Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By otso
#528915 mjacob μερικες ερωτησεις

οταν ειχες παει στον παραδεισο (ξερεις εσυ)

καταλαβαινω οτι προτεραιοτητα ειχαν τα σπορ αλλά
ηρθες σε επαφη με ντοπιους ; εννοω ντοπιους οχι εργαζομενους στον τουρισμο.
Εχει μεινει τιποτα απο την εποχη του Κουκ η τους εχει χαλασει ο χριστιανισμος (Σωμερσετ Μωμ η βροχη)
και ο τουρισμος ;
Να μπορει κανεις να ζει ακομα ευτυχισμενος εκει χωρις λεφτα σε μια καλυβα η τους εχουν γονατισει κι αυτους με
ενφια,εφοριες, δοσεις κτλ
Θα μπορουσες να ζησεις εκει για παντα ;
αν πηγαινα εκει να ζησω και ζωγραφιζα κοχυλια και σμαραγδιες θαλασσες να πουλαω στους τουριστες
θα καταφερνες να βγαινω στο γκουγκλ στα πρωτα αποτελεσματα για εκεινες τις θαλασσες ωστε να με προτιμανε
οι πλουσιοι τουριστες;
και το κυριοτερο γνωρισες ντοπια κοπελλα ;
αυτα τα λιγα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#528941 Αφού τα εχουνε πει βρε otso.
Η λαίλαπα του χριστιανισμού καταστρέφει ο,τι ακουμπάει :( (και μετά φωνάζει μη της αλλοιώσουν τον πολιτισμό της).

Για να αγοράσεις γη πρπει να εχεις μείνει χρόνια εκει. Δεν ειναι εύκολο, παιζει πολυ εξ αδιαιρέτου με 40 συγγενείς, χειρότερα και απο χωριό Ελλάδας.

Δεν έχουν φόρο εισοδήματος ή ΕΝΦΙΑ.

Αν το εχεις με το να τρως μονο ψάρι φαντάζομαι ειναι εύκολη η ζωή. Δεν εχεις ανάγκη σε θέρμανση ψύξη, φαί ρίχνεις μια πετονιά και πιάνεις ψαρούκλες. Σε καμια ατόλη Ε, στα μεγάλα νησιά ειναι χάλια.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#529296
PeterPan έγραψε:
sknipper έγραψε:...εντυπώσεις από Cape Verde...

μπάνιο κάνατε σε θάλασσα ή σε πισίνα?

Ερώτηση: ποιος "εξωτικός προορισμός" αξίζει να πάει εν τέλει κανείς? Ακούω πολλούς όπως εσύ πως τελικά δε μένουν ευχαριστημένοι. Έναν έχω ακούσει μόνο που έχει μείνει ευχαριστημένος, στο νησί Bora Bora, στου διαόλου τη μάνα :omg: Ούτε Καραϊβική, ούτε Bali, ούτε Σεϋχέλλες. Εγώ προσωπικά βαριέμαι απίστευα να ταξιδεύω 2 μέρες, να δώσω ένα σκασμό λεφτά κ από την 3 μέρα να βαρεθώ. Ακούω πως οι περισσότεροι καταλήγουν να σερφάρουν με τις ώρες στο ξενοδοχείο στην πισίνα κ αυτό. 2-3 ταξιδάκια στο χωριό του νησιού κ αυτό όλο...

Θεωρώ τις ελληνικές θάλασσες κ νησιά απέιρως καλύτερα τόσο ως τοπία, όσο κ ως εξυπηρέτηση, chill out κτλ. Με ένα φουσκωτό πας στις καλύτερες παραλίες, πολλές ερημικές κιόλας.
Όσες φορές έχει πέσει το θέμα διακοπών στο τραπέζι, έχω αρνηθεί ταξίδια τέτοια. Αυτό που θα ήθελα κάποια στιγμή είναι ταξίδι στο Μαρόκο, αλλά εντάξει, δεν είναι "εξωτικός" προορισμός.
Μπάνια και σε πισίνα και στον ωκεανό.
Ευχαριστημένος έμεινα. Αλλά δεν νιώθω ότι ήταν κάτι το πολύ σπέσιαλ. Προφανώς είναι θέμα γούστων και προτιμήσεων. Η γυναίκα μου την ανοιχτόχρωμη λεπτή άμμο με τις αμμοθίνες στην παραλία και την ίδια άμμο χωρίς κανένα άλλο χαρκατηρτισικό μέσα στη θάλασσα με το πρασινωπό νερό του ωκεανού το αποκάλεσε τέλεια θάλασσα. Νόμιζα ότι το έλεγε για πλάκα αλλά το έλεγε σοβαρά. Εγώ αντίθετα την βρήκα εντελώς αδιάφορη και θολή λόγω ανακατέματος της λεπτότατης άμμου.
Κι εγώ καλύτερες από αρκετές από τις ελληνικές θάλασσες ακόμα δεν έχω βρει (για τα γούστα μου). Για μένα θαλασσοδιακοπές είναι με ιστιοπλοϊκό σκάφος ατην Ελλάδα, σε ήσυχους κόλπους με ανάλογη παρέα. Ούτε ξαπλώστρες, ούτε μπαρ, ούτε μπιτσόμπαρα ούτε κυριλέ εστιατόρια και κλάμπς.
Σε αυτά τα εξωτικά νησιά μπορεί να είναι πολύ ωραίες οι φωτογραφίες αλλά πρέπει να ξέρεις τι ζώα κυκλοφορούν (ιπτάμενα, τσιμπητερά, έρποντα, δαγκωτερά) και τι ώρες (πχ στις Μαλδίβες νυχτερινό μπανάκι δεν παίζει γιατί κυκλοφορούν καρχαριάκια) και πού/πότε είναι η θάλασσα (στο Μπαλί κυνηγούσα την παλίρροια). Και πόσο υγρασία έχει. Και ποια είναι η εποχή των βροχών και της ελονοσίας.... Στην πράξη λοιπόν μπορεί να μην είναι όλα ρόδινα.
Φίλος Ιρακινής προέλευσης που έχει ζήσει σε μέση Ανατολή (στα πλούσια κρατίδια) και τώρα στην Αγγλία πήγε διακοπές οικογενειακά δυτική Κρήτη κι έπαθε πλάκα, μου έλεγε τι κάνεις εδώ (Αγγλία) έχετε τον παράδεισο στην Ελλάδα και εσύ ήρθες εδωπέρα;
Οπότε τελικά είναι δύσκολο να ερμηνεύσεις σωστά ποιο μέρος σου πάει καλύτερα και μέχρι να καταλάβεις τι θέλεις δεν θα ξέρεις τι να ρωτήσεις.

Οι Λιβανέζες και λόγω γαλλικών επιρροών (τη Βηρυττό αποκαλούσαν Παρίσι της Ανατολής) είναι :inlove: . Ακόμα θυμάμαι τη 19χρονη λιβανέζα που μου έκανε γαλλικά όταν ήμουν 10-11.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#529343
mousatos έγραψε:
lemon3 έγραψε:Οι λιβανέζες είναι τρελλά μωρά :inlove:


elaborate please


Ξεκίνα από εδώ :rtfm:



:inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#530076
Govus έγραψε:
mousatos έγραψε:
lemon3 έγραψε:Οι λιβανέζες είναι τρελλά μωρά :inlove:


elaborate please


Ξεκίνα από εδώ :rtfm:



:inlove: :inlove:



Όσο κακομούτσουνοι είναι οι άραβες (ιδίως όσο πιο κοντά στον περσικό, τόσο χειρότερα, οι σαουδάραβες κατά 90% είναι σαν μαϊμούδες :lol: ) τόσο πιο ωραίες γυναίκες είναι οι αραβίδες.

Θα μου πεις γούστα είναι αυτά, αλλά γενικά οι αραβίδες έχουν ματάρες, έχουν όμορφα χαρακτηριστικά προσώπου, είναι βυζαρούδες :lol: και το καλύτερο: την τιμάνε την πίσω κίνηση, εννοώ ότι δεν είναι σαν κάτι ξεπλυμένες ευρωπαίες, έχει κρέας η δουλειά :s_wink

Αν εξαιρέσεις κάτι θειές με τσεμπέρια και μαντήλες, απεριποίητη γυναίκα δεν είδα. Πόσο δε μάλλον οι νεαρές που έχουν και ευρωπαϊκά γούστα στο ντύσιμο και την εμφάνιση, μιλάμε για ζημιά.

Στα παραπάνω να προσθέσω ότι οι λιβανέζες έχουν και πιο ευρωπαϊκά χαρακτηριστικά, πολλές είναι καστανές και καστανόξανθες και εκεί απογειώνεται ο συνδυασμός.

Άμα σε γουστάρει η αραβίδα δίνει κώλο (τρόπος του λέγειν), η κουλτούρα τους βάζει όρια μέχρι που θα σπάσουν @@, και ο άντρας έχει πάντα την τελευταία κουβέντα, χωρίς τα υστερικά που βγάζουν οι δικές μας. Αν (ξανα)έβρισκα μία διατεθειμένη να κάνει χωριό και να ζήσει στην σοσιαλιστική δημοκρατία της Ελλάδας, δεν θα το σκεφτόμουνα καν.

Αυτά τα ολίγα. Δυστυχώς συνοδευόμουνα, οπότε φάτε μάτια ψάρια, καθότι η παντόφλα είναι διεθνής :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#530085 Βασικά ο άντρας δεν εχει κανενα ιδιαίτερο λογο όταν η μαμά λεει κατι αλλα τεσπα.
Επίσης το δειγμα σου απο Αραβιδες ειναι μάλλον μικρό.
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#530093
mirage έγραψε:Βασικά ο άντρας δεν εχει κανενα ιδιαίτερο λογο όταν η μαμά λεει κατι αλλα τεσπα.


Ποιανού η μάνα, του ανδρός ή της γυνής; Για κάντο τάληρα

mirage έγραψε:Επίσης το δειγμα σου απο Αραβιδες ειναι μάλλον μικρό.


Ε, μικρό δεν το λές, αλλά όπως και να έχει, enlighten us.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#530124 Αν ο Λίβανος ειναι το δειγμα σου ειναι μικρό. Κατσε μια βδομαδα Bahrain και θα αποκτησεις εικόνα, απο ντοπιες και Σαουδαραβισες.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#530128 Κυκλοφορούν. Μόνες και με συνοδεία. Απο εκεί και πέρα εξαρτάται ποσο θελει να ρισκαρει κανείς για παραδειγμα ο οτσο που ειναι μεγάλο καμάκι και δεν μασάει θα χωνοταν στα σιγουρα και μετα θα μας εγραφε και τι παίχτηκε.
Άβαταρ μέλους
By otso
#530161 Dεν θα ρισκαρα , πρωτον γιατι παχιες η με ταση για παχος μαυροτσουκαλες εχει και στο χωριο μου , 2ον γιατι δεν ειμαι η ημουν καμακι , 3ον σιχαινομαι αυτες τις χωρες και θα ειχα χοντρο προβλημα να παω εστω και μια μερα .
4ον απεριοριστο ρησπεκτ σε σενα που εχεις υπαρξει καμακι στις πιο επικίνδυνες χωρες του κοσμου και παντρευτηκες μαλιστα σε μια απ αυτες .