Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#790109 Τί θες να μάθεις;
Άβαταρ μέλους
By jaxws
#790206 θα γίνουν 1-2 ολοήμερες εξορμήσεις στην περιοχή. Οπότε θα ήθελα γενικές πληροφορίες του τύπου : αξιοθέατα , ταβέρνες κλπ
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#790220 Αρχικά με την έδρα μου: Άμφισσα. Αξίζει; Για μένα έναν καφέ στη Χάρμαινα, βόλτα στο κάστρο και το κυριότερο μια στάση στο Μεγάλο καφενείο στην πάνω πλατεία (το ιστορικό Γυαλί καφενέ που γυρίστηκε ο Θίασος - το μοναδικό θεατρικό καφενείο στην Ελλάδα) αξίζει. Αν έχεις αυτό το τρίωρο. Αν όχι, άστο. Τρώμε κρέας λίγο πάνω από την κάτω πλατεία Ησαΐα ή στον Φαρόπουλο.

Ιτέα. Είναι μια ΟΚ παραλιακή πόλη χωρίς κάποια γραφικότητα. Έναν παραλιακό καφέ ίσως τον αξίζει εμένα μου αρέσει αυτό το summertime sadness που βγάζει αλλά εγώ ξοδεύω πολύ καιρό στην περιοχή κάθε χρόνο.

Γαλαξίδι. Εδώ αξίζει και με το παραπάνω. Το highlight της παραλιακής ζώνης. Βόλτα, καφέδες, γλυκά. Μόνο το φαΐ είναι μέτριο το μόνο που με ικανοποίησε ήταν ο Σκελετόβραχος για φρέσκο ψάρι και μύδι. Τα παίρνει εκείνη τη στιγμή από το διπλανό ιχθυοτροφείο σπαρταράνε αλλά είναι ιχθυοτροφείου. Δεν το λέω για κακό. Μια χαρά ολόφρεσκα είναι. Για κρέας πάμε στο διπλανό χωριό Άγιοι πάντες και πάνω στο χωριό και στην παραλία, κυρίως πάνω χειροποίητες σούβλες τα σουβλίζει μπροστά σου σε κοντοσούφλι εκείνη τη στιγμή. Καλή καρδιά λέγεται. Εξαιρετικά κρέατα. Διάσημα είναι και τα γλυκά στο Γαλαξίδι. Στην πλατεία έχει το καλύτερο (μέσα στο χωριό) και έναν κοντά στο λιμάνι, ξεχνάω ονόματα. Κάνουν αμυγδαλόπαστες και ραβανί ρυζιού. Ιδιαίτερες γεύσεις δοκίμασε πριν αγοράσεις.

Αυτά για το παραλιακό μέτωπο μετά έχει Τροιζόνια και Ναύπακτο αλλά απομακρυνόμαστε.

Αν θες και για τα ορεινά επανέρχομαι.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#790250
Scotch έγραψε:Έχουμε κάποια πρόταση διαμονής κοντά στη Λίμνη Κερκίνη;


https://www.oikoperiigitis.gr/

https://www.ixnilatis.gr/

Το πρώτο είναι λίγες δεκάδες μέτρα από τη λίμνη, κλασσικό σημείο, έχει και διάφορες δραστηριότητες, βόλτα στη λίμνη, ποδήλατο, κτλ. Στο δεύτερο δεν έχω μείνει, γνωρίζω όμως το παλικάρι που το έχει, ασχολιόταν πολλά χρόνια με τα άλογα, έκανε διαδρομές γύρω από τη λίμνη και πλέον έχει και τα δωμάτια αυτά. Όταν πάω Κερκίνη, ιχνηλάτη θα πάω.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#790266
Scotch έγραψε:Έχουμε κάποια πρόταση διαμονής κοντά στη Λίμνη Κερκίνη;
Τολμηρό σε βρίσκω (not). Πόσες στάσεις για κατούρημα έχεις υπολογίσει;

Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#790270 Σοφή επιλογή η λίμνη Κερκίνη. Έχει αρκετό βυθό και δεν θα φαίνεται στα 33 μέτρα. Βέβαια δεν φτάνει τα 60 της Πλαστήρα ή έστω τα 58 μέτρα βάθους της Τριχωνίδας αλλά θα γίνει δουλίτσα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#790280 Egobrain και Dodger ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!

@Serf: Μια στάση Αταλάντη, άλλη μία πριν τη Θεσσαλονίκη μάλλον (Κορινός). Κατούρημα μπορεί και να μην παίξει

@GB: Δεν θα ανέβω με μεκιά :shifty:

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#790282
Scotch έγραψε:
@Serf: Μια στάση Αταλάντη, άλλη μία πριν τη Θεσσαλονίκη μάλλον (Κορινός). Κατούρημα μπορεί και να μην παίξει


< >


και το κτελ δυο κανει νομιζω.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#798866 Η μέλλουσα σύζυγος ορκίζεται στη Πάτρα για το μεταπτυχιακό της και λέμε να κάτσουμε ένα βράδυ εκεί. Κάποιο ξενοδοχείο της προκοπής;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#798869 Το καλοκαίρι είχαμε μείνει 2 βράδια στο Airotel Achaia Beach στο Ρίο, all inclusive και τίμιες παροχές. Τα περισσότερα φαγητά νόστιμα. Ένα τέταρτο είναι περίπου από την Πάτρα. Θα μου πεις βέβαια τι να το κάνεις το beach hotel χειμωνιάτικα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#798974 Θα έλεγα να μείνετε κέντρο σε κάθε περίπτωση. Τα ξενοδοχεία στην Πάτρα δεν είναι ούτε πολλά, ούτε κάτι σπουδαίο, αλλά είναι τίμια και φθηνά, για μια μέρα διάλεξε την καλύτερη τιμή+κριτική που θα βρεις στο booking.
Να πάτε Γεροκωστοπούλου εννοείται.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#800036 Σκεφτομαι να ανεβω Θεσσαλονικη για 2 μερες. Κοστος διοδιων απο Αθηνα; Που θα μεινω και που θα παρκαρω το αυτοκινητο; Καμμια ιδεα για κατι οικονομικο;