Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#405034
skous έγραψε: και επιστροφή απο λεωνίδιο).


πολύ ωραια παραλιακη διαδρομή από Λεωνιδιο βορεια για 40 χλμ προς Αργος. Στην τοποθεσια Κρυονερι (25 χλμ μετα το Λεωνιδιο) πολύ καλη παραλια,μεμπιτσομπαρο και ταβερνα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#405119 Η Νέδα αξίζει αν είναι τέτοιοι άνθρωποι, και μπανάκι στους καταρράκτες.
Επίσης αν βολεύει αξίζει και η διαδρομή Καλαμάτα-Σπάρτη η ορεινή από Καιάδα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#407067 Τι μας λέει η Πάτμος ως προορισμός για τέλη Ιουλίου? :hmmm:

Είχαν πάει πρόπερσι οι δικοί μου για καμιά βδομάδα αλλά δεν είναι αξιόπιστη πηγή. Θέλει αμάξι? Που μένουμε? Που μπανιαριζόμαστε? Που τρώμε? Που ανοίγουμε πέλφε? κτλ κτλ
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#407072 Nα μεταφέρω τις προσωπικές ευχαριστίες εκ Τσεχίας στο φόρουμζ, εξεπλάγη με το αναλυτικό της απάντησης :lol:

Βασικά έτσι όπως το προετοιμάσαμε μπορεί να ειναι ενας οδηγός πάρτο βάλτο για επιδοξους ksenoi roadtrippers στην Πελλοπόνησο :metalo:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#407094 πιπεντουμ ζητάει, πιπέντουμ λαμβάνει:

i ve made bellow my suggestion for a trip, you can google the points i mention to see if they are of your interest and adjust accordingly. Roads i picked in Peloponisos are not "good" but they are much better than highways. Negative side, you need time to drive. For accomodation i cannot help, but i suggest to check aibnb too, many nice places have appeared on small villages.



https://www.google.gr/maps/dir/%CE%91%C ... !3e0?hl=el

Epidauros: ancient theater
Porto Heli; nice gulf, good place to swim. Opposite are the islands Hydra and Spetses, both very cute
Nauplio: One of the nice cities of Greece with a famous castle
Mykynes: the famous ancient city
Continuing further to the south between Argos and Leonidio , 25km from Leonidio at Kryoneri (Κρυονερι) nice beach with a beach bar and tavern
Diros Cave (Σπήλαιο Δηρού) famous cave
Oιτυλο-λιμένι nice villages, Stoupa (Στουπα) good beach
You can check then for Kalamata to sleep, nice city on the beach.

Small detour to go to a quite unknown ancient city a bit northern, Ancient Messini.

https://www.google.gr/maps/dir/%CE%91%C ... !3e0?hl=el

Continue to πύλος-μεθώνη-κορόνη- μάνη medieval towers and villages (αερόπολη-πορτο κάγιο κλπ), γύθειο, νεάπολη, ελαφόνησο( famous beach)
at σκαλα Λακωνιας there is a ship wreck
Αt Νεδα you can find beautiful waterfalls.


Continue a bit inlands to visit Temple of Epikouros and then then Dimistana (nice village) and then ancient Olympia and return to the sea side for swimming at Kaifa.

Now you have two choices, either continue a boring road to Patras and crossing to the other side to visit Delfi or continue inlands on the route i propose (mountainous) ( these villages, specially Vytina are famous for their taverns) and end up also in Patras to cross to Delfi.

The route you chose from Delfi to Athens is nothing special, I would just cross to see Delfi and prefer to spend my time in Peloponisos instead.

This is a quite demanding trip qua driving,so you have to adopt it accordingly.

For the driving part to Greece, now it s very easy, i would propose to go via Hungary Serbia Macedonia :shifty: , as via Croatia there are extra borders and you loose time. Route is safe, just normal precautions when stopping on gas stations. If you need to sleep on the way, in Serbia there are quite some motels on the road. Credit card for toll roads in Serbia Macedonia so they do not bullshit on exchange rate. NO need to change money, credit cards everywhere and euro (have some coins for small stuff if needed). Attention on speed limits specially in Macedonia.
All the way to Athens is highway, apart from a small part in Macedonia.

In Greece there are a lot of stops on the toll roads, better have a lot of small change
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#407101 Αν πάει και Δελφούς, θα πρότεινα και μια στάση στο Γαλαξίδι για φαγητό ή καφέ.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#407184 Όχι φαγητό στο Γαλαξίδι ρε παιδιά.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#407191
Corto Maltese έγραψε:Όχι φαγητό στο Γαλαξίδι ρε παιδιά.

Εγώ πάντως έχω φάει ωραία, σε ενα συγκεκριμένο μαγαζί τουλάχιστον. Δεν θυμάμαι όνομα για να το προτείνω, ήταν στο λιμάνι, με βεράντα πάνω και σχετικά μοντέρνο στυλ. Από τα τελευταία πριν την ανηφοριτσα που βγάζει στο άλλο λιμάνι του Χιρολακα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#407195 Λογικά το Σκελετόβραχο λες, είναι όντως το αξιολογότερο (βεράντα δε θυμάμαι), αλλά γενικά δεν είναι το δυνατό του σημείο το φαγητό στο Γαλαξίδι.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#407377
Deleted User 1 έγραψε:Τι μας λέει η Πάτμος ως προορισμός για τέλη Ιουλίου? :hmmm:

Είχαν πάει πρόπερσι οι δικοί μου για καμιά βδομάδα αλλά δεν είναι αξιόπιστη πηγή. Θέλει αμάξι? Που μένουμε? Που μπανιαριζόμαστε? Που τρώμε? Που ανοίγουμε πέλφε? κτλ κτλ


Πατμος είναι πολύ ωραια (νομιζω ειχα παει Αυγουστο) αλλα λιγο μακρια από Αθηνα (αρκετες ωρες με Blue Star).

Θελει αυτοκινητο για να πηγαίνεις στις παραλιες και αν μεινεις μακρια από Σκαλα (που είναι το κεντρο και λιμανι). Βεβαια εχει και λεωφορειο αλλα εσυ προφανως δεν εισαι για τετοια. Καλα για να νοικιάσεις αμαξι πρεπει να τρεξεις, συνηθως τα εχουν δωσει μηνες πριν.

Για διαμονη ειτε μενεις στην Σκαλα για κεντρικα (και για να βγεις εξω το βραδυ) ειτε στον Γροικο για λιγο ποιο φθηνα και ποιο καινουρια κτηρια αλλα θα πρεπει να πηγαίνεις Σκαλα και στην Πατμο (εκει που είναι το μοναστηρι στην παλια πολη) για καποια εξοδο/βολτα. Οι βασικες παραλιες είναι στην Πετρα (με κοσμο τυπου Μυκονος) και στον Καμπο για οικογενειες κυριως. Γενικα η Πατμος είναι ήσυχο νησι με πολλους πλουσιους που εχουν αγορασει σπιτια (κυριως Γαλλους) και δεν θελουν σαβουροτουρισμο αρα στο μονο μερος που θα δεις τον κοσμο που ψάχνεις είναι η Πετρα. :iconcool:

Για βολτα/καφε/φαγητο θυμαμαι στην Σκαλα υπαρχουν αρκετα μαγαζια ένα καλο μαγαζι με Ελληνικα φαγητά και ψαρια (δεν θυμαμαι το ονομα του) και επισης στην Πατμο πανω υπαρχουν καποια μαγαζια που ισως αξιζει να επισκευτεις (εγω παντως πηγαινα στην Σκαλα.) ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ επισκεψη εννοείται στο μοναστηρι. ΕΠισης κλασσικη η βολτα με καραβακι (απο την Σκαλα το περνεις) στα γειτονικα νησια Αρκοι/Λειψοι κλπ και φαγητο σε ένα γνωστο μαγαζι στο Μαραθι ('η καπου εκει δεν θυμαμαι ακριβως). Θα δεις πολλα κοτερα στην διαδρομή αυτή.

Γενικα είναι καλα, βαλε τουλάχιστον 5 μερες στο πρόγραμμα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#407534 Ήμουν πέρυσι Πάτμο, νομίζω εντελώς ακατάλληλο νησί για τον Στέφανο.
Πήγαινε δίπλα στην Ικαρία να γουστάρεις! Άπειρα μωράκια διψασμένα για να τα ποτίσεις ό,τι θες! Στο βόρειο κομμάτι όμως, εκεί γίνεται το τζέρτζελο και στην χώρα στον Χριστό. Έχει και παραλίες που κάνουν και σερφ!
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#407671 Drifter, πόσοι περίπου σου ζητάνε πληροφορίες για Ελλάδα τα καλοκαίρια; Στο γραφείο μου πρέπει να έρχονται καμιά 30-40 άτομα που να μου λένε "έκλεισα για Ελλάδα, πες μου πού να πάω" κάθε χρονιά. Σε μια φάση από μια ομάδα 13 ατόμων, 5 ήμασταν στην Ελλάδα ταυτόχρονα Μάιο μήνα (!)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#407686
funkyreverend έγραψε:Drifter, πόσοι περίπου σου ζητάνε πληροφορίες για Ελλάδα τα καλοκαίρια; Στο γραφείο μου πρέπει να έρχονται καμιά 30-40 άτομα που να μου λένε "έκλεισα για Ελλάδα, πες μου πού να πάω" κάθε χρονιά. Σε μια φάση από μια ομάδα 13 ατόμων, 5 ήμασταν στην Ελλάδα ταυτόχρονα Μάιο μήνα (!)
Με Τυνησία, Αίγυπτο, Τουρκία κλειστές λόγω επικινδυνότητας η Ελλάδα γνωρίζει μεγάλη ζήτηση.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#407712 Σίγουρα, στη δική μου περίπτωση έχουμε και πολλούς Σλάβους που το βρίσκουν σαν πολύ εύκολο. Κατεβαίνουν π.χ. Βελιγράδι, Σκόπια κλπ και βλέπουν γονείς και μετά κάνουν μια ακόμα προσπάθεια και λιώνουν στις παραλίες μας.