Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By 224v
#800041 έχουμε απόψη για μια αυθημερόν επίσκεψη στην Αίγινα??? που τρώμε το μεσημέρι, θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο φυσικά οπότε θα πάμε όπου προλάβουμε.

.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#800042 Στον Σκοταδη τρωτε. Αν ειναι σ/κ ή αργια παρτε κανα τηλεφωνο να κρατησετε ενα τραπεζι. Αλλιως στην Περδικα, σε οποιο σας κανει κλικ, αφου θα εχετε αμαξι. Με 60 ευρω το παιρνετε μαζι σας, αξιζει τον κοπο να νοικιασετε?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#800051 ναι το νοικι είναι 32 ευρω...με δεδομενο οτι στον Πειραιά κατεβαινουμε με το μετρο.
ευχαριστώ για την ταβέρνα..

.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#800058 Έχουμε καμία πρόταση για φαγητό στη Δράμα; Το παρκάρισμα είναι εύκολο γενικά ή γίνεται πανικός;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#800068
GTS έγραψε:Σκεφτομαι να ανεβω Θεσσαλονικη για 2 μερες. Κοστος διοδιων απο Αθηνα;


31-32 ευρώ νομίζω
Scotch έγραψε:Έχουμε καμία πρόταση για φαγητό στη Δράμα; Το παρκάρισμα είναι εύκολο γενικά ή γίνεται πανικός;
Στο όσο γενικό είναι το "φαγητό" ας πω Ροδόσταμο. Μέρες Ονειρούπολης πολύ ζορικό το παρκάρισμα στο κέντρο. Υπάρχει φτηνό πάρκιν δίπλα απ'το Αρχαιολογικό Μουσείο και δωρεάν στο Διοικητήριο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#800072 Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Θα έλεγα να δώσουμε έμφαση στην τοπική κουζίνα, αν αξίζει.
Στο δρόμο έχει ελεγχόμενη στάθμευση ή απλά είναι δύσκολο να βρεις θέση (ή και τα δύο) ;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#800158 Παρακαλώ.
Το πολιτιστικά θεμέλια των Δραμινών είναι κατά βάση προσφυγικά. Όσα επιβιώματα έχω υπόψη είναι λαϊκά μέρη. Παρόλαυτα, μερικά βατά: Στου Παστουρμά για ταβέρνα, Έι κιτί για ποντιακή κουζίνα, Σίμος για πεϊνιρλί σουβλάκι, Μπέγγας για να ψωνίσεις λουκάνικα (του Σαρήμπογια τα βρίσκεις παντού). Κλασικό κρεατικό τα τοπικά κεμπαπάκια (σουτζουκάκια).

Για την ελεγχόμενη δεν ξέρω. Μαρκο? :x
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#800167
egobrain έγραψε: ας πω Ροδόσταμο


Αυγά με παστουρμά. :inlove:

Και μετά καφεδάκι απέναντι.

Έιχα φάει και κάτι ωραία σουβλάκια σε ένα πάνω απο την πλατεία, στο πλακόστρωτο δε θυμάμαι όνομα γμτ :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#800218 χθες στην Αίγινα ήταν τέλεια!!! ένα πάντα του 18 1.2 68 άλογα με 23.000 χλμ. ούτε κιχ δεν άκουγες!!! ήμασταν 4 άτομα, τη γυρισαμε ολη, τα νέα γρήγορα καταμαράν αψογα αθόρυβα στην ωρα τους...

.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#800275
GTS έγραψε:Σκεφτομαι να ανεβω Θεσσαλονικη για 2 μερες. Κοστος διοδιων απο Αθηνα; Που θα μεινω και που θα παρκαρω το αυτοκινητο; Καμμια ιδεα για κατι οικονομικο;
Βγάλε μηχάνημα να περνάς αέρα τα διόδια να κερδίζεις χρόνο και μια μικρή έκπτωση. Στο στέλνουν σπίτι τζαμπαΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#800383
saxon_747 έγραψε:
egobrain έγραψε: ας πω Ροδόσταμο


Αυγά με παστουρμά. :inlove:

Και μετά καφεδάκι απέναντι.

Έιχα φάει και κάτι ωραία σουβλάκια σε ένα πάνω απο την πλατεία, στο πλακόστρωτο δε θυμάμαι όνομα γμτ :lol:

Δε θυμάσαι την Καλαμιά; Δύσκολο. Αλλιώς ποιο εννοείς; Το Τεμπελαρχείο στη Βενιζέλου απέναντι από τη Φίκα; Ή τον Δαμιανό; Αλλά αυτός είναι κεμπάπια. Παστουρμάς πρώτη επιλογή για κεμπάπια και Δαμιανός, Ήδωνας για πιο καλό και πιο απρόσωπο. Όλοι λένε καλά λόγια και για τις Εντράδες αλλά επειδή είναι σχεδόν δίπλα στο σπίτι δεν έχω πάει ποτέ. Ροδόσταμο ΟΚ έχω αρκετό καιρό να πάω, δεν ξέρω αν θα πήγαινα χειμώνα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#800389
Corto Maltese έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
egobrain έγραψε: ας πω Ροδόσταμο


Αυγά με παστουρμά. :inlove:

Και μετά καφεδάκι απέναντι.

Έιχα φάει και κάτι ωραία σουβλάκια σε ένα πάνω απο την πλατεία, στο πλακόστρωτο δε θυμάμαι όνομα γμτ

Δε θυμάσαι την Καλαμιά; Δύσκολο. Αλλιώς ποιο εννοείς; Το Τεμπελαρχείο στη Βενιζέλου απέναντι από τη Φίκα; Ή τον Δαμιανό; Αλλά αυτός είναι κεμπάπια. Παστουρμάς πρώτη επιλογή για κεμπάπια και Δαμιανός, Ήδωνας για πιο καλό και πιο απρόσωπο. Όλοι λένε καλά λόγια και για τις Εντράδες αλλά επειδή είναι σχεδόν δίπλα στο σπίτι δεν έχω πάει ποτέ. Ροδόσταμο ΟΚ έχω αρκετό καιρό να πάω, δεν ξέρω αν θα πήγαινα χειμώνα.


Δύσκολα συγκρατω ονόματα μαγαζιών και οδών... Συνήθως αναφέρομαι σε αυτά προσδιοριστικά η αφηρημένα: "εκεί που φάγαμε καλά σουβλακια" , "εκεί δίπλα από εκείνο"
Άβαταρ μέλους
By markvag
#800409
egobrain έγραψε: Μαρκο? :x


Δεν μπαίνω εδώ, αλλά αφού φωνάξατε ήρθα! :lol:

Scotch έγραψε:Έχουμε καμία πρόταση για φαγητό στη Δράμα; Το παρκάρισμα είναι εύκολο γενικά ή γίνεται πανικός;


Φαγητό, 4 από τα καλύτερα είναι Meating (πιο τσιμπημένο για Δράμα, όχι κάτι τρελό βέβαια, πιο ψαγμένο, όχι τα κλασσικά τόσο πολύ, καλός όμως), Ρούτσης (κρέας, κατά βάση μοσχαρίσιο, εξαιρετικός, τιμές τσιμπημένες κάπως αλλά πολύ καλό φαγητό) και στη Χωριστή, ένα χωριό 5 λεπτά από τη Δράμα το Παπίνι (κλασσική ταβέρνα χωριού, πανσέτες, κτλ δηλαδή, αλλά απλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ποιότητας, σε πολύ καλές τιμές - ιδιαίτερα συστήνω τα σουτζουκάκια του και την μελιτζάνα στα κάρβουνα :inlove: ). Επίσης, πιο φαγμένο φαγητό έχουν οι Εντράδες, ότι έχω δοκιμάσει είναι εξαιρετικό, τιμές ελαφρώς τσιμπημένες. Λέγοντας τσιμπημένες, εννοώ για Δράμα, με μέτρα Αθήνας θα σας φανούν τζάμπα :lol:

Αν θέλεις γύρο, θα απογοητευτείς ελαφρώς, καθώς ο γύρος είναι το μόνο που υστερεί η Δράμα, οι περισσότεροι έχουν ελαφρώς παραψημένο, οι μόνοι που μου έχουν αρέσει κάπως είναι ο Τάσος και ο Στέφανος (το μαγαζί λέγεται στο Στέφανου). Τα υπόλοιπα είδη στο γυράδικο βέβαια είναι :eat: παντού. Ο Καλαμιάς είναι πολύ γνωστός και έχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μερίδες, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει. Καλός είναι, απλά υπάρχουν και καλύτεροι. Γενικά βέβαια τα μεγέθη στο πιτόγυρο και γενικά τις μερίδες θα είναι για έναν Αθηναίο σοκαριστικά (ιδίως στον Καλαμιά), καλό είναι να υπολογίζετε πως η ποσότητα φαγητού θα είναι η διπλάσια απ' ότι έχετε κάτω από τα σύνορα :s_biggrin


Παρκάρισμα, εάν ο χώρος είναι ελεγχόμενης στάθμευσης, ούτε να το διανοηθείς να παρκάρεις χωρίς την κάρτα (που βρίσκεις σε περίπτερα ή μαγαζιά), είναι 99,99% σίγουρο ότι θα σε γράψουνε. Μόνο στην περίοδο της Ονειρούπολης είναι λίιιιιιγο πιο χαλαρά τα πράγματα (δηλαδή είναι 80% σίγουρο ότι θα σε γράψουνε). Παρκάρισμα στο κέντρο είναι γενικά δύσκολο, αλλά αν δεν φοβάσαι να περπατήσεις 5-10 λεπτά θα βρεις άπλετο... Γενικά η Δράμα είναι ... δράμα στο κέντρο (μία ακτίνα περίπου 10 λεπτά με τα πόδια), αλλά εκτός είναι πανέμορφη (χαμηλά σπίτια, αυλές, μηδενική κίνηση, πράσινο, κτλ). Επίσης, γενικά σταματάς στις διαβάσεις για να περάσουν οι πεζοί, ακόμα και σε σημεία που δεν έχει διαβάσεις πολλές φορές.

Και υπόψη: Γράφουν για ταχύτητα ΠΑΝΤΟΥ, σε όλο τον νομό Δράμας, ΚΥΡΙΩΣ μέσα σε κατοικημένες περιοχές και σε κάποιες διασταυρώσεις (όριο 50) και δεν τη στήνουν μόνο σε συγκεκριμένα σημεία, ιδίως στο Δοξάτο (όχι μόνο βέβαια, αλλά είναι hotspot), τηρείς ΑΥΣΤΗΡΑ τα όρια, γιατί γράφουν συνέχεια σε όλο το μήκος του δρόμου που το διασχίζει. Βέβαια οι ντόπιοι εδώ μυαλό δεν βάζουν, αλλά έχε το νου σου, παίζει πολύ να την φας, σχεδόν όλοι εδώ πέρα έχουν 1-2 κλήσεις / έτος... :lol:

Αυτά.

Α, έχει και άλλα μαγαζιά, στα δύο πάρκα που είναι καλά, γενικά δύσκολα θα βρεις κακό φαγητό στη Δράμα... Μόνο σε ένα μαγαζί πήγα που δεν μ' άρεσε (ούτε που θυμάμαι πως λέγεται), αλλά είναι κάπου θαμμένο τελείως εκτός κέντρου και δεν παίζει να πάτε... Αν έχεις χρόνο να τα πούμε σφύρα ένα pm. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#800419
markvag έγραψε:Αν θέλεις γύρο, θα απογοητευτείς ελαφρώς, καθώς ο γύρος είναι το μόνο που υστερεί η Δράμα, οι περισσότεροι έχουν ελαφρώς παραψημένο, οι μόνοι που μου έχουν αρέσει κάπως είναι ο Τάσος και ο Στέφανος (το μαγαζί λέγεται στο Στέφανου). Τα υπόλοιπα είδη στο γυράδικο βέβαια είναι :eat: παντού. Ο Καλαμιάς είναι πολύ γνωστός και έχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μερίδες, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει. Καλός είναι, απλά υπάρχουν και καλύτεροι.


Μήπως σ' όλους τους "γνωστούς" δεν έχει καθιερωθεί το μοντέλο της φορντικής παραγωγής χωρίς ιδιαίτερη έγνοια για ποιότητα/μεράκι? (οταν στη γειτονική Καβάλα έχεις και Δεληκάρη-Παραδοσιακό).
Στην πράξη επικρατεί σαν κριτήριο σπουδαιότητας το μέγεθος και η φήμη (μεγάλη αδράνεια στην επικαιροποίησή της) άρα πάρε να 'χεις λαγανόβαρκες για εντυπωσιασμό.

ωραίες οι προτάσεις σου :)