Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By nass
#1964 Ωραία, ας το εγκαινιάσω:

Πρόταση για αξιομνημόνευτη διαμονή στην ευρύτερη περιοχή Τζουμέρκων (Πράμαντα, Αγναντα, Συράκο, Καλαρίτες κτλ.) ?
Άβαταρ μέλους
By elvet
#2006 Είχα μείνει προ ετών στο Δασικό χωριό Κέδρος στον Καταρράκτη
http://greekinter.net/kedros/, δεν ξέρω πώς είναι τώρα.
Μου είχα αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις και είναι αρκετά κεντρικά στα Τζουμέρκα, οπότε έχεις πρόσβαση παντού.
Άβαταρ μέλους
By cruzakias
#2023 ΒΑΪ το μοναδικό φοινικόδασος στην Ευρώπη βρίσκεται στην Κρήτη.

Άβαταρ μέλους
By sknipper
#4609
cruzakias έγραψε:ΒΑΪ το μοναδικό φοινικόδασος στην Ευρώπη βρίσκεται στην Κρήτη.
Ναι το ξέρουμε είναι εκεί... και λοιπόν;
Έτυχε να είμαι κοντά και είπα να πάω να το δω. Θα πρέπει να πληρώσεις πάρκινγκ ή να παρκάρεις μακριά για να πας μαζί με 1000 νοματαίους. Δεν είναι το στύλ μου. Υπάρχουν αντίστοιχες ή καλύτερες θάλασσες εκεί γύρω πολύ πιο εύκολες και οικονομικές.
Κι όσο για το δάσος, ναι πολλά φοινικόδεντρα μαζί.... άμα τα δεις φωτογραφία τα είδες.

Μήπως ακούγομαι σαν μηδενιστής; :s_smile
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#4919 Και εγώ πηγα και δε μου έκαναν καμία αίσθηση. Έχω δηλώσει οτι είμαι βουνίσιος. Μαυρόπευκα και ρόμπολα, τα λατρεύω. Φοίνικες κλάιν. Αυτό όμως που μου έκανε, ήταν το πόσο γρηγορα πήραν μπρος κ ξαναπρασίνισαν μετα την τότε πρόσφατη φωτιά. Είχα πάει 10 αυγ. '12. Επιανες τους κορμούς και μαυρίζαν τα χέρια σου!
Άβαταρ μέλους
By babs1.6
#5033 Πρόταση για ταξίδι εξπρές το παρασκευοσάββατο κοντά στην Αθήνα;;
Απαραίτητα: καλές παραλίες και εύκολη πρόσβαση σε αυτές, αν είναι κιόλας περπατώντας από το κατάλυμμα.
Πχ κάτι για Κύθνο ή άλλα νησί κοντά στην Αττική;
Άβαταρ μέλους
By nass
#5034 Τετάρτη ως και Παρασκευή προβλέπεται η ακόλουθη διαδρομή:

Αθήνα-Ιτέα-Ναύπακτος-Αρτα-Γεφύρι Πλακας-Καλαρίτες-Ευρύτερη περιοχή Τζουμέρκων-Πέρασμα Μπάρου-Χαλίκι-Μέτσοβο-Κρανιά (ή ίσως αν υπάρχει χρόνος μέσω Βωβούσας)-Εγνατία-Θεσσαλονίκη

Προτάσεις για αξιοθέατα στην περιοχή (εννοείται #1 τα πονήματα του JimClark) ή για ενδιαφέρουσες "τουριστικά" ή/και "οδηγικά" διαφοροποιήσεις ?
Άβαταρ μέλους
By BOYT
#5037 αν κανεις μια παρακαμψη στο διστομο μετα την λειβαδια 9 χιλιομετρα ειναι το μοναστηρι του Οσιου Λουκα αξιζει να το επισκεφτεις.(αν ειναι σουκου στειλε μου πμ να κερασω καφε)
Άβαταρ μέλους
By BOYT
#5042
babs1.6 έγραψε:Πρόταση για ταξίδι εξπρές το παρασκευοσάββατο κοντά στην Αθήνα;;
Απαραίτητα: καλές παραλίες και εύκολη πρόσβαση σε αυτές, αν είναι κιόλας περπατώντας από το κατάλυμμα.
Πχ κάτι για Κύθνο ή άλλα νησί κοντά στην Αττική;



Τζια εχει ωραιες παραλιες και ειναι και κοντα και σχετικα φτηνο σαν νησι.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#5048
BOYT έγραψε:αν κανεις μια παρακαμψη στο διστομο μετα την λειβαδια 9 χιλιομετρα ειναι το μοναστηρι του Οσιου Λουκα αξιζει να το επισκεφτεις.(αν ειναι σουκου στειλε μου πμ να κερασω καφε)

Διστομο μένεις?
Άβαταρ μέλους
By BOYT
#5066
kostis20 έγραψε:Διστομο μένεις?


Στο διπλανο χωριο(Στειρι) ειναι οι δικοι μου και πηγαινω τα περισσοτερα σαββατοκυριακα
Άβαταρ μέλους
By BOYT
#5081
nass έγραψε:Εχω πάει αλλά όχι η γυναίκα μου οπότε καλή ιδέα!



Αξιζει η επισκεψη ακομα και να εχεις ξαναπαει για μενα.