Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#420266 Πήγαμε Νάξο αρχέ Ιουλίου. Πολυ ωραία άξιζε. Φανταστικές παραλίες!
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#428477 + Χαλκί για φαγητό στη ταβέρνα της πλατείας του χωριού. Μια έχει μόνο νομίζω.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#428939 Από Ραφήνα προτιμάμε golden star ferries ή fast ferries;

Ευχαριστώ για την όλα σε ένα παρουσίαση.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#428949 Εμένα φίλοι που έχουν πάει μερικές φορές και διαθέτουν κολλητό με σπίτι εκεί μου συστήσαν
Από χωριό τον Κόρωνο
Από μάσα
- Waffle House σε Χώρα αλλά έχει ανοίξει και στην Πλάκα.
- πικάντικο ψητοπωλείο στη Χώρα
Και κοντά στο Καστράκι που θα μένουμε
- ταβέρνα Απόλαυση
- ταβέρνα Αξιώτισσα
- ταβέρνα Φάρος
- ταβέρνα στο Πυργάκι
και κάπου κάποιο ιταλικό που δεν θυμόντουσαν
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#428995 Είναι η Κόρωνος, αλλά γνώμη μου είναι να περάσεις και από Φιλώτι και Απείρανθο.
Προσοχή η Κορονίδα είναι η Κομιακή, η Κόρωνος έχει πινακίδα Κόρονος και θα σου έλεγα να μπείτε από την πινακίδα Κόρωνος-Λιβαδάκι το αμάξι πάει μέχρι κάτω-κάτω στο σχολείο που έχει πάρκινγκ μη το φοβηθείς, απέναντι είναι η Αγια Μαρίνα και πλατεία με τον πλάτανο, συνεχίζεις με τα πόδια κάτω τη σκάλα και ευθεία όπως πάει και πας προς τις ταβέρνες.

Η Νάξος έχει πάρα πολλές εκκλησίες και κάποιες από αυτές του 6ου αιώνα. Η μεγαλύτερη στα χωριά είναι η Αργοκοιλιώτισσα της Κορώνου, έχει 2 εκκλησίες μια παλιά και μια καινούργια και απέναντι από την παλιά είναι το σπήλαιο που βρέθηκε θαμμένη η εικόνα. Πάλι εδώ το αμάξι πάει μέχρι την κάτω κάτω εκκλησία.

Η Αξιώτισσα είναι πολύ γνωστή, στη high season περίοδο πρέπει να κάνεις κράτηση 1 μέρα πριν(22850-75107), αλλά τώρα δε θα έχεις θέμα.

| |

Για μπανάκι πήγαινε και στον Αγιο Προκόπιο, βαθαίνει απότομα αλλά δεν την πιάνει καθόλου ο βοριάς μέσα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#429032 Ναι αλλά δε μου είπατε, από Ραφήνα προτιμάμε golden star ferries ή fast ferries;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#430106 Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος από τη Νάξο.
- πολύ καλό το μέρος που μένουμε Καστράκι/Γλυφάδα. Καθαρό και περιποιημένο (cocomat στρώματα, σεντόνια, πετσέτες, και μια χαρά πρωινό)
- καλό και το ηλιοβασίλεμα στην Πορτάρα και η βόλτα στα στενά της χώρας
- ωραιότατη η Μικρή Βίγλα, η Αγιασσός και το Αλυκό (πήγα στο μικρό μέσα στο γιαπί-ξενοδοχείο, το καλύτερο για τα γούστα μου είχε χοντρή άμμο άρα εύκολη είσοδο και δεν γεμίζεις άμμο και ενδιαφέρον περιεχόμενο με πλάκες/βράχια στο βυθό για εξερεύνηση).

από φαγητό
- Αξιώτισσα, ναι στο όλο στύλ και στο σέρβις και τα φαγητά καλά αλλά πολύ λαδερά και λιπαρά και θα τα ήθελα λίγο πιο σπιρτόζικα/πικάντικα.
- Πήγαμε Μέλανες και φάγαμε εξαιρετικό κόκκορα στον Γιώργη. Πάλι καλό σέρβις.

Θα συμπληρώσω το θέμα ανάλογα με τη συνέχεια.
- σήμερα λέμε για Χαλκί (γαλακτομπούρεκο) και Φιλώτι για φαγητό.
- αύριο πάμε για Πάνερμο (μέσω Μουτσούνας, ψιλής άμμου)....
- Κόρωνος, Απόλλωνας και κάστρο κλπ θα περιμένουν για άλλη φορά. Και βέβαια θα υπάρξει άλλη φορά.

Γενικά μάλλον πρέπει να ισχύει κάτι που έχω παρατηρήσει και σε άλλα μέρη που λόγω Βενετών και Φράγκων περάσαν την Οθωμανική κατοχή ξώφαλτσα. Φυσική ευγένεια και πρόσχαρο ύφος. Καμία σχέση με τους κομπλεξικούς καράβλαχους σε άλλα μέρη.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#430225 Χαλκί και Φιλώτι πέρασα αλλά δεν ένιωσα κάτι, Απείραθος πολύ καλύτερη και ενδιαφέρουσα μεν αλλά η συμπεριφορά αλλάζει, το είχε πει και γνωστός ντόπιος ότι είναι αλλιώς εκεί και είναι όντως βουνίσιοι.
Λόγω των αντικρουόμενων απόψεων αποφάσισα τελικά να δοκιμάσω το Λευτέρη. Εντυπώσεις ανάμικτες, το φαγητό καλό αλλά όλο το υπόλοιπο πακέτο δεν ταίριαζε. Ύφος προσωπικού καβαλημένο αδιάφορο, καμία προσπάθεια επικοινωνίας με τον πελάτη, τιμές ανεβασμένες, χώρος έξω όχι με το σωστό ύφος/ποιότητα/σχεδίαση για να τις δικαιολογήσει, τα καλά μαχαιροπήρουνα-ποτήρια δεν αρκούν. Καλό φαγητό αλλά ως έχει δεν θα το συνιστούσα.

Τελικά είδαμε ότι στις στροφές για Απείραθο άρχισε να ζορίζεται η κόρη οπότε η προβλεπόμενη αυριανή εκδρομή προς Μουτσούνα-Πάνερμο που θα είχε επιπλέον αρκετά χλμ με στροφές συν επιστροφή αναγκαστικά από τον ίδιο δρόμο δεν παίζει.
Κόρωνο σαν εναλλακτική απορρίφτηκε μια και είχε πυρκαγιά σήμερα, ήρθαν ελικόπτερα από Πάρο για να την σβήσουνε οπότε στην Απείραθο είχε και μια μυρωδιά τσίκνας.

Είπα να πάω να δω την Πλάκα (κοσμική υποτίθεται) και έπαθα μεγάλη απογοήτευση, μετά την ατυχή σήμανση βρέθηκα σε χωματόδρομο σκοτεινό, μισοσκεπαστό από καλαμπόκια στη μέση του πουθενά, τελικά βρήκα έναν άνθρωπο και κατάφερα να καταλήξω στο σωστό σημείο. Παραλιακός χωμστόδρομος (με λεωφορείο παρακαλώ) με παραλία πλήρως ομπρελοποιημένη και ενοικιαζόμενα/ξενοδοχεία, κανένας χώρος για βόλτα πεζών, δεν βολεύει άλλωστε αφού δεν έχει μαζεμένα πράματα, τα μαγαζάκια είναι αραιά αραιά. Πεζοί λοιπόν στο χωματόδρομο μαζί με παρκαρισμένα, μηχανάκια, γουρούνες, αυτοκίνητα, λεωφορεία και άμαξα!

Οπότε για αύριο Πυργάκι για θάλασσα, πισίνα που αρέσει στη μικρή και νωρίς με το ηλιοβασίλεμα στην ταβέρνα Φάρος. Χαλαρααααά.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#430227 Εγω οποτε παω Ναξο ,δεν ξεκολλαω απο τον Αγιο Προκοπη οσον αφορα για μπανιο...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#430255 Πρωινό τρεξιματάκι στη παραλία, κατάληξη στη μικρή Βίγλα, μπάνιο με την ανατολή.... ελληνικά μεγαλεία!