Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#800622 Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! :s_howdy

Επιλέχθηκε το Ροδόσταμο, από το οποίο μείναμε όλοι απόλυτα ικανοποιημένοι. Δυστυχώς δεν προλάβαμε κάτι άλλο, μιας και η επίσκεψη στη Δράμα ήταν πολύ σύντομη (φαγητό + μία σύντομη περιήγηση στην Ονειρούπολη, από την οποία οκ, δεν τρελάθηκα). Στο παρκάρισμα δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου, μάλλον πέσαμε σε νεκρή ώρα (Σάββατο, μετά τις 15:00). Όμορφη πόλη η Δράμα, αλλά και η πόλη των Σερρών την οποία επισκεφτήκαμε στο καπάκι από Δράμα (~21:00). Όμορφο το πεζοδρομημένο κέντρο και εντυπωσιακός ο εορταστικός στολισμός (δεν το περίμενα από τις Σέρρες).
Άβαταρ μέλους
By GTS
#803976 Μονοήμερη στο καρναβάλι της Πάτρας αξίζει; Έχω να πάω από το 1985 νομίζω. Πολύ κιτς θυμάμαι τότε. Λέω τώρα με τον νέο δρόμο θα είναι ξεκούραστο και κοντινό ταξίδι ειδικά η επιστροφή που θα είναι βράδυ.


< >
Άβαταρ μέλους
By requiem_for_a_dream
#805156 https://www.google.gr/maps/dir/%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1/%CE%A6%CE%BB%CF%8E%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B1+531+00/@39.3503041,21.2175483,8z/data=!4m15!4m14!1m5!1m1!1s0x14a1bd1f067043f1:0x2736354576668ddd!2m2!1d23.7275388!2d37.9838096!1m5!1m1!1s0x135740fde827ba9d:0xe88b8c16955e18d9!2m2!1d21.4131222!2d40.7845262!3e0!5i2

Ερώτηση: Σε ταξίδι προς Φλωρίνα από Αθήνα βλέπω τις εξής διαδρομές.

Βλέπω παρεμφερείς χρόνους με κάποια διαφορά στα χιλιόμετρα.

Τις δύο "ακραίες" διαδρομές τις γνωρίζω.

Σε ό, τι αφορά την ενδιάμεση ξέρω ότι είναι ο Ε65 που κατασκευάζεται. Στα σημεία που δεν είναι έτοιμος για τι οδικό δίκτυο μιλάμε;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#805157 Απο Λαμία μεχρι Ξυνιάδα (που μπαινεις στον Ε65) ο δρόμος ειναι αρκετα καλός. Δυο άνετες λωριδες και σε καποιες ανηφορες δίνει μια επιπλέον λωρίδα για την άνοδο. Εχει κάποιες κλειστές καμπές, αν εχεις ορεξη κανεις καλό παιχνίδι εκει...
Συνήθως θα βρείς και φορτηγα, αλλά τα περνας εύκολα, αλλού οχι και τόσο. Προσοχή γιατι εχει πολλές κάμερες ρανταρ.

Μετα μπαίνεις στον Ε65 και φτανεις μεχρι Τρίκαλα, μεχρι Καλαμπάκα ειναι δρομος εύκολος (το μεγαλύτερο μέρος του με δυο λωρίδες ανα ρεύμα κυκλ) αλλά με κάμποσες δοιασταυρώσεις που εχουν φανάρια.

Απο Καλαμπάκα μεχρι Γρεβεβα, επαρχιακός δρόμος με μια λωρίδα ανα κατεύθυνση, εχει αρκετα κομμάτια για να προσπερασεις αν χρειάζεται και είναι και πολύ ομορφη διαδρομή γενικά :inlove:

Αν θελεις να κανεις βόλτα και δεν βιαζεσαι, ειναι η πιο καλη διαδρομή.
Αν θελεις να εισαι σίγουρος για το τι ωρα θα φτάσεις (πχ ραντεβού), πας απο τις άλλες δυο :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#805162
bebes έγραψε:Προσοχή γιατι εχει πολλές κάμερες ρανταρ.

Οι οποιες τοσα χρονια που περναω (3-4 φορες το χρονο το λιγοτερο) δεν δουλευουν ποτε. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#805546 Είχα έναν γνωστό που ήταν Δκτης Τμήματος Τροχαίας τότε. Μου έλεγε ότι έχουν 1-2 κάμερες και τις βάζουν από κουτί σε κουτί. Τα περισσότερα κουτιά είναι άδεια. Οι προειδοποιητικές πινακίδες και τα άδεια κουτιά σταματάνε τους γκαζιάρηδες, έλεγε. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις ποιο κουτί έχει κάμερα μέσα.

ΥΓ: Υπάρχει ένα κόλπο για τη νύχτα. Η λακ των μαλλιών τυφλώνει την κάμερα, λόγω του φλας...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#805618 Το θεμα ειναι που βαζουμε τη λακ. Στο μαλλι, στην πινακιδα, ή σταματαμε κατεβαινουμε και ριχνουμε στο φακο της καμερας?
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#807690
rx8_drifter έγραψε:Το οτι εν έτει 2023 αναπαραγαγουμε αυτή τη μπούρδα του Πολίτη για τη λακ, με ξεπερναει :help:


Ισχύει πάντως. Δεν είναι Πολίτης (τον παλιό του Drive δεν λες);
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#807820 Θα ανέβω για δουλειά 2-3 ωρών στη Θεσσαλονίκη (σε αυτό το σημείο), αλλά λέω να μείνω και μια νύχτα. Καμία ιδέα για διαμονή, με τη μεγαλύτερη δυνατή εξασφάλιση του αυτοκινήτου; Αν έβρισκα δηλαδή σε περπατήσιμη απόσταση από το πιο πάνω σημείο ένα airbnb με μονή/ατομική θέση γκαράζ, θα ήταν το ιδανικό...

Τα πάρκινγκ εδώ κι εδώ φαντάζομαι δεν είναι ό,τι καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#807828 3 μέρες έκατσα και μου φάνηκε κουραστική και μονότονη η οδήγηση και θα πας για 2-3 ώρες; Χαράς το κουράγιο σου, εγώ θα προτιμούσα αεροπλάνο

Αρκετά ξενοδοχεία συνεργάζονται με parking πάντως
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#807834 Κι εγώ το (ψιλο)σκέφτομαι για αεροπλάνο.

Νομίζω ότι τα ξενοδοχεία τριγύρω συνεργάζονται με αυτά τα δύο parking που παρέθεσα, θα κάνω όμως μερικά τηλεφωνήματα να μάθω.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#807842 Αν δεν είσαι τζαμπατζής έχει το μεγάλο πάρκινγκ στο Λιμάνι πολύ κοντά. Στην Πλατεία Ελευθερίας δε νομίζω να γίνεται να το αφήσεις για πολλές ώρες, στο Λιμάνι είναι μια χαρά. Έχει και αυτό δίπλα στο Μεντιτερανέ, δεν ξέρω τιμές
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#807867 Ψάχνω ό,τι πιο ασφαλές γίνεται (κυρίως από χτυπήματα), κι ας το πληρώσω περισσότερο από τη διαμονή (που λέει ο λόγος).

< >