Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#358546 Για χάρη πληρότητας εσωκλείω σχετικές δημοσιεύσεις από το γενικό θέμα που οδήγησαν στην δημιουργία του παρόντος [έπεσε edit by skinpper].

Serf έγραψε:Αναζητώ τη σοφία του φόρουμ για μία εβδομάδα διακοπών τέλη Μαρτίου-Απριλιο στην Ευρώπη. Προπερσι είχαμε πάει Αλσατία και μας άρεσε το κονσεπτ πολύ. Κάθε μέρα διαδρομή max ώρας πάνω στον "δρόμο του κρασιού" προς διαφορετικό χωριό (με σταθερή αφετηρία το vogelgrun), επίσκεψη του αντιστοιχου αξιοθέατου και φαγητό.
Ψαχνουμε κάτι αντιστοιχο. Μοναδικός περιορισμός η διαμονή μας να απέχει max 3 ώρες από αεροδρόμιο προς το οποίο εκτελεί πτήσεις η aegean.

rx8_drifter έγραψε:Lago maggiore as well-->flying Milano (no greek keyboard)

Serf έγραψε:Τη λίμνη κοιτάω τώρα και με αρέσει η ιδέα. Σαν γεωγραφία (λίμνες, πάρκα, κτλ) στο google maps η περιοχή φαίνεται πολύ καλή για αυτό που έχουμε στο μυαλό μας. Plus σχετικά κοντά στο Μιλάνο. Τώρα μένει να βγει στο περίπου ένα ημερήσιο πλάνο, δηλαδή χωριά/πόλεις που αξίζει να επισκεφθεί κανείς σε λογική απόσταση (ιδανικά μέχρι 1,5h απόσταση από το όποιο κατάλυμα).
Υ.Γ.: Πρόπερσι στο roadtrip προς Ισπανία και πίσω είχαμε διανυκτερεύσει ένα βράδυ λίγο παραδίπλα στην Κόμο. Αλλά δεν είχαμε επιμείνει στην περιοχή.

rx8_drifter έγραψε:Σου εγγυώμαι ότι θα πάθεις ζημιά. Πραγματικά η ομορφιά και η αρχοντιά της περιοχής είναι το κάτι άλλο. Must η villa Fermi
Οι αποστάσεις είναι μικρές, δε θα σας δυσκολεψει. Η εποχή επίσης ιδανική

mirage έγραψε:Οτι εγραψε ο τριφτης. Πολυ ωραια περιοχη.

babakos έγραψε:+ όσο δεν παει.
Ιταλία στα καλύτερά της, δεν θα θέλεις να φύγεις..

rx8_drifter έγραψε:Aσε που συνδιάζεις και λίγο ΜΟΝΤΖΑ για να μαθαινει και το παιδί
Εικόνα

Villa Monastero
Εικόνα

Kάπου στο Lezzeno
Εικόνα
:s_roses

elvet έγραψε:Εγώ είχα μείνει στο Belaggio και νομίζω οτι είναι το πιο όμορφο χωριό στη λίμνη Κόμο. Στη Maggiore πολύ όμορφο είναι το ελβετικό κομμάτι (Lacarno+Ascona)



Πριν απο 2 χρόνια έπρεπε να πάω Μιλάνο για ενα μυτινγκ και θεώρησα ότι είναι ιδανική ευκαιρία να γνωρίσω λίγο την βόρεια Ιταλία την οποία δεν έχω επισκευθεί ποτέ. Μιλάνο είχα ξαναβρεθεί παλιότερα και δε μου άρεσε καθόλου (λάθος, ή μάλλον ήμουν σε φάση που δε μπορούσα να εκτιμήσω αυτά που έχει. Σαν πόλη σίγουρα δε μπορεί να συγκριθεί με άλλες τύπου Μπολόνια, Φλωρεντία, Ρώμη αλλά ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΑΜΑΤΑ. Ετυχε αυτή τη φορά δε να συμπέσω και με τo Salone di Mobile και το καταευχαριστήθηκα κι αυτό-->Serf, αν συμπέσεις οπωσδήποτε προσπάθησε να περάσεις μια βόλτα απο κάποια περίπτερα)

Ενώ στην αρχή έπαιζε να μεταβω αεροπορικώς και να νοικιάσω αμάξι, τελικά άλλαξε το πλάνο μιας και είχαν ανέβει οι δικοί μου για Πάσχα και συνεννοήθηκα με την εταιρία να κατέβω οδικώς και να γυρίσω αεροπορικώς. Τηλέφωνο στον Aristotelis για οδηγίες και καταλήγω ότι όντως πρέπει να πάω Como. Απόσταση βολής απ το Μιλάνο, τσεκ οποτε με το που τελείωσε το μυτινγκ Παρασκευή μεσημέρι κάναμε ντου και φύγαμε για Bellagio.

To tour οπυ κάναμε ήταν το ακόλουθο
https://www.google.com/maps/dir/Milano/ ... m1!2b1!3e0


To como που το απαντάς στην αρχή του ταξιδιού το αφήσαμε για το τέλος (ωραίο duomo, τελεφερικ μεχρι Brunate για επική θέα στη λίμνη) και βάλαμε πλώρη για Bellagio, όπου και διανυκτερεύσαμε.
Πανέμορφη πόλη, must η villa Serbelloni με τους κήπους της. Συνεχίζεις για Varena και villa Monastero όπου έκανε τα μαθήματα του ο Fermi και στη συνέχεια για Bellano.
Tώρα μιλάνε τα ΛΟΚΑΛΙΑ :adminpower: και αντί να συνεχίσεις προς τα βόρεια θα κάνεις μια μικρή παράκαμψη για το μοναστήρι Abbazia di Piona. Τρομερή τοποθεσία χαμένη μεσα στη φύση και δοκιμή το ηδίποτου που παράγει η μονη (amaro di Piona).
Στη συνέχεια θα πετύχεις το Ossuccio με πρόσβαση στο μόνο νησί της λίμνης με ταξί βαρκί.

Γενικά έχεις υπόψιν σου ότι θα δεις παρα πολλά ομορφα χωριουδάκια, όπου σου κάνει κούκου σταματάς και χαζεύεις.

ΛΙΚΣΙΣ :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By fot
#358602 Σε σχέση με άλλα ποσταρίσματα σου περί ταξιδιών, αυτό είναι ντροπή. :shifty:

Κάτσε ανέβασε και καμιά φωτό.
Επίσης θυμάμαι στο παλιό φόρουμ, ότι είχα πάθει πλάκα με κάτι μπυρόνια που ανέβασες στο Χάλστατ.
Κάνε το κόπο και ρίξε καμιά φωτό και κανένα κειμενάκι, μπας και ταξιδέψουμε νοητά. Γιατί για κανονικά, αργεί ακόμα...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#358629 Eδω χρωστάω ακομα το USA :lol:

Δυστυχώς φωτό δεν παίζουν περαν εκεινων που πόσταρα, μιας και είχα ξεχάσει την μηχανή και απλά τράβηξα κάποιες απ το κινητό :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#359660 Σε κάποιους αρέσει να ξύνουν παλιές πληγές. Τότε , εκείνο το ποστάρισμα ήταν μομφή στις υπερβολές των παρακαλετών και όχι του drifter .
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#359684 :lol:

Δεν έχω κάτι περισσότερο να πω, ήταν ενα ταξίδι αστραπή και καθόλου σχεδιασμένο, ούτε κάμερα δεν ειχα πάρει.

Η αμερική ήταν προσκυνημα...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#415767 Έχει πάει κανένας στο Cantù;
Έχω κλείσει 2 δωμάτια, την ίδια ημέρα, ένα στο Como (αυτό) κι ένα στο Cantù (αυτό) και δεν ξέρω ποιο να σουτάρω. Como έχουμε ξαναπάει 3-4 φορές, στο Cantù καμία (αλλά δεν ξέρω αν λέει τίποτα ιδιαίτερο). Έτσι κι αλλιώς για μια νύχτα θα μείνουμε (εγώ και οι γονείς μου). Θα φτάσουμε απόγευμα, μπορεί και βράδυ (11:00 φτάνει θεωρητικά το καράβι Ancona) και την άλλη μέρα θα φύγουμε, έχοντας μπροστά μας να διανύσουμε γύρω στα 600km.
Το 2ο έχει και a/c (θυμάμαι πέρυσι στο Como είχαμε λιώσει από τη ζέστη και κυρίως την υγρασία) και βγαίνει και γύρω στα 40 ευρώ λιγότερο.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#446831 Επ ευκαιρίας της επιστροφής στην Ολλανδία οδικώς απο Ιταλία, μιας και υπήρχε χρόνος αυτή τη φορά, κατάφερα επιτέλους να εκπληρώσω ενα παιδικό όνειρο που δεν ήταν άλλο απ το να θαυμάσει ο κόσμος τις στριψές μου με (τί αλλο?) την Εύα στο Passo di Stelvio.

Tελικά έκλεισα με Superfast, αφού την Τετάρτη ήταν τα μόνα που ταξιδεύανε. Κλασσικά έπαιξε υπνόσακος, σαλόνι, βιβλίο (Ασιμωφ τελείωσα το Τί ωραίο πλιάτσικο εν πλώ :s_airkiss ) ωτοασπίδες για την γριά που μαρσάριζε και κατα τις 17:30 πάταγα Ιταλικό έδαφος.
Αφιξη αργοπορημένη κατα μία ώρα στην Ανκονα, εγώ έτοιμος να κατασπαράξω τις οτοστράτεςα αλλά η Εύα φρεσκοπλυμμένη προφανώς τράβηξε τα βλέμματα των τελωνιακών, που στο άνοιγμα του πορτμπαγκαζ σκάσανε στα γέλια (λάδια, σαλάμια, φακές, λωτούς :s_gamer ) και με απελευθερώσανε :lol:

Το ραντεβού με τον aristotelis (ναι, αυτόν που οδηγάει ό,τι παλαβό ονειρευόμαστε για να ζήσει :sorry: ) είχε υποτίθεται οριστεί στο ξενοδοχείο που έκλειστα στο nuvolera (ναί, αυτό απ όπου ξεκίνησε το Μille Miglia) και απο κει θα με παρελάμβανε με το καινούργιο του απόκτημα για να ανηφορίσουμε προς Lago di Garda όπου είχε κλείσει να με ταϊσει σε μια γκουρμεδιά. Μόνο που υπήρχε ενα θέμα. Με ώρα άφιξης γύρω στις 22:00 όπως υπολόγιζα σε νορμάλ καταστάσεις, μόνο για γύρο θα πηγαίναμε. Ο Άρης έτοιμος να ακυρώσει την κράτηση, αλλά του είπα να έχει πίστη στην πείνα μου. :superman:
21:15 έσβηνα την Ευα και αναβε το ΜΧ5 :inlove: Αφου ζωγραφίσε σε διάφορες πλατείες λεγοντας μου πόσο πλάκα σπάει με αυτό το αμαξάκι, ήρθε η ώρα του Ιταλού σεφ να μας ταϊσει

Ριζοτάκι
Εικόνα
Γουρουνάκι
Εικόνα
Μοσχαράκι
Εικόνα
Σοκολατάκι
Εικόνα

Θεωρώ τεράστια επιτυχία το ότι ολες αυτές οι πανδαισίες παρέμειναν στο στομάχι μου καθόλη τη διάρκεια της νύχτας με τον Αρη στο τιμόνι :s_shout

Περα απ την πλάκα, η περιοχή έχει εκπληκτικά εστιατόρια, παράδεισος γαστρονομίας :inlove:

Η επόμενη μέρα ξεκίνησε πουρνό πουρνό με το απαραίτητο καπουτσο, μπριος και αποχαιρετιστήρια φωτό στο ξενοδοχείο απ όπου ξεκίνησε με ένα στοίχημα ανάμεσα σε ορτύκια και κρασι το Mille Miglia. Trivia, το ξενοδοχείο επιλέχτηκε εντελώς τυχαία, όταν είπα στον Αρη πού έκλεισα έβαλε τα γέλια και με ενημέρωσε :lol:

Εικόνα

Η διαδρομή που ακολουθήθηκε ήταν η κάτωθι:
https://goo.gl/1qvtku

Βουρ για lago d Iseo μιας και η εναλλακτική της Garda για να πιάσουμε το πάσο απ την άλλη μεριά είχε τον κίνδυνο να μας πιάσει πρώτα το βράδυ.

Ανηφορίζοντας, στάση στο Vello και παραλιακό περπάτημα σε παλιό κομμάτι δρόμου που έχει πλέον κλείσει απ την κυκλοφορία.

Εικόνα

Στάση στο Lovere που θεωρείται απ τα πιο όμορφα χωριά της Ιταλίας (δεν κατάλαβα γιατί είναι η αλήθεια) και στη συνέχεια ανηφορίζουμε για Εdolo, κάνοντας μια στάση για ένα γρήγορο πιτσομασαμπούκιασμα.

Eκει υπήρχαν δύο δυνατότητες, είτε αριστερά και μέσω Tresenda είτε δεξιά και μέσω είτε του Passo Gavia ή του Passo Mortirolo να πιάσουμε Bormio. Kλήρωσε για Gavia και έχασα 1.5 ώρα μέχρι τελικά να γυρίσω απο Mortirolo, μιας και ήταν κλειστό...

Να σημειώσω οτι το Gavia ήταν αποκάλυψη, γενικά η όλη περιοχή έχει άπειρους δρόμους. Η συνέχεια γνωστή, οι δρόμοι άδειοι, και με αρκετό φώς έφτασα στο Stelvio. Αυτοί οι δρόμοι θέλουν είτε γκάζια, είτε φρένα, αναλόγως την φορά που αποφασίζεις να παίξεις, και όπως μαντεύετε γιατί γκάζια δεν εχουμε, βρωμοκόπισε η ιταλική φύση.
H επόμενη θα ειναι με τη μοτοσυκλέτα μιας και κάρο της προκοπής για τέτοια δεν βλέπω να ερχεται

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η βραδιά έκλεισε στο Bormio, σε ενα καταπληκτικό αρχαίο ρωμαικό λουτρο/ξενοδοχείο, το οποίο μου το χαν σφυρίξει ολλανδοί ποδηλάτες

https://www.qcterme.com/it/bormio/hotel-bagni-vecchi.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Αν ποτέ βρεθείτε στην περιοχή, κανονίστε οπωσδήποτε βουτιά στα λουτρά.

Η επόμενη μέρα με βρήκε να ανηφορίζω για τον Αστεριξ στους Ελβετούς, μέσα απ το πέρασμα κοντα στο Στελβιο. Άλλη καταπληκτική διαδρομή, όπως καταπληκτική ήταν και η βόλτα με τον μιραζε όπως άλλοτε διχως ναι μεν αλλά, ναι ντίνο το βγάλαμε το σκυλί για χέσιμο πες στη Γιώτα :s_airkiss

:s_drinks
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#446888 Να πω κι εγώ τη εμπειρία μου από Κόμο...μιεεεεχ.

Είπαμε να ξυπνήσουμε νωρίς και ξεκινήσαμε από Μιλάνο 9.30πμ. Σε μία ώρα είμασταν Κόμο με το μαύρο σίφουνα 500L. Ημέρα Σάββατο κι απ' ότι φαίνεται οι Ιταλοί αλλά και οι τουρίστες είχαν κάτσει στα κρεβάτια τους γιατί 11πμ δεν κυκλοφορούσε ΨΥΧΟΥΛΑ, είτε στους δρόμους είτε στα πάρκα γύρω από τη λίμνη. Κάτι λίγοι με σκυλιά που τα χαν βγάλει βόλτα και 1-2 γκρουπ γερμανών μπαρμπάδων πετύχαμε. Κάναμε μία βόλτα με τα πόδια από άκρη σε άκρη παραλιακά αλλά δε βλέπαμε κάτι να μας ενθουσιάζει, εκτός από τις γυναίκες που παρόλη την ομίχλη και την περιορισμένη ορατότητα πρέπει να φούλαραν ότι κάρτα μνήμης υπήρχε σε φωτογραφική.

Εικόνα

Τελικά αποφασίσαμε να τραβήξουμε προς Μπελάτζιο που φαινόταν πιο γραφικό από την έρευνά μας και όντως δικαιωθήκαμε. Οι οιωνοί ήταν εξαρχής θετικοί μιας και πηγαίνοντας ως κότα είχα φτιάξει πίσω μου τρενάκι με Τσούλια Q4 και 4C Spider ( :eat: ωραίος ο 50αρης μπάρμπας μαζί με την κυρά! :s_thumbsup ). Η διαδρομή είναι 35χλμ στροφιλίκι σε κλασικό επαρχιακό και διάρκεια περί τη μία ώρα με πολύ πολύ χαλαρές ταχύτητες.

Με το που φτάσαμε Μπελάτζιο ψιλοάνοιξε και ο καιρός και πραγματικά έδειξε αμέσως το πράσινο της περιοχής. Ωραία παραλία, πολύ γραφικά σοκάκια, όμορφη αρχιτεκτονική αλλά κυρίως πολύ περισσότερη κίνηση στο δρόμο. Φαινόταν το μέρος να έχει ζωή. Βέβαια το ίδιο συνέβαινε και στο Κόμο κατά το γυρισμό κατα τις 4μμ αλλά πλέον δεν είχαμε χρόνο να ξανασταματήσουμε.

Εικόνα

Γενικά με ματιά στους χάρτες φαίνεται να έχει αρκετό υλικό σε χωριά η περιοχή και ίσως χρειάζεται 2 μερούλες να την κάνεις μία γύρα και να βγεις Λουγκάνο. Next time...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#447031 ωραιος ο Ντριφτης!! από τα ταξίδια που θα ηθελα να κανω :inlove:

Αριστοτέλης? :hmmm: