Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#419994 Δυστυχώς η οργάνωση του υποφόρουμ των ταξιδιών μας έχει ξεφύγει, και χάνεται πολύ πληροφορία σε διάφορα τοπικς.

Ας προσπαθήσΩμε να το μαζέψουμε λίγο, ίσως αν οι μοντς έχουν χρόνο να μπορούσαν να βοηθήσουν μεταφέροντας ποστς

https://theculturetrip.com/europe/greec ... isonisland

Located in the Aegean Sea, the island of Yaros (or Gyaros) is a former prison/concentration camp used during the 1950s and the military dictatorship. Now left abandoned and in a derelict state, the island could reopen as a diver’s paradise and a protected habitat for the Mediterranean monk seals.


Πολύ ωραίο άρθρο, ο mjacob το έγραψε :s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#420266 Πήγαμε Νάξο αρχέ Ιουλίου. Πολυ ωραία άξιζε. Φανταστικές παραλίες!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#428458
Red Garland έγραψε:Είναι δύο Κούροι, ο ένας στις Μέλανες και ο άλλος στον Απόλλωνα, ο δεύτερος είναι καλύτερος.

---
ΦΑΓΗΤΟ
1. Περιοχή Άγιος Προκόπιος
Εστιατόριο: "La Trattoria"
Ιταλική και Ελληνική Κουζίνα. Καλό φαγητό, περιβάλλον, και τιμές

2. Χωριό Μέλανες
Ταβέρνα: "Ο Γιώργης"
Ελληνική Κουζίνα με ειδίκευση στον Κόκκορα κοκκινιστό (ποιότητα Α-Α).

3. Χωριό: Εγγαρές
Ταβέρνα: "Ο Χάρης"
Σπεσιαλιτέ η ομελέτα με 15 αυγά και γραβιέρα (ψιλοτεράστια, 3 άντρες και 2 γυναίκες δεν την παλέψαμε για πιάτο στη μέση).
Εξαιρετικά ψητά και μπιφτέκι. Το ροζέ κρασί καλό και ντόπιο.
Τα περισσότερα υλικά είναι παραγωγής τους, πολύ καλή ποιότητα και τιμή.
Το απόγευμα ανοίγει στις 7, πηγαίνετε λίγο νωρίς γιατί όσο προχωρά η νύχτα το σέρβις λίγο μπουκώνει.
Εύκολο πάρκιν ακριβώς δίπλα στην αυλή του σχολείου.

4. Χωριό: Κόρωνος (το χωριό μου)
Η πιο γνωστή ταβέρνα είναι η "Ματίνα και Σταύρος", με το που μπαίνεις πιάνει όλη την πλάτσα με τα τραπέζια του,
αν συνεχίσει κανείς το δρόμο προς τα κάτω είναι η ταβέρνα ο "Ντάλας", αυτή που προσωπκά προτιμώ.
Η Ματίνα έχει καλό μάρκετινγκ αλλά δε με τρελαίνουν τα πιάτα της.
Ο Ντάλας έχει εξαιρετικά ψητά όπως επίσης και λίγα μαγειρευτά. Πήγα με φίλους μου φέτος και μου έλεγαν ότι την καλύτερη πατάτα τηγανιτή και την καλύτερη ντομάτα την έφαγαν στον Ντάλα.

5. Χώρα Λιμανι (Στο άλλο άκρο του λιμανιου)
Σουβλακερί και κρεπερί "το Πιπέρι"

6. Χώρα-λιμάνι
"Μεζέ^2", ειναι το πιο γνωστό ψαρομεζεδοπωλείο, κυριολεκτικά στέκονταν σε ουρά για να κάτσουν σε τραπέζι μέχρι τώρα.
"Ντεούντας" καλό ψαροταβερνείο για φρεσκο ψάρι που βέβαια το πληρώνεις και ανάλογα.

7. Χώρα-στενά/κάστρο
"Τυπογραφείο", ψιλογκουρμέ ιταλική κουζίνα με πιασοκώλικες τιμές. Πολύ καλό φαγητό δε.

8. Sui gui (πρώην Suzana)
Αυτό είναι ένα ιταλικό κάτω στο λιμάνι στη χώρα, ήταν πολύ καλή πιτσαρία κτλ. αλλά κάθε χρόνο αλλάζει ποιότητα, δεν ξέρω τι λέει φέτος.

ΓΛΥΚΟ
1. Στην παραλία κάτω στο Λιμάνι
Ζαχαροπλαστείο: Ακταίον
Είναι το γνωστότερο και ποιοτικότερο ζαχαροπλαστείο της Νάξου με τρομερές γεύσεις.
2. Παγωτό Waffle House στα στενά της χώρας.

ΠΡΩΙΝΟ
Στο ζαχαροπλαστείο Ραντεβού κάτω στη χώρα-λιμάνι.

Μαγαζιά για ΠΟΤΑΚΙΑ
-Μπαράκι στη χώρα-λιμάνι με ωραία εντυπωσιακά κοκτέιλ για κορασίδες και red garland approved: Swing

Μπαράκια με θέα
--Spirit και 520 με μυκονιάτικο στυλ.
-- Bossa και Ocean για χαλαρό ποτάκι κοντά στο λιμάνι.

CLUBS
--Ocean (κλειστό μαγαζί) για όποιον θέλει να μπει στο μοναδικό club της Νάξου το οποίο μαζεύει από 15 χρονα ως ενήλικες που αντέχουν σε υψηλά ντεσιμπέλ.

Το καλύτερο μαγαζί για ποτάκια το βράδυ red garland approved:
To "Island" που βρίσκεται στην Αγία Άννα, Τέλος.

ΕΛΛΗΝΑΔΙΚΟ after
Πίσω από τον Προμπονά κάτω στο λιμάνι βρίσκεται το DaCosta.

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ
Αν έχεις μόνο μια μέρα να δεις τα χωριά η διαδρομή είναι η εξής:
Πάς πρωί σχετικά και παίρνεις το δρόμο προς Φιλώτι και Απείρανθο, μετά μπορείς να πας Κόρωνο, Λυώνα, μετά Απόλλωνα και επιστροφή από το πάνω μέρος του νησιού.
Το Φιλώτι είναι από τα μεγαλύτερα χωριά της Νάξου και τα μαγαζιά του έχουν εξαιρετικό φαγητό.
Next, η Απείρανθος έχει ωραία μαγαζιά για καφέ, είναι ωραία μια βόλτα στα σοκάκια του χωριού μιας και θεωρείται το πιο γραφικό χωριό της Νάξου και το πιο διάσημο στους ξένους.
Γνωστή ταβέρνα στην Απείρανθο είναι ο Λευτέρης αλλά δεν ξέρω τι λέει, δεν έχω κάτσει ποτέ.

Μετά εγώ πηγαίνω στην παραλία του Λυώνα.
Λίγο χειρότερη άσφαλτος σε σχέση με το υπόλοιπο νησί και αρκετές στροφές. Ο Λυώνας είναι θάλασσα με βότσαλο και βράχους μέσα στη θάλασσα.
Εάν έχει Βοριά δεν μπορείς να κολυμπήσεις γιατί είναι ακριβώς πάνω στο μάτι του Βοριά και τα κύμματα με το που μπαίνεις στη θάλασσα τείνουν να σε κοπανάνε στην ακτή με τα βότσαλα και τις πέτρες.

Μετά, ξανά πίσω τον δρόμο προς Κόρωνο το οποίο χωριό είναι χτισμένο στην πλαγιά του όρους Κόρωνος (994m) συγκριτικά το ψηλότερο βουνό είναι ο Ζας με 1004μ υψόμετρο.
Αρκετά γραφικό, σχετικά μεγάλο χωριό αλλά με λίγα μαγαζιά και ντόπιους.
Στους δρόμους κοντά στην Κόρωνο μπορεί κανείς να δει ανοίγματα και βαγονέτα κρεμασμένα στο εναέριο σύστημα μεταφοράς.
Η περιοχή αυτή έχει τα μεγαλύτερα αποθέματα σμύριδας(ή σμυρίγλι, είναι το υλικό από το οποίο φτιάνεις από ακονιστήρια μαχαιριών μέχρι τροχούς για σβουράκια μετάλλου και σμυριδόχαρτα για τρίψιμο ξύλου ή μετάλλου)
της Ελλάδας και μέχρι τώρα γίνεται εξόρυξη.

Μετά την Κόρωνο ο δρόμος βόρεια πάει προς τον Απόλλωνα, από τα γνωστότερα χωριά και παλιό λιμάνι της Νάξου.
Προσωπικά το μέρος δε μου αρέσει γιατί μου μοιάζει μια τεράστια ταβέρνα όλο το λιμανάκι.
Όμως καθώς φεύγει κανείς από τον Απόλλωνα υπάρχει ο Κούρος του Απόλλωνα, ανδρικό υπερμεγέθες ημιτελές άγαλμα (Ο πιο καλός κούρος της Νάξου)
ανεβαίνεις τα σκαλιά και τον βλέπεις ξάπλα. :lipsealed:

Από τον Απόλλωνα στο δρόμο προς τη Χώρα περνά κανείς από το φράγμα συλλογής υδάτων της Νάξου που είναι εντυπωσιακό. Η διαδρομή έχει
φοβερή θέα αλλά πάρα πολλές στροφές. Στο πίσω μέρος του Απόλλωνα είχαν παλιά καλλιέργειες κηπευτικά γιατί το μέρος είναι πλούσιο
σε νερό, κάτι που φαίνεται και τώρα με την πιο ανεπτυγμένη βλάστηση από το υπόλοιπο νησί.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Γεμίστε τα ρεζερβουάρ, η πιο φθηνή είναι 1,78 αμόλυβδη απλή.
Το νερό της Νάξου δεν πίνεται, υπάρχουν πηγές διάσπαρτες με καθαρό νερό ή αλλιώς 6δες νερά.
Ο τηλεφωνικός κωδικός είναι 22850.


:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#428477 + Χαλκί για φαγητό στη ταβέρνα της πλατείας του χωριού. Μια έχει μόνο νομίζω.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#428939 Από Ραφήνα προτιμάμε golden star ferries ή fast ferries;

Ευχαριστώ για την όλα σε ένα παρουσίαση.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#428949 Εμένα φίλοι που έχουν πάει μερικές φορές και διαθέτουν κολλητό με σπίτι εκεί μου συστήσαν
Από χωριό τον Κόρωνο
Από μάσα
- Waffle House σε Χώρα αλλά έχει ανοίξει και στην Πλάκα.
- πικάντικο ψητοπωλείο στη Χώρα
Και κοντά στο Καστράκι που θα μένουμε
- ταβέρνα Απόλαυση
- ταβέρνα Αξιώτισσα
- ταβέρνα Φάρος
- ταβέρνα στο Πυργάκι
και κάπου κάποιο ιταλικό που δεν θυμόντουσαν
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#428995 Είναι η Κόρωνος, αλλά γνώμη μου είναι να περάσεις και από Φιλώτι και Απείρανθο.
Προσοχή η Κορονίδα είναι η Κομιακή, η Κόρωνος έχει πινακίδα Κόρονος και θα σου έλεγα να μπείτε από την πινακίδα Κόρωνος-Λιβαδάκι το αμάξι πάει μέχρι κάτω-κάτω στο σχολείο που έχει πάρκινγκ μη το φοβηθείς, απέναντι είναι η Αγια Μαρίνα και πλατεία με τον πλάτανο, συνεχίζεις με τα πόδια κάτω τη σκάλα και ευθεία όπως πάει και πας προς τις ταβέρνες.

Η Νάξος έχει πάρα πολλές εκκλησίες και κάποιες από αυτές του 6ου αιώνα. Η μεγαλύτερη στα χωριά είναι η Αργοκοιλιώτισσα της Κορώνου, έχει 2 εκκλησίες μια παλιά και μια καινούργια και απέναντι από την παλιά είναι το σπήλαιο που βρέθηκε θαμμένη η εικόνα. Πάλι εδώ το αμάξι πάει μέχρι την κάτω κάτω εκκλησία.

Η Αξιώτισσα είναι πολύ γνωστή, στη high season περίοδο πρέπει να κάνεις κράτηση 1 μέρα πριν(22850-75107), αλλά τώρα δε θα έχεις θέμα.

Κούρος Απόλλωνα | Αργοκοιλιώτισσα | Απόλλωνας

Για μπανάκι πήγαινε και στον Αγιο Προκόπιο, βαθαίνει απότομα αλλά δεν την πιάνει καθόλου ο βοριάς μέσα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#429032 Ναι αλλά δε μου είπατε, από Ραφήνα προτιμάμε golden star ferries ή fast ferries;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#430106 Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος από τη Νάξο.
- πολύ καλό το μέρος που μένουμε Καστράκι/Γλυφάδα. Καθαρό και περιποιημένο (cocomat στρώματα, σεντόνια, πετσέτες, και μια χαρά πρωινό)
- καλό και το ηλιοβασίλεμα στην Πορτάρα και η βόλτα στα στενά της χώρας
- ωραιότατη η Μικρή Βίγλα, η Αγιασσός και το Αλυκό (πήγα στο μικρό μέσα στο γιαπί-ξενοδοχείο, το καλύτερο για τα γούστα μου είχε χοντρή άμμο άρα εύκολη είσοδο και δεν γεμίζεις άμμο και ενδιαφέρον περιεχόμενο με πλάκες/βράχια στο βυθό για εξερεύνηση).

από φαγητό
- Αξιώτισσα, ναι στο όλο στύλ και στο σέρβις και τα φαγητά καλά αλλά πολύ λαδερά και λιπαρά και θα τα ήθελα λίγο πιο σπιρτόζικα/πικάντικα.
- Πήγαμε Μέλανες και φάγαμε εξαιρετικό κόκκορα στον Γιώργη. Πάλι καλό σέρβις.

Θα συμπληρώσω το θέμα ανάλογα με τη συνέχεια.
- σήμερα λέμε για Χαλκί (γαλακτομπούρεκο) και Φιλώτι για φαγητό.
- αύριο πάμε για Πάνερμο (μέσω Μουτσούνας, ψιλής άμμου)....
- Κόρωνος, Απόλλωνας και κάστρο κλπ θα περιμένουν για άλλη φορά. Και βέβαια θα υπάρξει άλλη φορά.

Γενικά μάλλον πρέπει να ισχύει κάτι που έχω παρατηρήσει και σε άλλα μέρη που λόγω Βενετών και Φράγκων περάσαν την Οθωμανική κατοχή ξώφαλτσα. Φυσική ευγένεια και πρόσχαρο ύφος. Καμία σχέση με τους κομπλεξικούς καράβλαχους σε άλλα μέρη.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#430110
sknipper έγραψε:Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος από τη Νάξο.
- πολύ καλό το μέρος που μένουμε Καστράκι/Γλυφάδα. Καθαρό και περιποιημένο (cocomat στρώματα, σεντόνια, πετσέτες, και μια χαρά πρωινό)
- καλό και το ηλιοβασίλεμα στην Πορτάρα και η βόλτα στα στενά της χώρας
- ωραιότατη η Μικρή Βίγλα, η Αγιασσός και το Αλυκό (πήγα στο μικρό μέσα στο γιαπί-ξενοδοχείο, το καλύτερο για τα γούστα μου είχε χοντρή άμμο άρα εύκολη είσοδο και δεν γεμίζεις άμμο και ενδιαφέρον περιεχόμενο με πλάκες/βράχια στο βυθό για εξερεύνηση).

από φαγητό
- Αξιώτισσα, ναι στο όλο στύλ και στο σέρβις και τα φαγητά καλά αλλά πολύ λαδερά και λιπαρά και θα τα ήθελα λίγο πιο σπιρτόζικα/πικάντικα.
- Πήγαμε Μέλανες και φάγαμε εξαιρετικό κόκκορα στον Γιώργη. Πάλι καλό σέρβις.

Θα συμπληρώσω το θέμα ανάλογα με τη συνέχεια.
- σήμερα λέμε για Χαλκί (γαλακτομπούρεκο) και Φιλώτι για φαγητό.
- αύριο πάμε για Πάνερμο (μέσω Μουτσούνας, ψιλής άμμου)....
- Κόρωνος, Απόλλωνας και κάστρο κλπ θα περιμένουν για άλλη φορά. Και βέβαια θα υπάρξει άλλη φορά.

Γενικά μάλλον πρέπει να ισχύει κάτι που έχω παρατηρήσει και σε άλλα μέρη που λόγω Βενετών και Φράγκων περάσαν την Οθωμανική κατοχή ξώφαλτσα. Φυσική ευγένεια και πρόσχαρο ύφος. Καμία σχέση με τους κομπλεξικούς καράβλαχους σε άλλα μέρη.

Το γράφω τελευταία φορά, με ευχαριστείς μετά.

Χαλκί για φαγητό, μπιφτέκι συγκεκριμένα στη ταβέρνα στη πλατεία.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#430225 Χαλκί και Φιλώτι πέρασα αλλά δεν ένιωσα κάτι, Απείραθος πολύ καλύτερη και ενδιαφέρουσα μεν αλλά η συμπεριφορά αλλάζει, το είχε πει και γνωστός ντόπιος ότι είναι αλλιώς εκεί και είναι όντως βουνίσιοι.
Λόγω των αντικρουόμενων απόψεων αποφάσισα τελικά να δοκιμάσω το Λευτέρη. Εντυπώσεις ανάμικτες, το φαγητό καλό αλλά όλο το υπόλοιπο πακέτο δεν ταίριαζε. Ύφος προσωπικού καβαλημένο αδιάφορο, καμία προσπάθεια επικοινωνίας με τον πελάτη, τιμές ανεβασμένες, χώρος έξω όχι με το σωστό ύφος/ποιότητα/σχεδίαση για να τις δικαιολογήσει, τα καλά μαχαιροπήρουνα-ποτήρια δεν αρκούν. Καλό φαγητό αλλά ως έχει δεν θα το συνιστούσα.

Τελικά είδαμε ότι στις στροφές για Απείραθο άρχισε να ζορίζεται η κόρη οπότε η προβλεπόμενη αυριανή εκδρομή προς Μουτσούνα-Πάνερμο που θα είχε επιπλέον αρκετά χλμ με στροφές συν επιστροφή αναγκαστικά από τον ίδιο δρόμο δεν παίζει.
Κόρωνο σαν εναλλακτική απορρίφτηκε μια και είχε πυρκαγιά σήμερα, ήρθαν ελικόπτερα από Πάρο για να την σβήσουνε οπότε στην Απείραθο είχε και μια μυρωδιά τσίκνας.

Είπα να πάω να δω την Πλάκα (κοσμική υποτίθεται) και έπαθα μεγάλη απογοήτευση, μετά την ατυχή σήμανση βρέθηκα σε χωματόδρομο σκοτεινό, μισοσκεπαστό από καλαμπόκια στη μέση του πουθενά, τελικά βρήκα έναν άνθρωπο και κατάφερα να καταλήξω στο σωστό σημείο. Παραλιακός χωμστόδρομος (με λεωφορείο παρακαλώ) με παραλία πλήρως ομπρελοποιημένη και ενοικιαζόμενα/ξενοδοχεία, κανένας χώρος για βόλτα πεζών, δεν βολεύει άλλωστε αφού δεν έχει μαζεμένα πράματα, τα μαγαζάκια είναι αραιά αραιά. Πεζοί λοιπόν στο χωματόδρομο μαζί με παρκαρισμένα, μηχανάκια, γουρούνες, αυτοκίνητα, λεωφορεία και άμαξα!

Οπότε για αύριο Πυργάκι για θάλασσα, πισίνα που αρέσει στη μικρή και νωρίς με το ηλιοβασίλεμα στην ταβέρνα Φάρος. Χαλαρααααά.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#430227 Εγω οποτε παω Ναξο ,δεν ξεκολλαω απο τον Αγιο Προκοπη οσον αφορα για μπανιο...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#430233
sknipper έγραψε:Παραλιακός χωμστόδρομος (με λεωφορείο παρακαλώ) με παραλία πλήρως ομπρελοποιημένη και ενοικιαζόμενα/ξενοδοχεία, κανένας χώρος για βόλτα πεζών, δεν βολεύει άλλωστε αφού δεν έχει μαζεμένα πράματα, τα μαγαζάκια είναι αραιά αραιά. Πεζοί λοιπόν στο χωματόδρομο μαζί με παρκαρισμένα, μηχανάκια, γουρούνες, αυτοκίνητα, λεωφορεία και άμαξα!

Για κάποιο λόγο απαγορεύεται να γίνει κανονικός δρόμος εκεί, μάλλον λόγω προστασίας της περιοχής του αιγιαλού κτλ.

Off the record, οι Κορωνιδιάτες με τους Απεραθίτες έχουν μια αντιπάθεια μεταξύ τους γιατί οι δεύτεροι είναι σαν τους Ναπολιτάνους, όταν κλάνουν μυρίζει Chanel No.5, το χωριό τους είναι το πιο γαμάτο στον κόσμο, έχουν βγει από εκεί οι καλύτεροι (Πρωτοπαππαδάκης, Διαλεχτή-Ζευγώνη-Γλέζου κτλ.) και μας χτυπάνε ότι παλιά η Κόρωνος λεγόταν Βόθροι λόγω του περάσματος της ονομασίας του φέουδου στο χωριό. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#430255 Πρωινό τρεξιματάκι στη παραλία, κατάληξη στη μικρή Βίγλα, μπάνιο με την ανατολή.... ελληνικά μεγαλεία!