυστρία, Γερμανία, Ιταλία αν τελικά τραβήξουμε προς τα εκεί.
Προτάσεις για camping στα παραπάνω μέρη καθώς και εκτίμηση κόστους και αν αυτά θα είναι ανοιχτά αρχές Οκτώβρη (βρίσκω ελάχιστες πληροφορίες) ευπρόσδεκτες.

Υπάρχει δυνατότητα διαμονής σε φιλικά σπίτια στη Θεσ/κη και στις Σέρρες είτε κατά την άνοδο, έιτε κατά την κάθοδο είτε και στις δύο περιπτώσεις..Βγαίνει απευθείας το Αθήνα-Βελιγράδι; :hmmm:

Έχει εξεταστεί και το ενδεχόμενο επιστροφής με καράβι.

Έχουν προταθεί μέρη όπως:

Ποντγκόριτσα
Ντουμπρόβνικ
Σεράγεβο
Ζάγκρεμπ
Δαλματικές ακτές
Λιουμπλιάνα
Βουδαπέστη
Χάλστατ
Μόναχο
Μιλάνο (φιλικό σπίτι)
Μπολόνια

Βασικό, η ύπαρξη καλού φαγητού..!

Γενικά στο παρελθόν, αλλά πάνε και 8 χρόνια από την τελευταία φορά έχω κάνει 2 roadtrip Κεντρική Ευρώπη +άλλα 3 με γονείς ακόμα πιο παλιά, οπότε θέμα εξοικίωσης κτλ. με τρόπους οδήγησης, πρασινες κάρτες βινιέτες κτλ. τουλάχιστον σε πιο εξευρωπαισμένα μέρη δεν τίθεται.

Εννοείται ότι θα πάω να εκδόσω νέο δίπλωμα οδήγησης, το παλιό μου έχει λιώσει σχεδόν (όποιος ξέρει κόστος ας το πει)..
Ζητώ τα φώτα σας σε σχέση με την ανάγκη για διαβατήριο και νέου τύπου ταυτότητα (έχω την παλιά με γραμμένα λατινικά στο χέρι και σε κάθε σύνορο από Ελβετία προς Ιταλία-Γερμανία κλπ την τελευταία φορά μου τα κάνανε τσουρέκια για κάνα 5λεπτο αλλά δεν είχα θέμα εντέλει).
Ζητώ απόψειςκαι για την επιλογή αυτοκινήτου:
1. renault clio 1.2 tce 2009 μέση κατανάλωση σε πόλη 6.1lt/100 γύρω στο 7lt/100 σε αυτοκινητόδρομο με υψηλές ταχύτητες. Αξιόπιστο, 130.000km, δεν έχει βγει ποτέ εκτός Ελλάδος. (-) έξτρα κόστος πήγαινε έλα από Χανιά-Πειραιά. Πολύ άνετο ταξίδι με ίσως λίγο κουραστικά καθίσματα για την :inlove: .
2. renault scenic 1.6 2004 με μέση κατανάλωση σεπόλη 9lt/100 και 7.5 σε εθνική με υψηλές ταχύτητες και βγαλμένα τα πίσω καθίσματα, επίσης άνετη δυνατότητα μέτριου ύπνου στο πίσω μέρος σε περίπτωση που γίνει κάποια στραβή με ξενοδοχεία κτλ. Ερωτηματικό στην αξιοπιστία (210.000km + κακό παρελθόν), θα είναι η 6η του φορά στο εξωτερικό (δεν έχει χαλάσει ποτέ στο εξωτερικό). Θόρυβος από ανάρτηση στις λακούβες, δυσκολία στις θήκες για καφέ (πολύ βασικό!) και για μικροαντικείμενα (για μεγαλο-μικροαντικείμενα είναι τέλειο αν κατάλαβε κανείς τι θέλω να πω). Το αμάξι βρίσκεται Αθήνα και θα γλιτώσω εισητήρια Αθήνα-Χανιά. Ιδανικό για χαλαρό cruising αλλά αν και κουραστικό στις λακούβες, πιο ευέλικτο από το clio μέσα στις πόλεις.

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις/ιδέες απόψεις για μέρη εστιατόρια, αξιοθέατα, μουσεία, περιοχές φυσικού κάλους, ήπιες πεζοπορίες, δραστηριότητες διαδρομές (προτιμώ εκτός εθνικής όποτε μπορώ), βοήθεια στην επιλογή αμαξιού, ταξιδιωτικά έγγραφα, διόδια, που βάζουμε βενζίνη καιπου όχι....Γενικά όλα ευπρόσδεκτα..

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το κατεβατό που ίσως είναι και λίγο χωρίς συνοχή..

edit: Για GPS δε νομίζω ότι χρειάζεται, έχω κάνει και ταξίδια με χάρτη χωρίς πρόβλημα πριν από την εποχή των smartphone. Επίσης αν ισχύει αυτό με το roaming έχω και 11GB στο κινητό από το φοιτητικό να τα φάω σε google maps αν χρειασστεί..
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#429886 Ποιος παλαβός πρότεινε Ποντγκόριτσα;

Ερώτηση πριν τοποθετηθώ: θες να δεις τα μέρη ή να πάρεις μια ιδέα και να λες ότι πήγες;
Άβαταρ μέλους
By rafi
#429889 Θέλω να δω στοχευμένα μέρη, δε θέλω πουθενά να κάτσ παραπάνω από 2 άντε ίσως 3 μέρες για το Βελιγράδι όπου έχω υψηλές προσδοκίες.. Κάθομαι Χανιά 6 συνεχόμενους μήνες και θα μου άρεσε να ήμουν σε "κίνηση" κατά τη διάρκεια του ταξιδιού..
Ποντγκόριτσα νομίζω είχε προταθεί από την κοπέλα μου μετά από κάτι ταξιδιωτικά βίντεο που είχε δει..
Αλλά θα ήθελα πολύ να ακούσω αν & ποια από τα παραπάνω δεν αξίζουν τον κόπο..
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#429890 Επειδή δε θα έχεις πολλές μέρες μείνε 2 στο Βελιγράδι αλλά αποφάσισε άμα θα κινηθείς προς Αδριατική ή προς βόρεια. Πάρε το αμάξι που έχει cruise control. Όταν αποφασίσεις τι θες να κάνεις ξανά μιλάμε

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By rafi
#429898 Αλλο ενα βασικο που δεν εγραψα ειναι οτι το scenic εχει παλιες πινακιδες και αυτος πρεπει να ηταν ο λογος που μου κανανε πεσιματα σε καθε συνορο την τελευταια φορα.

cc δεν εχει κανενα..

Εγω βλεπω εφικτο ενα τριπ του στιλ 2 μερες βελιγραδι, 2 βουδαπεστη 2 αυστρια (για σνιτσελ) και σιγα σιγα επιστροφη μεσω κροατιας ισως..

.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#429900 Θα συμφωνήσω με τον από πάνου.

rafi σε ρώτησα γιατί τα μέρη που έβαλες είναι για γιαπωνέζικου τύπου διακοπές.

Η Ποντγκόριτσα είναι μία Λάρισα. Μια επαρχιακή πόλη που πριν τη διάσπαση δεν ήταν καν ποτέ πρωτεύουσα. Στο Μαυροβούνιο βλέπουμε την όμορφη παραδοσιακή πρωτεύουσα της χώρας και νυν έδρα του Προέδρου και του Αρχιπαπά και παλιότερα του βασιλιά την Τσετίνιε και ΚΥΡΙΩΣ το Κότορ. Και ενδιάμεσα για γερά νεύρα το δρόμο που τα ενώνει. Kαι τα βουνά είναι όμορφα στο φαράγγι της Ζέτα ή στο Ζάμπλιακ, στο Κολάσιν και ενδιάμεσα. Πήγαινε στη Μπούντβα, στο Σβέτι Στέφαν, αλλά μη σπαταλήσεις πάνω από 2 ώρες στην Ποντγκόριτσα μη φας, δεν έχει νόημα.

Στο Βελιγράδι 2 μέρες μίνιμουμ, αν θες να πας και στο Νόβι Σαντ κάντο εκδρομή, μην αλλάζεις δωμάτια. Εγώ έμεινα στον ξενώνα Miss Depolo. Στείλτους viber (πες ότι ένας γνωστός μου το πρότεινε) και θα σου αφήσουν πριβέ δωμάτιο με μπάνιο στα 35 με πρωινό χωρίς χρεώσεις. Είναι φιλέλληνες και σε καλό σημείο. Και έχουν και κλειστό πάρκινγκ. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Το Ζάγκρεμπ είναι όμορφο με πολύ ευχάριστη νυχτερινή ζωή, αλλά δε φτάνει το Βελιγράδι ή τη Λιουμπλιάνα. Η Λιουμπλιάνα είναι και όμορφη και καλή σα βάση για εκδρομές. Σημείωσε τα παρακάτω μέρη στη Σλοβενία: Μπλεντ, Ποστόινα είναι τα must κάθε επισκέπτη της χώρας.

Από Κροατία - Δαλματία πλέον έχουν γίνει διάσημες οι λίμνες Πλίτβιτσε ένα σπάνιο θαύμα της φύσης. Αξίζει να φας μία μέρα. Απο Δαλματία δεν ξέρω τι παίζει με το Ντουμπρόβνικ τώρα που πάει ο κάθε ούγκανος και περιμένει να δει τη Σέρσεϊ να τριγυρίζει ξεβράκωτη στους δρόμους, αλλά είναι αντικειμενικά μία πολύ όμορφη πόλη. Όπως όμορφη είναι και η Κόρτσουλα από τα νησιά που είδα. Σπλιτ, Ζαντάρ, Τρογκίρ μόνο αν θες να φας όλο το ταξίδι στη Δαλματία.

Από τα άλλα που έγραψες μόνο αν θες για το γαμώτο να κάνεις καταδρομική μέχρι το Χάλστατ, κάντο. Είναι κάτι ξεχωριστό. Αλλιώς περιορίσου στην πρώην Γιουγκοσλαβία.

Δυστυχώς για Σεράγεβο δεν μπορώ να βοηθήσω.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#429913 Χάλστατ υπέροχο...
Είναι σε απόσταση βολής απο Γιουγκοσλαβία??
Δεν του το χα!

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#429915 Θα πρότεινα χαλαρά την Βόρεια διαδρομή μιας και μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα τα μέρη που μπορείς να δεις και πιο ξεκούραστη ως διαδρομή (αν σκεφτείς ειδικά πως Οκτώβρη θα νυχτώνει νωρίς και δε θες λογικά να οδηγείς σε άγνωστους δρόμους με στροφές). Επίσης, δεν ξέρω τι αξία έχει να πάει κάποιος στις Δαλματικές ακτές Οκτώβρη μήνα, που λογικά δεν θα μπορεί να κάνει κανένα μπάνιο.

Πριν λίγα χρόνια είχα κάνει το Θεσσαλονίκη - Βιέννη και πίσω, μέσα σε 5 ημέρες. 1 βράδυ Βελιγράδι, 2 Βιέννη και 2 Βουδαπέστη. Μακάρι να μπορούσα να καθίσω 10 ημέρες, αλλά ακόμη και έτσι πρόλαβα να δω αρκετά πράγματα. Το αυτοκίνητο το παρατούσα στο parking του ξενοδοχείου και γυρνούσαμε την πόλη είτε με τα πόδια είτε με μετρό.
Για αυτοκίνητο θα έπαιρνα μαζί μου το πιο αξιόπιστο και ας είναι πιο μικρό. Εμείς το είχαμε κάνει με ένα Fiesta 1.4 και ταξιδέψαμε ανετότατα μιας και οι δρόμοι είναι πάρα πολύ καλοί (ειδικά μετά την Νότια Σερβία) και λόγω ραντάρ πάνω από 130 έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να πας.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#430133 Καταρχήν ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις και τις χρήσιμες πληροφορίες..

Μπέρδεψα την Ποντγκόριτσα με τις πανέμορφες λίμνες Πλίτβιτσε, όντως δεν είχε πέσει ποτές στο τραπέζι..

Η Αυστρία μπαίνει έτσι ακριβώς σαν καταδρομική για το σνίτσ.. ε... για το Χάλστατ φυσικά.

Τέλειες οι συμβουλές για Σλοβενία, Μαυροβούνιο..

Όντως για τη βόρεια διαδρομή μας βλέπω..

Για τα βασικά σχετικά με τις ταυτότητες, τα διαβατήρια και τα διπλώματα δεν άκουσα καμιά συμβουλή..Νομίζω αυτά προέχουν αυτή τη στιγμή γιατί αν χρειάζομαι διαβατήριο πρέπει να τρέξω από Δευτέρα κιόλας..
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#430151 Στο σύνορα σκοπιά Σερβία νομίζω διαβατήριο ειναι καλύτερα απ ταυτότητα .
Σκοπιά θες και πράσινη κάρτα για το αμάξι
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#430210 Ταυτοτητα με αγγλικά θες μόνο, πράσινη κάρτα όπως ειπώθηκε και οι πινακίδες που ανέφερες δεν έχουν σχέση. Οδηγείς με τα όρια.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#430244 Όταν είχα περάσει εγώ παλιότερα, είχαμε μόνο τις ταυτότητες (με αγγλικούς χαρακτήρες προφανώς) και δεν είχαμε πρόβλημα πουθενά. Πράσινη κάρτα χρειαστήκαμε στα Σκόπια. Το γεγονός ότι δεν είχαμε ήταν και ο λόγος που χάσαμε μια μέρα από τις διακοπές, καθώς τρέχαμε τελευταία στιγμή στην Interamerican Αύγουστο μήνα για να την προμηθευτούμε. :thumbsdown:

Προσωπικά μου φάνηκε πολύ χρήσιμη η εφαρμογή GPS (Sygic) που φρόντισα να κατεβάσω στο κινητό μου το βράδυ πριν φύγουμε. Καλοί και οι χάρτες, αλλά τα GPS είναι πολύ πιο ενημερώμενα και γλιτώνεις χρόνο (πράγμα πολύτιμο σε ολιγοήμερες διακοπές).
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#430403 Το GPS το θες για να βρεις πράματα εντός πόλεων. Το Βελιγράδι ή το Ντουμπρόβνικ δε γίνεται να τα χάσεις. Την Ούλιτσα Μίλος Ντράγκοβιτς 135 όμως ποιος χάρτης θα στη δώσει; Βάλε ένα Sygic, τζάμπα είναι.