Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#510655 Αμπελακια.... Πωπω είχαμε φαει εκεί στον πλάτανο μια φορά... Μακάρι να μπορούσα να πάω αύριο κιόλας ξανά....
Άβαταρ μέλους
By 224v
#510710
KiloMeater έγραψε:Αμπελακια.... Πωπω είχαμε φαει εκεί στον πλάτανο μια φορά... Μακάρι να μπορούσα να πάω αύριο κιόλας ξανά....


Τακη λεγανε την ταβερνα στην πλατεια με τον Πλατανο…. όμως εκτος από τον Πλατανο στην Πλατεια εχει και το στροφηληκι ανεβαίνοντας!!!! θα βαλω φωτογραφια όταν τις κατεβασω από την Canon EOS M
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#516746 Προτάσεις για φαγητό προς Γαλαξίδι; Θα πάω με τους εξ Αμερικής συγγενείς στους Δελφούς αύριο ημερίσια εκδρομή, οπότε έλεγα να περνάγαμε από εκεί μετά για φαγητό.

Θυμάμαι να έχει συζητηθεί, αλλά δεν το βρίσκω.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#516755 Βίδαβη aka Άγιοι Πάντες. Πριμάλης, "Η Καλή Καρδιά". Όλα τα άλλα στην περιοχή είναι second best και με διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#516759
pierce21 έγραψε:Προτάσεις για φαγητό προς Γαλαξίδι; Θα πάω με τους εξ Αμερικής συγγενείς στους Δελφούς αύριο ημερίσια εκδρομή, οπότε έλεγα να περνάγαμε από εκεί μετά για φαγητό.
Θυμάμαι να έχει συζητηθεί, αλλά δεν το βρίσκω.
Ιτέα-Γαλαξίδι δεν ξέρω και έχω λίγα χρόνια να περάσω αλλά από τους Δελφούς προς τα κάτω στρίβεις για Χρισσό στην πρώτη έξοδο αμέσως μετά τη γέφυρα και προχωράς,
- στα αριστερά σου δίπλα στο δρομάκι ίσως υπάρχει ακόμα ανεπίσημη τρύπα με πολύ καλό χειροποίητο φαγητό από ότι βρήκαν από τοπική παραγωγή.
- λίγο μετά ταβέρνα Μπασάνος πριν μπεις επίσημα στο χωριό δεξιά. Ταβερνείο-ψησταριά με άπλα και χώρο πάρκινγκ, για απλά πράματα και θέα. Υπάρχουν και άλλα μέσα στο χωριό αλλά αυτό έχει χώρο, αεράκι και πιο καλή θέα.
Ο Φούρλας είναι ο πιο γνωστός μέσα στο χωριό (κάτω γειτονιά=εμπορικό κέντρο του χωριού) πολύ καλός, το παίζει λίγο πιο χάι αλλά σε στενό μέρος. Έχει και τραπεζάκια έξω με κάποια θέα.
Και μετά Γαλαξίδι για βόλτα και παγωτάκι.

Αν βόλευε θα σου πρότεινα να πας από Κάστρο-Λιβαδειά-ΑσπραΣπίτια-Ιτέα για το φανταστικό κατέβασμα με θέα προς Ιτέα-Γαλαξίδι και επιστροφή από Ιτέα-Χρισσό-Δελφοί-Αράχωβα-Λιβαδειά κλπ.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#516762 Δε θα αντέξω να μη το προτείνω, (Sinanai διδάξαντος) τυροκομικά (κ παραδοσιακά προϊόντα) Καϊμάρας στη Βουνιχώρα. Έτσι για το "κάτι για να πάρουμε σπίτι".

Γραβιέρα από εκεί και Μπάτζος από τη Βλάστη μακράν τα καλύτερά μου (γούστα είναι αυτά εννοείται) από όλη την Ελλάδα.

Επίσης, να αναφέρω οτι εγκρίθηκε ταξίδι πατριδογνωσίας και φέτος, τον Αύγουστο πάλι! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By fot
#516803
JimClark έγραψε:Δε θα αντέξω να μη το προτείνω, (Sinanai διδάξαντος) τυροκομικά (κ παραδοσιακά προϊόντα) Καϊμάρας στη Βουνιχώρα. Έτσι για το "κάτι για να πάρουμε σπίτι".

Γραβιέρα από εκεί και Μπάτζος από τη Βλάστη μακράν τα καλύτερά μου (γούστα είναι αυτά εννοείται) από όλη την Ελλάδα.

Επίσης, να αναφέρω οτι εγκρίθηκε ταξίδι πατριδογνωσίας και φέτος, τον Αύγουστο πάλι! :metalo:

Ξενοφων, ψάχνω ινφο για Δέρειο και πέριξ, από Διδυμοτειχο για Κομοτηνή. Θυμάμαι ένα βίντεο σου κάπου προς τα εκεί.

Ο δρόμος πως είναι; Από φαγητό;


< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#516823 Από φαγητό δεν έχω να προτείνω κάτι, δεν έχω "κάτσει" κάπου. Η διαδρομή είναι ψιλο-ερημη με τις κακοτεχνίες της, αλλά σίγουρα έχω δει κ χειρότερες περιπτώσεις. Λίγο προσοχή θέλει, και στα ψηλά υψόμετρα, ανάλογα εποχής, ζώα στο δρόμο (αγελάδες κυρίως).

Μπορείς να πας είτε από την πάνω βόλτα (από Μεταξάδες) είτε από την κάτω που οδηγικά σε γεμίζει πιο πολύ (από Μάνδρα Αγριανή). Εννοείται , όταν φτάσεις στο ψηλό σημείο της διαδρομής, λοξοδρομείς για να χαζέψεις κάποιο από τα παρακείμενα αιολικά πάρκα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#516824 Κεφαλλονιά προτάσεις για φαγητό και αξιοθέατα; Οι γονείς έχουν αμάξι, οπότε δεν τίθεται θέμα μεταφορικού.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#516864 Ευχαριστώ και τους 3 σας για τις προτάσεις. Με τις προβλέψεις καιρού , τόσο για την ΑΘήνα από αύριο, όσο και για την περιοχή σήμερα, αποφασίστηκε να μπεί στον πάγο το ταξίδι. Ίσως από Δευτέρα αν βελτιωθεί να γίνει. Ευχαριστώ και πάλι :)
Άβαταρ μέλους
By fot
#517650
JimClark έγραψε:Από φαγητό δεν έχω να προτείνω κάτι, δεν έχω "κάτσει" κάπου. Η διαδρομή είναι ψιλο-ερημη με τις κακοτεχνίες της, αλλά σίγουρα έχω δει κ χειρότερες περιπτώσεις. Λίγο προσοχή θέλει, και στα ψηλά υψόμετρα, ανάλογα εποχής, ζώα στο δρόμο (αγελάδες κυρίως).

Μπορείς να πας είτε από την πάνω βόλτα (από Μεταξάδες) είτε από την κάτω που οδηγικά σε γεμίζει πιο πολύ (από Μάνδρα Αγριανή). Εννοείται , όταν φτάσεις στο ψηλό σημείο της διαδρομής, λοξοδρομείς για να χαζέψεις κάποιο από τα παρακείμενα αιολικά πάρκα.

Σε ευχαριστώ παρά πολύ ξενοφων! Θα ενημερώσω με φωτό όταν πάω


< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#517689 Επίσης, πολυ ενδιαφέρον εχει η διαδρομη απο τον αυχενα μέγιστου υψομετρου προς Λεπτοκαρυά Έβρου, απλά βγαινεις Αλέξ/πολη. Αναμένουμε κ ζηλεύω.
Άβαταρ μέλους
By fot
#517708 Θα ενημερώσω για τα σχετικά.

Άλλη μια όμορφη διαδρομή στον Κυπρίνο. Φωτό πριν από περίπου ένα μήνα. Στο φράγμα του Θεραπειού.

Εικόνα


< >