Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#590732
drdino έγραψε:Έχουμε εμπειρία από κατάλυμα στη Δονούσα; :)


Προχθές γύρισα από Δονούσα, 5η φορά τα τελευταία 3 χρόνια. Έμεινα στο Ευήλιον, ολοκαίνουργιο, ψηλά, πεντακάθαρο, με χώρο για πάρκινγκ αν πας με αμάξι. Έχω μείνει και στης Ποθητής, όπως και στης Βούλας. Τα περισσότερα είναι σε πολύ κατάσταση. Ξεκίνα να παίρνεις τηλέφωνα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#591841 Πήγα στο ανανεωμένο αρχαιολογικό Μουσείο στο Ηράκλειο, με εκθέματα από την Κνωσό.
Πολύ ωραίος χώρος, εντυπωσιακά τα εκθέματα.

Φοβερή η ψησταριά για σουβλάκια πριν 3.5-4 χιλιάδες χρόνια:-)Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#591918 Αυτά να τα βλέπουν οι άπιστοι που λένε πως δεν είμαστε απευθείας απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων! Καλύτερη απόδειξη από αυτήν, δεν υπάρχει !
Άβαταρ μέλους
By 224v
#592053
KiloMeater έγραψε:Πήγα στο ανανεωμένο αρχαιολογικό Μουσείο στο Ηράκλειο, με εκθέματα από την Κνωσό.
Πολύ ωραίος χώρος, εντυπωσιακά τα εκθέματα.

Φοβερή η ψησταριά για σουβλάκια πριν 3.5-4 χιλιάδες χρόνια:-)Εικόνα
Μπορείς να πας και στα Ελεύθερνα καταπληκτικο μουσείο επίσης

.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#592132 Αύριο. Πατριδογνωσίας συνέχεια και εκτεταμένη.

Διμερής, πάλι ένα full 24ωρο στο δρόμο.

Ενα μέρος στο πέρασμα του Αχελώου στα κομμάτια νομών Τρικάλων, Καρδίτσας και Ευρυτανίας και ένα μέρος Παναιτωλικού και του φαραγγιού (οκ των διαδρομών πέριξ) Πανταβρέχει στην Ευρυτανία. Με ολίγη από όλα.

Ήδη "χτυπήσαμε" και τη βδομάδα που πέρασε τα κλασσικά Θεσσαλο-ηπειρώτικα στέκια. Χαλίκι και Βερλίγκα με την γυναίκα, Καταρράκτες Ηλιοχωρίου, Σμόλικας και Δρακόλιμνη οικογενειακώς.

Μόλις τελειώσουν όλα αυτά, κλασσικά κειμενάκι στο γνωστό τοπικό.

Από τις πιο "δυνατές" του αναβάσεις, με κάργα πέτρα και πολλά χαλάσματα (πέρσυ είχαμε ανέβει στο ιδιο σημείο αλλά Σεπτέμβρη, που ο δρόμος έχει πατηθεί από τα αγροτικά, που ακόμα ήταν απόντα), 100% προσοχή στο πού πατάς και τι πορεία θα χαράξεις. Πλήρης βοήθεια η κόμπακτ διάσταση του και τα σωστά λάστιχα.

(Πάνω πετύχαμε και μια ορειβατική ομάδα με 7-8 άτομα.
Κατεβάσαμε 2 κοπέλες.
Από την Πάτρα.
Ήταν και η γυναίκα. Με κορόιδευε για το timing

:shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :lol: :lol: )


Απόλυτα ηδονιστική πέτρα
Εικόνα

Στα 2200 ψηλά με τη μικρή να "δείχνει" σημάδια οτι "το έχει" με τη φύση και την αγριάδα της.
Εικόνα

Μπάλτα ντι Στρίγκα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#592156 Ωραίες και οι τρεις φωτογραφίες για άλλους λόγους η κάθε μία!

Στην πρώτη υπάρχει πουθενά δρόμος, γιατί δεν τον βλέπω;
Στην δεύτερη πολύ ωραία η φάση με την μικρή.
Η τελευταία σε προκαλεί για βουτιά (αν και μάλλον πρέπει να είναι πολύ δροσερό το νερό!) :lol:

ΥΓ. Kilo φοβερή η φώτο με τα σουβλάκια! :lol: Πες μου ότι είχε και μηχανάκι για τον φραπέ!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#592161
axel12p έγραψε:Ωραίες και οι τρεις φωτογραφίες για άλλους λόγους η κάθε μία!

Μερσώ!

axel12p έγραψε:Στην πρώτη υπάρχει πουθενά δρόμος, γιατί δεν τον βλέπω;

Ειναι αυτό ακριβώς που "ξετυλίγεται" μπροστά στο κλικ, με τις πορτοκαλί χρώμα ας το πω ροδωσιές

axel12p έγραψε:Η τελευταία σε προκαλεί για βουτιά (αν και μάλλον πρέπει να είναι πολύ δροσερό το νερό!) :lol:

Δεν τα κατάφερα. Πολύ κρύα νερά για τα δεδομένα μου.

Όλο κ περισσότερο όταν βουτάω το πόδι σε τόσο κρυο νερό έχω θέμα πόνου στον αστράγαλο, μάλλον απομεινάδι των διαστρεμμάτων που με ταλαιπώρησαν όταν ήμουν πιτσιρίκι (έτρεχα σα το παρτσακλό)
Άβαταρ μέλους
By DAP
#592168
JimClark έγραψε:
Απόλυτα ηδονιστική πέτρα
Εικόνα



Εβαλες το αυτοκινητο σε ΑΥΤΗ τη πετρα; :dizzy: Ρε ουτε στο "Ακροπολις" δεν βαζουν τετοιους κατσικοδρομους.....
Άβαταρ μέλους
By edmond
#592219 Νομίζω στην Δρακόλιμνη οτι απαγορεύεται το κολύμπι. Ας επιβεβαιώσουν (ή όχι) οι σοφότεροι.

Ξιφ τι απάντησες στην γυναίκα για το timing ρε συ......;;;; :shifty: :shifty: :s_roses :s_roses
:s_empathy :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#592222
DAP έγραψε:
Εβαλες το αυτοκινητο σε ΑΥΤΗ τη πετρα; :dizzy: Ρε ουτε στο "Ακροπολις" δεν βαζουν τετοιους κατσικοδρομους.....


Ναι. Για αυτό πήρα τέτοιο αμάξι εξ αρχής. Για το 0.01% των συνολικών του χλμ που θα γίνουν σε τέτοια τεραιν.

Για τη Δρακόλιμνη γενικά δεν υπάρχει κάποια απαγόρευση απλά καλό θα είναι να ελαχιστοποιείται η επαφή για να μην απυαινουν τα τρουφάκια κοκομπλόκο μολυντικο. Σαν πριν 3 4 χρόνια.


Για το timing... :lipsealed: :innocent: :lol:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#592302 Εντωμεταξύ εσύ να έχεις ξεπατωθεί να περπατάς με τις ώρες πάνω στα κατσάβραχα, μέσα στις κοτρώνες και να βλέπεις να σου σκάει δίπλα ο Ξενοφών με το Panda του, άρχοντας, να κατεβαίνει κύριος, να βγάζει τις φωτογραφίες του και χαλαρός να παίρνει τον δρόμο της επιστροφής! :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#592638 Το έχω σκεφτεί και επειδή είμαι και γω απο αυτούς που ξεπατώνονται ενίοτε, μπορώ να πω οτι δεν αισθάνομαι "οκ" με αυτή την εικόνα, αλλά... καμιά φορά πρέπει.

Υπάρχει και η άλλη πλευρά βέβαια. Χθες κοντά στα Πανταβρέχει πήγαινε μια βάβω από το ένα χωριό στο άλλο και έτυχε να περάσω να τη βοηθήσω. Θα χει να λέει αυτή. (και το τι πληροφορίες αποκομίζεις σε κάθε τέτοια ευκαιρία για τον τόπο / ιστορία / μονοπάτια, δε φαντάζεστε...)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#592903 Στουπα, καλογρια
Τι γλυκιά παραλία, τα παιδιά την λάτρεψαν...
Πηγαμε πολύ νωρίς και είχε ησυχία (9 το πρωί)Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#593164 Μετά τη ωραία εμπειρία του Ροφου στην Πάρο, θέλουμε κάτι αντίστοιχο στην Λευκάδα.
Βρήκα αυτό:
https://lefkadacruises.com/ms-christina/
Φαίνεται εξαιρετικό, αλλά λίγο τσιμπημενο.
Υπάρχει κάποια εναλλακτική η να το κλείσω;