Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#377308 Φαίνεται πως θα βρεθώ Κοπεγχάγη για 4-5 μερούλες περί τις 26-31 Μαΐου. Η σύζυγος θα είναι απασχολημένη σε συνέδριο οπότε εγώ και η 6χρονη κόρη μου θα έχουμε άφθονο χρόνο. Δεν έχουμε ξαναπάει και δεν ξέρω καθόλου τι παίζει.
Τι να κάνουμε, που να πάμε, τι να μην κάνουμε;
Τι πρέπει να δούμε, τι ψωνίζουμε (εκτός από ηχεία που ξέρω ότι η Δανία είναι σοβαρή);
Και βέβαια τα πιο βασικά πως μετακινούμαστε και τι και που τρώμε;
Μάλλον θα μείνουμε στο παρακάτω καινούργιο φουτουριστικό ξενοδοχείο (δείτε φωτογραφίες του κτιρίου αξίζει) όπου και το συνέδριο, βολεύει;
https://www.marriott.co.uk/hotels/trave ... openhagen/
Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη, ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#377354 Μετακινηστε με το Μετρο. Εχετε κοτζαμ σταθμο στο ξενοδοχείο

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#377357
mirage έγραψε:Μετακινηστε με το Μετρο. Εχετε κοτζαμ σταθμο στο ξενοδοχείο
Ναι αλλά θέλω πιο έτοιμη τροφή.... :lol:
Τι εισιτήρια, τι πακέτα, πόσες γραμμές, τι site, παίζει online προετοιμασία; Λεωφορεία έχει;, Τραμ, τραινάκια, τρόλλευ; Κόστος, αποστάσεις κλπ.
Πλάκα κάνω αλλά ό,τι πιάσω, θα ασχοληθώ πιο σοβαρά από τον Απρίλιο που θα έχω χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#377573 Έχω πάει Κοπενχάγη καμιά ντουζίνα φορές (ας όψεται η Σκατινάβιαν...), έχω γράψει κι εδώ μέσα IIRC εντυπώσεις, οπότε ψάξε το.

Εν συντομία, το 24ωρο εισιτήριο για μετρό-λεωφορεία είναι 80 κορώνες/24hr. Καλύπτει ζώνες 1-4, από το αεροδρόμιο μέχρι σχεδόν όλα τα μέρη που θέλεις να δεις στη πόλη. Υπάρχουν και ενοικιαζόμενα ποδήλατα (σε στυλ Λονδίνο), καλή υποδομή με εκτεταμένους ποδηλατόδρομους και οι οδηγοί γενικώς προσέχουν πολύ απ'ότι παρατήρησα. Δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορείς να βρεις παιδικό ποδήλατο όμως, και φυσικά πόσο εξοικειωμένη είναι η κόρη σου με τη ποδηλασία στη πόλη, βέβαια.
Οικογενειακώς, θα πήγαινα Tivoli Gardens ή/και στο ενυδρείο (Den Bla Planet), αν έχει καλό καιρό ίσως στο Amager Standpark , σε ένα από τα παλάτια (Christiansborg Slot ή το μικρότερο Rosenborg Slot). Θέα από ψηλά έχει το Christiansborg ή το Rundetaarn. Μουσεία, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σας (και την υπομονή? της κόρης σου) έχει να φάνε και οι κότες. Βόλτα με τα πόδια -αν πετύχετε καλό καιρό και ανάλογα με τις αντοχές σας- προς Nyhavn, απέναντι στην Όπερα κλπ.

Επειδή θα μείνετε αρκετές μέρες, σκέψου το ενδεχόμενο να νοικιάσετε αμάξι για 1 η περισσότερες μέρες για εκδρομή (πχ. στο Roskilde ή σε ένα από τα άλλα νησιά).

Γενικά η Κοπενχάγη είναι πολύ όμορφη πόλη και εύκολα θα βρείτε ενδιαφέροντα πράγματα να σας κρατήσουν απασχολημένους. Πολλά πάρκα, ενώ ακόμα και σε μέρη σαν τη Christiania δεν νιώθεις παράξενα (απενατίας βλέπεις γονείς με καροτσάκια ή τρίκυκλα ποδήλατα να βολτάρουν). Αν δεν είχε τόσο κωλόκαιρο* δεν θα με χαλούσε να έμενα εκεί. :roll: .


* έγραψε ο άνθρωπος που μένει στη ΒΑ Σκωτία... :vava:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#377790 Ευχαριστώ, θα ψάξω να δω τι είχες πει.
Έμαθα ότι υπάρχει ευελιξία οπότε τι λέτε, να μείνω στο ξενοδοχείο που λέω πιο πριν ή να διαλέξουμε κάτι πιο κοντά στο κέντρο;
Γενικά πρόταση ξενοδοχείου, γειτονιάς και περιοχής προς αποφυγή (κακόφημα μέρη ή φασαριόζικα).

Υπάρχει και μια κάρτα που περιλαμβάνει μεταφορικά και είσοδο σε 70+ μέρη. Την παίρνουμε αντί για την σκέτη κάρτα ΜΜΜ;
Μπορεί να υπάρχει ποδήλατο τάντεμ ώστε η κόρη να μπει από πίσω; Δεν έχει ακόμα ούτε την άνεση ούτε την εμπειρία να ποδηλατεί μόνη της σε ξένο μέρος ή απλά εγώ θα φοβάμαι πιο πολύ.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#377815 H λεγκούπολη δυστυχώς είναι μακρυά, θα μέτραγε βόλτα με τη μικρή.

Αυτή η πόλη για να ειμαι ειλικρινής, αν κι έχω πάει 3 φορές δεν μ έχει ενθουσιάσει. Μου άρεσε η Κριστιάνα, αν και είναι χαμένα μεγαλεία πλέον φάση, αλλά κατα τα λοιπά μια όμορφη βορειοευρωπαϊκή πόλη με κανάλια είναι που έχει σαν ΠΟΝΟΥΣ το ότι είναι απλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#398182 Λοιπόν η ώρα φτάνει, την Παρασκευή πετάμε για Κοπεγχάγη. Αν θέλετε να προσθέσετε τίποτα που σας διέφυγε κάντε το τώρα. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#401378 Λοιπόν σας γράφω από Κοπεγχάγη, τελευταίο βράδυ, αύριο γυρνάμε.
Με λίγα λόγια, κατάλαβα γιατί δεν μου λέγατε τίποτα, επειδή απλά δεν υπήρχε κάτι να γραφτεί.

Με πιο πολλά λόγια σταθήκαμε τυχεροί που είχαμε εξαιρετικά καλό καιρό.
Κτιριακά αδιάφορα, αρκετά παλιά (νεοκλασικά, βικτωριανά ή όπως τα λένε κλπ) όπως σε πολλές κεντροευρωπαϊκές χώρες, και αρκετά σύγχρονα και σχεδιαστικά πρωτότυπα ή εντυπωσιακά. Αλλά και πολλά άχρωμα σε στύλ εργατικής κατοικίας.
Μουσεία, ναοί κλπ όλα μια χαρά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.
Ανθρωπολογικά-Κοινωνικά μάλλον ατσούμπαλοι και όχι ευγενείς. Φυσικά μιλάνε όλοι αγγλικά καλά. Αρκετοί μετανάστες. Αρκετά γκράφιτι που για μένα δεν είναι καλό σημάδι (και πόστερ και αυτοκόλλητα). Και πολλές γειτονιές που θύμιζαν πρώην ανατολική χώρα. Και από τη μία πολλά οικολογικά προϊόντα και ποδήλατα αλλά από την άλλη πολύ κάπνισμα και αποτσίγαρα σε πολλά μέρη που δεν θα έπρεπε.
Αυτοκίνητα αδιάφορα (είδα βέβαια αρκετά Tesla, i3 και το SUV της Maserati) αλλά τα περισσότερα όχι καινούργια, όχι χλιδάτα, τίποτα. Εκτός εμπορικού κέντρου οι δρόμοι ενοχλητικά φαρδιοί, το να περάσεις τη διάβαση είναι όσο το μισό τετράγωνο... Πεζοδρόμιο, ποδηλατόδρομος, παρκαρισμένα μετά τον ποδηλατόδρομο, λωρίδα μία, λωρίδα δύο, λωρίδα δύο της άλλης κατεύθυνσης, λωρίδα 1, παρκαρισμένα, ποδηλατόδρομος, πεζοδρόμιο επιτέλους.
Ποδήλατα πολλά, πάρα πολλά και μπόλικοι ποδηλατόδρομοι. Βασικά ποδήλατα παρκαρισμένα (σαν παρατημένα) παντού και όλα περίπου ίδια σαν παλιά, εντελώς συντηρητικά, κυρίως μαύρα. Κλειδώνουν με μόνιμη κλειδαριά την παράλληλη στα πίσω φρένα, που αγκαλιάζει τον πίσω τροχό και σπάνια είναι δεμένα κάπου. Σίγουρα το ποδήλατο αποτελεί μεγάλο κεφάλαιο στην κυκλοφοριακή αποσυμφόρηση. Βοηθάει το ότι οι αποστάσεις είναι μικρές και η πόλη επίπεδη.
Εισιτήρια ΜΜΜ πανάκριβα οπότε η σύζυγος είχε πάρει εισιτήριο 5ημέρου κι εγώ το ειδικό (Copenhagen card) που περιλαμβάνει δωρεάν είσοδο σε 70 και βάλε μέρη και κάποιες εκπτώσεις (και έπιανε και την κόρη μου). Αλλά έχουν 2-3 είδη τραίνων, λεωφορεία στεριάς και θάλασσας και μάλλον όλα λειτουργούν αποτελεσματικά.
Οικονομικά: όλα πανάκριβα και δεν βλέπω το γιατί αλλά υποθέτω ακριβά πάγια και εφορία.
Τουριστικά: πήγαμε σε κάτι πλατείες, κάτι λιμάνια και κάτι κανάλια με πλεούμενο, κάτι εμπορικούς δρόμους. Στα αξιομνημόνευτα, το Tivoli (κήπος, theme park, φαγάδικα, θεάματα) που ιδιαίτερα συμπάθησε και η σύζυγος, BlaPlanet (ακουάριουμ) πολύ διαδραστικό (περιλάμβανε και ζωντανή αυτοψία καλαμαριού (οι ρίζες βίκινγκς δεν κρύβονται) και η πιο μεγάλη και απρόσμενη επιτυχία για την κόρη μου το experimentarium (κάτι σαν μουσείο επιστημών χωρίς το μουσείο, βασικά εφαρμοσμένη φυσική σε μορφή επιδείξεων-παιχνιδιών). Και τη γοργονίτσα τους φυσικά.
Φαγητό. Καλά λόγια είχα ακούσει και διαβάσει. Βασικά πολλά burger τρώνε, όλα τα μαγαζιά burger πουλάνε. Και μάλιστα είναι μέτρια ως κακά, και πολύ λιπαρά. Σε πιο καλό εστιατόρια πάντως τα φαγητά νόστιμα και σωστά και υγιεινά. Αλλά τιμές φωτιά...
Και μου άρεσαν και οι μπύρες τους (και δεν εννοώ την Carlsberg που κι αυτή μου αρέσει) αλλά άλλες δικές τους ίσως μικροζυθοποιίες.

Συμπέρασμα: Έχοντας ζήσει κι ένα χρόνο στην Στοκχόλμη πριν από χρόνια τη θεωρώ πολύ ανώτερη σε όλα (τη Στοκχόλμη).
Στη Δανία δεν είδα κανένα λόγο να πάει κανείς, αν το σκεφτόσασταν να σας περάσει, αν σας τύχει βρείτε δικαιολογία να το αποφύγετε.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#604719 Onyx, το ξενοδοχείο αυτό τι έλεγε; Πρωινό, καθαριότητα κλπ; Αν καταλαβαίνω, δεν είναι "κεντρικό" σωστά;

Λέμε να πάμε για ένα ΣΚΔ τον Οκτώβρη.
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#604827 Μια χαρά είναι η Κοπεγχάγη, ή έτσι τουλάχιστον εγώ θυμάμαι. Η πόλη είναι σχετικά μικρή, με ένα ποδήλατο τη γυρίζεις άνετα, μάλιστα αν ο καιρός το επιτρέπει εγώ θα πρότεινα μόνο ποδήλατο. Έχει αξιοθέατα, οι άνθρωποι μου φάνηκαν χαλαροί και με χιούμορ. Επίσης καλό θα ήταν να πάτε και στη Χριστιανια, ένα ολόκληρο χωριό μέσα στη πόλη πρότυπο αυτοδιαχείρισης. Να πάτε γιατί βρίσκεται σε φιλέτο οπότε αναρωτιέμαι για πόσο ακόμα θα ανεχτούν τους μπαχαλακιδες και τη μυρωδιά του μπαφου. Η πόλη έχει καταπληκτικές πλατείες και αστικό περιβάλλον-εξοπλισμο. Όσο για φαγητό έχουν πολλά γκουρμεδιαρικα εστιατόρια με καλό ψάρι.( Σκανδιναβικές βέβαια γεύσεις). Μερικά από τα οποία είναι spin off από το Νoma (το καλύτερο εστιατόριο στον κόσμο για κάποιες χρονιές). Εγώ θα ξαναπάω σύντομα :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#604830 Aποφασίστηκε να πάμε και να κρίνουμε ιδιοις όμμασι, γιατί είχαμε αντικρουόμενες απόψεις :lol: Oπότε κλείστηκαν αεροπορικά και ξενοδοχείο. Eντύπωση μου έκανε η κριτική στα ξενοδοχεία, σε αυτά του "κέντρου" βλέπει κανείς τα ίδια παράπονα (και φωτογραφίες): έλλειψη ανεμιστήρα ή A/C, μικρά δωμάτια. Anyway, κλείσαμε σε αυτό: https://www.sktpetri.com/ και βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#604876 Τα ξενοδοχεία με δυτικά στανταρ ειναι απαράδεκτα γι αυτά που πληρώνεις αλλά αυτο ειναι το λιγότερ :lol:

Η κριστιανα πλέον σα πανηγύρι ειναι ρε γτο, χέσε μας :lol:
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#605045
rx8_drifter έγραψε:Τα ξενοδοχεία με δυτικά στανταρ ειναι απαράδεκτα γι αυτά που πληρώνεις αλλά αυτο ειναι το λιγότερ :lol:

Η κριστιανα πλέον σα πανηγύρι ειναι ρε γτο, χέσε μας :lol:


:lol: , ε τι περιμενες ρε, τον Proudhon στις επαλξεις της κουμμουνας ?

Παρε πλατειες να εχεις,

Εικόνα

Εικόνα

Και πολυκατοικιες...

Εικόνα

Εικόνα

Kαι το εργοστασιο παραγωγης ενεργειας απο σκουπιδια που γινεται και χιονοδρομικο κεντρο το χειμωνα

Εικόνα

Θα σε ταραξω στον πολιτισμο, ουνε!