Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#753471
dimviii έγραψε:εκτος απο ενα κομματι που περναει διπλα απο κατι γυφτομαχαλαδες,ειναι οκ.
Απλα περνωντας απο τους γυφτομαχαλαδες,κατεβασμενες ασφαλειες,και δεν σταματας για κανενα λογο. Εχουν σταματησει περαστικους για ληστειες,πετανε πετρες κλπ.


Και γω όποτε περνούσα από εκεί, αλλά ακόμα και στα Λιόσια και στο Ζεφύρι που περνάω καμιά φορά, βάζω Μάκη Χριστοδουλόπουλο :metalo: στο σύστημα και περνάω και με χαιρετάνε :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#756564 Έχει κανένας εμπειρία από το φέρρυ Ηγουμενίτσα-Λευκίμμη; Βλέπω δρομολόγια για τον Απρίλιο δεν έχουν βγει ακόμη (?). Μία εταιρεία πάει μόνο; https://lefkimmilines.gr/el/dromologia- ... yra-corfu/
Πέφτει το γνωστό στριμοκωλίδι των φέρρυ να υποθέσω;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#756655 Αν τύχεις τουριστική εποχή θα έλεγα ότι έχει κόσμο, αλλά όχι και στριμοκωλίδι. Εγώ είχα κάνει ένα ταξίδι μεγάλη πέμπτη για πάσχα πριν καμια 8 9 χρόνια, δε νομιζω οτι θυμάμαι με άσχημο τρόπο το στρίμωγμα, όσο το ότι στο γυρισμό ο κέπτεν είχε ενημερώσει οτι το πλοίο θα κουνάει, έμμεσα είπε με χαρωπό τρόπο στις γριές και τους γέρους να μην φάνε. Αυτοί κλασσικά αψηφήσανε, στρώναν σαλάτες χωριάτικες, ταραμάδες δώσε και βούτα ψωμάκι στο λαδάκι και στα πρώτα 25 λεπτά αρχίσαν τα ξερνοβολητά πάνω στο κατάστρωμα. Σε σημείο να κλατάρουν ψυχολογικά και οι καθαρίστριες. Του λόγου μου ειχα φύγει κάτω στα αμάξια και πάνω πάνω να μη βλέπω και μυριζω...

Άβαταρ μέλους
By Scotch
#759430 @ JimClark: Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες :lol: , τώρα θυμήθηκα ότι είχα ρωτήσει εδώ :oops:
Αν επιτρέπεται να μείνουμε στο αυτοκίνητο θα είναι τέλεια.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#759431 Σήμερα ακουσα στο ράδιο που έλεγε μια ότι έχουν κλείσει τα ακτοπλοϊκά για Μ Πέμπτη και μετά. Παρ όλα αυτά εγώ θυμάμαι πριν 5 χρόνια που είχα πάει δεν έκλειναν εισιτήρια.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#759436
bibendum έγραψε:Σήμερα ακουσα στο ράδιο που έλεγε μια ότι έχουν κλείσει τα ακτοπλοϊκά για Μ Πέμπτη και μετά. Παρ όλα αυτά εγώ θυμάμαι πριν 5 χρόνια που είχα πάει δεν έκλειναν εισιτήρια.

Τότε δεν έκλειναν, τώρα κλείνουν ηλεκτρονικά. Συμφέρει και σε κόστος και σε χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#759455 Κι εγώ έκλεισα αμέσως μόλις βγήκαν τα εισιτήρια. Θα ενημερώσω όμως την παρέα γιατί ήθελαν να κλείσουν την ίδια μέρα στο λιμάνι.

edit: στις online κρατήσεις πάντως δείχνει να υπάρχει διαθεσιμότητα για Μ. Πέμπτη
https://lefkimmilines.gr/el/reservation ... vehicles=1
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#759497
GTS έγραψε:Σπέτσες για αυτό το π-σ-κ ξερουμε να προτεινουμε εστιατόρια, bar, clubs ;


Από εδώ viewtopic.php?p=603370#p603370

Dimitris_P έγραψε:Σπέτσες: KAIKI pizza στην πλατεία Ρολογιού
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaura ... ttica.html
Νοστιμότατη πίτσα, ψημένη σε ξυλόφουρνο, πολύ ικανοποιητικό μέγεθος (8 κομμάτια) και πολύ καλή τιμή για κεντρικό μέρος και ένα ακριβό γενικώς νησί. Και τα υπόλοιπα φαγητά (πχ μπιφτέκια) εξίσου νόστιμα :eat: :thumbsup:


Το 2019 βέβαια ήταν αυτό σε σχεδόν μονοήμερη, δεν ξέρω τι παίζει τώρα.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#761164 Προέκυψε μια δουλίτσα την Παρασκευή προς Άρτα και σκέφτηκα να κλείσω 3ημερο στη Λευκάδα μέσω κάποιων γνωστών εκεί.
Θα μένω κοντά σ' ένα χωριό που λέγεται Τσουκαλάδες.

Τι αξίζει να πάω να δω τέτοια εποχή ? Βασική προτεραιότητα σίγουρα να δω τα βασικά σε ό,τι αφορά τη θέα και τις διαδρομές. Από κει και πέρα αν βρεθεί και κάτι ανοιχτό για καλό φαγητό ή διασκέδαση, ευπρόσδεκτο.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#789983 Τα Άνω Πορόγια είναι το κλασικό παραδοσιακό χωριό της περιοχής. Δεν ξέρω για συγκεκριμένο κατάλυμα.

Για προθέρμανση αξίζει το λεύκωμα Καθρεφτισματα στην Κερκίνη του Νίκου Πέτρου.
Μετά την προθέρμανση θάναι ταμάμ ένας γύρος της λίμνης με ποδήλατο!
Άβαταρ μέλους
By jaxws
#790015 Καλησπέρα. Υπαρχουν πληροφορίες για Ιτέα Γαλαξίδι και πέριξ; Μέχρι δελφους έχουμε φτάσει .Ευχαριστώ