Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#407763
Anonymous Founder έγραψε:Ήμουν πέρυσι Πάτμο, νομίζω εντελώς ακατάλληλο νησί για τον Στέφανο.
Πήγαινε δίπλα στην Ικαρία να γουστάρεις! Άπειρα μωράκια διψασμένα για να τα ποτίσεις ό,τι θες! Στο βόρειο κομμάτι όμως, εκεί γίνεται το τζέρτζελο και στην χώρα στον Χριστό. Έχει και παραλίες που κάνουν και σερφ!

Θελω για τσιλ αου κατασταση. Απλα να εχει καλουτσικο κοσμο και ωραια μαγαζακια. Θα μαστε παρεα ουτως ή αλλως που δεν ειναι για ξεφτιλικια. Για ξεφτιλικια υπαρχουν οι Σπετσες διαθεσιμες καθε ΣΚ. :inlove:

Ικαρια για κανενα λογο.

<+
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#407838 Exω ανέβει λέβελ παπά μου, πλέον με ρωτάνε κατευθείαν για Λευκάδα, παίζει η μισή ολλανδία και Γιουγκοσλαβία να μου ρθει για καφέ στο νησί φέτο :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#407860
Deleted User 1 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ήμουν πέρυσι Πάτμο, νομίζω εντελώς ακατάλληλο νησί για τον Στέφανο.
Πήγαινε δίπλα στην Ικαρία να γουστάρεις! Άπειρα μωράκια διψασμένα για να τα ποτίσεις ό,τι θες! Στο βόρειο κομμάτι όμως, εκεί γίνεται το τζέρτζελο και στην χώρα στον Χριστό. Έχει και παραλίες που κάνουν και σερφ!

Θελω για τσιλ αου κατασταση. Απλα να εχει καλουτσικο κοσμο και ωραια μαγαζακια. Θα μαστε παρεα ουτως ή αλλως που δεν ειναι για ξεφτιλικια. Για ξεφτιλικια υπαρχουν οι Σπετσες διαθεσιμες καθε ΣΚ. :inlove:

Ικαρια για κανενα λογο.

<+

Έχεις πάει Ικαρία;
Επιμένω, είναι λάθος επιλογή η Πάτμος. Όμορφη, ακριβή επίσης, μέτριες παραλίες, ήρεμη ζωή το βράδυ, με τα περισσότερα ωραία μαγαζάκια να είναι στην χώρα.
Εσύ αποφασίζεις φυσικά στο τέλος, εγώ μια γνώμη είπα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#407869
Anonymous Founder έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ήμουν πέρυσι Πάτμο, νομίζω εντελώς ακατάλληλο νησί για τον Στέφανο.
Πήγαινε δίπλα στην Ικαρία να γουστάρεις! Άπειρα μωράκια διψασμένα για να τα ποτίσεις ό,τι θες! Στο βόρειο κομμάτι όμως, εκεί γίνεται το τζέρτζελο και στην χώρα στον Χριστό. Έχει και παραλίες που κάνουν και σερφ!

Θελω για τσιλ αου κατασταση. Απλα να εχει καλουτσικο κοσμο και ωραια μαγαζακια. Θα μαστε παρεα ουτως ή αλλως που δεν ειναι για ξεφτιλικια. Για ξεφτιλικια υπαρχουν οι Σπετσες διαθεσιμες καθε ΣΚ. :inlove:

Ικαρια για κανενα λογο.

<+

Έχεις πάει Ικαρία;
Επιμένω, είναι λάθος επιλογή η Πάτμος. Όμορφη, ακριβή επίσης, μέτριες παραλίες, ήρεμη ζωή το βράδυ, με τα περισσότερα ωραία μαγαζάκια να είναι στην χώρα.
Εσύ αποφασίζεις φυσικά στο τέλος, εγώ μια γνώμη είπα.

Καλα κανεις. Κι εγω γνωμη ζητησα. Η προταση της Πατμου ειναι της παρεας, εγω δεν ανακατευτηκα γιατι δεν ξερω ποια θα ειναι η διαθεσιμοτητα μου. Τεσπα θα δω...

Ικαρια δεν εχω παει αλλα ξερω τον τυπο των επισκεπτων της και δεν ειμαι σε φαση. Το ιδιο και η υπολοιπη παρεα.

<+
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#407871 Περιγραφες φιλων που εχουν παει μιλανε για πολυ καλη επιλογη παντως.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#407906 Η Ικαρία έχει πολύ όμορφο κόσμο και αυτά που έχεις ακούσει δεν στέκουν. Οι... άπλυτοι είναι η μειοψηφία.
Είναι πολύ καλύτερη επιλογή από την Πάτμο.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#407920
Xaris έγραψε:
kubiak έγραψε:Εχει κανεις καμια προταση για φαγητο στην Παργα;

Φαγητό έξω από την πόλη, πριν μπεις στην Πάργα, μετά την Αγία Κυριακή δύο ταβέρνες με θέα τον μεγαλύτερο κόλπο
Ευχαριστω πολυ!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#407967
popolaros έγραψε:Κανένα σχόλιο για Κύθηρα;

< >
Είναι αρκετά χρόνια που είχα πάει. Έμενα σε σπίτι φίλου στη μέση του πουθενά (εκτός χωριού δηλαδή). Ρομαντικά και ήσυχα. Πάρα πολύ ωραίες παραλίες και πολύ καλό φαγητό. Και τα δύο αυτά για μένα πολύ βασικά οπότε έμεινα ευχαριστημένος.
Clubs μπαράκια κλπ υπήρχαν αλλά δεν με ενδιαφέρουν οπότε δεν είμαι κατάλληλος για να κρίνω.
Το βασικό μείον για μένα ήταν ότι όλο το νησί είναι ένα βουνό, υπάρχει ένας βασικός οδικός άξονας ψηλά από τον οποίο ξεκινάνε όλα τα δρομάκια που σε πάνε θάλασσα. Αν μετά θέλεις να πας οπουδήποτε, πχ στην επόμενη παραλία πρέπει να ανέβεις στον κεντρικό και μετά από λίγο να ξανακατέβεις. Δηκαδή δεν υπάρχει περιφερειακός δρόμος χαμηλά. Και γενικά αξίζει να γνωρίσεις τις διάφορες παραλίες οπότε σε τρώνε οι διαδρομές.
Να σημειωθεί ότι εκτός από αεροπλάνο, υπήρχαν 2 ειδών καράβια από διαφορετικά μέρη, το ένα λίγη ώρα το άλλο πολλές.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#407992 ^^^
Αν παει στο Τσιριγο μεσω Νεαπολης και την ωρα αναμονης την καταναλωσει σε επισκεψεις σε γυρω παραλιες ισως να μην θελει πια να μπει στο πλοιο......... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By elvet
#407997 Δεν έχω πάει στην Πάτμο, αλλά Ικαρία θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως για όλα: παραλίες, φύση, φαγητό, διασκέδαση. Μόνο μη φυσάει πολύ και έχει μεγάλο κυματισμό σε όλες τις παραλίες
Άβαταρ μέλους
By dstou
#408004 Κύθηρα πήγα τυχαία πριν πάνω από 20 χρόνια. Για το Ελαφονήσι ξεκίνησα, αλλά τελικά κατέληξα εκεί, έτσι χωρίς πρόγραμμα. Έφτασα αργά το βράδυ στο Διακόφτι και κοιμήθηκα στο αυτοκίνητο. Την άλλη μέρα είδα ότι όλη η περιοχή ήταν σκαμμένη, ήταν σε πλήρη εξέλιξη τα έργα του νέου λιμανιού. Παρόλα αυτά έμεινα εκεί, νοίκιασα ένα δωματιάκι πάνω στο θάλασσα, η οποία ήταν πεντακάθαρη όπως και η ακτή (δείτε πιο κάτω γι' αυτό).
Ψάρευα με το ψαροντούφεκο, και τρώγαμε τα ψάρια που έβγαζα στο ταβερνάκι της ιδιοκτήτριας του δωματίου, η οποία έφτιαχνε και φοβερή καρυδόπιτα, ήταν το σουξέ του μαγαζιού, μερικοί έρχονταν μόνο γι' αυτή. Μερικές φορές αντάλασσα ψάρια με άλλα που έπιαναν κάτι Ιταλοί με πετονιές και άναβα φωτιά στην παραλία και ψήναμε διάφορα. Έμεινα 15 αξέχαστες μέρες ξοδεύοντας ελάχιστα χρήματα σε σχέση με αυτά που υπολόγιζα.
Όμως σχεδόν όπου και να πήγα στο νησί οι ακτές είχαν πίσσα, είχαν γίνει δύο ναυάγια όπως μου είπαν οι ντόπιοι, ένα το 1979 και ένα αργότερα, και είχαν βρωμίσει αρκετές παραλίες και κανένας ταξιδιωτικός οδηγός την εποχή εκείνη δεν έκανε την παραμικρή νύξη γι' αυτό. :iconcool:
Δεν γνωρίζω τι κατάσταση επικρατεί τώρα, αν έχουν καθαρίσει ή όχι.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#408695 Αυτό το πράγμα που κάθε ναυτιλιακή εταιρία έχει άλλη κατάταξη, κωδικούς και λεπτομέρειες για τη μεταφορά του αυτοκινήτου είναι κάπως. Αλλά και η ίδια εταιρία έχει άλλους κανόνες στα διάφορα δρομολόγιά της (εξωτερικού, Κρήτης, Κυκλάδων , κλπ).
Μπαίνω να βγάλω ηλεκτρονικά εισιτήρια, ψάχνω που ταιριάζει τι, έχει άλλα ψιλά γράμματα ανά εταιρία, ενώ σε άλλη χρειάζεται διευκρίνιση ποια ψιλά γράμματα και όροι αντιστοιχούν σε ποιά γραμμή, γιατί είναι κοινά στο site, αλλά όχι στην πράξη.
Τελικά τηλέφωνΑ στις εξυπηρετήσεις και στις κρατήσεις των εταιριών, για να βεβαιωθώ που ανήκει και πώς περιγράφεται το αυτοκίνητό μου, για να διαπιστώσω ότι πρέπει να μου κάνουν αυτοί την κράτηση ή να πάω σε πρακτορείο, αφού στις επιλογές που έχει on line δεν φαίνεται αυτό που πρέπει.
Ετσι για το ίδιο δρομολόγιο η επιλογή: επιβατικό ΙΧ με μήκος >4,25 έως 6m, με μπαγαζιέρα αλλά έως 2m ύψος, μπορεί να έχει και 110 ευρώ διαφορά
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#410642 Έχει να προτείνει κάνεις ξενοδοχείο για Ναύπλιο; Όχι κάτι ουαου , decent καταστασεις

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#410655
Anonymous Founder έγραψε:Η Ικαρία έχει πολύ όμορφο κόσμο και αυτά που έχεις ακούσει δεν στέκουν. Οι... άπλυτοι είναι η μειοψηφία..


http://ekloges.ypes.gr/current/more/lev ... ds=0&ekl=v

ΚΚΕ 33,20%
ΣΥΡΙΖΑ 26,43%
:rtfm: :rtfm: :rtfm: