Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By bebes
#504716 Στη USA μπορούμε να οδηγήσουμε-νοικιάσουμε με το νεο δίπλωμα κάρτα;

στο σάιτ του ΥΠ. Μεταφορών λέει οτι πρέπει να βγάλουμε "διεθνές δίπλωμα". Ισχύει;

ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By drdino
#504720 Κανένα πρόβλημα με νέου τύπου.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#504731 Το θέμα είναι μην πέσεις σε κανέναν περίεργο σερίφη!!
Εμένα μου έκαναν έλεγχο με το καινούργιο και δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα. Με το παλιό χωρίς λατινικούς χαρακτήρες δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#504734 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Πριν 20+ χρόνια, το μακρινό 1997, με είχαν σταματήσει μετα απο μινι καταδίωξη (δεν εκανα κατι, απλά έστριψα κάπως απότομα και ενας αστυνομικός θεώρησε οτι ήθελα να του ξεφύγω).
Ζήτησε στοιχεία και δίπλωμα, του βγάζω το ροζ τρίπτυχο και έμεινε να αναρωτιέται τι ήταν...

Τελικά μας άφησε να φύγουμε αλλά δεν άφησε να οδηγήσω εγω.
Εγινα ο ήρωας της ξαδέρφης μου, μια βδομάδα στη USA ο Έλλην ξα και μας σταματησαν με καταδίωξη, αυτη μια ζωη δεν την ειχαν σταματήσει ποτε :lol:

Τωρα τα νεα διπλώματα έχουν τα στοιχεία μας με λατινικούς χαρακτήρες αλλα (σύμφωνα με τη νομοθεσία) ισχύουν μονο στην Ευρώπη
Για τους κατόχους παλαιού τύπου Ελληνικής άδειας οδήγησης (χάρτινη ροζ ή πράσινη) εκδίδεται Διεθνής άδεια για τα κράτη Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπως επίσης και για όλες τις χώρες των άλλων ηπείρων. Για τους κατόχους νέου τύπου Ελληνικής άδειας οδήγησης (πλαστική κάρτα) η έκδοση Διεθνούς άδειας είναι απαραίτητη για ορισμένα κράτη της Ευρώπης που δεν είναι Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς επίσης και για όλες τις χώρες των άλλων ηπείρων. Η Διεθνής άδεια είναι απαραίτητη για την οδήγηση αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας ιδιόκτητων ή ενοικιαζόμενων.

http://www.yme.gr/index.php?tid=378
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#504735 Παπαριές λέει το αγαπημένο μας υπουργείο. Επανειλλημένα έχω νοικιάσει αμάξια απανταχού με το παλιό δίπλωμα, θα έχουν θέμα με το καινούργιο που έχει και λατινικούς χαρακτήρες? :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#504758 Μάλλον θέλουν το έξτρα 50αρι (πόσο έχει) ; Και εγώ με το ρόζ οδήγησα χωρίς θέματα.

People who drive in the U.S. must have a valid driver's license. Some states require an International Driving Permit (IDP) from foreign nationals, in addition to a valid license from your own country. Contact the motor vehicle department of each state you will drive in for its requirements.


https://www.usa.gov/visitors-driving
Άβαταρ μέλους
By GTS
#504766 Με το παλιο στην αμερικη σου νοικιαζουν αμαξι συνηθως (δουλεια θελουν) και μια φορα ενας σεριφης σταματησε ενα φιλο με νοικιαρικο στην καλιφορνια για speeding και μολις ειδε το παλιο διπλωμα ουτε κληση δεν του εδωσε, τον σφησε να φυγει αφου ητσν τουριστας.

Κανονικα ομως ηθελες international τοτε.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#504768
rx8_drifter έγραψε:H ποστιά με την ΕΛΠΑ ξέρεις ποια είναι ε? Ότι αν ζητήσεις διεθνές για την ΟΥΣΑ, δεν είναι για άλλες χώρες :s_hang


Ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κλπ κλπ

GTS έγραψε:Με το παλιο στην αμερικη σου νοικιαζουν αμαξι συνηθως (δουλεια θελουν) και μια φορα ενας σεριφης σταματησε ενα φιλο με νοικιαρικο στην καλιφορνια για speeding και μολις ειδε το παλιο διπλωμα ουτε κληση δεν του εδωσε, τον σφησε να φυγει αφου ητσν τουριστας.

Κανονικα ομως ηθελες international τοτε.


Αντίστοιχο σκηνικό Ελλάδα:

Σταμάτησαν το θείο μου ο οποίος είναι Ιταλός με το αυτοκίνητο της μάνας μου στον Αγ. Κωνσταντίνο για ταχύτητα.
Τον άφησαν να φύγει με συνοπτικές διαδικασίες.
Hint: Το δίπλωμα λέει Παλέρμο απάνω :lol: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#504805
rx8_drifter έγραψε:H ποστιά με την ΕΛΠΑ ξέρεις ποια είναι ε? Ότι αν ζητήσεις διεθνές για την ΟΥΣΑ, δεν είναι για άλλες χώρες :s_hang


Αχ, αυτή η ΕΛΠΑ. :inlove:

http://www.efsyn.gr/arthro/i-lernaia-ydra-tis-elpa

:s_airkiss :s_roses
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#527287 Αύριο πρωί πρωί πετάω για νησί του Πράσινου Ακρωτηρίου για ριλάξ και μπιχλίαση.
Αυτα τα 10 νησιά είναι στον Ατλαντικό, νότια των Καναρίων και 500χλμ δυτικά των ακτών της Σενεγάλης.
Εντυπώσεις την επόμενη Κυριακή (αν μπω στον κόπο να βγω από το ξενοδοχειακό συγκρότημα που θα μας έχουν στα ώπα ώπα και να δω τίποτα άλλο).
Ξέρω ότι από εκεί είναι η Σεζάρια Εβόρα, ότι μιλάνε πορτογαλικά και κρεολικά και ότι το τοπικό τους νόμισμα έχει σταθερή ισοτιμία με το ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#527294 Είδα ένα ντοκυμαντέρ λίγους μήνες πριν . Αρκετή φτώχια στα νησιά αλλά κεφάτοι μελαψοί κάτοικοι με έφεση στο γλέντι και τη μουσική. Βροχές ελάχιστες μιας και είναι στα επίπεδα της Σαχάρας και δεν περνάνε υδροφόρα σύννεφα από κει. Αρκετή ξεραϊλα και ελάχιστο πράσινο , σε αντίθεση με το όνομα. Ψαρεύουν μπόλικα θαλασσινά και αν θυμάμαι καλά τα συνδιάζουν με φασόλια και άλλα λαχανικά.
Η οικονομία τους τα τελευταία χρόνια πάει αρκετά καλά , έχουν πολιτική σταθερότητα και προσελκύουν μετανάστες από τα κοντινά αφρικανικά κράτη.
Η παραλίες που είδα δε με εντυπωσίασαν αλλά σίγουρα θα υπάρχει και κάποια καλή.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#528741
mousatos έγραψε:Είδα ένα ντοκυμαντέρ λίγους μήνες πριν . Αρκετή φτώχια στα νησιά αλλά κεφάτοι μελαψοί κάτοικοι με έφεση στο γλέντι και τη μουσική. Βροχές ελάχιστες μιας και είναι στα επίπεδα της Σαχάρας και δεν περνάνε υδροφόρα σύννεφα από κει. Αρκετή ξεραϊλα και ελάχιστο πράσινο , σε αντίθεση με το όνομα. Ψαρεύουν μπόλικα θαλασσινά και αν θυμάμαι καλά τα συνδιάζουν με φασόλια και άλλα λαχανικά.
Η οικονομία τους τα τελευταία χρόνια πάει αρκετά καλά , έχουν πολιτική σταθερότητα και προσελκύουν μετανάστες από τα κοντινά αφρικανικά κράτη.
Η παραλίες που είδα δε με εντυπωσίασαν αλλά σίγουρα θα υπάρχει και κάποια καλή.
Όπως τα λες.
Φτώχεια και ανεργία και συνθήκες διαβίωσης που θυμίζουν 60ς ή και χειρότερα. Από γλώσσα πορτογαλικά, από αγγλικά ελάχιστοι. Ακόμα και μέσα στο ξενοδοχείο έπρεπε να πας στη ρεσεψιόν για να συνεννοηθείς και να πεις στην καθαρίστρια να σου αφήσει πετσέτες.
Μελαψοί πολλών αποχρώσεων και σωματοτύπων αλλά υπερισχύει το σκούρο λεπτό ψηλό με άψογη καμαρωτή στάση που ίσως αποκτάνε με το να κουβαλάνε πράματα στο κεφάλι. Αρκετοί υπάλληλοι στα μπάρ δουλεύαν για ώρα με ένα μπουκάλι στο κεφάλι.
Ναι στην έφεση στο γλέντι και τη μουσική. Και απίστευτο κούνημα οπισθίων. Και τί οπισθίων! :thumbsup:
Από τα 10 νησιά μερικά είναι πράσινα και άλλα ψιλοέρημος. Το νησί Boa Vista που πήγα μάλλον έχει από τα πιο ερημικά τοπία. Αλλά υγρασία 80% κι ακόμα κι όταν έχουν σύννεφα βροχή δεν πολυπέφτει.
Δρόμοι: εκτός από τον έναν βασικό άξονα βορράς (πρωτεύουσα)-αεροδρόμιο-νότος (ξενοδοχεία) που είναι άσφαλτος οι άλλοι στρωμμένοι δρόμοι είναι φτιαγμένοι στο χέρι από μαύρη πέτρα (ίσως λάβα), αίσθηση χειρότερη από καλντερίμι. Βέβαια οι πιο πολλοί δρόμοι είναι χωματόδρομοι. Με χάραξη θεωρητική, βασικά δεν υπάρχει σήμανση, δεν υπάρχουν δρόμοι απλά πας προς τα εκεί που θέλεις και θα αντιληφθείς τα αχνάρια των άλλων οπότε βρήκες το δρόμο. Μερικές φορές υπάρχουν παράλληλοι δρόμοι 10 μέτρα πιο πέρα. Οπότε και τα αυτοκίνητα έχουν προσαρμοστεί στο περιβάλλον. Πρακτικά όλα 4χ4. Τα ταξί είναι τετρακίνητα διπλοκάμπινα ημιφορτηγάκια με πάγκους στην καρότσα. Τα νοικιάρικα Jimny. Κυκλοφοριακό δεν υπάρχει.
Το μότο του νησιού είναι no stress. Που ίσως φτάνει σε σημείο οκνηρίας/αδιαφορίας. Αλλά αν το αποδεχτείς υπάρχει μια ωραία χαλαρότητα.
Όντως πολλά θαλασσινά. Έχουν παράδοση στο ψάρεμα. Δεν ξέρω αν τα νησιά παράγουν πολλά πράματα αλλά ο τουρισμός είναι σε μεγάλη άνοδο και μάλλον από αυτό θα σωθούν. Χτίζουν γιγαντοξενοδοχεία αρκετές ξενοδοχοεταιρείες (πχ 5000 δωματίων η Melia). Θα μεγαλώσουν και τον διάδρομο προσγείωσης για να χωράνε πιο μεγάλα αεροπλάνα.
Σαν προορισμός αξίζει; Έτσι όπως είναι λέω όχι, καλό το παρθένο και απείραχτο αλλά ο ανταγωνισμός προσφέρει περισσότερα στα ίδια λεφτά. Αν το φτηνύνουν τότε ναι γιατί όχι.
Αυτό που μου έμεινε και το λέω κυριολεκτικά, είναι τα οπίσθια. :innocent: