Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By babs1.6
#5094
BOYT έγραψε:
babs1.6 έγραψε:Πρόταση για ταξίδι εξπρές το παρασκευοσάββατο κοντά στην Αθήνα;;
Απαραίτητα: καλές παραλίες και εύκολη πρόσβαση σε αυτές, αν είναι κιόλας περπατώντας από το κατάλυμμα.
Πχ κάτι για Κύθνο ή άλλα νησί κοντά στην Αττική;



Τζια εχει ωραιες παραλιες και ειναι και κοντα και σχετικα φτηνο σαν νησι.


Ευχαριστώ :) .
Όπως είπα, τώρα ουσιαστικά το αποφασίσαμε. Στα Κέα/Κύθνο προστέθηκαν και τα παράλια Κυνουρίας, που πάντα ήθελα να γυρίσω. Αν έχετε τπτ προτάσεις, ειδικά για το δεύτερο, μου λέτε. Πχ παραλία, κατάλυμμα κλπ
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#5181
nass έγραψε:Αθήνα-Ιτέα-Ναύπακτος-Αρτα-Γεφύρι Πλακας-Καλαρίτες-Ευρύτερη περιοχή Τζουμέρκων-Πέρασμα Μπάρου-Χαλίκι-Μέτσοβο-Κρανιά (ή ίσως αν υπάρχει χρόνος μέσω Βωβούσας)-Εγνατία-Θεσσαλονίκη

Προτάσεις για αξιοθέατα στην περιοχή (εννοείται #1 τα πονήματα του JimClark) ή για ενδιαφέρουσες "τουριστικά" ή/και "οδηγικά" διαφοροποιήσεις ?


1. Ζηλεύω. (αλλά το βουλώνω :P )
2. Μέτσοβο είναι καλός τόπος τουριστικής ξεκούρασης (+ προτείνω χοιρινό κεμπάπ ή / και προβατίνα κεμπάπ στα "5Φ" μεζεδοπωλείο (φωτό 1 με χοιρινό κεμπάπ στο χέρι). Βέβαια αν παρα φας, το Βωβούσα πέφτει πολύ βαρύ, όχι όμως ακατόρθωτο (φωτό 2, της ίδιας μέρας για χώνεψη).
Εικόνα

Εικόνα

3. Γεφύρι Πλάκας. Και σαν ιστορικό κλου, και το ποτάμι αλλά και θα βρεις να πιεις ένα καφέ "σαν άνθρωπος" εκεί γύρω, ενώ αντίθετα, στο υπερπανέμορφο...
4. Χαλίκι, το λογικό είναι να πετύχεις μόνο τον ιδιοκτήτη της ταβέρνας "Λα Βερλίγκα" που θα φας τέλεια κτλ, αλλά θα είσαι εσύ κ αυτός, άντε κ 2 3 άτομα ακόμα αν είναι σ/κ

3.5 Λίγο πιο πριν Μπάρος = Χάιλάιτ (Καλαρίτες αξίζει επίσκεψης, αλλά "τελειώνουν γρήγορα") όπως κ η θεϊκή διαδρομή Χαλίκι - Ανήλιο.

Αυτές οι μερικές σημειώσεις μου
Άβαταρ μέλους
By nass
#5301 Θυμάσαι που σου λεγα πριν 2 χρόνια ότι είχα βρεθεί στην περιοχή και είχα δει τη φρέσκια μαύρη άσφαλτο προς Μπάρο και Καλαρίτες πριν την Ανθούσα-Χαλίκι ? Ε, μου 'χε μείνει απωθημένο και ως γνωστόν οι γιατροί λένε...

Δεν θα 'χω και τα παιδιά μαζί οπότε η γυναίκα αντέχει :s_cool
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#5308 Για να μη περιμένουν οι εκατομμύρια αναγνώστες :s_tongue , όντως είμαι εκτός έδρας για ένα μικρό διάστημα μαξ κανά μήνα ακόμα. Άμα τη επιστροφή, οι διαδρομές φρεσκάρονται με νέο (κυρίως φωτογραφικό), αλλά και πορείας υλικό. Αναμείνατε συντονισμένοι με τουλάχιστον τις 21 αναλυτικές διαδρομές που έχουν γραφτεί, κάποιες ακόμα που τις έχω εδώ παραδίπλα έτοιμες πλην άγραφες και κάποιες που αισιοδοξώ να γίνουν...

...καθώς, επίσης κ αυτό είναι νέο, και μερικές χωμάτινες, χωμάτινες "ελαφριού τύπου" που παλεύονται με νορμάλ αμάξι και κάποια υπομονή.

nass έγραψε:...Θυμάσαι που σου λεγα πριν 2 χρόνια ...την Ανθούσα-Χαλίκι ...


εδιτ: πέρασα (4-Νοε-2011 βλέπω) ΤΗ ΜΕΡΑ που είχα βάψει άσπρες τις ζάντες και ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ που μπαλώνανε με φρέσκια άσφαλτο κάποια κομμάτια 1-1.5 χλμ. Γυρισμός δεν υπήρχε, αλλά υπήρχε καλό τρίψιμο με κάπου 3 λίτρα βενζίνη...
Τελευταία επεξεργασία από JimClark και 08 Σεπ 2014, 20:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#5318 Φούλαρε στην Άρτα κ είσαι κομπλέ. Όσο βαρβάτες κ να είναι οι διαδρομές, δεν παύουν να είναι λίγες εκατοντάδες χλμ μετά ως τον πολιτισμό.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#5343
JimClark έγραψε:Για να μη περιμένουν οι εκατομμύρια αναγνώστες :s_tongue , όντως είμαι εκτός έδρας για ένα μικρό διάστημα μαξ κανά μήνα ακόμα. Άμα τη επιστροφή, οι διαδρομές φρεσκάρονται με νέο (κυρίως φωτογραφικό), αλλά και πορείας υλικό. Αναμείνατε συντονισμένοι με τουλάχιστον τις 21 αναλυτικές διαδρομές που έχουν γραφτεί, κάποιες ακόμα που τις έχω εδώ παραδίπλα έτοιμες πλην άγραφες και κάποιες που αισιοδοξώ να γίνουν...

Μόνο πλιζ μην ακολουθήσεις τις προτροπές του μίζερου Αντμιν και τις θάψεις κάπου όλες μαζί. Κάντες ξεχωριστά τοπικά ή έστω ένα δικό σου.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#5353 Εννοειτε πως θα εχει το δικο του τοπικ ο JimClark. Τωρα που το σκεφτομαι 2 πρεπει να εχει. 1 απλα να ποσταρει και στο αλλο ν απανταει στις ερωτησεις του κοινου
Άβαταρ μέλους
By cruzakias
#5772
JimClark έγραψε:Και εγώ πηγα και δε μου έκαναν καμία αίσθηση. Έχω δηλώσει οτι είμαι βουνίσιος. Μαυρόπευκα και ρόμπολα, τα λατρεύω. Φοίνικες κλάιν. Αυτό όμως που μου έκανε, ήταν το πόσο γρηγορα πήραν μπρος κ ξαναπρασίνισαν μετα την τότε πρόσφατη φωτιά. Είχα πάει 10 αυγ. '12. Επιανες τους κορμούς και μαυρίζαν τα χέρια σου!

Μάλλον εσύ εννοείς το Φοινικόδασος της Πρέβελης στα νότια του Ρεθύμνου που είχε καεί το καλοκαίρι του 2010 και τώρα είναι πάλι καταπράσινο.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#5780
nass έγραψε:Η αυτονομία του αυτοκινήτου μου όμως είναι λιγότερες εκατοντάδες χλμ :s_no


Αναλαμβάνω τον ρόλο του αυτοκινήτου υποστήριξης με λογικές τιμές (τρώω λίγο) :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Bagus
#6679
babs1.6 έγραψε:
BOYT έγραψε:
babs1.6 έγραψε:Πρόταση για ταξίδι εξπρές το παρασκευοσάββατο κοντά στην Αθήνα;;
Απαραίτητα: καλές παραλίες και εύκολη πρόσβαση σε αυτές, αν είναι κιόλας περπατώντας από το κατάλυμμα.
Πχ κάτι για Κύθνο ή άλλα νησί κοντά στην Αττική;



Τζια εχει ωραιες παραλιες και ειναι και κοντα και σχετικα φτηνο σαν νησι.


Ευχαριστώ :) .
Όπως είπα, τώρα ουσιαστικά το αποφασίσαμε. Στα Κέα/Κύθνο προστέθηκαν και τα παράλια Κυνουρίας, που πάντα ήθελα να γυρίσω. Αν έχετε τπτ προτάσεις, ειδικά για το δεύτερο, μου λέτε. Πχ παραλία, κατάλυμμα κλπ



Λεπον παραλια Κυνουρίας:

Μπαίνεις απο Αρχαία Νεμεα κ κατευθυνεσαι προς Άργος(10 λεπτά) μόλις μπεις στο Άργος κανεις δεξιά στο νοσοκομειο κ ακολουθείς τις ταμπέλες για Αστρος (20-25 λεπτα).Περνας το Αστρος κ κατευθυνεσαι προς Λεωνιδιο (περιπου 50χλμ απο το Αστρος)
Μετα το Κορακοβούνι ο δρόμος ειναι ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ο-ς.

Τυρός κ Λεωνιδιο ειναι πανέμορφα μέρη,εχουν αρκετές παραλίες όλες ελεύθερες,ενώ θα βρεις εύκολα κατάλυμα απο 30 ευρω.

Προτεινόμενες παραλίες: Κατα σειρά απόστασης,απο τη μεγαλύτερη εώς τη μικρότερη απο το Λεωνιδιο: Κρυονερι,Τσερφο,Τηγάνι στον Τυρο,Θεοπαυτο,Σαμπατικη,Πλάκα Λεωνιδιου οχι μεσα στο λιμάνι αλλα απ'εξω,Πουλιθρα μπροστά στο Μυρτωον,Άγιος Γεώργιος λίγο μετα τα Πουλιθρα.

Για φαγητό: Μυρτωον @ Πουλιθρα,Άμμος @ Πλάκα ,η ταβερνα του ψαρά @ Πλάκα ,Μητροπολη μεσα στο Λεωνιδιο.
Αν ψήνεσαι για ορεινές διαδρομές,ωραίες ταβέρνες ειναι του Γλυστρα στο Πηγάδι (~25 χλμ απο Λεωνιδιο ) κ του Ζαχαρια στα Τσιταλια ( το χωριό που μένω εγω κ απέχει 10 χλμ απο Λεωνιδιο) για να πας κ στις 2 θα ευχαριστηθεις στροφιλικι :yahoo:


Εννοείται οτι θα επισκεφτείτε την Παναγία της Ελωνας κ καπάκι τον Κοσμα,το ποιο γραφικό χωριό που βρίσκεται στα όρια Αρκαδίας-Λακωνίας.

Αν θέλεις τίποτε αλλο στείλε πμ,εννοείται οτι μπορω να σου βρω κ καλο δωμάτιο αν ψήνεσαι.
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#7131 Στο Μετσοβο οπωσδηποτε λαδοψωμο στον φουρνο κοντα στην πλατεια (οπως κοιτας την ταβερνα τα 5Φ, δεξια στα 100 μ.
Άβαταρ μέλους
By babs1.6
#7434
Bagus έγραψε:
Λεπον παραλια Κυνουρίας:

Μπαίνεις απο Αρχαία Νεμεα κ κατευθυνεσαι προς Άργος(10 λεπτά) μόλις μπεις στο Άργος κανεις δεξιά στο νοσοκομειο κ ακολουθείς τις ταμπέλες για Αστρος (20-25 λεπτα).Περνας το Αστρος κ κατευθυνεσαι προς Λεωνιδιο (περιπου 50χλμ απο το Αστρος)
Μετα το Κορακοβούνι ο δρόμος ειναι ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ο-ς.

Τυρός κ Λεωνιδιο ειναι πανέμορφα μέρη,εχουν αρκετές παραλίες όλες ελεύθερες,ενώ θα βρεις εύκολα κατάλυμα απο 30 ευρω.

Προτεινόμενες παραλίες: Κατα σειρά απόστασης,απο τη μεγαλύτερη εώς τη μικρότερη απο το Λεωνιδιο: Κρυονερι,Τσερφο,Τηγάνι στον Τυρο,Θεοπαυτο,Σαμπατικη,Πλάκα Λεωνιδιου οχι μεσα στο λιμάνι αλλα απ'εξω,Πουλιθρα μπροστά στο Μυρτωον,Άγιος Γεώργιος λίγο μετα τα Πουλιθρα.

Για φαγητό: Μυρτωον @ Πουλιθρα,Άμμος @ Πλάκα ,η ταβερνα του ψαρά @ Πλάκα ,Μητροπολη μεσα στο Λεωνιδιο.
Αν ψήνεσαι για ορεινές διαδρομές,ωραίες ταβέρνες ειναι του Γλυστρα στο Πηγάδι (~25 χλμ απο Λεωνιδιο ) κ του Ζαχαρια στα Τσιταλια ( το χωριό που μένω εγω κ απέχει 10 χλμ απο Λεωνιδιο) για να πας κ στις 2 θα ευχαριστηθεις στροφιλικι :yahoo:


Εννοείται οτι θα επισκεφτείτε την Παναγία της Ελωνας κ καπάκι τον Κοσμα,το ποιο γραφικό χωριό που βρίσκεται στα όρια Αρκαδίας-Λακωνίας.

Αν θέλεις τίποτε αλλο στείλε πμ,εννοείται οτι μπορω να σου βρω κ καλο δωμάτιο αν ψήνεσαι.



Bagus 1000 ευχαριστώ :yahoo: . Μάλλον εξόρμηση με μια διανυκτέρευση θα είναι για Σάββατο, με νοικιάρικο. Το Τηγάνι το πρόσεξα και γω σε αφιερώματα. Θα τα πουμε και σε πμ :) !