Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#487187 Πόσο θα πας; Τι προσανατολισμό έχεις; Αν είναι για πάνω από 2 βράδια, η πρόταση που κάνω σε όποιον ρωτήσει είναι να μείνει στην Καστοριά (σε κανέναν ξενώνα στο Ντολτσό κατά προτίμηση) και να πάει ημερήσια. Αρκεί πιστεύω. Αν θες να πας πολύ κοντά στη φύση και το βράδυ να νοιώσεις ερημιά έχει να μείνεις στους Ψαράδες κυρίως, δε νομίζω να χρειάζεται καν να κλείσεις. Πας και βλέπεις.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#487194 ΙΜΟ έχε βάση την Καστοριά. Εδω και 10+ χρόνια πηγαίνω κάθε χρόνο τουλάχιστον 2 φορές. Βγάζει μια ηρεμία και εναν ρομαντισμό που αρέσει και σε μένα και στην :inlove: . Και τα υπόλοιπα μέρη εξαιρετικά βέβαια. Αν θες λεπτομέριες για ξενοδοχεία, φαγητό κλπ. πμ. :)
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#487208 Για Ψαράδες σκεφτόμουν ή Άγιο Γερμανό, πλήρης απομόνωση :metalo:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#487215 Να περάσεις και απο τα Κορέστεια. Συστάδα χωριών, εγκαταλελειμένων και παραδομένα στον χρόνο και στα καιρικά φαινόμενα. Χτισμένα περί εκατονταετίας πριν με πηλό και άχυρα, έχουν ενα χαρακτηριστικό κόκκινο χρώμα. Σχεδόν κινηματογραφικό σκηνικό. Το Νυμφαίο απλά πανέμορφο.
Προς δυσμάς, όμορφα είναι στο Νεστόριο όπου γίνεται και το ομώνυμο river party κάθε Αύγουστο.
Στην πόλη προτείνω διαμονή σε...
-Paralimnio suites
-Kastoria hotel
-Limneon resort(ok ψιλοτσιμπάει αλλά κορυφή)

Λίγο παραέξω, στο Σιδηροχώρι, υπάρχει το Nimbus το οποίο και προτείνω.

Για φαγητό μόνο το Κροντήρι μπορώ να σκεφτώ τώρα σαν κάτι διαφορετικό, αλλιώς υπάρχουν αρκετά και καλά μαγαζάκια.
Απαραίτητη βόλτα για καφέ φυσικά, στην Λέσχη Φίλων Περιβάλλοντος όπου απλά χαζεύεις την πανοραμική θέα.

Εννοείται πως απο όλη την ευρύτερη περιοχή ψωνίζεις και τρως βέβαια ντόπια όσπρια.

Το μάτι ίσως πιάνει λιγάααακι κίτρινο παραπάνω. Η πόλη είναι σοβαρή σκουληκοφωλιά :shifty: πέραν απο παόκια. Α και πίτα σουβλάκι ζητάς με σαλάτα όχι με απ' όλα και |λογοκρισία|. Για καλαμάκι μην το ξεστομίσεις καν :lol:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#487222
edmond έγραψε:-Limneon resort(ok ψιλοτσιμπάει αλλά κορυφή)

To Limneon εγώ πάντως το καταψηφίζω. Ενώ οι κοινόχρηστοι χώροι και οι παροχές του είναι ανεβασμένες οκ, τα δωμάτια ήταν αστεία για 5άστερο ξενοδοχείο. Υποτίθεται πήγαμε και στο καινούργιο κομμάτι :slap:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#487244 Δύο φορές που έχω πάει Καστοριά έχω μείνει εδώ: http://hotelchloe.gr/
και εδώ: http://www.hotel-kastoria.gr/index.php/el/

Ευχαριστημένος και από τα δύο.
Το χλόη είναι έξω απο την πόλη, σε ωραίο μέρος και είναι καινούργιο, πολύ προσεγμένο.
Το καστοριά είναι ακριβώς πάνω στη λίμνη μου άρεσε που μπορούσα να κινούμαι και με τα πόδια.

Να δοκιμάσεις το φαγητό του "Ντολτσό" :inlove: :inlove: http://www.ntoltso.gr/el/
Άβαταρ μέλους
By edmond
#487255 +1 για το Χλόη, ξέχασα να το αναφέρω. Απλά μην σε βάλουν να βλέπεις βουνό.

Εδιτ.
Να προσθέσω και τον "γύρο" της λίμνης. Ξεκινά απο το νότιο τμήμα της πόλης "παραλιακά" και κυκλώνει μια μικρή χερσόνησο. Μετά απο πρπ 3km σε βγάζει στο βόριο τμήμα στο ξενοδοχείο Καστοριά. Είναι γαμάτο για όσους τρέχουν, περπάτημα, ποδήλατο κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#487394
axel12p έγραψε:Δε τις βάζετε εδώ τις πληροφορίες για φαγητό και ξενώνες για να ενημερωνόμαστε και οι υπόλοιποι; :)

Eγώ θα απέφευγα τα μεγάλα συγκροτήματα έξω από την Καστοριά. Είμαι κουμπάρος εκεί, έχω μείνει σε διάφορα ξενοδοχεία, την τελευταία φορά έμεινα στον ξενώνα της Βενετούλας στο Ντολτσό. Να αρχίσω από το αρνητικό που θα στο πει και η ίδια. Τα δωμάτια είναι μικρά. Κλασικά μικρά δωμάτια παλιού σπιτιού. Αλλά η μπαλκονάρα και η περιποίηση είναι το κάτι άλλο. Το δε πρωινό με χειροποίητα υλικά αποκλειστικά, εκπληκτικό. Στα ίδια περίπου είναι και ο Βέργουλας.

Άλλοι που ήθελαν κάτι πιο συμβατικό έμειναν στον Ωρολογόπουλο. Και αυτοί έμειναν πάρα πολύ ικανοποιημένοι. Υπάρχει και το ξενοδοχείο Ντολτσό, απλά εκεί ούτε έχω μείνει ούτε κάποιος γνωστός μου έμεινε και δεν μπορώ να σου πω εγγυημένα. Εφόσον πας Καστοριά, κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και τσέκαρε αυτά που σου λέω, αγνοώντας τα φαραωνικά συγκροτήματα εκτός πόλης. Ζήσε μία από τις ομορφότερες γειτονιές της Ελλάδας, όπως είναι το Ντολτσό.

Για εκτός πόλης και εκτός Πρεσπών ναι, στα Κορέστεια θα ταξιδέψεις στο χρόνο. Έχω πάει εκεί σε καζάνι για τσίπουρα με ομίχλη και χιόνι και έπαθα την πλάκα μου. Στις Πρέσπες φαντάζομαι τα βασικά τα ξέρεις, Άγιος Γερμανός, Άγιος Αχίλλειος, Ψαράδες και βαρκάδα. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση απλά ftr ο κουμπάρος μου έχει βγάλει μερικούς πολύ καλούς οδηγούς Καστοριάς και Φλώρινας, μπορείς να τους κατεβάσεις τζαμπαντάν (Hellas Guides).
Άβαταρ μέλους
By DAP
#487407 Και αν εχετε ορεξη για βολτα το Δισπηλιο ειναι δυο βηματα απο τη Καστορια......
Άβαταρ μέλους
By mirage
#487435 To Χλόη πάντως δεν ηταν φαραωνικο. Μικρη οικογενειακη επιχειρηση. Δεν ξερω αν αλλαξε κάτι τωρα. Παντως η περιοχη ειναι παρα πολύ ομορφη.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#487450 Πω πω, μια ερώτηση έκανα (μία, που λέει ο λόγος) και βγήκε όλο το tourist guide παγανιά :lol: Δεν θα έχω πολλές μέρες στη διάθεση μου, 6 μέρες περίπου. Είμαι λιτός πολύ, θέλω μόνο καθαρό δωμάτιο, ούτε χλίδες, μεγάλα δωμάτια, κτλ. Άλλωσε σκοπεύω να περπατήσω, να κάνω βόλτες και όχι να τη βγάλω στο δωμάτιο. Μόνο ύπνο και μπάνιο.

θα τα βάλω σε μια σειρά το σ/κ και ελπίζω το επόμενο να με βρει σε αυτά τα μέρη.

Και πάλι ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#487463
Dodger έγραψε:Πω πω, μια ερώτηση έκανα (μία, που λέει ο λόγος) και βγήκε όλο το tourist guide παγανιά Δεν θα έχω πολλές μέρες στη διάθεση μου, 6 μέρες περίπου. Είμαι λιτός πολύ, θέλω μόνο καθαρό δωμάτιο, ούτε χλίδες, μεγάλα δωμάτια, κτλ. Άλλωσε σκοπεύω να περπατήσω, να κάνω βόλτες και όχι να τη βγάλω στο δωμάτιο. Μόνο ύπνο και μπάνιο.

θα τα βάλω σε μια σειρά το σ/κ και ελπίζω το επόμενο να με βρει σε αυτά τα μέρη.

Και πάλι ευχαριστώ
Να πας να δεις και εκείνη την μάντρα με τα παλιά στρατιωτικά οχήματα, είναι στο δρόμο για Νεστόριο

< >