Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#524058 Η λύση που έχω βρει τα τελευταία χρόνια είναι ξενοδοχείο με πισίνα σε βουνό. Τιμές σκοτωμένες λόγο εποχής, εξυπηρέτηση σούπερ και κάνεις και το μπανάκι σου! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#524069
sknipper έγραψε:Κάτι που πρέπει να αναφερθεί σε όποιους θέλουν να κατασκηνώσουν/διανυκτερεύσουν σε υψόμετρο άνω των 1500 μέτρων είναι το θέμα της θερμοκρασίας. Μπορεί στη θάλασσα να έχει ζέστη, στο βουνό όμως δεν έχει....
Παθών πριν χρόνια μέσα Αυγούστου με καύσωνα και στα 1700+ κάπου στη Ροδόπη τη νύχτα έπιασε 2°C (ολογράφως δύο βαθμούς Κελσίου). Και όταν πακετάριζα νόμιζα ότι ο θερινός υπνόσακκος ήταν υπερβολή....


Iσως χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω ..
Με τα φίδια τι κάνουμε σε ανάλογες περιπτώσεις όταν κατασκηνώνουμε σε βουνό ειδικά όταν είμαστε στην άκρη του πουθενά ;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#524070 Τα φίδια δεν είναι πρόβλημα συνήθως, γιατί δεν προκειται να μπουν στην σκηνή, απλώς προσέχεις πού πατάς.
Στην Πίνδο εγώ θα φοβόμουν (πολύ) τις αρκούδες πάντως... Λόγω της αλλαγής στον βιότοπό τους από το πέρασμα της Εγνατίας Οδού, έχουν γίνει αρκετά απρόβλεπτες στο πού κυκλοφορούν και στο τι κάνουν.
:lipsealed: :help:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#524090
babakos έγραψε:
sknipper έγραψε:Κάτι που πρέπει να αναφερθεί σε όποιους θέλουν να κατασκηνώσουν/διανυκτερεύσουν σε υψόμετρο άνω των 1500 μέτρων είναι το θέμα της θερμοκρασίας. Μπορεί στη θάλασσα να έχει ζέστη, στο βουνό όμως δεν έχει....
Παθών πριν χρόνια μέσα Αυγούστου με καύσωνα και στα 1700+ κάπου στη Ροδόπη τη νύχτα έπιασε 2°C (ολογράφως δύο βαθμούς Κελσίου). Και όταν πακετάριζα νόμιζα ότι ο θερινός υπνόσακκος ήταν υπερβολή....


Iσως χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω ..
Με τα φίδια τι κάνουμε σε ανάλογες περιπτώσεις όταν κατασκηνώνουμε σε βουνό ειδικά όταν είμαστε στην άκρη του πουθενά ;


Απλο. Θειαφι. Βρισκεις τη γνωστη κιτρινη σκονη κανεις ενα περιμετρικο γυρω απο σκηνη και το προβλημα? Παει... :s_rofl

Οι αρκουδες ποτε δε θα γινουν επικινδυνες για τον ανθρωπο, δεν εχουμε τπτ grizzly εδω περα. Θα σε ακουσουν πολυ νωριτερα απο οσο νομιζεις κ θα απομακρυνθουν. ΕΚΤΟΣ αν τυχει και διαβεις κανα μονοπατι κοντρα ανεμο οποτε δε σε ψυλλιαστουν κ εχουν μαζι μικρό. Εκει? Τηγάνισες. Τρέχα!

Εκει που εχω ακουσει στα χωριά οτι δεν εχεις σωτηρια είναι ο λυκος. Ιδιως σε ζευγαρωμα διανυουν χιλιομετρα ως κ 100 150 δασικα χιλιομετρα σε μια νυχτα εχει αναφερθει. Δρουν και μεμονωμενα και αγελαια και ιδιως σε συνθηκες χαμηλης ορατοτητας. Αν μπεις στα "χωραφια" τους καλή τυχη.

Βέβαια δεδομενου του οτι πιο επικινδυνο ζωον ειναι ο ανθρωπος, ακομα κ σε μονοπατια χωρους κατασκηνωσης και ιδιως αν υπαρχει παρεα ανθρωπων 3 ατομα κ πανω δε νομιζω να υπαρξει θεμα γιατι το ζωικο βασιλειο μας φοβαται.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#524094 Πιτσιρικάδες κατασκηνωναμε στο Σινιατσικο ή αλλιώς Ασκιο και θυμάμαι τους παππούδες στα χωριά που μας έβλεπαν να ανηφορίζουμε και προσπαθούσαν να μας τρομάξουν με ιστορίες για αρκούδες.

Βέβαια το βράδυ αφήναμε 2 άτομα για σκοπιά δίπλα στην φωτιά από φόβο

< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#525038 Ημέρα που διάλεξα να ανακοινώσω / οργανώσω το ετήσιό μου πατριδογνωσιακό ellinisti "on the road" :( :(

Καλώς εχόντων των πραγμάτων ετοιμάζω διπλό χτύπημα πατριδογνωσίας, τελευταίο δεκαήμερο του Αυγούστου.

Το πρώτο θα είναι Σαββατοκυριακάτικο, και θα έχει ως βασικούς στόχος τη στερεά Ελλάδα και συγκεκριμένα (χωρίς τελικό πρόγραμμα) υποψήφιες τοποθεσίες:

- Πέρασμα Γραμμένης οξυάς (σύνορα Φθιώτιδας - Φωκίδας), με ασφαλτοστρωμένο φέτος όπως με πληροφορούν από το κοντρόλ το βόρειο κομμάτι
- Νότια - ανατολικά χωριά ορεινής Ναυπακτίας
- Το κομμάτι διαδρομής Προυσσού προς κρεμαστών, είτε από το νέο ασφαλτοστρωμένο από το '16 Ασπρόπυργου - Σαρκίνης - Αγαλιανού - Γέφυρας Επισκοπής ή από χωματόδρομο μέσω Καταβόθρας :metalo:

- Μπάσιμο στα Νότια Άγραφα και
- Διάβαση Νιάλας

Χωρίς κάποια σειρά μπορεί να τα περάσω και ανάποδα.

To Δεύτερο είναι ένα καλό μπάσιμο στο δάσος Φρακτού στα ορεινά Δράμας.

Οι πρώτες προμήθειες έγιναν. Χάρτης Δυτικής Ροδόπης, μωρομάντηλα υπηρεσιακής καθαριότητας :shifty: :shifty:

Εννοείται θα παρουσιαστεί με το γνωστό τρόπο :eat:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#525154 Λογικό!.

ένα odlo ισοθερμικό πάνω κάτω, και με αυτό https://www.outnorth.fi/robens/appalachian-1900 , δε θα έχω θέμα.

ήδη έχουν γίνει τροποποιήσεις στο μυαλό μου όσον αφορά τους προορισμούς*, όταν έχω την τελική εικόνα θα ενημερώσω, μπας κ πετύχω κανέναν νοματαίο κάπου ψηλά ;)

*τα 2 σίγουρα άχαστα ειναι η Ροδόπη (ήδη βρήκα συνοδοιπόρο για το βουνίσιο μέρος) και η διάβαση της Νιάλας :inlove:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#525348 Έχω και απ'αυτά αλλά είναι με τσιμπάει λίγο για το γούστο μου.

Σήμερα κ χθες κοίταζα για τα της εξόρμησης στα ορεινά Δράμας. Μιλάμε για αχανή έκταση. Δάσος Ελατιάς και Δάσος Φρακτού επικοινωνούν με ένα βασικό δασικό χωματόδρομο, 50+ χλμ :omg: Δεδομένου οτι το Φρακτό δεν το έχω επισκευτεί ποτέ και δίνει πιο πολύ "πληροφορία" για τον επισκέπτη της πρώτης φοράς (π.χ. καταρράκτες, γεωμορφές, παραθυρα με θέα, γκρέμια και τα συναφή), θα ποντάρω σε αυτό κυρίως.

Σκέφτομαι να ενημερώσω και δασαρχείο για το τυπικό μια που θα παίξει τουλάχιστον μια διανυκτέρευση.

Αδημονώ. :metalo: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#525396 Με αφορμή αυτά που έγραψες είπα να ρίξω μια ματιά στο Google Earth.
Χαλαρά πρέπει να είναι η μεγαλύτερη έκταση στην Ελλάδα χωρίς ούτε ένα χωριό. :lipsealed:
Ελπίζω να έχει καλή αυτονομία το Panda, γιατί εκεί πάνω δεν βλέπω να έχει ούτε βενζινάδικο, ούτε σήμα κινητής τηλεφωνίας! Και μάλλον δε συναντάς και πολύ κόσμο στον (χωματο)δρομο...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#525581 Και να θες να υπολογιζεις τη χειροτερη καταναλωση εισαι στα 7 λτ ανα 100. Δράμα ανεφοδιασμο κ ειμαστε κομπλε. Ετς κ αλλιως πιο πολυ θα ειμαστε ποδαράτο παρά αυτοκινητάτο

Edit. Τι ωραια καποτε που εβλεπα τις φωτο του πανοραμιο στο Earth... τωρα τπτ...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#525781
JimClark έγραψε: Τι ωραια καποτε που εβλεπα τις φωτο του πανοραμιο στο Earth... τωρα τπτ...


Εντάξει, αυτό με το Panoramio που έκαναν είναι απίστευτη βλακεία. Κατέστρεψαν σε μεγάλο βαθμό την χρησιμότητα του Google Earth. Παλιότερα άνοιγες το Google Earth και όπου έβλεπες πολλές φωτογραφίες, καταλάβαινες ότι εκεί υπάρχει ένα σημείο ενδιαφέροντος. Επίσης, καλή η δορυφορική εικόνα, αλλά άλλο πράγμα η φωτογραφία. Θες να δεις πως είναι μια παραλία για παράδειγμα, τι να καταλάβεις από τον δορυφόρο και μόνο;

Συν ότι πρακτικά κατέστρεψαν την δουλειά που είχαν κάνει άτομα όπως εσύ, που είχατε προσθέσει πάρα πολύ υλικό στο Panoramio... :thumbsdown:

Αμφιβάλλω αν με τα Google Images θα ξανα φτάσουν στο υλικό που είχαν συγκεντρώσει μέσω του Panoramio.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#525791 Παντού τζίμου κλάρκου έβλεπες στο πανοράμιο :shifty:
Είχε ανεβάσει και η γυναίκα μου(ψιλοασχολείται) στο πανοράμιο, μια στην Λευκαδα μάλιστα στον Αγιο Ιωάννη(αν δεν κάνω λάθος) την είχαν σαν γκράντ. Μλκία όντως η κατάργηση του.