Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Bagus
#7897 Οτι θέλεις στείλε πμ. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#8040 Ενα πολύ σημαντικό plus του Μπάρου είναι το γεγονός ότι η άσφαλτος (τουλάχιστον μέχρι πέρισυ το καλοκαίρι) είανι απίστευτη, ό,τι πρέπει για να λυσάξεις :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#8148 Ισχυει, http://youtu.be/tRqvCLB13iI απλά αν έχει βρέξει προσοχή σε πέτρες οου έχουν ξεκολλήσει. Σε δέκα μέρες θα περάσω κ εγώ γιατι έχει περάσει καμποσος καιρός...
Άβαταρ μέλους
By Bagus
#8237
Dimsabas έγραψε:Μήπως να του δάνειζες και το δίλιτρο για να βαρέσει κάνα κόφτη; :s_biggrin



Κόφτη στο τούρμπο ωρε ?? :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By umaga
#9267 τοσες φορες εχω κανει τη διαδρομη... ειχα κατι φωτο και της εχασα :s_dunno το γραψα μπα και την εχει κανει και κανας αλλος και γραψει αυτος λεπτωμερειακα :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#10469 H εκδρομή έχει ήδη γίνει αλλά ας το πούμε, όποιος πηγαίνει από Λιβαδειά προς Ιτέα αξίζει να δοκιμάσει την εναλλακτική άδεια στριφτερή και με απίστευτη θέα διδαδρομή από Δϊστομο Δεσφίνα Ιτέα. Ειδικά βολεύει σαν κάθοδος, σαν άνοδος η άλλη διαδρομή από Δελφούς Αράχωβα είναι πιο σωστή (πιο μεγάλες ταχύτητες και προσπερνάς).
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#10657 Για Ιτέα και πέρα δε συμφέρει ποτέ των ποτών από Δελφούς. Η περίπτωση να κολλήσεις στην Αράχοβα ή τους Δελφούς είναι τεράστια ειδικά σε ΣΚ ή περιοδους διακοπών.
Άβαταρ μέλους
By nass
#10754 H εκδρομή έγινε (1700-τόσα χιλιόμετρα σε 4 μέρες) και εννοείται μέσω Διστόμου-Δεσφίνας (+Μπάρος, +Χαλίκι-Ανήλιο, +Κατάρα μπρος-πίσω +Μέτσοβο-Μηλιά-Κρανιά-Κηπουρειό)
Θα ακολουθήσει φωτογραφικό οδοιπορικό για την περιοχή των Τζουμέρκων όταν ξεπήξω...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#21651 νομιζω πως εδω ταιριαζει καλυτερα:

Το καλοκαιρι ειχα επιτελους την ευκαιρια να περπατησω την Καβαλα.

Κυριο μου ενδιαφερον ηταν η Παναγια (η παλια πολη) που ειναι χτισμενη σε μικρη λοφοχερσονησο. Εχει κυριως μονωροφα παραδοσιακα + ισογεια προσφυγικα του μεσοπολεμου. Στενα και αποτομα σοκακια, λιθοστρωμενα, μερικα αδιεξοδα. Αντηριδες + σαχνισια, μικρες αυλες, εξαιρετικες θέες.

Ομορφο το Χουσείν Μπεη τζαμι μαζι με τον παραδιπλα μεντρεσε του.
Στο σπιτι του Μοχαμεντ Αλι δεν μπηκα αλλα ζηλεψα την αυλη που' χει το κοντινο δημοτικο, στην ακρη της χερσονησου. Ισως η πιο εντυπωσιακη θεση αυλης που 'χω δει. Μ' αυτην την εννοια, χαρηκα για την πλεονεκτικη θεση που 'χει ενα σχολειο σε συγκριση με την διπλανη εκκλησια.

Στο τελος του επιπεδου υπαρχει ενα μικρος φαρος διπλα απ' τον οποιο παιρνεις τα σκαλια για να κατεβεις στα βραχια. Απο κει -ειχα διαβασει να λεει- κατεβαινει ο Μπακιρτζης για να καμει τον χειμερινο :)
Εγω εκανα τον θερινο κολυμβητη απο κεινα τα βραχια παρολο που ειχε μια δυσαρεστη μυρωδια απο σκουπιδια που λιαζονταν.

Το κορυφαιο κτιριο/μνημειο της Καβαλας, αυτο που ηθελα περισσοτερο να επισκεφθω, ειναι το Ιμαρετ. Ειχα ακουσει πως υπαρχουν περιορισμοι για την επισκεψη του, λογω ιδιωτικης εκμεταλλευσης, αλλα δεν περιμενα να μου αρνηθουν εστω μια ματια απο μεσα.
Θετικη η αποκατασταση του μνημειου αλλα αυτη η μονοπωληση της ιστοριας ηταν ο,τι πιο απογοητευτικο εχω νιωσει στα χρονια που ταξιδευω.

Ηθελα να τσεκαρω την αρχιτεκτονικη του οικισμου "Χιλια" αλλα τελικα εμεινα στο ιστορικο κεντρο: μεγαρα και βιλες κοντα στον κηπο, πλατεια ομονοιας & πεζοδρομοι, καπναποθηκες, καμαρες, προκυμαια.

Επισης, αυτο που δεν ηξερα ειναι το ποσο κοντα εχουν οι καβαλιωτες τις παραλιες. Εχοντας υποψη αθηνα-σαλονικη μου φανηκε πολυ ευχαριστο που μπορεις να πεταχτεις με τα ποδια στη ραψανη ή στο καλαμιτσι :)

για με τον ανωπολιτη ηταν ισως η ωραιοτερη συνολικη εικονα για πολη της βορειας ελλαδας. και η ξανθη και η σαλονικη εχουν ωραιες παλιες παραδοσιακες πολεις αλλα η εγκυτητα της καβαλιωτικης στη θαλασσα την προβαλλει θαυμασια.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#26058 Υπάρχει κάποια σβελτη πρόταση για επίσκεψη πέριξ του Ποζαρ;
Άβαταρ μέλους
By vice246
#26063
drdino έγραψε:Υπάρχει κάποια σβελτη πρόταση για επίσκεψη πέριξ του Ποζαρ;


Περπάτημα από τα λουτρά μέχρι τον καταρράκτη. ......επιστροφή και μούλιασμα στη "χαβούζα".....και φεύγοντας φαγητό στον Πόλυ στο Μαυροβούνι.....