Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#430538 Νάξου συνέχεια

Στην παραλία Πυργάκι χθες είχε δελφίνια, τα έβλεπες να παίζουν στα λίγο πιο βαθειά από εκεί που κολυμπάς. Εννοείται ότι στην αρχή :s_omg αλλά μετά δεν μπορείς να σταματήσεις να τα χαζεύεις.
Ανοιχτά της μικρής Βίγλας είχε αράξει ένα megayacht (μπλε γάστρα), είχε και τσουλήθρα από την κουπαστή στη θάλασσα.

Πήγαμε να γυρίσουμε (και να χαθούμε) στη χώρα/κάστρο και πραγματικά γοητεύτηκα από το μέρος, τους κατοίκους, την όλη αύρα.
Δοκίμασα και τον Φάρο (του Αλυκού), αξιοπρεπής upmarket ταβέρνα, προσεγμένη με καλό φαγητό.

Τη Νάξο δεν την ήξερα καθόλου, απλά της είχα μια γενική συμπάθεια. Τώρα έχει αναβαθμιστεί πολύ στα μάτια μου, έχει πολλά από αυτά που θέλω (πολλές ωραίες θάλασσες με εύκολη είσοδο, ανοργάνωτες, φυσική και τεχνητή ομορφιά, ησυχία, καλό φαΐ σε λογικές τιμές, σωστή τουριστική υποδομή/παιδεία και πράγματα να κάνεις/δεις) και λίγα ή εύκολο να αποφύγεις από αυτά που δεν θέλω (ταλαιπωρία για να κινηθείς, ψευτοκοσμικότητες, μπιτσόμπαρα). Επιστρέφουμε σήμερα αλλά σίγουρα θα ξαναπάμε.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#534046 Το βάζω εδώ και βλέπουμε:

Σύρος 2018

'Εχουμε και λέμε:

Καταρχάς από παλιότερη εκδρομή είχα σημειώσει τα εξής:
- Παραλία Κόμητο: πλέον έχει χαλάσει αρκετά, η ξαπλώστρα είχε 10€ :dizzy: και ένας μικρός κόλπος που αράζαμε εκεί δίπλα έχει φαγωθεί από τον καιρό
- Ταβέρνα στο Αχλάδι: παλιά ήταν μια ωραία κλασσική ψαροταβέρνα. Τώρα έχει γίνει γκουρμέ εστιατόριο, άνοστα τα πιάτα και υψηλές οι τιμές. :thumbsdown: Κρίμα :( (δεν πάταγε ψυχή να σημειώσω)
- Ταβέρνα Σαν Μιχάλη στην Απάνω μεριά: Παλιά είχαμε πάει και άρεσε πάρα πολύ. Τώρα δεν μπήκαμε καν στον κόπο γιατί διάβασα ότι άλλαξε ιδιοκτησία και είδα στο tripadvisor ότι έγινε πιο γκουρμέ φάση. Μια γ@μημένη κλασσική παραδοσιακή ταβέρνα ακόμα δεν έχουμε βρει
- Βόλτα στις βόρειες παραλίες με σκάφος από το Κίνι: Ένας κάνει tour και την έχει δει Ωνάσης. Από 15€ το έχει πάει 25€ :dizzy: Έφαγε άκυρο εννοείται.

Νέες εμπειρίες:
- Οι παραλίες ήταν μια χαρά. Κάναμε συχνά στο Αχλάδι γιατί μέναμε κοντά και πήγαμε και μια φορά στις Αγκαθωπές. Ωραία καθαρά νερά εκεί (στις Αγκαθωπές) αλλά ρηχά τα νερά και δεν τρελαίνομαι.
- Επίσης ωραία παραλία οι Κόκκινες. Είναι μικρή και κατεβαίνεις με σκαλιά, έχει 4-5 ομπρέλες του δήμου και μερικά αρμυρίκια. Καθαρά και βαθιά νερά.

Φαγητό:
- Γιωσηφάκι στη Βάρη: Ωραίο φαγητό και νορμάλ τιμές.
- Ταβέρνα Ο Μήτσος στην Αληθινή. Το βρήκα εντελώς τυχαία, ένα άλλο έψαχνα και μου έβγαλε αυτό, είδα καλές κριτικές και πήγαμε. Πολύ ωραίο, μεγάλες (σχετικά) μερίδες (στα κυρίως -κυρίως), νορμάλ τιμές. :eat: Η μαραθόπιτα απίστευτη :eat:
- και λίγο πριν τον απόπλου προλάβαμε και τον Άμβυξ που μας πρότειναν. Ιταλικό απέναντι από το λιμάνι στην Ερμούπολη. Νόστιμα πιάτα, normal μερίδες, ψιλοτσιμπημένες όμως οι τιμές.

Κατά τ'άλλα αξιοθέατα κλπ είχαμε δει την προηγούμενη φορά. Πήγαμε μόνο Λαζαρέτα, ωραία ήταν και ωραία θέα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#548955 Τώρα που φαίνεται να έρχεται ο χειμώνας τελικά (όχι πως χαίρομαι βέβαια...), έπεσαν πάνω σ' αυτό:
http://popaganda.gr/la-luna-pio-thrilik ... tou-egeou/
Να πω εδώ την αμαρτία μου, πως προσπάθησα να την βρω την La Luna, δύο φορές: μία με τα πόδια και μία με την μηχανή. Δεν τα κατάφερα, και η τότε αγαπημένη, δεν είχε όρεξη να ψάξουμε περισσότερο.

Την επόμενη φορά... Βέβαια, αυτά τα πράγματα γενικώς, πρέπει να τα ζήσεις όταν είναι στα ντουζένια τους, τώρα, είναι λίγο απολίθωμα φαντάζομαι...
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Chris
#548958 Χα! Τη βρηκα με την πρωτη φετος! Αλλα ηταν ΜΟΛΙΣ 3 η ωρα και ηταν αδεια. Εχω περασει προ πολλου το σταδιο που στις 3 η βραδια μου ειχε αλλο τοσο, οποτε τους εγραψα και πηγα για υπνο :lol:

Edit Με μηχανη. Με ποδια θα ηταν λιγο βαρβαρο, ειδικα η επιστροφη μετα απο x ποτα


< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#550492 Ο μόνος τρόπος να βρεις το μαγαζί αν δεν το έχεις εντοπίσει από το πρωί είναι να ακολουθήσεις τη μάζα που πάει. Έτσι το είχαμε βρει εμείς. Μόνοι μας ως παρέα μες τα σκοτάδια δεν είχαμε ελπίδα. Το μακρινό 2011 αυτά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rafi
#550495 Φανταζομαι αυτη η la luna θα ειναι το κακεκτυπο της θρυλικης Σκυροπουλας. Βεβαια συγκριση δεν μπορει να γινει γιατι η τελευταια εχει κλεισει κοντα 10ετια. Κλαψ..

.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#584593 Φίλοι έκλεισαν αεροπορικά για Μύκονο. Θα μείνουν 7 μέρες. Πληροφορίες και tips για φαγητό, ποτό, παραλίες κτλ. Δε νομιζω πως θελουν να παρτάρουν σαν τον Χάμιλτον και την Μαρία Γκαζολινα αρα πιο χεζερλιχ πραγματα.
Επίσης αξίζει να το σπάσουν και να πάνε και Ναξο; Η μήπως μονο Νάξο;
Ακούω προτάσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#584605 Η μέρα με τη νύχτα. Τι τύποι είναι; Τι είδους διακοπών θέλουν δλδ. Από budget; Θα πρότεινα βάση Νάξο και αν θέλουν γούστα να κάνουν μια μονοήμερη-διήμερη στη Μύκονο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#584606 Dimi ειμαστε απλες εμεις απο την χώρα της σοκολάτας. Δεν υπάρχει θεμα budget κλείσανε last minute εισιτήρια και ξενοδοχείο βλέπουμε αργοτερα. Πάντα έτσι κάνουν. Παμε τώρα για προτάσεις για Μυκονοοοοο μην το κάνουμε σαν το θέμα με τις μηχανές espresso. Είδος διακοπων: άραγμα σε ωραιες παραλίες, καλο φαγητό κλπ.
Α ναι πετάνε αύριο.
Υ.Γ. Εγω πρότεινα Μονεμβασιά-Κυθηρα αλλα δεν ήθελαν να οδηγήσουν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#584608 Η Μύκονος έχει ένα καλό μαγαζί με κάτι τρομερά καλαμαράκια πάντως...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#584610
Anonymous Founder έγραψε:Θέλουν μετακίνηση με αεροπλάνο; Αν όχι, εγώ θα πω Μύκονο και μετά Κουφονήσια.
Πετανε απευθείας για Μύκονο. Μετά μπορούν να πάνε και σε κάποιο άλλο νησί και επιστροφή από Μύκονο πάλι.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#584615 Και γιατί να μην πάνε έτσι χύμα χωρίς προτάσεις να ζήσουν το full experience?

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#584634
mirage έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Θέλουν μετακίνηση με αεροπλάνο; Αν όχι, εγώ θα πω Μύκονο και μετά Κουφονήσια.
Πετανε απευθείας για Μύκονο. Μετά μπορούν να πάνε και σε κάποιο άλλο νησί και επιστροφή από Μύκονο πάλι.


< >
Υπάρχει καταμαράν που πάει από Μύκονο σε Κουφονήσια. Εγώ αυτό προτείνω, η Νάξος είναι για οικογένειες και απέχει τρελά σε στυλ διακοπών από την Μύκονο.
Είτε μένουν όλες τις μέρες Μύκονο, είτε Κουφονήσια. Μόνη εναλλακτική η Πάρος, αλλά και πάλι δεν...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#584635
mirage έγραψε:Dimi ειμαστε απλες εμεις απο την χώρα της σοκολάτας. Δεν υπάρχει θεμα budget κλείσανε last minute εισιτήρια και ξενοδοχείο βλέπουμε αργοτερα. Πάντα έτσι κάνουν. Παμε τώρα για προτάσεις για Μυκονοοοοο μην το κάνουμε σαν το θέμα με τις μηχανές espresso. Είδος διακοπων: άραγμα σε ωραιες παραλίες, καλο φαγητό κλπ.
Α ναι πετάνε αύριο.
Υ.Γ. Εγω πρότεινα Μονεμβασιά-Κυθηρα αλλα δεν ήθελαν να οδηγήσουν.


Η Νάξος έχει και από τα δύο. Κωλαράκια έχει παντού να δεις, απλώς στη Μύκονο πληρώνεις 20€ την ξαπλώστρα 5 σειρές πίσω.
Anyway αφού έχουν ήδη κλείσει δεν έχει νόημα να το ψειρίζουμε, ας περάσουν καλά :iconcool: