Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#388660
Νίκος Παππάς έγραψε:
rx8_drifter έγραψε::inlove: :inlove:

@ Νικο Παππά: Τί να τεντώσω, μιλάμε είχε γίνει εντελώς φυτίλια, δίπλωνε πάνω στο κεντρικό σταντ :ninja:
Την έσφιξα όσο έπαιρνε πριν την αναχώρηση για πίσω, αλλά ήταν ήδη διαλυμένη και δυστυχώς δεν είχαν διαθέσιμη στη χόντα. Το μόνο που θα με έσωνε εκει που έφτασε η κατάσταση είναι να την κόνταινα αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια, YOLO :s_shout

Tώρα είναι στο συνεργείο για λάστιχα και αλυσίδα :inlove:

Ρε, αυτα τα φτιαχνουν πριν το ταξιδι! Θα μου πεις καινουριο το εργαλειο, τι να πρωτο κοιταξεις! Τελος καλο, ολα καλα!

@dimik, και αλληλεγγυη! Η καστα των μοτοσυκλετιστων ειναι φοβερη σε αυτον τον τομεα!


Πριν το ταξίδι καλά ήταν, αλλά μάλλον ξεχνάς ότι έκανα περίπου 7000χλμ :lol: Έπρεπε να αλλαχθεί στην Ισπανία και το πήρα λίγο αψήφιστα μετά το άκυρο στην Χόντα, θα μπορούσα να κάνω μια γύρα στα μαγαζιά και να έβρισκα να ητν αλλάξω, αλλά δεν ήθελα να ασχοληθώ άλλο

Αυτό για την αλληλεγγύη να το ξαναπούμε, το πόσες φορές πιάσαμε την κουβέντα με άσχετους δε λέγεται. Και εννοείται οτι είναι πηγή αστείρευτη πληροφοριών, κάποιες απ τις διαδρομές ούτε που θα τις φανταζόμουν αν δε μου τις έδειχναν τα παιδιά στο δρόμο :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#388885
rx8_drifter έγραψε:Η όλη εμπειρία ήταν καταρχή μοναδική για κάποιον που μέχρι τώρα ταξίδευε με ποταμόπλοιο. Δε θα μπορούσα να φανταστώ αυτές τις διαδρομές με αμάξι. Η επαφή που έχεις με τη φύση είναι μοναδική και το ίδιο σχολίασε και η :inlove: Πολύ πιο κουραστικά προφανώς, (...)


“In a car you're always in a compartment, and because you're used to it you don't realize that through that car window everything you see is just more TV. You're a passive observer and it is all moving by you boringly in a frame.
On a cycle the frame is gone. You're completely in contact with it all. You're in the scene, not just watching it anymore, and the sense of presence is overwhelming.”
:iconcool: :rtfm:

Soichiro σχωρέστον, μας άφησε προχτές. :(

ΥΓ: Εύγε νεανία μου. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#389977 Ευχαριστούμε, μας ταξίδεψες πάλι! Μεγειές και το εργαλείο. :s_thumbsup

Υ.Γ
Κλασσικά πλέον κάθε φορά περιμένω να διαβάσω φάσεις με ξένους που συναντάς στο άσχετο και σου δίνουν info. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#389980 Πυρηναία, μηχανή, φίνο γκομενάκι, συνταγή για τέλειο οδοιπορικό!
Να πω εδώ πως ζήλεψα τρομερά! Δεν ξέρω πότε θα βρω το χρόνο να κάνουμε το ίδιο με την :inlove: !
Εξαιρετική γραφή όπως πάντα, αν θέλεις να προσθέσεις εικόνες που λείπουν, μου λες.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#389983 Σιγά ρε παιδιά πώς κάνετε έτσι :dizzy:

Πιστέψατε ότι πήγε στα Πιρινεα;; στα υψίπεδα της Λουλουδοχωρας ήταν αλλά λόγω της απίστευτα (χαμηλής) ταχύτητας νόμιζε ότι έκανε χιλιάδες χιλιόμετρα :help:
Άβαταρ μέλους
By fot
#390047 1ον, ανέβασε όλες τις φωτό που δεν φαίνονται. Γρήγορα.
2ον, τελείωσε επιτέλους τα ημιτελή θέματα σου (AMERICA).

Μετά θα σου πω μπράβο, μου άρεσε, ζηλεύω κτλ.. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#390239 Εγώ τις βλέπω όλες, πουθε΄να δε μου εμφανίζεται αυτό ρε πστ, πώς να βρούμε ακρη ρε HF?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#390240 Από το Tapatalk δεν φαίνονται το μποτάκι, η διαρροή, το σμουθι, το tour de France έτσι γρήγορα που το έλεγξα. Σε PC φαινοντουσαν όλες όταν το ποσταρες.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#390268 Πολύ καλή εμπειρία κ πολύ καλή περιγραφή. Ωραίος!

Αλλά τα 7.000 χλμ είναι πάρα πολλά για ταξίδι με μηχανή... ειδικά για γυναίκα συνεπιβάτη... ευτυχώς η φίλη σου έκανε το 1/3 αυτών. Αν την είχες και στα 7.000 χλμ θα υπήρχε κρεβατομουρμούρα! Ενώ μου αρέσει η μηχανή ως ιδέα (οδηγούσα ένα φεγγάρι ένα 600άρι fazer του αδερφού, μετά το πουλήσαμε), όσο μεγαλώνω θέλω την άνεση. Με κουράζει η ιδέα να βρέχει στο δρόμο κτλ. Γι αυτό μια κάπως συμβιβαστική λύση είναι το κάμπριο. Έχεις την αμεσότητα με τη φύση, τα πράγματα στο πορτ παγκάζ, βροχές δεν πειράζουν κτλ...
Είναι συμβιβασμός, αλλά στη ζωή δε γίνεται να τα έχουμε όλα...

Επίσης το ταξίδι αυτό ήθελε μπαγαζιέρες. Καλό θα ήταν να τις έπαιρνες προτού, μιας κ θέλεις να τις πάρεις... μπράβο στην κοπέλα που δεν πηρε πολλά πράγματα, σπανίζουν αυτές... έπρεπε να έχεις καμιά Σαλονικιά!



< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#390273 Μα ειναι ακριβώς αυτη η αμεσότητα με τα στοιχεία της φύσης που σου κάνει την εμπειρία τόσο πιό έντονη. Επίσης η δυσκολία περνάει και σου μένει μια πολυ έντονη και ωραία ανάμνηση , για μενα κανένα ταξίδια με αυτοκίνητο δεν έφτασε κοντά, ακόμα και το γαμήλιο οδικό τουρ. Τώρα που γραφώ πχ θυμαμαι μια μέρα που περναγαμε Πυρηναία ερχόμενοι απο Σαν Σεμπαστιαν .... έριχνε μια βροχή , με τον κουβά ... σταματάω σε ενα βενζινάδικο να γεμίσω και δίπλα παρκάρει ενα Audi ... μέσα στο συνοδηγού μια κυρία 40αρα φροντισμένη , θυμαμαι το βλέμμα της ενα μείγμα λύπησης φόβου και απορίας γιατι το κάνουμε αυτό ..... 15χρονια μετά και τι δε θα έδινα για να ξαναζουσα εκείνη την "ταλαιπωρία" , ευτυχώς θυμαμαι τόσα πολλα με τόσες λεπτομερείς ακόμα και τώρα.
Πόσες μέρες πήρε συνολικά ; εμείς το μεγαλύτερο που είχαμε κάνει με την (μετέπειτα) σύζυγο ηταν γύρω στα 8-9κ μέχρι Ισπανία λίγο Πορτογαλία και πίσω αλλά ήμασταν φοιτητές και είχαμε καργα καιρό, είχε πάρει κανα 25ημερο όποτε το πηγαίναμε χαλαρά με όσον το δυνατον λιγότερο εθνική , εξάλλου με το transalp τότε τι να την έκανα την εθνική...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#390315 O Πέτρος εχει ενα σοβαρό point, το γκάμπριο ειναι όντως μια καλή εναλλακτική. Νομίζω το road trip στην αμερική χωρίς Mustang gabrio δε θα ήταν το ίδιο, και όντως ακόμα θυμάμαι να διασχίζουμε το Monument Valley με 3 βαθμούς λιακάδα και την οροφή κάτω, ή τον Α1 απο SF προς LA :inlove:

Και πάλι όμως, νοιώθω λίγο χορτασμένος με το θέμα αμάξι, νομίζω οτι το μόνο που θα με συγκινήσει αν ποτέ καταφέρω να το κάνω ειναι το υπερσιβηρικό :oops:

+1 τελικά στον Κιλο, η ζωή θέλει και λίγο ταλαιπωρία :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#390316 Μπορεί να έχεις αμεσότερη επαφή με τη φύση αλλά το ίδιο ισχύει και για τον κίνδυνο, είσαι εκτεθειμένος .