Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#387814 Γιατί σας κάνει εντύπωση; Στο ανατολικό μπλοκ η lingua france ήταν η ρωσική, όχι η αγγλική.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#387820 O Ζιφκοφ Άλεξ μας τελείωσε πριν καν γεννηθεί η ρεσεψιονίστ, ποια λίνγκουα φράνκα μας λες τώρα; Τουριστική επιχείρηση σε booking, airbnb, tripadvisor εν έτει 2017 δε δικαιολογείται
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#387828 Δεν σε αμφισβητησα, σου εγραψα οτι μου εκανε εντυπωση, κατι που εζησα επι ενα χρονο εκει...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#387907 Εδώ να πω ότι στο τέλος καλύτερα όταν ο βούλγαρος δε μιλούσε αγγλικά. Η συνενόηση ήταν κουκουρούκου σε κάθε περίπτωση. Το πλέον ευτράπελο ήταν σε εστιατόριο. Ο μικρός ήθελε λουκάνικα. Είχε στα 11 ευρώ ποικιλία sausages (ΛΥΚΑΗΚΑ στα βουλγάρικα). Ρωτάω, τον τύπο αυτά είναι τα κλασσικά sausages; Μου λέει ένα yes ακολουθούμενο από ένα κατεβατό σε ακαταλαβίστικη γλώσσα που περιέγραφε μάλλον τύπους. 400 γραμμάρια, λέμε θα φάμε αυτό και μία μερίδα ακόμα συν σαλάτες είμαστε καλά. Και μας έρχεται μία τεράστια πιατέλα με μισό κιλό σαλάμια. :dizzy: :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#387915 Μαλτέζε ήταν μόνο σαλάμια ή κάτι σαν το παρακάτω;

Εικόνα

Μας το χαν φέρει σαν ορεκτικό σε ταβέρνα στη Σόφια όπου το φαί ήταν πολύ καλό.
Απ' ότι κατάλαβα ήταν στάνταρ εισαγωγή πριν από κοψίδια.

Bonus: φολκλόρ μπαλέτα με κάτι κασκέτα τύπου ΚΚΚ

Εικόνα

:lol:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#387920 Ναι μωρέ κάτι τέτοιο, αλλά όπως και να το κάνεις αλλαντικό είναι
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#387935 ΛΥΚΑΗΚΑ ( λουκάνκα H=N )είναι είδος σαλαμιού ανώτερης ποιότητας που εμφανισιακά μοιάζει με λουκάνικο . Το κόβουν λεπτές φέτες που δεν είναι όμως στρογγυλές , πιο πολύ 4x3 εκατοστά.
Το λουκάνικο φρανκφούρτης το λένε Кренвирш ( κρένβιρ-sh) και το κανονικό λουκάνικο μάλλον наденица, δε θυμάμαι.
https://translate.google.com/?hl=el#el/ ... E%BA%CE%BF
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#387941
Corto Maltese έγραψε:O Ζιφκοφ Άλεξ μας τελείωσε πριν καν γεννηθεί η ρεσεψιονίστ, ποια λίνγκουα φράνκα μας λες τώρα; Τουριστική επιχείρηση σε booking, airbnb, tripadvisor εν έτει 2017 δε δικαιολογείται


Επειδή έχω επαγγελματικές σχέσεις με Βουλγαρία, ξέρω ότι τα αγγλικά τους δεν είναι το δυνατό τους προσόν. :lol: Το ίδιο ισχύει φυσικά και για Γαλλία και Ιταλία.
Αν τους μιλούσες ρώσικα είμαι σίγουρος ότι θα ήξεραν να σου απαντήσουν. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορούμε να απαιτούμε παντού αγγλικά. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#387942 Και σλοβάκικα/τσέχικα που τους μιλούσα πάλι άκρη δεν βγάλαμε Αλέξανδρε. Άστο οι άνθρωποι είναι 50 χρόνια πίσω σε αυτόν τον τομέα
Άβαταρ μέλους
By dstou
#387948 'Εχω πάει 3 φορές, η τελευταία το 2005. Η συνενόηση τότες ήταν λίγα ελληνικά, κανένα αγγλικό και πολλή παντομίμα. Πίστευα όμως ότι θα είχαν βελτιωθεί στο ενδιάμεσο. Στις ταβέρνες έπαιζε και τότε φολκλόρ συγκρότημα με παραδοσιακές φορεσιές και τοπικούς χορούς.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#387957 Ρώσικα θα πετύχεις έως τα παιδιά που είναι 30-35 σήμερα γιατί γίνονταν μαθήματα υποχρεωτικά, δε ξέρω βέβαια τι επιπέδου. Στο θέμα λουκάνικα και στην ex-yugoslavia μπορεί να παιχτεί πρόβλημα γιατί έχουν 2-3 λέξεις που μπορεί να είναι είτε τα κανονικά λουκάνικα που λέμε εμείς είτε στεγνά αλλαντικά που μοιάζουν με λουκάνικα.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#416034 Έχω ένα ταξίδι για Ταργκόβιστε.
Νοικιάζω αυτοκίνητο από Σόφια και να οδηγήσω ως εκεί; Πρέπει κάτι να προσέξω;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#438975 http://www.bulgariawalking.com/p134-Pir ... n-Bulgaria

Pirin is one of the highest mountains in Bulgaria. The larger part of the territory of Pirin was declared as National Park. In 1983 it was included in the UNESCO World Heritage List.;
There are 40 peaks above 2500 m. :lipsealed: what the..
One of the prides of the mountain are the so called “eyes of Pirin”- more than 180 glacial lakes. :lipsealed: x2

Την κάνω για εκεί αύριο , όσο ο καιρός το επιτρέπει.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#439101 Ενδιαφέρουσα περίπτωση αλλά για να το προχωρήσω πρέπει να έχω άπλετο χρόνο, δηλ μετά το Πάσχα όταν και θα συνταξιοδοτηθώ στα 46 μου από τη BP :inlove: .