Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By dimik
#427254
rx8_drifter έγραψε:oχι, αλλά ειναι πιασάρικη λέξη

Εγω προσωπικά ως τρίφτερ, δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορώ να κουνήσω το δάχτυλο σε ενα παπάρα χ εθνικότητας :dizzy:
Για ποιον ακριβώς λόγο το να κουνήσεις το δάχτυλο σε κάποιον για λόγο όπως το ότι ξοδεύει με φειδώ δεν σε κάνει κι εσένα παπαρα? Ήμαρτον με τους κακοί κσενοι, ας δούμε λίγο και την καμπούρα μας. Πάρκαρε ένας ξένος παράνομα και κραξαμε και τις 12 φυλες του Ισραήλ. Και παπαρες και τσιγκουνηδες του κέρατα και περισσότερο large από όσο φανταζόμαστε υπάρχουν δεν είδα όμως να βρίζονται οι προβληματικοι αλλά συληβδην όλοι ο ομοεθνεις τους.

@HF αν θέλεις να συζητήσουμε σοβαρά θα μου μιλάς όπως σου μιλάω, υπονοούμενα και παιδικές εκφράσεις κράτησε τα για σενα. Έχω αποδείξει νομίζω οτι μπορώ να μιλάω κι εγώ με αυτόν τον τρόπο αλλά δεν χρειάζεται να κανουμε το φόρουμ κ@λο. Αν θες να τα λέμε χαβαλεδιαρικα δεν έχω κανένα πρόβλημα αρκεί να μου το πεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#427256
dimik έγραψε:@HF αν θέλεις να συζητήσουμε σοβαρά θα μου μιλάς όπως σου μιλάω, υπονοούμενα και παιδικές εκφράσεις κράτησε τα για σενα. Έχω αποδείξει νομίζω οτι μπορώ να μιλάω κι εγώ με αυτόν τον τρόπο αλλά δεν χρειάζεται να κανουμε το φόρουμ κ@λο. Αν θες να τα λέμε χαβαλεδιαρικα δεν έχω κανένα πρόβλημα αρκεί να μου το πεις.

< >

Δεν καταλαβαίνω το rant. Νομίζω πως ο τρόπος μου ήταν ταιριαστός. Χρησιμοποίησες μια λάθος έκφραση, δεν χρειάζεται να τα βάζεις με εμένα. Αν πάλι επιμένεις πως ήταν σωστή η έκφρασή σου, εξήγησέ μου πώς γίνεται να είναι flame κάτι τέτοιο εδώ μέσα, από την στιγμή που δεν υπάρχουν άλλοι πλην Ελλήνων.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#427271 Λέμε μήπως πάμε Νάξο για λίγες μέρες.
Ποιο καράβι/εταιρεία νομίζετε βολεύει καλύτερα (από ποιο λιμάνι, ώρες, διάρκεια, χώροι, ποιότητα, καλοτάξιδο, τιμή κλπ). Πάντως ακριβή ιστορία το καράβι (μεγάλο αυτοκίνητο μπαμπάς, μαμά, παιδάκι) 400πολλά πήγαιν-έλα.
Σαν διαμονή ποιο μέρος λέτε; Ήσυχο κοντά σε θάλασσα, ωραία θάλασσα καλύτερα χωρίς πολύ κόσμο ή οργάνωση.
Αν κλείσω καράβι και διαμονή θα ρωτήσω να μου πείτε για εστιατόρια.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#427274 O ξένος που αγοράζει ένα τσαμπάκι σταφύλι για την κόρη, ένα ροδάκινο για την γυναίκα και ΄μία μπανάνα γι' αυτόν σε τιμές σχεδόν δωρεάν σε σχέση με αυτές που πλερώνει στην πατρίδα του ή που ζητάει μισό κιλό φέτα βαρελίσα και στραβομουτσουνιάζει που το κομμάτι βγήκε 620γρ., με τον ελ που κατεβάζει τα ράφια και τα καφάσια στο καρότσι σαν να μην υπάρχει αύριο, είναι απλώς οι δύο πλευρές του ιδίου νομίσματος. Αυτού της ελλειπούς αντίληψης του τι σημαίνει πραγματικά ορθή διαχείριση χρόνου, χρήματος και πόρων.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#427283
dstou έγραψε:O ξένος που αγοράζει ένα τσαμπάκι σταφύλι για την κόρη, ένα ροδάκινο για την γυναίκα και ΄μία μπανάνα γι' αυτόν σε τιμές σχεδόν δωρεάν σε σχέση με αυτές που πλερώνει στην πατρίδα του ή που ζητάει μισό κιλό φέτα βαρελίσα και στραβομουτσουνιάζει που το κομμάτι βγήκε 620γρ., με τον ελ που κατεβάζει τα ράφια και τα καφάσια στο καρότσι σαν να μην υπάρχει αύριο, είναι απλώς οι δύο πλευρές του ιδίου νομίσματος. Αυτού της ελλειπούς αντίληψης του τι σημαίνει πραγματικά ορθή διαχείριση χρόνου, χρήματος και πόρων.


Στα σουπερμάρκετ εδώ και το ξέρω από μέσα, επιτρέπεται <100γρ παραπάνω από αυτό που ζήτησε ο πελάτης στα κρέατα, στα φρούτα δεν παίζει γιατί βάζεις μόνος σου όσα θέλεις και τα ζυγίζουν μετά. Μάλιστα μου έχει τύχει πάρα πολές φορές να με ρωτάνε αν θέλω να το αφήσουν όταν ο κιμάς πχ είναι 580γρ αντί 500, αν φτάσει 600+ γρ τότε βγάζουν ποσότητα χωρίς να σου πουν κουβέντα.

ΥΓ Ναι παίρνω κιμά λιγότερο από kg :s_crazy

Anonymous Founder έγραψε:
dimik έγραψε:@HF αν θέλεις να συζητήσουμε σοβαρά θα μου μιλάς όπως σου μιλάω, υπονοούμενα και παιδικές εκφράσεις κράτησε τα για σενα. Έχω αποδείξει νομίζω οτι μπορώ να μιλάω κι εγώ με αυτόν τον τρόπο αλλά δεν χρειάζεται να κανουμε το φόρουμ κ@λο. Αν θες να τα λέμε χαβαλεδιαρικα δεν έχω κανένα πρόβλημα αρκεί να μου το πεις.

< >

Δεν καταλαβαίνω το rant. Νομίζω πως ο τρόπος μου ήταν ταιριαστός. Χρησιμοποίησες μια λάθος έκφραση, δεν χρειάζεται να τα βάζεις με εμένα. Αν πάλι επιμένεις πως ήταν σωστή η έκφρασή σου, εξήγησέ μου πώς γίνεται να είναι flame κάτι τέτοιο εδώ μέσα, από την στιγμή που δεν υπάρχουν άλλοι πλην Ελλήνων.


Το παρακάτω εκτός από άσχετο με την κουβέντα, η οποία δεν έχει σχέση με την πολιτική, βάζει λέξεις στο στόμα μου που δεν είπα και ειρωνεύεται κιόλας με το "δεν δέχεσαι να χρησιμοποιούνται κακά λογάκια"

Anonymous Founder έγραψε:Μήπως τα προτεκτοράτα ιστορικά, αντί να διεκδικήσουν την ανεξαρτησία τους, θα έπρεπε να λένε και ευχαριστώ στους κατακτητές και στους αποικιοκράτες;
Μάλλον εσύ dimik αυτό πιστεύεις, γι' αυτό και δεν δέχεσαι να χρησιμοποιούνται κακά λογάκια για τις κακές συμπεριφορές των άλλων Eυρωπαίων.
:hmmm:



Που είδες τώρα τους ξένους που θα παρεξηγηθούν κλπ κλπ εσύ ξέρεις, εγώ σπόντα για τις πιθανές πολιτικές μου απόψεις βλέπω πάντως. :s_dunno


Αν βέβαια ήθελες να γράψεις

Anonymous Founder έγραψε:Dimik νομίζεις ότι επειδή είμαστε προτεκτοράτο θα έπρεπε να τους λέμε και ευχαριστώ και δεν πρέπει να τους κρίνουμε για τις κακές συμπεριφορές τους;
:hmmm:


και εν τη ρύμη του λόγου σου βγήκε πιο φλογερό, ζητώ δημόσια συγγνώμη έκανα λάθος και σε παρεξήγησα. :)


Βέβαια όπως έγραψα και πριν το τσουβάλιασμα πήγε κι ήρθε στο τοπικό αλλά ψιλά γράμματα μάλλον. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#427293 Δεν βλέπω καμιά σημαντική διαφορά σε αυτές τις δύο παραθέσεις. Τα "κακά λογάκια" σε πείραξαν δηλαδή;
Το προτεκτοράτο πάει μαζί με τους κατακτητές και την αποικιοκρατία πάντως, γιατί το αφαίρεσες;
Νομίζω έχεις πολλή φαντασία και παρεξηγείσαι εύκολα.
Εγώ απλώς είπα πως δεν έχουμε κανένα λόγο να καταπίνουμε κακές συμπεριφορές μόνον και μόνον επειδή χρεοκοπήσαμε. Δεν συνδέονται αυτά τα δύο.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#427303
sknipper έγραψε:Λέμε μήπως πάμε Νάξο για λίγες μέρες.
Ποιο καράβι/εταιρεία νομίζετε βολεύει καλύτερα (από ποιο λιμάνι, ώρες, διάρκεια, χώροι, ποιότητα, καλοτάξιδο, τιμή κλπ). Πάντως ακριβή ιστορία το καράβι (μεγάλο αυτοκίνητο μπαμπάς, μαμά, παιδάκι) 400πολλά πήγαιν-έλα.
Σαν διαμονή ποιο μέρος λέτε; Ήσυχο κοντά σε θάλασσα, ωραία θάλασσα καλύτερα χωρίς πολύ κόσμο ή οργάνωση.
Αν κλείσω καράβι και διαμονή θα ρωτήσω να μου πείτε για εστιατόρια.
Να κλείσεις διακεκριμένη θέση αν πας με blue star. Θα με θυμηθείς.

Και εννοείται στο Χαλκί για φαγητό (μια ταβέρνα ε έχει) που θα φας το καλύτερο μπιφτέκι στη ζωή σου.

Εμείς μέναμε Πλάκα και μας βόλεψε πάρα πολύ γιατί ήταν όλα μα όλα δίπλα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#427315
Anonymous Founder έγραψε:Δεν βλέπω καμιά σημαντική διαφορά σε αυτές τις δύο παραθέσεις. Τα "κακά λογάκια" σε πείραξαν δηλαδή;


Τότε ελπίζω να δεχτείς την συγγνώμη μου.

Anonymous Founder έγραψε:Το προτεκτοράτο πάει μαζί με τους κατακτητές και την αποικιοκρατία πάντως, γιατί το αφαίρεσες;
Νομίζω έχεις πολλή φαντασία και παρεξηγείσαι εύκολα.
Εγώ απλώς είπα πως δεν έχουμε κανένα λόγο να καταπίνουμε κακές συμπεριφορές μόνον και μόνον επειδή χρεοκοπήσαμε. Δεν συνδέονται αυτά τα δύο.


Οι αποικίες είναι προτεκτοράτα, τα προτεκτοράτα όχι απαραίτητα αποικίες.

Άλλο το δεν καταπίνω κακές συμπεριφορές κι άλλο "ο αυστριακός πάρκαρε παράνομα και αγόρασε 2 πορτοκάλια = γύφτοι Αυστριακοί", αυτό είναι ομορφιά από τις λίγες και αυτό είπα εγώ, από εκεί και πέρα οι κακές συμπεριφορές από ντόπιους και μη πρέπει να έχουν την ανάλογη αντιμετώπιση σε οποιαδήποτε χώρα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#427332 Νάξος είναι μεγάλο νησί θες αρκετές ημέρες. Καστράκι εμείς μέναμε μακρυά κι απόμερα, παραλιάρα ωραία και καθαρή. Θες γερή ομπρέλα αν έχει μελτέμια.

Για αμάξι καλύτερα να νοικιάσεις ένα ψηλό ή τζιπ γιατί έχει πολλές παραλίες σε κακοτραχηλους δρόμους

Φαι καλό όπου θες εκτός από Απείρανθο
Άβαταρ μέλους
By gianik
#427354
sknipper έγραψε:Λέμε μήπως πάμε Νάξο για λίγες μέρες.
Ποιο καράβι/εταιρεία νομίζετε βολεύει καλύτερα (από ποιο λιμάνι, ώρες, διάρκεια, χώροι, ποιότητα, καλοτάξιδο, τιμή κλπ). Πάντως ακριβή ιστορία το καράβι (μεγάλο αυτοκίνητο μπαμπάς, μαμά, παιδάκι) 400πολλά πήγαιν-έλα.
Σαν διαμονή ποιο μέρος λέτε; Ήσυχο κοντά σε θάλασσα, ωραία θάλασσα καλύτερα χωρίς πολύ κόσμο ή οργάνωση.
Αν κλείσω καράβι και διαμονή θα ρωτήσω να μου πείτε για εστιατόρια.




δες για καράβι από Ραφήνα , έχουν ρίξει πολύ τις τιμές... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#427408
sknipper έγραψε:Λέμε μήπως πάμε Νάξο για λίγες μέρες.
Ποιο καράβι/εταιρεία νομίζετε βολεύει καλύτερα (από ποιο λιμάνι, ώρες, διάρκεια, χώροι, ποιότητα, καλοτάξιδο, τιμή κλπ). Πάντως ακριβή ιστορία το καράβι (μεγάλο αυτοκίνητο μπαμπάς, μαμά, παιδάκι) 400πολλά πήγαιν-έλα.
Σαν διαμονή ποιο μέρος λέτε; Ήσυχο κοντά σε θάλασσα, ωραία θάλασσα καλύτερα χωρίς πολύ κόσμο ή οργάνωση.
Αν κλείσω καράβι και διαμονή θα ρωτήσω να μου πείτε για εστιατόρια.

Αν έχει μποφόρ προτίμησε συμβατικά πλοία όπως Blue Star, Hellenic Seaways κτλ γιατί τα γρήγορα κατεβάζουν ταχύτητα και νιώθεις τα μποφόρ περισσότερο.
Από Ραφήνα όντως είναι πιο φθηνά τα πλοία.
Αν πάρεις Blue Star από Πειραιά προτίμησε τα μεγάλα και τα πιο καινούργια, δηλαδή το Δηλος και το Πάτμος, κάνουν λιγότερες ώρες από τα Paros, Naxos και είναι πιο ευρύχωρα. Στα Blue Star κάνουν 30% στους κατόχους κάρτας Blue Star για το I.X, αν δεν έχεις μπορώ να σου στείλω το δικό μου κωδικό κάρτας, αλλά μόνο σε πρακτορείο γίνεται έκπτωση, όχι online.
Κάτι άκουσα για φθηνά εισιτήρια-έκπτωση από Hellenic Seaways για τέλος Αυγούστου, ψάξτο αν θες.

Η καλύτερη παραλία imho είναι ο Αγιος Προκόπιος αλλα είναι σχετικά οργανωμένη(το δεξί μέρος προς το εκκλησάκι είναι λιγότερο οργανωμένο) και εκεί μπορείς να βρεις δωμάτια-ξενοδοχεία άμα θέλεις. Το αριστερό μέρος του νησιού, Αγιος Προκόπης και προς τα κάτω έχει τις καλές παραλίες, από τα δεξιά του νησιού είναι αρκετά άγριες.
Στην περίπτωση (σπάνια) που θα πιάσει νοτιάς, τότε πάς στις παραλίες δεξιά του νησιού όπως η Μουτσούνα ή Λυώνας(αυτή έχει λίγα βράχια και βότσαλα οπότε δεν κάνει τόσο για παιδιά).
Γενικά φέτος γίνεται χαμός από αυτοκίνητα, τα πάρκινγκ είναι τίγκα ως απάνω(ειδικά κάτω στη Χώρα) οπότε θα πρέπει να κινείσαι τις μη-peak ώρες για να μην μαρτυρήσεις στο να βρεις θέση.

Οι δρόμοι για τα χωριά είναι άσφαλτος με μόνο αρνητικό τις πολλές στροφές, μόνο αμα θες να πας στις παραλίες από Πλάκα και κάτω θα πρέπει να ανεχτείς τους χωματόδρομους.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#427411
junior gt έγραψε:Ρε παιδια ξεκολλατε. Πρεπει δηλαδη ντε και καλα να δικαιολογησουμε τους μιζερους, τσιγκουνηδες, αγενεις και με αποικιοκρατικη πολλες φορες συμπεριφορα κουτοφραγκους που τους κανουμε τη χαρη και απολαμβάνουν, τσαμπε ουσιαστικα, την πιο ομορφη χωρα απο καθε αποψη τουλαχιστον για Καλοκαιρι?
Και απο την αλλη οταν πανε πισω στη μιζερια τους και την καταχνια τους σου λενε εξω οι ξενοι και δε μας νοιαζει να πληρωσει ο Ελληνας και ας εξαθλιωθει, και ας πεθανουν απο πεινα, ας προσεχαν?

edit mod. Όχι βρισιές παρακαλώ.[mod]


Μνημείο ευρωπαϊκού πολιτισμού :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#427417 Κοντά στη Μονεμβασιά πού έχει καλή παραλία με αμμουδιά ή χαλικακι/μικρό βοτσαλακι;
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#427504
red_monster έγραψε:
junior gt έγραψε:Ρε παιδια ξεκολλατε. Πρεπει δηλαδη ντε και καλα να δικαιολογησουμε τους μιζερους, τσιγκουνηδες, αγενεις και με αποικιοκρατικη πολλες φορες συμπεριφορα κουτοφραγκους που τους κανουμε τη χαρη και απολαμβάνουν, τσαμπε ουσιαστικα, την πιο ομορφη χωρα απο καθε αποψη τουλαχιστον για Καλοκαιρι?
Και απο την αλλη οταν πανε πισω στη μιζερια τους και την καταχνια τους σου λενε εξω οι ξενοι και δε μας νοιαζει να πληρωσει ο Ελληνας και ας εξαθλιωθει, και ας πεθανουν απο πεινα, ας προσεχαν?

edit mod. Όχι βρισιές παρακαλώ.[mod]


Μνημείο ευρωπαϊκού πολιτισμού :s_whiteflag


Προφανως για τους ευρωλιγουρηδες ο ευρωπαικος πολιτισμος αρχιζει και τελειωνει στο ποσο βαθιά υποκλιση θα κανει ο ραγιας (που έλεγε και ο αλλος φιλος που τυχαινει να ειναι Ελληνας) στο αφεντικο του.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#428193 3 παιδια Βολιωτικα που λεει και ενας αλλος φιλος μου. Γουσταρω quotes Χριστοδουλου, αιωνια του η μνημη.

< >