Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#369005
sargus έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Η απορία μου είναι πως ταξίδευες πλήν αεροπλάνου από την Δ.Γερμανία στο Δ.Βερολίνο.


Αν θυμάμαι καλά από τις διηγήσεις μια φίλης Βερολινέζας, υπήρχε ένας αυτοκινητόδρομος από Δυτικό Βερολίνο προς Δυτική Γερμανία ο οποίος ήταν τόσο πολύ φυτεμένος με δέντρα και άλλη βλάστηση στις πλευρές του που σχεδόν δεν έβλεπες εξοχή!


Υπήρχε δρόμος, χωρίς παρακάμψεις και με περίφραξη. Χρειαζόσουν ειδική visa για να περάσεις, transit. Είχε συνεχείς ελέγχους ακόμα και κατά τη διάρκεια της διαδρομής. Απαγορευόντουσαν τα ζώα.
Εικόνα

Ο δρόμος δεν ήταν ένας, ήταν ως εξής.
Εικόνα
Εικόνα
Επίσης απορία που είχα, ήταν γιατί δεν δραπέτευαν προς τη δύση από άλλο σημείο πλην Βερολίνου.
Αυτή είναι η απάντηση
Εικόνα

Περί οικονομικών του Δ. Βερολίνου. ΌΛΗ η δυτική Γερμανία πλήρωνε για εκεί. Ειδικά τέλη σε γραμματόσημα, 30% λιγότερους φόρους οι επιχειρήσεις και 15% μεγαλύτερο μισθό οι ΔΥ. Επίσης είχαν έκπτωση ΟΛΑ τα προϊόντα που φτιαχνόντουσαν στο Δ.Βερολίνο. 4% και κάτι στην τιμή για τον αγοραστή, και -10 μονάδες ΦΠΑ για τον πωλητή!!! Τα μισά έξοδα του Δ.Βερολίνου επιδοτούνταν από την καγκελαρία. Γενικά πάρα πολλές ευκολίες.
Βέβαια κανείς δεν κατάλαβε γιατί το 45 δεν πέρασε όλο το Βερολίνο στην Σοβιετική Ένωση. Ή μάλλον κανείς δεν έχει καταλάβει μέχρι σήμερα, πως το δέχτηκε ο Στάλιν.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#369027
skous έγραψε:Να πας να ανεβειπς και στον θόλο της μερκελε να γίνεις άνθρωπας!

Θέλει ραντεβού απο πριν και διαβατήρια κλπ. Ειπναι δωρέαν νομίζω (δεν ξέρω για γάβρους) http://www.bundestag.de/en/visittheBund ... ion/245686


< >


mjacob έγραψε:Αν κλείσεις να φας στο εστιατόριο που εχει πάνω, δεν περιμένεις ούτε ουρές ούτε τπτ. Και ηταν συμπαθητικό απ' όσο θυμάμαι.

Ωραίο θα το δουμε!
Νομιζω μου το έλεγε η :inlove:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#369047
kyr80 έγραψε:Βέβαια κανείς δεν κατάλαβε γιατί το 45 δεν πέρασε όλο το Βερολίνο στην Σοβιετική Ένωση. Ή μάλλον κανείς δεν έχει καταλάβει μέχρι σήμερα, πως το δέχτηκε ο Στάλιν.


Μα το μοίρασαν εξαρχής στα 4. Όπως και όλη τη Γερμανία. Το Βερολίνο -αν και ήταν μέσα στο Σοβιετικό τομέα- μοιράστηκε στα 4 διότι ήταν το "πετράδι" ας πούμε της νίκης. Ήταν η βάση του 3ου ράιχ και είχε πολύ υψηλό συμβολισμό. Δε θα δεχόντουσαν οι σύμμαχοι να το δώσουν όλο στους Σοβιετικούς διότι θα ήταν σαν να ανακοίνωναν στον πλανήτη ότι αφού οι Σοβιετικοί πήραν το πιο πολύτιμο σημείο της Γερμανίας, αυτοί κέρδισαν και τον πόλεμο. Και αφού είμασταν στην αρχή του ψυχρού πολέμου, ούτε ο Τρούμαν αλλά ούτε και ο Τσώρτσιλ θα το δέχονταν ποτέ αυτό. Απλά έτυχε το Βερολίνο να είναι στην ανατολική πλευρά της Γερμανίας που λόγω εγγύτητας θα πήγαινε στους Σοβιετικούς και έτσι δημιουργήθηκε η περίεργη αυτή κατάσταση.
Επίσης πρέπει να θυμόμαστε ότι στην αρχή, τα πράγματα δεν ήταν τόσο τραγικά. Ούτε τοίχος υπήρχε, ούτε φυλάκια και ο κόσμος πηγαινοερχόταν αβέρτα. Στην πορεία, που κλιμακωνόταν ο ψυχρός πόλεμος και φυσικά χειροτέρευε η ποιότητα ζωής στο ανατολικό κομμάτι του Βερολίνου, άρχισαν οι μεγάλες φυγές, οι οποίες με τη σειρά τους οδήγησαν στην κατάσταση μετά όπως την ξέρουμε.
Ο Στάλιν δε θα μπορούσε να μην το δεχτεί. Ήταν όλοι οι υπόλοιποι εναντίον του. Επίσης οι Αμερικανοί ήταν πανίσχυροι (ατομική βόμβα, ελάχιστες απώλειες στον πόλεμο, και μια τρομακτική παραγωγική ικανότητα που τους καθιστούσε ικανούς να ξανααρχίσουν πόλεμο χωρίς καν να ζοριστούν) ενώ η Σοβιετική ένωση ήταν αποκαμωμένη (αφού στην ουσία μόνοι τους αντιμετώπισαν τους Γερμανούς και υπέστησαν τρελές απώλειες). Δε θα μπορούσε ο Στάλιν να κάνει μαγκιές σε εκείνο το σημείο σε κανέναν. Άσε που γενικά ο τύπος ήταν ότι ήταν αλλά όλες τις συμφωνίες που είχε κάνει με τους δυτικούς (και το Χίτλερ πριν) τις είχε τηρήσει.

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που παρέθεσες πάντως Kyr.
Άβαταρ μέλους
By skous
#369202
kovathe έγραψε:
skous έγραψε:Να πας να ανεβειπς και στον θόλο της μερκελε να γίνεις άνθρωπας!

Θέλει ραντεβού απο πριν και διαβατήρια κλπ. Ειπναι δωρέαν νομίζω (δεν ξέρω για γάβρους) http://www.bundestag.de/en/visittheBund ... ion/245686


< >


mjacob έγραψε:Αν κλείσεις να φας στο εστιατόριο που εχει πάνω, δεν περιμένεις ούτε ουρές ούτε τπτ. Και ηταν συμπαθητικό απ' όσο θυμάμαι.

Ωραίο θα το δουμε!
Νομιζω μου το έλεγε η :inlove:


Νομίζω εστιατόριο έχει στον πύργο της τηλεόρασης (όχι στον θόλο της καγκελαρίας). Τουλάχιστον στον 2ο πριν 3 χρόνια δεν είχε (ή δεν το είδα;;)
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#369503
skous έγραψε:Νομίζω εστιατόριο έχει στον πύργο της τηλεόρασης (όχι στον θόλο της καγκελαρίας). Τουλάχιστον στον 2ο πριν 3 χρόνια δεν είχε (ή δεν το είδα;;)


το έχει και στο link που έβαλες:
http://www.bundestag.de/en/visittheBundestag/dome/registration/245686
The rooftop restaurant
The rooftop restaurant east of the dome is open daily from 09.00 to 16.30 hrs and from 18.30 hrs to midnight. Visitors who have already reserved a table can reach the rooftop restaurant via the entrance below and to the right of the West Portal (West C). Tables can be reserved by calling +49 (0)30 226-29933 or sending an email to: kaeferreservierung.berlin@feinkost-kaefer.de.

δεν είναι μέσα στο θόλο, αλλά αν είσαι για το εστιατόριο, πας και θόλο. Τουλάχιστον καμιά κάποια χρόνια πριν (πω... μπορεί να κοντεύοπυν και 10 πλέον...)
Άβαταρ μέλους
By nass
#369744
mjacob έγραψε:δεν είναι μέσα στο θόλο, αλλά αν είσαι για το εστιατόριο, πας και θόλο. Τουλάχιστον καμιά κάποια χρόνια πριν (πω... μπορεί να κοντεύοπυν και 10 πλέον...)


Πωωω ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και γω όταν το είδα... 2004 τελευταία φορά... μέχρι και σε συναυλία της Berliner Philarmoniker είχαμε πάει (με εισιτήριο τελευταίας στιγμής το ίδιο πρωί €20 σε θεωρείο :metalo: )

:(
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#370098 Πω ρε πστ, σκεφτομουν κι εγω οτι ειχα παει πριν καποια χρονια κι εχει περασει μια δεκαετια...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#370205 Εικόνα


Από την συλλογή " gianik & police cars"
Άβαταρ μέλους
By g8777
#370268 Ελπιζω να μην ανηκει σε καμια fashion police. :help:

Οταν λεω εγω για κλειστα συνορα χασκογελατε. Παρτε τα τωρα. :s_hang
Άβαταρ μέλους
By gianik
#370292
g8777 έγραψε:Ελπιζω να μην ανηκει σε καμια fashion police. :help:

Οταν λεω εγω για κλειστα συνορα χασκογελατε. Παρτε τα τωρα. :s_hang

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#370308 Γιάννη μην τους ακούς ζηλεύουν.
Την άλλη φορά που θα βρεθούμε θύμισε μου να σου δείξω πως να ρουφιεσαι για να βγαίνεις στις φωτογραφίες τούμπανο!

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#370333 Άντε να βάλω και εγώ

1) Νοε-Δεκ 2011 στο Tiergarten

Εικόνα[/url]


2) Iαν 2015 Wittenbergplatz μπροστά από το KDW (Kaufhaus des Westens)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#370378
Νίκος Παππάς έγραψε:Γιάννη μην τους ακούς ζηλεύουν.
Την άλλη φορά που θα βρεθούμε θύμισε μου να σου δείξω πως να ρουφιεσαι για να βγαίνεις στις φωτογραφίες τούμπανο!

Από το Moto G



Τι κοροιδευουν μωρε οι λολιτες; :rant:
Συγνωμη ρε Νικολα σαν γιουφτος ειμαι ντυμενος; :s_dunno
Μια ζωη στα ταξιδια με φορμα κυκλοφοραω ,μονο για κανα ποτο βραδυ να φορεσω τζιν και αν....