Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#488705 Παντόφλες λέμε τα οχηματαγωγά που συχνά κάνουν μικρές διαδρομές πέρα δώθε και έχουν προφίλ σχήματος παντόφλας δηλαδή λεπτή η μία άκρη που έχει την πλατφόρμα φόρτωσης και πιο υπερυψωμένη την άλλη άκρη που έχει χώρους επιβατών, γέφυρα κλπ.
Στην παρακάτω φωτό βλέπεις μια τυπική παντόφλα. Εϊναι και φανερό πως φοριέται, τα δάχτυλα του γίγαντα μπαίνουν εκεί που είναι το άσπρο βανάκι και η φτέρνα στον καταπέλτη. :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#489014 Θα 'λεγα τώρα τί είναι η παντόφλα, αλλά φευ.

Τελικά όπως το 'χα στο μυαλό, ευκολάκι, άκοπο, με μόνο παρατράγουδο δύο φανάρια σε κομμάτια του δρόμου που γινόσαντο έργα, πιθανόν κατόπιν κατολισθήσεων.
Στο γύρνα είχε κατά διαστήματα ζόρικη βροχούλα κι έριξα μια-δυο ζεμπεκιές με τα ποτενζάκια, αν και πήγαινα χαλαροαργά με κουβέντα και χαβαλέ με τους επιβάτες.

Στις οπλοασκήσεις πάντως ο ναύτης κόπηκε, του έβαλε τα γυαλά ο απόστρατος αεροπόρδος δίπλωματ. :iconcool:

Και μια-δυο κακής ποιότητας φωτογραφίες για να σπάσουμε την τζιμκλαρκίλα του φόρουμ:

Στάση για πιπί, γιατί το καφεδάκι από το παρσόλ φούσκωσε τηγκύστη:
Εικόνα

Toκουμέτο εντός της elusive πατόφλας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#489604 Το travelfriend.online το έχετε ακουστά? Δεν μπορώ να καταλάβω κατά πόσο είναι μούφα, ρίξτε μια ματιά.
Δεν είναι δυνατόν να έφτιαξα λογαριασμό, σε μια ώρα να είδαν το προφίλ μου 20 κοριτσάρες (κυρίως Ουκρανές,
Ρωσίδες και Μολδαβές) και να μου στέλνουν μηνύματα να ταξιδέψουμε μαζί :hmmm: Κάποιες είναι τίμιες και
γράφουν πχ if you can't afford my tickets and hotels don't waste your and my time. Μια κουκλίτσα μου γράφει
hi my prince, i would like to invite you on my hometown in odessa and show you around :lol:
Ξέρει κανείς πόσο κάνει το lpg στην Ουκρανία? :shifty: 986 χιλιόμετρα από Κομοτηνή λέει, σαν challenge του top
gear θα είναι με τους καρόδρομους χειμωνιάτικα.
Μια Ισπανίδα παρεξηγήθηκε επειδή της είπα ότι μου φαίνεται fake η όλη φάση, maybe you are fake as well.
Τελευταία επεξεργασία από bihlas87 και 27 Φεβ 2018, 16:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#489610 Σιγά ρε, που να δεις τι θα γίνει μόλις σε πάρουν πρέφα οι Νιγηριανες :eat: :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#489611
g8777 έγραψε:Σιγά ρε, που να δεις τι θα γίνει μόλις σε πάρουν πρέφα οι Νιγηριανες Πριγκίπισσες :eat: :s_yummy

Fify


< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#489620
g8777 έγραψε:Σιγά ρε, που να δεις τι θα γίνει μόλις σε πάρουν πρέφα οι Νιγηριανοί :eat: :s_yummy



:s_omg
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#490966 είχα αναφέρει ότι έψαχνα σπίτι Χαλκιδική για 1 εβδομάδα.

έψαξα μέσω airbnb κ για κάτι αξιοπρεπές κ όμορφο, κοντά σε παραλία (χωρίς αμάξι δλδ) χρειάζεται 1.500-1.800€.

Βέβαια όπως συνειδητοποίησα παίζει πολύ το κόλπο να παρακαμφθεί το booking (5 στις 5 δλδ επαφές) αλλά κ πάλι δε γίνονται πολλές υποχωρήσεις κ προσφορές.

βασικά το όλο θέμα δεν αξίζει όπως το αντιλαμβάνομαι πλέον. μια το γεγονός ότι δε θέλουμε να αγκαρέψουμε γιαγιάδες κ παππούδες, μια που πρώτο πόδι γίνεται χαμός από Βαλκάνια (κ 2ο αλλά λιγότερο), 7 μέρες όλοι μαζί με θάλασσα στο τέλος θα κουραστούμε και μια που ευτυχώς υπάρχουν κ άλλες επιλογές, καταλήγω στην εξής ιδέα.

παίρνω την κυρά κ τον μικρό κ πάμε Πόρτο Καρράς 5 μέρες με ημιδιατροφή κ χαλαρώνουμε εκεί. Βασικά σε τέτοια ξενοδοχεία τύπου all inclusive χαλαρώνεις πραγματικά. έχει κ babysitting άμα λάχει. δεν κουράζω τη γερουσία κιόλας. χτυπώ μεσοβδόμαδα και μετά αφήνουμε τον μικρό ΣΚ στους παππούδες κ πάμε παρέα με τους φίλους πρώτο πόδι να προσκυνήσουμε :lol:

θα μπορούσα να πάρω κ με κάτι εξτρά (140€) φουλ διατροφή αλλά δε μου αρέσει να τρώω μόνο στο ξενοδοχείο κ αφετέρου έτσι θα σκάσω κ θα βάλω κι άλλα κιλά :lol: θέλω να πάω κ στον Κυριάκο για παγωτό άλλωστε!

Βρήκα κ μέσω πρακτορείων πολύ καλύτερες τιμές σε σχέση με το booking για τον Καρρά. 1005€ 4 βράδια κ 1190€ με θέα τα γιοτς. για την πρώτη προσφορά δίνει το booking 1264€ με πρωινό μόνο (δλδ χωρίς το βραδινό). Αυτό το αναφέρω για να θυμηθούμε πως καμιά φορά τα πρακτορεία πετυχαίνουν καλύτερες τιμές από τα online.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#491142 Εγώ θα έλεγα να πάρεις το all inclusive. Σε καλό ξενοδοχείο αξίζει γιατί μπορείς να τρώς/μασουλάς/πίνεις ό,τι θέλεις όπου θέλεις όποτε θέλεις. Ναι τις πρώτες 2 μέρες το παρακάνεις και ξεκοιλιάζεσαι αλλά μετά ισορροπείς και το ρίχνεις και στην άθληση και έρχεσαι στα ίσια σου. Είναι όμως μεγάλη βολή τόσο για τους μεγάλους να πίνουν ποτάκια στην πισίνα αλλά και ειδικά για τα παιδιά να μπορείς να τους δώσεις κάποιο σνακ/χυμό σε ενδιάμεσες ώρες.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#499106 Τωρα που έβγαλα εισιτήρια για Ελλάδα καλοκαίρι και ψάχνω για κατάλυμα , βλέπω χαμός γινεται φέτος απο κρατήσεις ..
Απο τη μια καλό να ανεβαίνει ο τουρισμός απο την άλλη άμα βουλιάζει κιόλας Χμ.... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#499122 Μη κοιτάς μόνο μέσω e-booking, αν μπορείς πάρε τηλέφωνο μόνος σου. Θα βρεις πολύ καλύτερες τιμές.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#499182 κοιτούσα από περιέργεια για Αλεξ/πολη και είχε πολύ καλά καταλύματα για airbnb me 30-50e !! , φυσικά και με περισσότερα χρήματα αλλά δεν περίμενα τόση ποιότητα με τέτοια φτήνια.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#499372
PeterPan έγραψε:είχα αναφέρει ότι έψαχνα σπίτι Χαλκιδική για 1 εβδομάδα.

έψαξα μέσω airbnb κ για κάτι αξιοπρεπές κ όμορφο, κοντά σε παραλία (χωρίς αμάξι δλδ) χρειάζεται 1.500-1.800€.

Βέβαια όπως συνειδητοποίησα παίζει πολύ το κόλπο να παρακαμφθεί το booking (5 στις 5 δλδ επαφές) αλλά κ πάλι δε γίνονται πολλές υποχωρήσεις κ προσφορές.

βασικά το όλο θέμα δεν αξίζει όπως το αντιλαμβάνομαι πλέον. μια το γεγονός ότι δε θέλουμε να αγκαρέψουμε γιαγιάδες κ παππούδες, μια που πρώτο πόδι γίνεται χαμός από Βαλκάνια (κ 2ο αλλά λιγότερο), 7 μέρες όλοι μαζί με θάλασσα στο τέλος θα κουραστούμε και μια που ευτυχώς υπάρχουν κ άλλες επιλογές, καταλήγω στην εξής ιδέα.

παίρνω την κυρά κ τον μικρό κ πάμε Πόρτο Καρράς 5 μέρες με ημιδιατροφή κ χαλαρώνουμε εκεί. Βασικά σε τέτοια ξενοδοχεία τύπου all inclusive χαλαρώνεις πραγματικά. έχει κ babysitting άμα λάχει. δεν κουράζω τη γερουσία κιόλας. χτυπώ μεσοβδόμαδα και μετά αφήνουμε τον μικρό ΣΚ στους παππούδες κ πάμε παρέα με τους φίλους πρώτο πόδι να προσκυνήσουμε :lol:

θα μπορούσα να πάρω κ με κάτι εξτρά (140€) φουλ διατροφή αλλά δε μου αρέσει να τρώω μόνο στο ξενοδοχείο κ αφετέρου έτσι θα σκάσω κ θα βάλω κι άλλα κιλά :lol: θέλω να πάω κ στον Κυριάκο για παγωτό άλλωστε!

Βρήκα κ μέσω πρακτορείων πολύ καλύτερες τιμές σε σχέση με το booking για τον Καρρά. 1005€ 4 βράδια κ 1190€ με θέα τα γιοτς. για την πρώτη προσφορά δίνει το booking 1264€ με πρωινό μόνο (δλδ χωρίς το βραδινό). Αυτό το αναφέρω για να θυμηθούμε πως καμιά φορά τα πρακτορεία πετυχαίνουν καλύτερες τιμές από τα online.



Τώρα το είδα. Μακριά από το Πόρτο Καρράς. Η κατάσταση εδώ και χρόνια είναι άσχημη, ενώ έχει ξεπεραστεί και σαν ξενοδοχείο. Οι κοινόχρηστοι χώροι είναι κορυφαίοι. Λόγο θέσης και έκτασης είναι μοναδικό φυσικά. Αλλά τα δωμάτια παλιά και μέτρια και το προσωπικό ανεπαρκές(και απλήρωτο). Έχει μονάδες μεταξύ Νικήτης και Ν.Μαρμαρά, με πιο αξιόλογα πακέτα. Και αναφέρομαι σε εκτός χωριών, γιατί εντός δεν έχει μεγάλες μονάδες και all inclusive. Στη Γερμανία έχει καλά πακέτα για Ελλάδα(και για όλο τον πλανήτη), γιατί οι tour operator προνοούν. Και επιπλέον οι δυτικοί είναι πελάτες που θέλουν όλα τα ξενοδοχεία, γιατί καταναλώνουν και στα υπόλοιπα τμήματα του ξενοδοχείου.
Σε περιμένω από κοντά, γιατί μάλλον δε θα ανέβω πριν το καλοκαίρι. Βλέπω να το τρώω το "μαχαίρι" στο γόνατο.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#502526 Λίγα λόγια για Πόρτο Χέλι- Σπέτσες:
Αν και δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για γύρισμα, το Πόρτο Χέλι ... δεν λέει τίποτε .
Παραθεριστικό κέντρο για οικογενειάρχες , καλές υποδομές σε ξενοδοχεία, μπόλικο πράσινο και ... τέλος. Μπορεί να το αδικώ κάπως, αλλά χοντρικά ... :s_no
Φαγητό πολύ καλό στο "ΟΣΤΡΙΑ" κάτω απ την εκκλησία στο λιμάνι, ψαρομεζέδες κλπ, αλλά ΑΚΡΙΒΟ.
30+€/άτομο, με λίγη προσοχή !!! Αν κανεις τον άνετο, το 40άρι είναι must!
Ακόμα και τα καφέ, είναι ακριβά βάζοντας μέσα την εκμετάλλευση ως παραθεριστικό μέρος.

ΣΠΕΤΣΕΣ : Εντυπωσιάστηκα, αν και έμεινα 5-6 ώρες. Γραφικές, αρχοντικές, ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ!
Τόσο οι δρόμοι και τα στενά, ενώ στη θάλασσα είδα απ΄τα καλύτερα σε χρώμα -καθαρότητα νερά που έχω δεί τα τελευταία χρόνια.
Τσιμπήσαμε σε ταβερνάκι στα στενά πισω απ΄το λιμάνι και ήπιαμε καφέ, σε τιμές που ήταν φτηνές σε σύγκριση με το Πόρτο Χέλι και ότι αυτό προσέφερε.
Θα ξαναπάω να μείνω 2 βράδια, προσπάθεια για εκτός σεζόν (πχ Ιούνιο-Σεπτέμβριο).

Σχόλιο : Περνώντας απ΄το Μουσείο της Μπουμπουλίνας , ήταν καμιά 25αριά γονείς και παιδιά, ηλικίας 35-45 και 5-12 αντίστοιχα, σε αναμονή να ξεκινήσει ξενάγηση.
Ουδείς "μάλωνε¨" τα παιδιά, που ήταν σκαρφαλωμένα στα κανόνια που υπάρχουν στην είσοδο.
Υπήρχε λόγος? Εγώ λέω ναί και δεν αναφέρομαι στη φασαρία ή τις φωνές, αφού ...παιδιά ήταν.
Αναφέρομαι 1ον στις "φθορές" και 2ον στην "τάξη", λόγω χώρου.

Εγώ Παράξενος? Μ@Λ@ΚΑΣ? ..... ΝΑΙ!
Γονείς κοπρίτες-Μ@Λ@ΚΕΣ? .... Ομοίως ΝΑΙ!
Διαλέξτε! :innocent: