Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#428216
Red Garland έγραψε:
sknipper έγραψε:Λέμε μήπως πάμε Νάξο για λίγες μέρες.
Ποιο καράβι/εταιρεία νομίζετε βολεύει καλύτερα (από ποιο λιμάνι, ώρες, διάρκεια, χώροι, ποιότητα, καλοτάξιδο, τιμή κλπ). Πάντως ακριβή ιστορία το καράβι (μεγάλο αυτοκίνητο μπαμπάς, μαμά, παιδάκι) 400πολλά πήγαιν-έλα.
Σαν διαμονή ποιο μέρος λέτε; Ήσυχο κοντά σε θάλασσα, ωραία θάλασσα καλύτερα χωρίς πολύ κόσμο ή οργάνωση.
Αν κλείσω καράβι και διαμονή θα ρωτήσω να μου πείτε για εστιατόρια.
...Από Ραφήνα όντως είναι πιο φθηνά τα πλοία.
Η καλύτερη παραλία imho είναι ο Αγιος Προκόπιος αλλα είναι σχετικά οργανωμένη.... Το αριστερό μέρος του νησιού, Αγιος Προκόπης και προς τα κάτω έχει τις καλές παραλίες, από τα δεξιά του νησιού είναι αρκετά άγριες.
Γενικά φέτος γίνεται χαμός από αυτοκίνητα, ...
Οι δρόμοι για τα χωριά είναι άσφαλτος με μόνο αρνητικό τις πολλές στροφές, μόνο αμα θες να πας στις παραλίες από Πλάκα και κάτω θα πρέπει να ανεχτείς τους χωματόδρομους.
Ο κύβος ερρίφθη, κλείσαμε ξενοδοχείο στο Καστράκι/Γλυφάδα με πισίνα και κοντά στην παραλία. Εντελώς τυχαία εκεί έχουν μείνει και κουμπάροι των οποίων και φίλος έχει σπίτι δίπλα οπότε και είχαμε επιβεβαίωση και ενημέρωση για φαγο-μέρη κλπ.
Και όπως είπατε από Ραφήνα είναι πιο φτηνά, σημαντικά μάλιστα. Επίσης μου είπαν ότι ο Πειραιάς είναι κόλαση λόγω έργων τραμ και μετρό οπότε είναι no-no.
Λέμε να προτιμήσουμε κανονικό καράβι γιατί αν εγώ δεν μπορώ να κάθομαι σε ένα ψυγείο με τηλεόραση είναι σίγουρο ότι δε θα μπορεί και η κόρη μου. Σε κανονικό καράβι βγαίνεις έξω χαζεύεις, βολτάρεις κλπ. Θα δούμε βέβαια και ώρες αναχώρησης και χρόνους και θα κλείσουμε.
Όλο και σε κάποια χωριά θα πάμε (με κουβαδάκι για τυχόν εμετό αλλά πρέπει να συνηθίσει). Μου είπαν για Χαλκί και Κόρωνο.
Από θάλασσα εκεί που θα είμαστε φαίνεται καλά και ανοργάνωτα όπως επιδιώκουμε. Μπορεί να περάσουμε και από τα κοσμικά (οργανωμένα, μπιτσόμπαρα κλπ) αλλά δε φαντάζομαι να κάτσουμε, απλά για να δούμε. Θα πάμε και προς τις νότιες παραλίες αν οι δρόμοι είναι ομαλοί (πριν 9 χρόνια άντεξε η BMW τους τότε κωλοχωματόδρομους των Κυθήρων οπότε είμαι αισιόδοξος).
Εκτός από την πορτάρα και το κάστρο μου είπαν και για κάτι Κούρους, να τους ψάξω;
Τυχόν συγκεκριμένες προτάσεις για οτιδήποτε ευπρόσδεκτες.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#428428 Είναι δύο Κούροι, ο ένας στις Μέλανες και ο άλλος στον Απόλλωνα, ο δεύτερος είναι καλύτερος.

---
ΦΑΓΗΤΟ
1. Περιοχή Άγιος Προκόπιος
Εστιατόριο: "La Trattoria"
Ιταλική και Ελληνική Κουζίνα. Καλό φαγητό, περιβάλλον, και τιμές

2. Χωριό Μέλανες
Ταβέρνα: "Ο Γιώργης"
Ελληνική Κουζίνα με ειδίκευση στον Κόκκορα κοκκινιστό (ποιότητα Α-Α).

3. Χωριό: Εγγαρές
Ταβέρνα: "Ο Χάρης"
Σπεσιαλιτέ η ομελέτα με 15 αυγά και γραβιέρα (ψιλοτεράστια, 3 άντρες και 2 γυναίκες δεν την παλέψαμε για πιάτο στη μέση).
Εξαιρετικά ψητά και μπιφτέκι. Το ροζέ κρασί καλό και ντόπιο.
Τα περισσότερα υλικά είναι παραγωγής τους, πολύ καλή ποιότητα και τιμή.
Το απόγευμα ανοίγει στις 7, πηγαίνετε λίγο νωρίς γιατί όσο προχωρά η νύχτα το σέρβις λίγο μπουκώνει.
Εύκολο πάρκιν ακριβώς δίπλα στην αυλή του σχολείου.

4. Χωριό: Κόρωνος (το χωριό μου)
Η πιο γνωστή ταβέρνα είναι η "Ματίνα και Σταύρος", με το που μπαίνεις πιάνει όλη την πλάτσα με τα τραπέζια του,
αν συνεχίσει κανείς το δρόμο προς τα κάτω είναι η ταβέρνα ο "Ντάλας", αυτή που προσωπκά προτιμώ.
Η Ματίνα έχει καλό μάρκετινγκ αλλά δε με τρελαίνουν τα πιάτα της.
Ο Ντάλας έχει εξαιρετικά ψητά όπως επίσης και λίγα μαγειρευτά. Πήγα με φίλους μου φέτος και μου έλεγαν ότι την καλύτερη πατάτα τηγανιτή και την καλύτερη ντομάτα την έφαγαν στον Ντάλα.

5. Χώρα Λιμανι (Στο άλλο άκρο του λιμανιου)
Σουβλακερί και κρεπερί "το Πιπέρι"

6. Χώρα-λιμάνι
"Μεζέ^2", ειναι το πιο γνωστό ψαρομεζεδοπωλείο, κυριολεκτικά στέκονταν σε ουρά για να κάτσουν σε τραπέζι μέχρι τώρα.
"Ντεούντας" καλό ψαροταβερνείο για φρεσκο ψάρι που βέβαια το πληρώνεις και ανάλογα.

7. Χώρα-στενά/κάστρο
"Τυπογραφείο", ψιλογκουρμέ ιταλική κουζίνα με πιασοκώλικες τιμές. Πολύ καλό φαγητό δε.

8. Sui gui (πρώην Suzana)
Αυτό είναι ένα ιταλικό κάτω στο λιμάνι στη χώρα, ήταν πολύ καλή πιτσαρία κτλ. αλλά κάθε χρόνο αλλάζει ποιότητα, δεν ξέρω τι λέει φέτος.

ΓΛΥΚΟ
1. Στην παραλία κάτω στο Λιμάνι
Ζαχαροπλαστείο: Ακταίον
Είναι το γνωστότερο και ποιοτικότερο ζαχαροπλαστείο της Νάξου με τρομερές γεύσεις.
2. Παγωτό Waffle House στα στενά της χώρας.

ΠΡΩΙΝΟ
Στο ζαχαροπλαστείο Ραντεβού κάτω στη χώρα-λιμάνι.

Μαγαζιά για ΠΟΤΑΚΙΑ
-Μπαράκι στη χώρα-λιμάνι με ωραία εντυπωσιακά κοκτέιλ για κορασίδες και red garland approved: Swing

Μπαράκια με θέα
--Spirit και 520 με μυκονιάτικο στυλ.
-- Bossa και Ocean για χαλαρό ποτάκι κοντά στο λιμάνι.

CLUBS
--Ocean (κλειστό μαγαζί) για όποιον θέλει να μπει στο μοναδικό club της Νάξου το οποίο μαζεύει από 15 χρονα ως ενήλικες που αντέχουν σε υψηλά ντεσιμπέλ.

Το καλύτερο μαγαζί για ποτάκια το βράδυ red garland approved:
To "Island" που βρίσκεται στην Αγία Άννα, Τέλος.

ΕΛΛΗΝΑΔΙΚΟ after
Πίσω από τον Προμπονά κάτω στο λιμάνι βρίσκεται το DaCosta.

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ
Αν έχεις μόνο μια μέρα να δεις τα χωριά η διαδρομή είναι η εξής:
Πάς πρωί σχετικά και παίρνεις το δρόμο προς Φιλώτι και Απείρανθο, μετά μπορείς να πας Κόρωνο, Λυώνα, μετά Απόλλωνα και επιστροφή από το πάνω μέρος του νησιού.
Το Φιλώτι είναι από τα μεγαλύτερα χωριά της Νάξου και τα μαγαζιά του έχουν εξαιρετικό φαγητό.
Next, η Απείρανθος έχει ωραία μαγαζιά για καφέ, είναι ωραία μια βόλτα στα σοκάκια του χωριού μιας και θεωρείται το πιο γραφικό χωριό της Νάξου και το πιο διάσημο στους ξένους.
Γνωστή ταβέρνα στην Απείρανθο είναι ο Λευτέρης αλλά δεν ξέρω τι λέει, δεν έχω κάτσει ποτέ.

Μετά εγώ πηγαίνω στην παραλία του Λυώνα.
Λίγο χειρότερη άσφαλτος σε σχέση με το υπόλοιπο νησί και αρκετές στροφές. Ο Λυώνας είναι θάλασσα με βότσαλο και βράχους μέσα στη θάλασσα.
Εάν έχει Βοριά δεν μπορείς να κολυμπήσεις γιατί είναι ακριβώς πάνω στο μάτι του Βοριά και τα κύμματα με το που μπαίνεις στη θάλασσα τείνουν να σε κοπανάνε στην ακτή με τα βότσαλα και τις πέτρες.

Μετά, ξανά πίσω τον δρόμο προς Κόρωνο το οποίο χωριό είναι χτισμένο στην πλαγιά του όρους Κόρωνος (994m) συγκριτικά το ψηλότερο βουνό είναι ο Ζας με 1004μ υψόμετρο.
Αρκετά γραφικό, σχετικά μεγάλο χωριό αλλά με λίγα μαγαζιά και ντόπιους.
Στους δρόμους κοντά στην Κόρωνο μπορεί κανείς να δει ανοίγματα και βαγονέτα κρεμασμένα στο εναέριο σύστημα μεταφοράς.
Η περιοχή αυτή έχει τα μεγαλύτερα αποθέματα σμύριδας(ή σμυρίγλι, είναι το υλικό από το οποίο φτιάνεις από ακονιστήρια μαχαιριών μέχρι τροχούς για σβουράκια μετάλλου και σμυριδόχαρτα για τρίψιμο ξύλου ή μετάλλου)
της Ελλάδας και μέχρι τώρα γίνεται εξόρυξη.

Μετά την Κόρωνο ο δρόμος βόρεια πάει προς τον Απόλλωνα, από τα γνωστότερα χωριά και παλιό λιμάνι της Νάξου.
Προσωπικά το μέρος δε μου αρέσει γιατί μου μοιάζει μια τεράστια ταβέρνα όλο το λιμανάκι.
Όμως καθώς φεύγει κανείς από τον Απόλλωνα υπάρχει ο Κούρος του Απόλλωνα, ανδρικό υπερμεγέθες ημιτελές άγαλμα (Ο πιο καλός κούρος της Νάξου)
ανεβαίνεις τα σκαλιά και τον βλέπεις ξάπλα. :lipsealed:

Από τον Απόλλωνα στο δρόμο προς τη Χώρα περνά κανείς από το φράγμα συλλογής υδάτων της Νάξου που είναι εντυπωσιακό. Η διαδρομή έχει
φοβερή θέα αλλά πάρα πολλές στροφές. Στο πίσω μέρος του Απόλλωνα είχαν παλιά καλλιέργειες κηπευτικά γιατί το μέρος είναι πλούσιο
σε νερό, κάτι που φαίνεται και τώρα με την πιο ανεπτυγμένη βλάστηση από το υπόλοιπο νησί.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Γεμίστε τα ρεζερβουάρ, η πιο φθηνή είναι 1,78 αμόλυβδη απλή.
Το νερό της Νάξου δεν πίνεται, υπάρχουν πηγές διάσπαρτες με καθαρό νερό ή αλλιώς 6δες νερά.
Ο τηλεφωνικός κωδικός είναι 22850.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#428437
Red Garland έγραψε:4. Χωριό: Κόρωνος (το χωριό μου)

Έναν Μάνο Μανδηλαρά τον ξέρεις; :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#428471
Bayern7 έγραψε:
Red Garland έγραψε:4. Χωριό: Κόρωνος (το χωριό μου)

Έναν Μάνο Μανδηλαρά τον ξέρεις; :lipsealed:

Όχι, απο Μανδηλαράδες μόνο έναν μεγάλο πλέον σε ηλικία τον Μαστροκώστα (οικοδόμος) ξέρω καλά.

@rx8_drifter
:s_thumbsup