Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#597124 Siparos, Θαλάμι και Αγνάντιο στις Λεύκες να δοκιμαστούν πάραυτα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#689820 ποστ ανεβάσματος ψυχολογίας.

Εκλεισα αεροπορικά για Σαντορίνη τέλος Ιουνίου.
3 βραδιές, που θα προτείνατε να μείνω;
Θήρα ή Οία;
Θα παω οικογενειακώς, τα μεγαλα παιδια ειναι ήδη φοιτητές, οπότε σκέφτηκα να μείνω σε ενα απο τα δυο αυτα μερη για να τριγυρνανε μόνα τους οταν δεν θα εχει "πατριδογνωσία"

Αν εχετε και κάποια πρόταση χαμηλού μπάτζετ, θα είναι ευπρόσδεκτη :s_howdy

Εχω να παω Σαντορίνη απο το μακρινό 1993 ή 1994, λιγα πράγματα θυμάμαι, αλλά φαντάζομαι θα εχουν αλλάξει και πολλά απο τότε...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#689895 Θήρα εννοείς Φηρά; Πιο όμορφη η Οία, πιο πολλά πράγματα να κάνεις στα Φηρά.
Η πρώτη πιο ακριβή επίσης.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#690015
Anonymous Founder έγραψε:Θήρα εννοείς Φηρά; Πιο όμορφη η Οία, πιο πολλά πράγματα να κάνεις στα Φηρά.
Η πρώτη πιο ακριβή επίσης.

είναι "η Θήρα" και "τα Φυρά". Η επίσημη ονομασία είναι "Θήρα"

Οντως είναι πιο ακριβά στην Οία απ'οσο κοίταξα.
Λογικά υπάρχουν πολλά δωμάτια-διαμερίσματα που δεν εχουν ανεβει ακόμα στις ηλεκτρονικές σελίδες, ειναι πολύ λίγα αυτά που βλέπω (για Σαντορίνη).
Βρίσκω ήδη πολύ φτηνα, αλλά εκτός των περιοχών που θέλω. Σε παραλιακούς οικισμούς.

Τον Μάιο θα αρχίσω να κοιταω ξανά, να δούμε πως θα πάνε τα πράματα με τον covid19 μέχρι τότε...

Πιστεύω οτι αν σταμπάρω κάποια καταλύματα και τους τηλεφωνήσω, θα γίνει κάτι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
By bebes
#715522 μιας και επέστρεψα, να κανω ενα σύντομο ριβιού και να απαντήσω και στον εαυτό μου :roll:

Τελικα επειδή μου άλλαξαν μια πτήση, πρόσθεσα μια διανυκτέρευση στην Οία (συγκεκριμένα στον Θόλο, 1,5 χιλιομετρο μακρυα).
Οι τιμές που είδα και παρακολουθούσα σε συγκεκριμένα καταλύματα ανέβαιναν συνεχώς.
Στα φηρά (ή Θήρα :shifty: ) έκλεισα ενα σπίτι airbnb στο κέντρο με 90€/βραδιά, το οποίο μετα πήγε στα 120€ και απο Μάιο στα 150€. Αντίστοιχα και κάποια άλλα που παρακολουθούσα μιας και ειχα δωρεαν ακύρωση.

Στην Οία (Θόλο) έκλεισα με 105€ ενα δίκλινο και ενα τρικλινο με πρωινό σε ενα οικογενειακο ξενοδοχείο με πισίνα. Τηλεφωνικά που τον ρωτησα μου είπε 150€ η καλύτερη τιμη που μπορεί να κανει, μεσω booking πηγα -50€ και ειχα και πρωινο (δεν ηταν οργανωμενο, μας το έφτιαξαν εκεινη τη στιγμη)
Γενικώς, σε δυο τρια καταλύματα που στάμπαρα και πηρα τηλεφωνο μηπως πετύχω κάποια καλύτερη τιμή, μου έδιναν την αρχική του booking, ενω τους ειπα οτι θα τους κανω καταθεση άμεσα.

Το νησι ειχε ελάχιστο κόσμο, μονο στα Φηρά ειχε κίνηση. Παρασκευή μετά το ηλιοβασίλεμα στην Οία και ενα γρήγορο φαγητό, ψάχναμε καπου να πιουμε ποτο και ολα ειχαν κλεισει, ή μαζευαν απο τις 22:30 :lipsealed:
Ειχε ανοιχτα μονο στην πλατεία κάποια μεγάλα μαγαζιά.

Γύρισα ολο το νησί, εχουν μονοδρομήσει δρόμους, εχουν κόψει προσβάσεις, γενικά γίνεται ενας χαμος στον άξονα Φηρά, Ημεροβίγλι, Οία, κάνεις μεγαλο κύκλο για να πας με το αυτοκίνητο.

Αν ξαναπάω θα μεινω Ημεροβήγλι και μπορεί να μην το κουνήσω ρούπι απο'κει, ήταν το μονο μερος που ηρέμησα και χαλάρωσα αγναντεύοντας.
Πιστεύω τα καλύτερα μαγαζια με θεα καλντέρα ειναι εκει, η οια ειναι χαμηλά και επιβιώνει λόγω του (υπερτιμημένου) ηλιοβασιλέματος.
Τα Φηρά για την αγορά τους και τη ζωή που έχουν ολες τις ωρες.

Βέβαια, ολα αυτα μπορεί να αλλάξουν αν το νησί βουλιάζει απο τουρίστες, εμεις πετύχαμε πολύ καλή συγκυρία, τόσο οσο.
Συμφωνα με τους ντόπιους, κόσμο περιμένουν τον Αυγουστο.

Μάσκες δε φοραει κανενας σχεδον πουθενα, μόνο οι εργαζόμενοι στα καταστήματα και κανένας τυχαία μεσα στο πλήθος
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#721252 Review Τήνου (ψιλοσκόρπιες σκέψεις, συγχωρέστε με):

Διαμονή: Μείναμε στη χώρα, σε δωμάτια που είχαμε μείνει και παλαιότερα, κεντρικότατο, τιμή σκότωμα & πεντακάθαρο, με δικό μας χώρο κρατημένο στην αυλή για άραγμα. :inlove:

Κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα σε σχέση με παλιότερα είναι πως το θρησκευτικό στοιχείο με εξαίρεση 2-3 δρόμους συγκεκριμένους δεν είναι καθόλου εμφανές πια. Το νησί έχει εκσυγχρονιστεί και πουλάει περισσότερο τις ομορφιές του πλέον και λιγότερο την Παναγία (Η οποία φυσικά για πιστεύοντες και μη, παραμένει ένα επιβλητικό μνημείο - σημείο αναφοράς).

Δεύτερη ευχάριστη έκπληξη, η τήρηση των μέτρων στα καταστήματα, ουσιαστικά είναι αδύνατο να κάτσεις σε "καλό" μαγαζί χωρίς κράτηση κάποιες μέρες πριν, τηρούν σχεδόν ευλαβικά τις αποστάσεις στα εστιατόρια ενώ δε θα δεις εύκολα εργαζόμενο με μύτη έξω απ' τη μάσκα. Προσωπικά μου έδινε ένα θετικό αίσθημα σοβαρότητας και ασφάλειας ως εικόνα.

Φυσικά το βράδυ στα 2-3 στενά που έχει μπαράκια οι υπάλληλοι παρέμεναν προσεκτικοί, αλλά ο κόσμος ήταν πολύς και φυσικά δεν φορούσε κανείς μάσκα, πάντως όπου ζητήσαμε να κάτσουμε μέσα, μας ζήτησαν τα πιστοποιητικά εμβολιασμού, θετικό και αυτό. Ένας μαγαζάτορας γνωστού in μαγαζιού μας έλεγε πως δεν ήταν πάντα έτσι, αλλά έχουν φάει τρελό ξύλο από πρόστιμα, οπότε σοβαρεύτηκαν όλοι (δείγμα πως αν τα πρόστιμα επιβάλλονται - τα μέτρα τηρούνται) :lol:

Το νησί , την εβδομάδα παραμονής του 15υγουστου που το επισκεφτήκαμε είχε πολύ μοιρασμένα demographics, είχε πολύ νέο κόσμο (αλλά όχι 18χρονα) και αρκετό μεγάλο κόσμο - οικογένειες, όπως σε κάθε νησί όμως αν συχνάζεις στα μέρη της ηλικίας σου θα συναναστραφείς μόνο με αυτό το κομμάτι του κόσμου κ.ο.κ.

Στα μαγαζιά, ακόμη και στα καλά, τρώς άνετα με <20€ το άτομο, ενώ σε γενικές γραμμές ποτα και φαγητά είναι στα τιμολογιακά επίπεδα ηπειρωτικής Ελλάδας, εξαιρετικές τιμές για νησί.

Παραλίες:
Καλύβια, ίσως η πιο εύκολα προσβάσιμη με αυτοκίνητο παραλία του νησιού, ήσυχη και άνετη με ένα ενδιαφέρον μείγμα βράχων/άμμου στη θάλασσα.
Απηγανιά, η πιο δύσκολη ως προς την πρόσβαση με τα πόδια, αλλά εξαιρετική από νερά και σαν τοπίο, ειδικά αργά το απόγευμα που πέφτει ο ήλιος απέναντί της :inlove:
Κολυμπήθρα, ίσως η πλέον "εμπορική" παραλία του νησιού, μαζεύει κυρίως νέο κόσμο λόγω του Hip καντινα-μαγαζιού που έχει στηθεί εκεί, αλλά δεν συναντά κανείς πρόβλημα να αράξει και "χύμα", ωραία νερά, ωραία τοποθεσία, εξίσου εύκολα προσβάσιμη άν και σχετικά μακριά από τη χώρα. Bonus ο surf "αέρας" λόγω του ό,τι δίπλα από την καντίνα νοικιάζει κανείς αν θέλει σανίδες :s_dunno Παρακάτω οι σήμα κατατεθέν ομπρέλες του μπιτσόμπαρου:
Εικόνα

Παχιά άμμος, άδεια από μπιτσόμπαρα, απόκοσμο τοπίο με θέα τη Μύκονο, τρομερός αέρας αλλά εξαιρετικά νερά και αμμουδιά, must visit αν και δύσκολοτερη σε σχέση με άλλες στην πρόσβαση, τόσο για το αυτοκίνητο όσο και αργότερα με τα πόδια. Εμείς την βρήκαμε με κύμα, :lol: :
Εικόνα

Επίσης must visit χωριό ο Πύργος, πεντακάθαρο, με ωραία αρχιτεκτονική και εξαιρετικά μαγαζιά για φαγητό / γλυκό και ωραίο κόσμο.

Γενικά οι άνθρωποι τιμούν τα λεφτά του τουρισμού, χωρίς τουπέ και το προϊόν έχει αρκετό substance ώστε να αξίζει τον κόπο να πας, θα ξαναπήγαινα σίγουρα.

Μερικές φωτογραφίες ακόμη:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#721267 Ωραίος! Και εγώ φέτος ξέρω αρκετό κόσμο που πήγε Τήνο.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#721328 Καλη φαση.
Είναι στα υπόψη παρα τη θρησκευτική πλευρα, έχω ακούσει και γω πολύ καλά λογια.
Ιδανικά, θα ήθελε τζιπακι για να γυρίσεις όλες τις παραλίες?
Φέτος Αστυπάλαια το ψιλο"εσπασα" τ' αμαξι, σε φαση να πηγαίνω με 10-20 και να κάνω ουρά απο πίσω. Είχε 2-3 παραλίες με αρκετά κακό χωματόδρομο, όχι τπτ φοβερό όλοι πήγαιναν αλλά με χαμηλό αμάξι και καινούργια λαστιχακια ήθελε προσοχή.

< >
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#721338
kovathe έγραψε:Καλη φαση.
Είναι στα υπόψη παρα τη θρησκευτική πλευρα, έχω ακούσει και γω πολύ καλά λογια.
Ιδανικά, θα ήθελε τζιπακι για να γυρίσεις όλες τις παραλίες?
Φέτος Αστυπάλαια το ψιλο"εσπασα" τ' αμαξι, σε φαση να πηγαίνω με 10-20 και να κάνω ουρά απο πίσω. Είχε 2-3 παραλίες με αρκετά κακό χωματόδρομο, όχι τπτ φοβερό όλοι πήγαιναν αλλά με χαμηλό αμάξι και καινούργια λαστιχακια ήθελε προσοχή.

< >

Εγώ με τον άσο τέρμα φορτωμένο με 3 άτομα πήγα :lol: Οπότε εφόσον δεν συνάντησα θέμα εγώ, δεν θα συναντήσει κανείς :superman:

Σοβαρά τώρα, έχει τρομερά παρατημένο και κακό δίκτυο, αλλά τουλάχιστον έχει άσφαλτο σχεδόν παντού και βατούς χωματόδρομους για κάποιες παραλίες. Πόνεσε η ψυχή μου μέχρι να συνηθίσω και προφανώς θα προτιμούσα να είχαμε πάει με κανένα Wrangler, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Χωματόδρομους αν συναντήσει, συναντά κανείς στα τελευταία μέτρα πριν από ορισμένες παραλίες μόνο. Συνοψίζοντας ιδανικά θες τζιπάκι για πιο stress free εμπειρία, αλλά όχι πως με κάτι συμβατικό θα κάνεις και ζημιά.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#721339 Όλοι suv να σωθούμε :lol:
Πιάνει όντως καλό κύμα στην κολυμπήθρα σχετικά συχνά;; Δηλαδή αν πας για κανά πενθήμερο θα πετύχεις στάνταρ;;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#721343 Κοίτα, εγώ την πέτυχα σε πλήρη άπνοια και είχε σχετικά ήρεμη θάλασσα, δηλαδή έκανα απολαυστικό μπάνιο, αλλά υποθέτω με τους αέρηδες που συνάντησα τις άλλες μέρες και δεδομένου ότι η παραλία είναι affiliated με δραστηριότητες surfing, λογικά θα το χει το κύμα της. Πάντως για μία μέρα με νηνεμία είναι ωραία παραλία.