Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By dimik
#40675
Deleted User 1 έγραψε:Ααα πολύ ωραίο. Απομονωμένο αλλά ωραίο. Πόση ώρα είναι αυτό από Περτούλι? Κάνα μισάωρο? Το βράδυ εκεί να υποθέσω ή sex by the fireplace ή παρέα με τα αρκούδια ε??



Αν πηγαίνεις στην περιοχή για nightlife βρες άλλο μέρος να πας. Sex κρασί με παρέα δίπλα στο τζάκι και τρελό φαί. Επίσης η διαδρομή είναι πανέμορφη και ενδείκνυται για οδήγηση, μόνο που λόγω χειμώνα δεν ξέρω κατάσταση δρόμου. Κι εμένα πρώτη φορά μέλος των 4τ με πήγε και απο τότε πηγαίνω όποτε μπορώ.

Από Τρίκαλα
https://goo.gl/maps/PRDBm

Απο Περτούλι
https://goo.gl/maps/iUB68
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#40682 Καλά δεν πάω για clubbing αλλά τουλάχιστον ένα ποτό να έχει να πάμε να πιουμε. Θα μαστε παρέα και όχι φάση ζευγάρι οπότε να δούμε και κάναν άνθρωπο όχι 24/7 τις φάτσες μας.

Ειναι μακριά για βράδυ απ'ότι βλέπω. Δηλαδή με 2 ποτάκια απαγορευτικό να γυρίσεις ξενοδοχείο από Περτούλι. Τέσπα, ίδωμεν. Έτσι όπως το βλέπω μάλλον θα δώσουμε τα έξτρα χρήματα των βενζινών σε διαμονή και θα πάμε στα σίγουρα Αράχωβα.

Thanks anyway!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#40688 Το πάνω κομμάτι είναι πιο πολιτισμένο, το δεύτερο είναι πιο της ερημιάς κ με περισσότερα χαλάσματα από τη διασταύρωση για Γαρδίκι κ μετά.

Το πρώτο πέρασμα έχει ψηλό πάσο, 1420 μέτρα, (συνεπώς προσοχή στα καιρικά) την "κιάτρα μπροάστα" (ακα όρθια πέτρα στα βλάχικα) με καλή άσφαλτο και θέα στην Τριγγία της Πίνδου
Εικόνα
εδώ, όμορφη στιγμή με τον άνθρωπο με τα 2 πεντάλ γκαζιού,

το 2ο πέρασμα δεν πάει τόσο ψηλά, όπως είπα έχει πιο χαλασμένο δρόμο +περισσότερες πέτρες να πέφτουν όταν έχει βρέξει, αλλά έχει μαγευτική θέα στα Τζουμέρκα και στο Αυγό. Επίσης, έχει περισσότερα βοοειδή ( :metalo: )στο δρόμο, που αντικατέστησαν τα άλογα που κάποτε βοσκούσαν στα περτουλιώτικα λιβάδια επι αναπτύξεως...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#40692 Με τον ίδιο έχουμε πάει :lol:

βάζω χωρίς την άδεια του και το βίντεο του απο εκείνη την διαδρομή, μπροστά στην αρχή είμαι εγώ

Άβαταρ μέλους
By elvet
#40748 Τα μέρη εκεί είναι πολύ ωραία και αξίζουν επίσκεψης.
Μία ακόμη πολύ καλή επιλογή για διαμονή είναι οι Αχελωίδες http://www.acheloideshotel.gr/
Σαλέ δεν είναι αλλά αξίζει
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#40771 + Αν εκεί, εγκρίνω φαΐ και τσίπουρο στο Χαλίκι, στο La Verliga.

Προβατίνα κεμπάπ, και τσίπουρο να σε καθηλώσει να μη μπορείς να σηκωθείς. http://www.aspropotamos.org/la-verliga.htm

Κ από το χωριό ξεκινάς ορειβατικά για τις πηγές του Αχελώου, στο Λάκμο.
Άβαταρ μέλους
By Κωνσταντίνος
#41457
Deleted User 1 έγραψε:Εγώ αυτό έχω βρει και με ψιλοαρέσει: http://www.pertouli.net/index.php?menu=2&pageid=1&details=43

Και το δικό σου δεν είναι κακό. Καλά αυτοί οι τζομπάνηδες δεν γουστάρουν να διαφημιστούν? Ψάχνω booking και tripadvisor και δεν βγάζει τίποτα. Γενικά πάντως θέλουμε κάτι σε αυτόνομο σπιτάκι για 4-6 άτομα, με σαλόνι-τζάκι για άραγμα όλοι μαζί και ύπνο όπως κάτσει.

Τσέκαρε και αυτό http://www.xilinohorio.gr/site/
Από Περτούλι και πάνω ξεχνάς οποιαδήποτε σκέψη νυχτερινής εξόδου και η επιλογή περιορίζεται στο "τα πίνω με την παρέα μπροστά απ το τζάκι". Όχι δηλαδή πως στο Περτούλι ή την Ελάτη θα βγαίνεις από το ενα bar και θα μπαίνεις στο άλλο. Για ποτό η καλύτερη λύση είναι η "Αρκούδα" (νομίζω τώρα πλέον με Αγγλική ονομασία) μέσα στην Ελάτη και πάνω στο δρόμο για Περτούλι καμια 150αριά μέτρα απ το κέντρο της πρώτης.
Πύργος Μαντάνια-Αχελωίδες κλπ απέχουν πολύ από Περτούλι και Ελάτη και περνάς σε άλλη φάση. Προσοχή στις ημερομηνίες που θέλεις. Αν είναι για την περίοδο των εορτών θα πρέπει να κλείσεις από τώρα. Επίσης προσοχή στον καιρό , ένα σετ αλυσίδες ας υπάρχουν , δεν διαθέτει και πολλά μηχανήματα η Περιφέρεια.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#41565 Το είδα κι αυτό Κωνσταντίνε. Πολύ ωραίο φαίνεται. Όντως οι μέρες θα είναι οι μέρες των εορτών και γι' αυτό το ψάχνουμε για να κλείσουμε άμεσα.

Από θέμα καιρού λες να είναι έτσι όπως στις φώτος τα μέρη αυτά τέλος Δεκέμβρη? Με βάση τον καιρό ως τώρα δεν το πολυπιστεύω αν και θα έδινε άλλη ομορφιά στην όλη φάση. Το κακό είναι ότι εκτός από την ανικανότητα του Q5 εκτός δρόμου, χρειάζομαι απαραιτήτως και λάστιχα (ούτως ή αλλως χρειάζομαι αλλά το τρενάρω) αν έχει έστω και υποψία χιονιού ή πάγου. Οπότε θα ξεφύγει πλήρως το όλο πράγμα.
Άβαταρ μέλους
By Κωνσταντίνος
#41591 Ο τελευταίος βαρύς (και άρα καλός) χειμώνας ήταν αυτός του '11. Οι εικόνες είναι από την περίοδο των εορτών.
Εικόνα
Τώρα , οτι πουν οι μετεωρολόγοι , κανείς δεν μπορεί να προβλέψει από τώρα.
Σε κάθε περίπτωση οι κεντρικοί δρόμοι παραμένουν ανοικτοί.
Εικόνα
Πρόβλημα θα είναι (σε περίπτωση βαριάς χιονόπτωσης) να είσαι σε κανένα απομακρυσμένο τουριστικό κατάλυμα. Αν αποφασίσεις να κινηθείς τελικά προς τα εδώ και με προορισμό Ελάτη ή Περτούλι , η διαδρομή σου θα είναι Αθήνα-Δομοκός-Τρίκαλα-Πύλη-Ελάτη/Περτούλι και όχι ο "πάνω" δρόμος από Καλαμπάκα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#41644 Κατατοπιστικότατος. Ευχαριστώ.

Το κακό της υπόθεσης ειναι ότι έχει 22 με 26 Δεκέμβρη και όχι μέχρι 28 που θέλαμε να κάτσουμε. Κρίμας να πάμε και να μην κάνω και τη γιορτή μου εκεί.
Άβαταρ μέλους
By L200
#42388 Μια πολύ όμορφη διαδρομή είναι να πάτε και στις Πρέσπες. Το είχα όνειρο ζωής να πάω. Μη ρωτάτε γιατί, απλά ήθελα πολύ. Απίστευτα τοπία, ειδικά στο χωριό Ψαράδες. Το μόνο λυπηρό ήταν ότι είδαμε 2 ανθρώπους μόνο στο χωριό, οι ιδιοκτήτες ενός καφενείου στο οποίο καθίσαμε να ξεκουραστούμε.
Σαν διαδρομή πάντως ήταν απίστευτη!!! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#42858 Επεσε η ιδέα να πάμε Καλαβρυτα οικογενειακώς ανάμεσα Χριστουγεννα και Πρωτοχρονιά...Τι λέτε?
Καμια πρόταση για διαμονή?
Μήπως Δημητσάνα και γύρω είναι καλύτερα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#43471 Τελικώς καταλήξαμε στο σιγουράκι την Αράχωβα. Περτούλι-Ελάτη δεν βρέθηκαν διαθεσιμότητες που να βολεύουν και επίσης οι τιμές ήταν κάπως τσιμπημένες.

Κλείσαμε κι αυτό στα 57,5 το άτομο, οπότε βγήκε πολύ καλά πιστεύω. Αν έχει κανείς άποψη ευχαρίστως να την ακούσουμε. Μπορούμε να ακυρώσουμε χωρίς χρέωση μέχρι και 10 Δεκεμβρίου.