Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#373639 Οχι αγαπητοί συμφορουμήτες ΔΕΝ ειναι νωρίς. Στην Ολλανδία ξεκίνησαν να κλείνουν διακοπές και με αγγαρέψανε για ινφο.

Στεφαν, μύστη του παρταρίσματος, εσύ που αγκαλιά με τον ποιητή του Αιγαίου οργώνετε τα κυκλαδονήσια, τί προτείνεις σε μια παρέα γκαβλαρέων γύρω στα 30 με ιστιοπλοικό που θέλουν να παρτάρουν?

7 μέρες χοντρικά, αναχώρηση μάλλον απο Αθήνα. Ίος Μύκονος μου έρχονται στο μυαλό, παίζει κάτι άλλο που μου διαφεύγει?
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#373822 Έλα τώρα το δα. Δώσε info για τι περίοδο μιλάμε. :rtfm:

Μύκονο μακριά, τουλάχιστον αν κρίνω από την περσινή μου εμπειρία. Έχει πέσει πααααρα πολύ και έχει επικρατήσει Αραβική αισθητική, αν αυτό λέει κάτι. Ααααν πάτε, οπωσδήποτε Scorpio και Rakkan.

Ίο εγώ γουστάρω με χίλια αλλά είναι μακριά. Είναι για ξεφτίλισμα μέχρι τελικής πτώσης και έχει και ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ παραλίες. Συνίσταται ενοικίαση καμπριάτζας Jimny.

Για ένα βράδυ εγώ θα έκανα μία στάση και Σπέτσες αλλά μόνο αν είναι Παρασκευή ή Σάββατο. Σαντορίνη επίσης θα έβαζε δυνατή υποψηφιότητα γιατί έχει άπειρες επιλογές και φυσικά δεν ισχύουν ιστορίες τύπου "είναι μόνο για ζευγάρια κτλ".

Εξίσου δυνατά παίζει η Παριοναξία και η Τήνος την τελευταία 2ετία με καλό εσωτερικό τουρισμό, ειδικά η Νάξος. Τώρα από κει και πέρα δεν ξέρω το όχημά σας τι αποστάσεις και σε τι χρόνους μπορεί να διανύσει. Για πιο εναλλακτικά θα έκανα μια στάση και Σχοινούσα αν με έβγαζε ο δρόμος. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#374022
Arrow έγραψε:Τήνο ούτε σαν αστείο

<

Γιατί? Μπορεί να θέλουν να πάνε από το σκάφος γονατιστοι να προσκυνησουν

< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#374036 Προφανώς και εξαρτάται από το τι ανθρώπους μιλάμε.
Για ορισμένους, η Τήνος είναι μακράν προτιμότερη της Μυκονου. Και φυσικά δεν αναφέρομαι στο θρησκευτικό κομμάτι.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#374103
Arrow έγραψε:Τήνο ούτε σαν αστείο

<

Καλά κι εγώ έτσι έλεγα και είδα βιντεάκια κολλητού από πανηγύρι και μου φύγαν οι κάλτσες. Μιλάμε για σοβαρό γλέντι. Επίσης είναι στα 30' από Μύκονο οπότε no big deal. Αν ήμανε Ολλανδός μπάκουρας θα με ψηνε να πάω σε ένα καλό νησιώτικο πανηγύρι. Να πάει στο Super πχ να δει για τι? Αυτούς που βλέπει όλο το χρόνο στο χωριό του?
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#374107 Ιστιοπλοϊκό (νοικιασμένο?) είπε ότι θα έχουν, όχι τη Vera του γατάκη! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#374110
mjacob έγραψε:Στειλτους ιστιοπλοΐα στη λίμνη στα Γιάννινα


Με σκιππερ ΗΤΑΦΙ και λοστρόμο g. Πώς δεν το σκεφτηκα :s_shout
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#374119 To ιστιοφόρο θα το έχουν για φτηνή διαμονή; Αν ναι, να πάνε και να το αράξουνε στη Νάουσα και είναι μια χαρά. Θα κάνουν και μία σκασιά στη Μύκονο να τους φύγει η περιέργεια, άλλη μία στα Κουφονήσια να το παίξουνε και εναλλακτικοί και είναι ταμάμ. Αν έχουν μέρες η Ίος είναι μια χαρά, απλά θυμίζω ότι τα σκάφη δένουν στο λιμάνι και το λιμάνι στην Ίο είναι αηδία. Αν θέλουν να κάνουν και λίγο ιστιοπλοΐα στο στενό Πάρου - Νάξου θα βάλουν και πανί να παίξουν και θα σπάσουν πλάκα μαζί τους οι σερφερς :lol:
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#374124
Deleted User 1 έγραψε:
Arrow έγραψε:Τήνο ούτε σαν αστείο

<

Καλά κι εγώ έτσι έλεγα και είδα βιντεάκια κολλητού από πανηγύρι και μου φύγαν οι κάλτσες. Μιλάμε για σοβαρό γλέντι. Επίσης είναι στα 30' από Μύκονο οπότε no big deal. Αν ήμανε Ολλανδός μπάκουρας θα με ψηνε να πάω σε ένα καλό νησιώτικο πανηγύρι. Να πάει στο Super πχ να δει για τι? Αυτούς που βλέπει όλο το χρόνο στο χωριό του?


4,5 ώρες θέλουν να φτιάξουν το γλυμμενο μαλλί τους και εσύ θες και νησιώτικα πανηγύρια... Ρε πας καλά?
Τήνος μια διανυκτέρευση και φυσικά όχι για μπακουρους.



<
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#374151
Corto Maltese έγραψε:To ιστιοφόρο θα το έχουν για φτηνή διαμονή; Αν ναι, να πάνε και να το αράξουνε στη Νάουσα και είναι μια χαρά. Θα κάνουν και μία σκασιά στη Μύκονο να τους φύγει η περιέργεια, άλλη μία στα Κουφονήσια να το παίξουνε και εναλλακτικοί και είναι ταμάμ. Αν έχουν μέρες η Ίος είναι μια χαρά, απλά θυμίζω ότι τα σκάφη δένουν στο λιμάνι και το λιμάνι στην Ίο είναι αηδία. Αν θέλουν να κάνουν και λίγο ιστιοπλοΐα στο στενό Πάρου - Νάξου θα βάλουν και πανί να παίξουν και θα σπάσουν πλάκα μαζί τους οι σερφερς

^dat
Η Ιος είναι ιδανική περίπτωση για μπaκουρους, αλλά δεν βολεύει να πας με ιστιοπλοϊκό, όπως και η Σαντορίνη που είναι δίπλα.
Η επιλογή να παίξει μεταξύ Πάρου, Μυκόνου, Κουφονήσια και Σχοινούσα σαν εναλλακτική, εκτός αν γουστάρουν γυμνισμό, οπότε μια βόλτα στην Δονούσα επιβάλλεται (αλλά κι αυτή είναι μακριά με ιστιοπλοϊκό).