Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#446337
mirage έγραψε:Αυτοί όμως δεν ειναι της Γαλλικής παιδείας. Το αντίθετο.

Αυτό θα έλεγα κι εγώ. Μην την προφέρεις γαλλιστί γιατί δεν θα καταλαβαίνουν σε τι αναφέρεσαι :lol: (παθών προ 15ετίας)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#466458
Scotch έγραψε:
mirage έγραψε:Αυτοί όμως δεν ειναι της Γαλλικής παιδείας. Το αντίθετο.

Αυτό θα έλεγα κι εγώ. Μην την προφέρεις γαλλιστί γιατί δεν θα καταλαβαίνουν σε τι αναφέρεσαι :lol: (παθών προ 15ετίας)
Μόλις έφτασα στη Bruges. Λοιπόν η τοπική προφορά του Brugge είναι Μπρούχε... Πάντως μέχρι στιγμής (πληροφορίες στο σταθμό και οδηγός ταξί) με γαλλικά-αγγλικά είμαστε καλά. Θα δείξει στη συνέχεια.
Η χώρα σκοτεινή (βαρειά συννεφιά) με ομίχλη, πολλή πρασινάδα και απίστευτη λάσπη. Τα αυτοκίνητα και λεωφορεία πολύ λασπωμένα. Πολλοί καπνιστές.
Το ξενοδοχείο είναι πολύ χλιδάτο και αρχοντικό, κεντρικότατο και με μεγάλο δωμάτιο που έχει μπρίζες παντού και τεράστιο μπάνιο. Τώρα μπανιαριζόμαστε και μετά από χαλάρωση θα ξεχυθούμε για χάζεμα και εύρεση εστιατορίου.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#467394 Bruges συνέχεια.
Από χθες το βράδυ η κίνηση αυξήθηκε κατά πολύ, αναμενόμενο λόγω Παρασκευής και Χριστουγέννων όπου το ΠΣΚ γίνεται ΠΣΚΔΤ. Σήμερα είχε πολύ κόσμο, όχι πανικό αλλά ήθελαν κράτηση σε κάποια μέρη.
Γενικά έχουμε γονατίσει τις ζεστές σοκολάτες. Τις οποίες στις σερβίρουν σαν στερεά σοκολάτα (διαλέγεις γάλακτος ή μαύρη) σε κομμάτι ή σε "χαπάκια" που θα εμβαπτίσεις σε καυτό γάλα. Μμμμμ!
Φαγητά καλά, όχι φτηνά αλλά οι μερίδες πολύ χορταστικές.
Ωραίες και οι μπυραρίες και οι μπύρες τους. Αλλά πολλές, πάρα πολλές, θέλεις μπυροδιδακτορικό για να βγάλεις άκρη.
Το μέρος πολύ όμορφο και πολύ σημαντικό, εντελώς περπατήσιμο. Ακριβώς όπως πρέπει για ξεκούραση αλλά να κάνεις και πράματα με μικρό παιδί. Από το κέντρο με 10 λεπτά ήρεμο περπάτημα προς κάθε κατεύθυνση καλύπτεις τα πάντα.
Αλλά, πολύ καλντερίμι. Και πολλοί ποδηλάτες, βολεύει φυσικά, επίπεδο και μικρές αποστάσεις, δυσκολία κίνησης με αυτοκίνητο. Βέβαια τα περισσότερα ποδήλατα έχουν ελατήρια στη σέλλα και πολλά έχουν εμπρός κοντή ανάρτηση για να τα βγάλουν πέρα στα καλντερίμια χωρίς να τους φύγουν τα σφραγίσματα. Και άμαξες (50 ευρώ η βόλτα) και μαουνίτσες για βόλτα στα κανάλια (το έκανα αλλά δεν ξέρω αν άξιζε, ίσως όχι αλλά ήταν μόνο 8 ευρώ ο ενήλικας).
Με όλα αυτά, φαγητό, πιοτό, μικρές αποστάσεις είναι πολύ εύκολο να παχύνεις οπότε το έριξα στο τρέξιμο σε διάδρομο στο ξενοδοχείο για να αισθάνομαι λιγότερες τύψεις.
Με γλώσσα δεν είχαμε πρόβλημα, τα αγγλικά περνάνε κανονικά και σχεδόν δεν χρειάστηκαν τα γαλλικά.
Θα ξαναπάμε, συνιστάται και σε άλλες εποχές του χρόνου. Είναι όντως μια ευχάριστη εκδρομή για ΠΣΚ και πολύ εύκολη ειδικά για τους εκ Γαλλίας και Αγγλίας ορμώμενους.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#467422 κράτησε σημειώσεις κ.λ.π , ίσως μου χρειαστούν.. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#467680
sknipper έγραψε:Ωραίες και οι μπυραρίες και οι μπύρες τους. Αλλά πολλές, πάρα πολλές, θέλεις μπυροδιδακτορικό για να βγάλεις άκρη.


Παράδεισος!!! Λεφτά να έχεις και να πίνεις όλη μέρα και όλη νύχτα!!! :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By gianik
#467844
gianik έγραψε:κράτησε σημειώσεις κ.λ.π , ίσως μου χρειαστούν.. :iconcool:




Για πες λεπτομέρειες λοιπον... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#468089 Λοιπόν η Bruges μας άρεσε, σε όλους.
Εμείς πήγαμε από Λονδίνο με τραίνο στις Βρυξέλλες σε 2 ώρες κι από εκεί σε άλλο τραίνο για μια ώρα. Το εισιτήριο του eurostar περιλαμβάνει και το δεύτερο τμήμα. Από το σταθμό περπατιέται αν ξέρεις αλλά αν έχεις βαλίτσα με ροδάκια θα τα δει όλα, είναι όλο καλντερίμι. Στο φεύγα το περπατήσαμε χαλαρά για να δούμε και τη λίμνη της αγάπης (Minnewater, συμπαθητικό φαρδύ κανάλι με ωραίο καστράκι στη μια μεριά, μου φάνηκε υπερτιμημένο, ίσως βραδάκι με φώτα για ρομαντζάδα χωρίς παιδί να είναι καλύτερα) που είναι κοντά στο σταθμό.
Το ταξί κόστισε 12 ευρώ (και υποπτεύομαι ότι μας έκανε και λίγο βόλτες), το λεωφορείο 3 για κάθε επιβάτη πάνω από 6 ετών.
Η κόρη μου είναι 6,5 μάλλον τεμπέλα και είχε και δέκατα όλες τις μέρες (κι από χθες το βράδυ το κόλλησα κι εγώ). Οι αποστάσεις είναι μικρές οπότε βόλευε. Περπατάς παντού. Καπνίζουν αρκετά οι πεζοί. Υπάρχουν κάθε καρυδιάς καρύδια κυρίως από Ευρώπη.

Ξενοδοχείο Casselbergh που ήταν πολύ χλιδάτο και αρχοντικό και μείναμε πολύ ικανοποιημένοι. Εγώ σκεφτόμουνα και το πιο σύγχρονο Crown Plaza λίγα μέτρα πιο κει επειδή είχε πισίνα αλλά τελικά το αρχοντικό στυλ κέρδισε. Επειδή αργήσαμε λίγο μέχρι να σιγουρέψω την άδεια χάσαμε τις καλές τιμές αλλά δεν μετανιώσαμε. Κεντρικότατα, μόνο 150 μέτρα ανατολικά της κεντρικής πλατείας. Από expedia. Αν το επιλέξετε κλείστε νωρίς γιατί ακριβαίνει. Οι ενήλικοι πληρώνουν και 2,12 ανά βραδιά τουριστικό φόρο όταν φεύγεις.

Δεν είχα συστάσεις ούτε είχα οργανωθεί οπότε πήγαμε στην τύχη γενικά. Τρώγαμε τεράστιο καλής ποιότητας πρωινό (αξίζει να το πληρώσεις, δεν πεινάς το μεσημέρι), κάτι πολύ πρόχειρο για μεσημέρι και εστιατόριο το βράδυ. Μέχρι την Παρασκευή ήταν αρκετά ήσυχα, από την Παρασκευή το βράδυ μαζεύτηκε κόσμος και Σάββατο ήταν φουλ, ήθελε να έχεις κλείσει τραπέζι κλπ.
Σε σχέση με Αγγλία δεν θα έλεγα ότι τα εστιατόρια είναι και τόσο φιλικά για παιδιά. Δηλαδή δεν έχουν όλα παιδικά μενού ή καρεκλάκια. Αλλά βολεύονται με κάποιο πρώτο πιάτο, σούπα συν ό,τι περισσέψει από τους γονείς (οι μερίδες είναι μεγάλες). Πρώτη μέρα στο κάτι Belfort στην βόρεια πλευρά της πλατείας, όμορφη ατμόσφαιρα καλό φαγητό και σερβιτόρος Έλληνας (αξίζει περισσότερο από τα 2 αστέρια που έχει). Δεύτερη βραδυά δοκίμασα στο κάτι Raymond (μου το σύστησε ο σερβοτόρος, κυριλέ, πίσω από το προηγούμενο αλλά ήθελε ρεζερβέ) οπότε τελικά πήγα σε ένα Den Dyver επίσης κυριλέ και τα φαγητά ακατάλληλα για παιδιά (και το σοκ του να κυκλοφορούνε ζωντανοί αστακοί ανάμεσα στα τραπέζια). Αυτό που χάρηκα πιο πολύ ήταν το Zwart Huis (και το ημιυπόγειο Underground αδελφάκι του) που πήγαμε την τελευταία μέρα (σερβιτόρος Ρουμάνος μεγαλωμένος στην Κύπρο, πάλι ελληνικά). Σκοτεινό ύφος με πολύ μαύρο (θυμίζει τζαζόμπαρο) και ξύλινες κολώνες και δοκάρια αλλά καλό σέρβις, καλό φαγητό και είχε και παιδικό μενού (οι μερίδες παντού είναι μεγάλες, αφού αναρωτιόμασταν αν μας έδωσαν ενηλίκων) και νομίζω τις Κυριακές έχει και ζωντανή μουσική. Νομίζω και αλλού έχει ζωντανή μουσική τις Κυριακές.
Τιμές κύριου πιάτου ενηλίκων ως εξής, πίτσες μακαρόνια 13-24 και κρέατα ψάρια 20-30+. Το τρώνε το κρέας τους, τα φαγιά για φυτοφάγους είναι σπάνια. Εγώ πήρα μενού με 29,5 (κουβαδάκι με μύδια, μπριζόλα, γλυκό) στο πρώτο και με 38 στο τρίτο (τρομερό φιλετάκι ψαριού, μπριζολάρα καγκουρώ και τέλεια creme brulee)

Η μπύρα είναι σπουδαίο πράμα στο Βέλγιο. Βασικά μπύρα και σοκολάτα (και μαζί μερικές φορές), πατάτες τηγανητές και μύδια και βάφλες. Τα βαφλάδικα κλείνουν νωρίς, πριν το βραδυνό φαγητό.
Εγώ δεν είμαι μπυρόφιλος οπότε περιορίστηκα στα 2 πρώτα από τα επόμενα. Και ήπια και την τοπική κάτι Zot που μου άρεσε. Θα πατε για μπύρες στο 2be beer wall (κλασικό σημείο, πίνεις μπύρα σε γωνιακή βεράντα πάνω από το κανάλι, το πιο πολυφωτογραφημένο σημείο της πόλης από απέναντι από το κανάλι), σε άλλη ζυθοποιία κάτι flanders (επίσης πάνω στο κανάλι) και στη ζυθοποιία κάτι Mann (φημίζεται για τον σωλήνα που κουβαλάει μπύρα από 1,5 χλμ μακριά ή κάτι τέτοιο). Επίσης αν θέλεις και στο πιο τουριστικό Duvelorium (μέσα στο Historium αλλά χωρίς εισιτήριο σε μπαλκόνι με θέα την πλατεία).
Τόσο στο ξενοδοχείο όσο και παντού πίναμε ζεστή σοκολάτα, πολύ καλή. Καυτό γάλα και ρίχνεις μέσα είτε χαπάκια σοκολάτας ή κουτάλι με κύβο σοκολάτας και ανακατεύεις μέχρι να λιώσει. Επιλέγεις γάλακτος ή μαύρη ή άλλα κόλπα. Μμμμμμμμ

Υπάρχουν πολλά sites πέραν του trip advisor για πληροφορίες καθώς και apps. Χάρτες δωρεάν στο σταθμό όπως και φυλλάδια με συναυλίες, εκδηλώσεις κλπ.
Με Αγγλικά δεν είχαμε πρόβλημα οπότε δεν χρειάστηκε να θυμηθώ τα γαλλικά μου.
Από μαγαζιά οι καλές μου εκτίμησαν τα καλυντικά από το Rituals, νομιζω στον βόρειο από τους δύο εμπορικούς δρόμους που ξεκινάνε δυτικά της πλατείας.
Πήγαμε και βόλτα με τα βαρκάκια (όχι ότι άξιζε αλλά για το fun του πράματος) που δεν ήταν και πολύ ακριβό (8+8+4 τα εισιτήρια).
Τα κορίτσια πήγαν και για ice skating (7 ευρώ η καθεμία την ώρα που περιλαμβάνει τις μπότες, με κουπόνι για δωρεάν McDonald BicMac που χρεώνεται κανονικά 4,10)
Δεν πήγαμε βόλτα με τα αμαξάκια διότι 50 ευρώ τη βόλτα δεν τα έδινα.
Γενικά πετύχαμε αυτό που θέλαμε, να δούμε κάτι συμπαθητικό, εύκολο, χριστουγεννιάτικο και πάνω απόλα χαλαράαααα, δεν ταλαιπωρηθήκαμε, ο καιρός δεν ήταν κακός ούτε πολύ κρύος, κοιμηθήκαμε καλά, κάναμε τις μπανάρες μας (μεγάλο μπάνιο), είχε και δωρεάν γυμναστηριάκι, σάουνα, χαμάμ. Θα ξαναπάμε στην πόλη και αν μπορέσουμε στο ίδιο ξενοδοχείο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#468349 Το κυρίως (είχε κι άλλα) χριστουγεννιάτικο δέντρο στο ξενοδοχείο. Δίπλα είχε και τζάκι όπου καθόμασταν τα βράδια και πίναμε τις σοκολάτες μας.
Εικόνα
Το beer wall από απέναντι, από τις πιο κλασσικές φωτογραφίες της Bruges. Στο βάθος το Belfort, στην κεντρική πλατεία. Είχε περίεργη καταχνιά και με τα φώτα προέκυψε αυτή η περίεργη λάμψη...
Εικόνα
Φωτογραφική του LG G3 στο αυτόματο. Για τη δεύτερη έβγαλα το φλας και τη στήριξα στο τοιχάκι για να μην κουνηθεί.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#468404 με τρώει ο κώλος μου να το πατήσω το κουμπί...είπαμε 1 χρόνο να κάνουμε υπομονή , αλλά δεν... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Serf
#549153
gianik έγραψε:με τρώει ο κώλος μου να το πατήσω το κουμπί...είπαμε 1 χρόνο να κάνουμε υπομονή , αλλά δεν... :s_dunno


Το πάτησα εγώ πριν κανά δεκαπενθήμερο για το 5ήμερο 29/11-3/12 :)

Για την ακρίβεια θέλαμε να μείνουμε Bruges αλλά δε βρίσκαμε κάτι (εντός λογικών οικονομικών πλαισίων). Οπότε έχουμε κλείσει με δυνατότητα ακύρωσης σε Ostend & Ghent και τώρα πρέπει να αποφασίσουμε το που. Αυτοκίνητο (νοικιάρικο) υπάρχει. Θα είμαστε 2 ενήλικες και ο 2 ετών μικρός. Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη τόσο για την πόλη διαμονής όσο και για το πού να πάμε/τι να κάνουμε/τι να φάμε. Το post του sknipper έχει γίνει sticky :)