Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#468765
JimClark έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ο JimClark γιατί δεν σηκώνει το τηλέφωνο; :rant:


2 σελίδες πρίν

viewtopic.php?f=17&t=158&start=525#p455448

1 σελίδα μετά έχω και google maps

Στην Άνω Χώρα που είναι το κεφαλοχώρι της περιοχής άνετα βρίσκεις διαμονή και καφέ (ο Σούζας που έχει το καφενείο διαχειμάζει) / ταβέρνες, ιδίως ΠΣΚ. Δλδ, Άνω Χώρα που ειναι το επίκεντρο είσαι καλυμμένος. Για τα άλλα, καλό θα είναι να πάρεις τηλέφωνα πριν.

(Ζαγοροχώρια παραλληλισμός λίγο "άτοπος" no offence, πέτρινα, μεν, αλλά όχι με την ίδια τεχνοτροπία, οι στέγες όλες έχουν το κλασσικό πορτοκαλί κεραμίδι.)

Πάμπολλες φυσιολατρικές (γω ειμαι το αντίθετο του cosneo, βουνό δως μου κ παίρνω το χαμόγελο του after blowjob) αποδράσεις και εναλλακτικές, κοντινές και μη.

Δεν τα είχα δει! :s_blush
Θα τα δείξω στους γονείς, στην Αμπελακιώτισσα έμεναν. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By DAP
#468771
Anonymous Founder έγραψε:.......................................................................................................
Δεν τα είχα δει! :s_blush
Θα τα δείξω στους γονείς, στην Αμπελακιώτισσα έμεναν. :s_thumbsup


Ειναι ωραια εκει; Εχω κατι ντοπιους που πολυ μου την εκθειαζουν......
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#468778 Δεν έχω πάει ποτέ, όταν οι γονείς μου ήταν εκεί, εγώ ήμουν ακόμη... στα σχέδια! :lol:
Ο JimClark (και οι φωτογραφίες του...) λένε τα καλύτερα πάντως! :oops:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#468781
Scotch έγραψε:Αύριο το πρόγραμμα έχει ταξιδάκι αστραπή Αμαλιάδα. Από Κορίνθου-Πατρών μάλλον η ιδανική διαδρομή, αν και μέσω Τρίπολης δεν είναι μεγάλη η διαφορά (μόνο ~20km παραπάνω, αλλά +30 λεπτά στο δρόμο). Μιας και θα βρεθώ μεσημέρι στο δρόμο, τι προτείνουμε για φαγητό στη διαδρομή (οπουδήποτε μεταξύ Πάτρας και Ξυλοκάστρου χονδρικά, χωρίς μεγάλη παράκαμψη); Και μέσα στην Πάτρα θα βόλευε, αλλά μην ψάχνω και για παρκάρισμα.

Στο πήγαινε ετοιμάσου για ιστορικά χαμηλά κατανάλωσης. Η Alfa έκαιγε κάτι παραπάνω από το 1/4 του ντεπόζιτου (ούτε 20λτ για σχεδόν 300χλμ) γι' αυτή τη διαδρομή και με τον παλιό ακόμα δρόμο και χωρίς καμία διάθεση οικονομίας. Το αντίστοιχο Golf V FSI του κολλητού έκαιγε ακόμα λιγότερο. Δεν ξέρω τι μυστήριο παίζει μ' αυτή τη διαδρομή. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#468785
Scotch έγραψε:Αύριο το πρόγραμμα έχει ταξιδάκι αστραπή Αμαλιάδα. Από Κορίνθου-Πατρών μάλλον η ιδανική διαδρομή, αν και μέσω Τρίπολης δεν είναι μεγάλη η διαφορά (μόνο ~20km παραπάνω, αλλά +30 λεπτά στο δρόμο). Μιας και θα βρεθώ μεσημέρι στο δρόμο, τι προτείνουμε για φαγητό στη διαδρομή (οπουδήποτε μεταξύ Πάτρας και Ξυλοκάστρου χονδρικά, χωρίς μεγάλη παράκαμψη); Και μέσα στην Πάτρα θα βόλευε, αλλά μην ψάχνω και για παρκάρισμα.

Μέσα στο Ρίο, δίπλα από τις γραμμές του τρένου σχεδόν, ο κλασικός και αγαπημένος των φοιτητών Κουκούτσης. Μαγειρευτό φαγητό ημέρας σε μεγάλη ποικιλία και πολύ καλές τιμές.
https://goo.gl/maps/XAuHWRjaGS82
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#468789
Deleted User 1 έγραψε:
Scotch έγραψε:Αύριο το πρόγραμμα έχει ταξιδάκι αστραπή Αμαλιάδα. Από Κορίνθου-Πατρών μάλλον η ιδανική διαδρομή, αν και μέσω Τρίπολης δεν είναι μεγάλη η διαφορά (μόνο ~20km παραπάνω, αλλά +30 λεπτά στο δρόμο). Μιας και θα βρεθώ μεσημέρι στο δρόμο, τι προτείνουμε για φαγητό στη διαδρομή (οπουδήποτε μεταξύ Πάτρας και Ξυλοκάστρου χονδρικά, χωρίς μεγάλη παράκαμψη); Και μέσα στην Πάτρα θα βόλευε, αλλά μην ψάχνω και για παρκάρισμα.

Στο πήγαινε ετοιμάσου για ιστορικά χαμηλά κατανάλωσης. Η Alfa έκαιγε κάτι παραπάνω από το 1/4 του ντεπόζιτου (ούτε 20λτ για σχεδόν 300χλμ) γι' αυτή τη διαδρομή και με τον παλιό ακόμα δρόμο και χωρίς καμία διάθεση οικονομίας. Το αντίστοιχο Golf V FSI του κολλητού έκαιγε ακόμα λιγότερο. Δεν ξέρω τι μυστήριο παίζει μ' αυτή τη διαδρομή. :s_dunno

Με τον καινούργιο δρόμο δεν έχω πολλές ελπίδες χαμηλής κατανάλωσης. Το καλοκαίρι μέχρι την Πάτρα είχα 7,7 lt/100, με 4 άτομα + αποσκευές. Τώρα που θα είμαστε 2, χωρίς αποσκευές, ίσως πέσω στο 7,5. Από Πάτρα και μετά ό,τι κάνω.

Anonymous Founder έγραψε:
Scotch έγραψε:Αύριο το πρόγραμμα έχει ταξιδάκι αστραπή Αμαλιάδα. Από Κορίνθου-Πατρών μάλλον η ιδανική διαδρομή, αν και μέσω Τρίπολης δεν είναι μεγάλη η διαφορά (μόνο ~20km παραπάνω, αλλά +30 λεπτά στο δρόμο). Μιας και θα βρεθώ μεσημέρι στο δρόμο, τι προτείνουμε για φαγητό στη διαδρομή (οπουδήποτε μεταξύ Πάτρας και Ξυλοκάστρου χονδρικά, χωρίς μεγάλη παράκαμψη); Και μέσα στην Πάτρα θα βόλευε, αλλά μην ψάχνω και για παρκάρισμα.

Μέσα στο Ρίο, δίπλα από τις γραμμές του τρένου σχεδόν, ο κλασικός και αγαπημένος των φοιτητών Κουκούτσης. Μαγειρευτό φαγητό ημέρας σε μεγάλη ποικιλία και πολύ καλές τιμές.
https://goo.gl/maps/XAuHWRjaGS82

Μια χαρά, ευχαριστώ! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#469069
DAP έγραψε:
Ειναι ωραια εκει; Εχω κατι ντοπιους που πολυ μου την εκθειαζουν......


De facto ειναι πιο ήρεμα από την άνω χώρα, έχει κανα 2 ξενώνες και αρκετές προτάσεις για φαΐ, έχει και την αττραξιόν, τη μονή της Αμπελακιώτισσας, που αξίζει να αναφέρω το "ανέκδοτο".

Γέροντας μοναχός στη μονή, πιάνει κουβέντα τη μικρή που είδε παρτέρι και άρχισε να τρέχει κτλ και πώς το φέρνει η συζήτηση, τον ρωτάω πόσο χρονών ειναι, μου λέει 70βάλε και μου λέει:

-είμαι από Ισραήλ χρόνια φύλακας στον άγιο τάφο, και μόλις 2 χρόνια είμαι εδώ στην Ελλάδα
του λέω εγώ
-Και πώς πήρατε απόφαση να έρθετε εδώ;
μου λέει:
-Η μητέρα μας μας έφερε εδώ πέρα
-Η μητέρα σας ζεί!! Και πόσων χρονών είναι!;!
-Η Μητέρα μας είναι η μητέρα όλων μας, η Παναγία, μας καθοδήγησε σε αυτό το μέρος.

...

Cult

:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#469087
bibendum έγραψε:Στο Ριο πηγαινε στο ναυτοικο...
Στην μαρινα πηγαινε στον ιστιοπλοικο...
< >

Εδώ κι εδώ λες, έτσι; Thnx, ωραία φαίνονται αμφότερα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#469214
JimClark έγραψε:
DAP έγραψε:
Ειναι ωραια εκει; Εχω κατι ντοπιους που πολυ μου την εκθειαζουν......


De facto ειναι πιο ήρεμα από την άνω χώρα, έχει κανα 2 ξενώνες και αρκετές προτάσεις για φαΐ, έχει και την αττραξιόν, τη μονή της Αμπελακιώτισσας, που αξίζει να αναφέρω το "ανέκδοτο".

Γέροντας μοναχός στη μονή, πιάνει κουβέντα τη μικρή που είδε παρτέρι και άρχισε να τρέχει κτλ και πώς το φέρνει η συζήτηση, τον ρωτάω πόσο χρονών ειναι, μου λέει 70βάλε και μου λέει:

-είμαι από Ισραήλ χρόνια φύλακας στον άγιο τάφο, και μόλις 2 χρόνια είμαι εδώ στην Ελλάδα
του λέω εγώ
-Και πώς πήρατε απόφαση να έρθετε εδώ;
μου λέει:
-Η μητέρα μας μας έφερε εδώ πέρα
-Η μητέρα σας ζεί!! Και πόσων χρονών είναι!;!
-Η Μητέρα μας είναι η μητέρα όλων μας, η Παναγία, μας καθοδήγησε σε αυτό το μέρος.

...

Cult

:lol: :lol:


Παπάς-Ξιφ: 1-0! :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#469264
Scotch έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:
Scotch έγραψε:Αύριο το πρόγραμμα έχει ταξιδάκι αστραπή Αμαλιάδα. Από Κορίνθου-Πατρών μάλλον η ιδανική διαδρομή, αν και μέσω Τρίπολης δεν είναι μεγάλη η διαφορά (μόνο ~20km παραπάνω, αλλά +30 λεπτά στο δρόμο). Μιας και θα βρεθώ μεσημέρι στο δρόμο, τι προτείνουμε για φαγητό στη διαδρομή (οπουδήποτε μεταξύ Πάτρας και Ξυλοκάστρου χονδρικά, χωρίς μεγάλη παράκαμψη); Και μέσα στην Πάτρα θα βόλευε, αλλά μην ψάχνω και για παρκάρισμα.

Στο πήγαινε ετοιμάσου για ιστορικά χαμηλά κατανάλωσης. Η Alfa έκαιγε κάτι παραπάνω από το 1/4 του ντεπόζιτου (ούτε 20λτ για σχεδόν 300χλμ) γι' αυτή τη διαδρομή και με τον παλιό ακόμα δρόμο και χωρίς καμία διάθεση οικονομίας. Το αντίστοιχο Golf V FSI του κολλητού έκαιγε ακόμα λιγότερο. Δεν ξέρω τι μυστήριο παίζει μ' αυτή τη διαδρομή. :s_dunno

Με τον καινούργιο δρόμο δεν έχω πολλές ελπίδες χαμηλής κατανάλωσης. Το καλοκαίρι μέχρι την Πάτρα είχα 7,7 lt/100, με 4 άτομα + αποσκευές. Τώρα που θα είμαστε 2, χωρίς αποσκευές, ίσως πέσω στο 7,5. Από Πάτρα και μετά ό,τι κάνω.

Τζίφος. 9,5lt/100km μέχρι Πάτρα, έπεσε στα 9,0 μέχρι Αμαλιάδα. Με συντηρητική οδήγηση όλα αυτά. Στην επιστροφή, με ελαφρώς πιο γρήγορη οδήγηση κατάφερε και έπεσε η κατανάλωση στο 8,7 (άρα θεωρώ πως είχα 8,4 στον γυρισμό) :hmmm: . Δράμα ο καινούργιος δρόμος για την κατανάλωση. Ούτε ίχνος κίνησης .. :thumbsdown: :lol:

Τελικά για φαγητό έπεσε τραπέζωμα πριν φύγουμε οπότε δεν τιμήσαμε τα μέρη που προτάθηκαν. Έχουν αποθηκευτεί όμως για την επόμενη φορά :s_yes .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#469550 Καλά, εννοείται πως δεν έχουν σχέση, το Ναυτοίκο έχει πολύ καλό φαγητό αλλά είναι πιο ακριβό και θα χάσεις και παραπάνω χρόνο περιμένοντας.
Αλλά αξίζει, προτείνεται κι από εμένα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#487113 Δε βρήκα κάποιο σχετικό θέμα, οπότε ρωτάω εδώ: έχουμε πληροφορίες για Μικρή και Μεγάλη Πρέσπα; Σκέφτομαι ένα ταξιδάκι σε εκείνα τα μέρη, μιας και δεν έχω πάει ποτέ, σίγουρα επίσκεψη και στον Αρκτούρο (Νυμφαίο). Να κοιτάξω κάπου συγκεκριμένα για διαμονή; Να ανέβω από Ιωάννινα, Τρίκαλα ή Θεσσαλονίκη;