Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By djalma
#351948 Δεν θα χιονίσει το ΣΚ αλλά τα μποτάκια θα ήταν χρήσιμα. Υπάρχει χιόνι στα πεζοδρόμια αλλά όχι στα κεντρικά, περισσότερο μείγμα χιόνι-αλάτι είναι πλέον αυτό που έχει μείνει στα κεντρικά. Ο καιρός μαλάκωσε αλλά για αύριο περιμένουμε κάποιες βροχές. Το terminal 1 δεν έχει μαγαζιά, μόνο τα βασικά για καφέ-φαγητό και computer store έχει ένα πολύ ωραίο plesio :lol: στο κέντρο. Στα εμπορικά έχει άλλες αλυσίδες αλλά δεν ξέρω να σου πω τιμές :oops:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#351984
Dimitris_P έγραψε:Μήπως υπάρχει κανά computer store να δω για laptop ή και σ'αυτά είναι ίδιες οι τιμές;

http://www.technopolis.bg/bg
http://www.technomarket.bg/
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#351997
djalma έγραψε:Δεν θα χιονίσει το ΣΚ αλλά τα μποτάκια θα ήταν χρήσιμα. Υπάρχει χιόνι στα πεζοδρόμια αλλά όχι στα κεντρικά, περισσότερο μείγμα χιόνι-αλάτι είναι πλέον αυτό που έχει μείνει στα κεντρικά. Ο καιρός μαλάκωσε αλλά για αύριο περιμένουμε κάποιες βροχές. Το terminal 1 δεν έχει μαγαζιά, μόνο τα βασικά για καφέ-φαγητό και computer store έχει ένα πολύ ωραίο plesio :lol: στο κέντρο. Στα εμπορικά έχει άλλες αλυσίδες αλλά δεν ξέρω να σου πω τιμές :oops:


Ήρθε αυτό πριν λίγο από Ryan:
Από τις 16 Ιανουαρίου 2017 όλες οι πτήσεις της Ryanair από/προς το αεροδρόμιο Σόφιας θα πραγματοποιούνται από το Τέρμιναλ 2.
Οπότε μας πιάνει στην επιστροφή
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#352685 Ωραίο το sense!

Djalma πήρες το pm? Το έστειλα μέσω tapatalk οπότε δεν μπορώ να επιβεβαιώσω
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#354357 Λοιπόοοον

Παραθέτω τας εμπειρίας μας

Κατά το approach βλέπω κάτι τέτοιο και λέω wtf πού ήρθαμε;

Εικόνα
Το αερόπλανο προσγειώνεται κανονικά και κατά την αποβίβαση προσπαθούμε να περπατήσουμε στον πάγο 30 μέτρα εώς το λεωφορείο. 2-3 έφαγαν σαβούρα.

Το T1 ένα απλό λιτό παλιό terminal, με ένα μαγαζί + exchange μέσα (κάναμε από βλακεία 50€ συνάλλαγμα στο ΕλΒελ)

Παραγγελία από OK desk για το ξενοδοχείο, 20 λεβ πήρε

Το ξενοδοχείο 4στερο, πολύ καλό, και μόνο 50€ τη βραδιά. Τσάμπα για μας με λίγα λόγια. Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση είναι ότι δεν χρησιμοποίησε την κάρτα μέσω του booking αλλά την πέρασε από δικό του pos. Επίσης κράτησαν έξτρα εγγύηση (δεν έχει ξανατύχει). Τα επέστρεψαν βέβαια στο checkout.

Το περπάτημα ήταν δύσκολο, ήθελε προσοχή, ιδιαίτερα για τις γυναίκες που δεν ήταν προετοιμασμένες κατάλληλα.

Καφεδάκι στο Background στη Vitosha να πάρουμε δυνάμεις και μετά ένα λαγωνικό της παρέας οσφρίστηκε στο τέλος της Vitosha και αριστερά έναν πιτσαδόρο με κομματάρες πίτσας 2.5 λεβ μόνο. Χτυπήσαμε από ένα :eat:
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaura ... egion.html

Κάναμε και συνάλλαγμα άλλα 100€ το ζευγάρι με 1.90 (δεν βρήκα το western union που έλεγες). Συνολικά το ζευγάρι χάλασε περίπου 125€

Πήγαμε και στο mall που ήταν κοντά μας http://en.mallofsofia.bg/ ωραίο, μεγάλο, είχε και dunkin donuts :inlove: αλλά δεν κάτσαμε πάρα πολύ γιατί η παρέα κάπνιζε και δεν επιτρεπόταν εκεί, οπότε καταλήξαμε σ'ένα τελειωμένο cafe bar απέναντι από το ξενοδοχείο που είχε τα coctail 5 λεβ. Τσάμπα :lol:

Η άλλη μέρα είχε περπάτημα προς την άλλη πλευρά για αξιοθέατα, παλάτι, κάτι εκκλησίες, καθεδρικό ναό της Σόφια και φυσικά Sense hotel. Εντύπωση μου έκανε για 5στερο ξενοδοχείο να έχει 6 λεβ (~3€) τον καπουτσίνο, εδώ αντίστοιχο θα τον είχε 5€. Την πατήσαμε με τα νερά που είχαν κι αυτά 6 λεβ και πήραμε πολλά :lol: Επίσης επιτρεπόταν το κάπνισμα.

Φαί έπαιξε το Izbata https://www.tripadvisor.com.gr/Restaura ... egion.html που ήταν εκεί από πίσω. Ωραίο το φαί, κανονικές οι μερίδες, βαριά η κουζίνα τους όμως.

Το βράδυ (10+ νομίζω) πήγαμε Vitosha να βρούμε την πιτσαρία αλλά μόλις είχε κλείσει και καταλήξαμε στο Ruffy https://www.facebook.com/raffybargelato/

Ταξί (άσχετο) που μας κάλεσε το ξενοδοχείο προς το αεροδρόμιο πήγε 13 λεβ έναντι 20 του πρώτου.

djalma με την εφαρμογή taxime δεν μπόρεσα να βρω καμία φορά ταξί και μόνο στο δρόμο ό,τι βρήκαμε :s_dunno . Ευτυχώς ήταν πάμφθηνα.

Η επιστροφή ήταν λίγο ταλαιπωρία γιατί με το που κάναμε boarding μας είχαν κλεισμένους στο λεωφορείο για το αεροπλάνο τουλάχιστον ένα τέταρτο και μετά μας είπαν τεχνική βλάβη, γυρίσαμε και μετά από λίγο ξανακάναμε boarding. Συνολικός χρόνος καθυστέρησης 1 ώρα.

Εντύπωση μου έκανε που ήταν καθαρή πόλη.
Εντύπωση μου έκαναν κάτι κλωβοί με αστυνομικούς που είχε σε μερικά φανάρια, καθώς και οι πάρα πολλές κάμερες.
Οι Βουλγάρες κατά μέσο όρο so & so, ήταν όμως μερικές :inlove: :inlove: :eat: :eat:

ΜΜΜ δεν χρησιμοποιήσαμε (αν και ήθελα να μπω στο μετρό έτσι για να το δω)

Ωραία πόλη η Σόφια, αξίζει άλλη μία επίσκεψη σε ανοιξιάτικη εποχή γιατί 2 μέρες με χιόνι κιόλας ήταν πολύ λίγο.

Αυτά, αν ξέχασα κάτι θα συμπληρώσω :)

Ευχαριστώ τον djalma για όλες τις πληροφορίες :s_howdy , ειδικά το sense ήταν τρελό win :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#387715 Πασχαλινή εκδρομή από Δράμα για Φιλιππούπολη. Τελικά μετά από 2 αναβολές η εκδρομή έγινε. Επιλέχτηκαν ορεινές και όμορφες διαδρομές αντί για γρήγορες μέσω Μπάνσκο ή Κάρτζαλι, όπως φαίνεται και στη διαδρομή.

Πραγματικά η βόρεια Ροδόπη αξίζει πολύ και το οδικό δίκτυο εκτός από τη διαδρομή Μαντάν - Ζλάτογκραντ ήταν πολύ καλύτερο του αναμενομένου. Κρίμα όμως που εκτός του Παμπόροβο (και πέριξ) και λίιιιγο του Ντόσπατ η υποδομή είναι μηδέν. Όχι σχεδόν μηδέν, μηδέν.

Εντυπώσεις:
- Η Φιλιππούπολη είναι καταπληκτικός προορισμός.Πανέμορφη πόλη, πολύ ανθρώπινη και πολύ καλαίσθητη. Εξαιρετική παλιά πόλη στο λόφο, όμορφη και η καινούργια (που κι αυτή παλιά είναι, απλά λιγότερο). Συνιστώ ανεπιφύλακτα για 2 βράδια περίπου.
- Φαγητό: Η μεγάλη απογοήτευση. Δεν ξέρω αν δε βρήκα, δεν ξέρω αν έπρεπε να πάμε σε γειτονιές, αλλά ήθελα να βρω κάτι σε βουλγάρικο και η πόλη, αλλά και γενικότερα η χώρα όσο πέρασα ήταν γεμάτη με βλαχοκυριλέ ΡΕCΤΟΡΑΗ. Ή πολύ συχνά, απλά κυριλέ. Αλλά κάτι σαν τα σέρβικα με τις πλιεσκαβίτσες ή τα δικά μας τα ουζερί ή τα ταβερνάκια δεν υπήρχε. Και μιλάω για να καθήσεις να φας. Street food πολύ και ζάμφθηνο σε σημείο που δεν αξίζει να ψάξεις αλλού. Ειδικά σε μία μεγαλούτσικη και ορεινή πόλη ονόματι Σμόλιαν (μας έστειλαν κάτι φίλοι χιονάνθρωποι για καλά) τα μαγαζιά ήταν κάτι φαραωνικοί πολυχώροι τύπου βίβα Λας Βέγκας. Χίλιες φορές να πάμε να φάμε στην Κοτάνη αποφασίσαμε (αλλά και την πατήσαμε διότι Πέμπτη κλειστά :rant: )
- Το μεγάλο μειονέκτημα: Οι Βούλγαροι. Υπάρχει ένα 20-30% να πέσετε σε ελληνομαθή. Συγχαρητήρια κερδίσατε. Το υπόλοιπο 80% είναι σκέτη καταστροφή. Συνενόηση μπουζούκι, τα αγγλικά τους δοκιμασία για τα νεύρα. Ο λαός; Κρύος, άχρωμος, σε σημείο αγένειας, φύγαμε με τις χειρότερες εντυπώσεις. Μετά από διακοπές σε όλες τις πρώην γιουγκοσλαβικές χώρες, οι Βούλγαροι και η συμπέριφορά τους ήταν πολύ απογοητευτική εμπειρία. Σε καμία περίπτωση δε σε κάνουν να νοιώσεις ευπρόσδεκτος, σε καμία περίπτωση δεν σου δείχνουν ότι αναγνωρίζουν τη δυσκολία επικοινωνίας και κάνουν μισή προσπάθεια να καταλάβουν. Και σε κάτι σουπερμάρκετ να το καταλάβω, αλλά σε τουριστικές επιχειρήσεις, πραγματικά απορώ. Που ακούστηκε σε ξενοδοχείο 100μ από την κεντρική πλατεία να συνενοούμαστε με 10 ελληνικές λέξεις που ξέρανε και μέσω κινητού και google translate. Έλεος.
- Παρόλα αυτά, το ξενοδοχείο ήταν σε γαμάτο σημείο, με πάρκινγκ όχι φυλασσόμενο, αλλά ιδιωτικό και 50 λέβα η βραδιά σε διαμερισματάκι ανετότατο.

Μακάρι να αναβαθμιστούν τα βουνά τους να ξανακάνω μία γύρα, έως τότε δεν το πολυβλέπω πιθανό, όσο και αν η Φιλιππούπολη είναι μία κούκλα. Το κλου ήταν το χιόνι που φάγαμε και στο πήγαινε και στο έλα :lipsealed: 20 απριλίου ffs!!!

Eυχαριστώ ειδικά τον μουσάτο για την πρόταση της διαδρομής επιστροφής που επιλέξαμε κιόλας. :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#387745 Η Φιλιππούπολη είναι όντως πανέμορφη, είχα πάει πριν πολλά χρόνια βέβαια (2005).
Η γλώσσα είναι τεράστιο πρόβλημα, μόνον στο Σαντάσκι μιλούσαν ελληνικά, τα αγγλικά σχεδόν πουθενά δεν βοήθησαν, ακόμη και οι νεαροί Βούλγαροι, σπάνια μιλούσαν.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#387749 Τίποτα άλλο μιλάνε; γερμανικά πχ;
Ρωτάω γιατι διάφορες χώρες βαλκανικές εχω διαπιστώσει τα γερμανικά τα ξέρουν λίγο περισσότερο (πχ Ουγγαρία, Τουρκία πιο εύκολα συννενοεισαι γερμανικά παρά αγγλικά )
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#387755 Παλιά, Γερμανικά ήξεραν αρκετοί λόγω ανατολικής Γερμανίας. Μάλλον τα χρησιμοποιούν αρκετά και σήμερα αφού αρκετός κόσμος έχει πάρε-δώσε με Γερμανία.
Corto πήγες την καλύτερη εποχή για βόλτα. Νερό και πράσινο μπόλικο, μπράβο. Χαίρομαι που βοήθησα και μπαγάσα μου άνοιξες την όρεξη.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#387791 Μου κανεις εντυπωση που γραφεις οτι δεν μιλανε αγγλικα. Το 1996 που εμεινα εκει ενα χρονο, τουλαχιστον οι τοτε 20αρηδες μιλουσαν πολυ καλα αγγλικα. Και μιλαω για Φιλιππουπολη, για μαγαζια στη Γκλαβνα, του πεζοδρομου που ξεκιναει απο το ξενοδοχειο Τριμοντσιουμ και φτανει μεχρι το αρχαιο ελληνικο θεατρακι. Κατα τ'άλλα, οπως ειχα γραψει και παλιοτερα, το Πλοβντιβ ειναι μια απο τις πολεις που θα μπορουσα να μεινω για παντα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#387793 Το ξαναγράφω. Ξενοδοχείο 100 μέτρα από το Τριμοντσιουμ πωςτολενε και η συνενόηση με google translate. Dat.