Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By bebes
#843252 Ανοίγω νέο τοπικό και μου φάνηκε περίεργο που δεν είχαμε εως τώρα.
Το καλοκαίρι σκέφτομαι να αλλάξω πίστα και να πάμε Αίγυπτο οικογενειακώς.
Εχει πολλά χρόνια που θελω να παω με την κα bebe, αλλά δεν μας κάθισε. Ισως παμε φετος με τα παιδια αν ταιριαξουν οι συγκυρίες.

Βασικά, θα μπορεσω να παω Αύγουστο; ή θα σκάσουμε απο τη ζέστΑ; :s_devil
Θα ήθελα να παμε αυτόνομοι, οχι με γκρούπ. Διαβασα οτι μπορείς να παρεις καποιον ξεναγο για μια δυο μερες για τα βασικά.
Πυραμίδες και μουσειο ενταξει, ισως χρειαστούμε και βοηθεια για να παμε στο Κάιρο στα παζαρια (ή οτι εχουν τελως πάντων).

Σκέφτηκα να κανουμε και extreme sports, να νοικιάσω αυτοκίνητο για να φτασουμε μεχρι Λουξορ, ισως να παμε και λιγο Ερυθρα θάλασσα.

Μιας και τωρα προσπαθω να διαμορφώσω ενα υποτυπώδες πρόγραμμα, καθε πρόταση ειναι καλοδχούμενη :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By edmond
#843258 Σκληρός :roll: :lol:
Ειδικά εκεί που λες χωρίς γκρούπ...σκληρότατος :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#843298 Και Αύγουστο και μη οργανωμένα και περίοδο πολέμου; :superman:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#843315 Αύγουστο γιατί μόνο τότε μπορούμε.
Ειναι ο μηνας που εχουμε κενο απο δουλειες, χωραφια, εξεταστικές κλπ.
Λογικά θα εχει ζέστη, αλλά μηπως κι εδω ειναι καλύτερα τότε;
Ο πόλεμος λογικα θα εχει τελειωσει μεχρι τότε.
Δεν υπάρχει πείπτωση να παμε 5 άτομα με πρακτορείο, εκτός του οικονομικού, δεν εχω τύχει ποτέ σε πρακτορείο που να μου άρεσε το πρόγραμμα τους, πανε ολα υπερβολικα αργα.

Αν δω οτι δεν μου βγαινει η εκδρομη, εχω πλαν Β και Γ ευρωπαϊκα.
Β (Ακτες Ατλαντικού στη ΝΔ Γαλλία και ίσως Πυρηναία)
Γ (Ταλίν Ελσίνκι Στοκχόλμη) αυτη ειναι ετοιμη απο πέρυσι, την ακύρωσα λόγω υψηλού κόστους

Θα ήθελα όμως να φυγω απο Ευρώπη, να δουμε κατι αρκετα διαφορετικό
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#843321 Νότια Αυγουστιάτικα θα ΛΙΩΣΕΙΣ.

Κι εμείς που πήγαμε βόρεια Ιταλία τον Αύγουστο 35ρια είχε.

Θα έλεγα καλύτερα Γ για να έχεις μια δροσούλα αλλιώς Β αν θες να κάνεις καμιά βουτιά σ'αυτές τις ακτές. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#843323 Αυγουστιάτικα Αίγυπτος, για κανένα λόγο. Θα βελάξεις, ειδικά αν πας στις αρχαιότητες. Είναι μακράν καλύτερα μια εκδρομή τα Χριστούγεννα. Λιγότερος κόσμος, λιγότερη ζέστη.
Καλοκαίρι και Αύγουστος, μήπως Ισλανδία; Ή μετά Σκανδιναβία.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#843326
Anonymous Founder έγραψε:Καλοκαίρι και Αύγουστος, μήπως Ισλανδία; Ή μετά Σκανδιναβία.

Απ'το χέρι μου το πήρες. :lol:
Μετά είδα οτι πέρσι ανάλογο σχέδιο ακυρώθηκε λόγω κόστους.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#843330
bebes έγραψε:...δεν εχω τύχει ποτέ σε πρακτορείο που να μου άρεσε το πρόγραμμα τους, πανε ολα υπερβολικα γρήγορα

Fixed.
Ξύπνημα 06:00-06:30 και τρέξιμο μέχρι το βράδυ να προλάβεις ότι μπορείς ή μάλλον να προλάβουν ότι μπορούν.
Τα υπέρ και τα κατά του οργανωμένου προφανή, ο καθένας κάνει ότι τον ευχαριστεί.
Άβαταρ μέλους
By otso
#843340 δεν παιρνεις την συζυγο και να πας βανκουβερ να νοικιασεις μια μηχανη και να κατεβεις ολη την δυτικη ακτη ; Εγω με κοριτσια μαζι και μαλιστα στο ξεμπαρκο τι να σου πω , μου φαινεται κακη ιδεα .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#843343 Από Βανκούβερ έχει σύνορα. Από Seattle ή Everett δεν έχει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#843344 Το Βανκούβερ και γενικώς εκεί βορειοδυτικά, έχει και πολλή βροχή όμως. Όχι το καλύτερο μέρος απαραίτητα για βόλτα με μηχανή. Καμία Ν. Αμερική; Αργεντινή πχ που έχει και αδύναμο νόμισμα άρα θα βγει φθηνά εκεί; Μόνον τα αεροπορικά είναι θέμα, αλλά αν τα κλείσεις νωρίς, μπορεί να βρεθεί κάτι σε καλή τιμή.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#843351 και για US εχω πρόγραμμα.
Παταω για ΝΥ και γυρναω απο Φλόριντα.
Εχω συγγενεις για να πηγαινω απο λίγες μερες, μονο στη ΝΥ θα πληρωσω για τη διαμονή.
Δεν μπορω να παω ομως με τα παιδια, μαζεύονται πολλά τα έξοδα.
Περιμενω να ανεξαρτητοποιηθουν ολα, να παω με τη σύζηγο :innocent:

Αν δεν παμε Αιγυπτο (ή αν δεν βρω κάποια "τρύπα" να παμε άλλη εποχή), ισως κανω το ταξίδι Ταλίν, Ελσίνηι, Στοκχόλμη.
Αεροπλάνο μεχρι Ταλίν, καραβι για Ελσίνκι και μετα Στοκχόλμη, αεροπλανο πισω.
Θα αφαιρεσω κανα δυο μερες και θα μπει μεσα στο μπάτζετ
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#843363 Έχω φίλο από χωριό κοντά στο Λούξορ. Μη νομίζετε ότι είναι πολύ χειρότερα από Ελλάδα τον Αύγουστο με τα 40αρια που βαράει πλέον κάτι δεκαήμερα εδώ. Πήγαμε στη Βοσνία και το αμάξι έγραψε 51, στην Αίγυπτο πόσο νομίζετε είχε εκείνη την ίδια μέρα;