Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#557405 Καζάρμα πάρα πολύ ωραίο.

Κορκοταρας , ίσως το καλύτερο μπιφτέκι που έχω φάει ποτέ μου. Χωρίς φρου φρου και αρώματα. Απλό καθαρό ποιοτικό κρέας. Φευγωντας έδωσα συγχαρητήρια στον τύπο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#559185
JimClark έγραψε:Ναι

https://el-gr.facebook.com/%CE%A4%CE%B1 ... 562892782/

Δε σου γεμίζει το μάτι, αλλά μια φορά να πας, σου μένει! :metalo:
Μια χαρά το φαγητό (νόστιμη και χορταστική η γίδα της φωτογραφίας, αλλά και τα υπόλοιπα πιάτα), όμορφη και η θέα! Ευχαριστώ! ΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#572369 Ερώτηξη για όποιον γνωρίζει: Πάω την Παρασκευή για τριήμερο στην Άρτα (από Θεσσαλονίκη). Η ΕΟ 30 σε τι κατάσταση είναι. Πόσο χρόνο να υπολογίζω Πύλη - Άρτα; Θα βρω κάτι στο δρόμο για καμία στάση για ξελαμπικάρισμα; Είναι όλο άσφαλτος;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#572410 Ναι είναι όλο άσφαλτος.
Πύλη - Στουρναραίικα είναι στενωσιά με ρέουσες στροφές και φτάνοντας Στουρναραίικα απανωτά πέταλα. Ανηφόρι

Μετά τα Στουρναραίικα συνεχίζει λιγο πιο κακοτράχαλος με εξαίρεση το κομμάτι της Σήραγγας της Γκρόπας. Μετά το τούνελ αρχιζει κατάβαση. Από εκεί ως το Βαθύρευμα ειναι ισως το χειρότερο κομμάτι με αρκετά χαλάσματα, απανωτές στροφές και πιθανότητα πεσμένων πετρών μετά από Βροχή.

Στουρναραίικα ως φράγμα Μεσοχώρας, ελαφρώς καλύτερα με κάποια μπαλωμένα κομμάτια.

Μεσοχώρα ως διασταύρωση για Μυρόφυλλο το πιο ανοιχτό και άνετο κομμάτι. Πλατύ με σχετικά καλή άσφαλτο.

Από εκεί ως Βουλγαρέλι ανοιχτά κομμάτια αλλά με στροφές που σου κόβουν συχνά "τη φόρα" και κάποιες μπαλωμένες κακοτεχνίες.

Βουλγαρέλι ως Άρτα, πιο χαμηλές ταχύτητες, τραχύτερη άσφαλτος, στενότερη πορεία και αισίως πολιτισμός (περισσότερη κίνηση στο δρόμο).

Στα μεσαία κομμάτια σταματάς όπου θες, έχει κάποια καλά σημεία με θέα / φύση / πράσινο / βρύσες, νομίζω μετά από το Βουλγαρέλι παρακαλάς να τελειώνει το "μαρτύριο"

Πύλη Άρτα υπολόγιζε 110 - 140 λεπτά καθαρής οδήγησης ανάλογα ρυθμό και συνεπιβάτες
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#572414 Σα διαδρομή τι λέει; Αξίζει ή τζάμπα η ταλαιπωρία; Γιατί με τη λέξη "μαρτύριο" με προβλημάτισες
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#572417 Θα έλεγα ότι έστω για μια φορά αξίζει. Απλά είναι μια μικρή περιπέτεια. Κάπου βέβαια χορταινεις και λες άντε να φτάσουμε , με την έννοια ότι το τελευταίο 1/3 κομμάτι της διαδρομής είναι αρκετά απρόσωπο σε σχέση με το υπόλοιπο. Αν έχεις καλό καιρό σύμμαχο, κάνε το.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#572424 Από Καλεντίνη;
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#572439 Ειχαμε κανει το Πραμαντα Αρτα μεσω Βουλγαρελιου.

Στο κομματι Βουλγαρελι - Αρτα ειχα την εντυπωση οτι οντως δεν τελειωνε ποτε.

Παντως ειναι καλος και ανετος επαρχιακος δρόμος.

< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#572482
JimClark έγραψε:Ναι, περνάς και από εκει.

Περνάς ή από εκεί ή από Βουλγαρέλι. Ρωτάω μπας και είναι καλύτερος από εκεί ο δρόμος (ως τοπίο). Βέβαια όταν είδε τη διαδρομή το έτερον τρόμαξε :lol: και δεν ξέρω αν θα πάμε εν τέλει από τα βουνά ή από την ξενέρωτη Εγνατία + Ιόνια
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#572580 τοτάνες γυναίκες :lol: που έλεγε και ένας θείος.

Για καλό αντίλογο, βέβαια, να πεις οτι ξεκινούσες από Λάρισα ή Τρίκαλα, οκ, το απο Θεσσαλονίκη θα είναι κάπως too much για οποιοδήποτε μέσο Έλληνα συνοδηγό
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#572582
Corto Maltese έγραψε:
JimClark έγραψε:Ναι, περνάς και από εκει.

Περνάς ή από εκεί ή από Βουλγαρέλι. Ρωτάω μπας και είναι καλύτερος από εκεί ο δρόμος (ως τοπίο). Βέβαια όταν είδε τη διαδρομή το έτερον τρόμαξε και δεν ξέρω αν θα πάμε εν τέλει από τα βουνά ή από την ξενέρωτη Εγνατία + Ιόνια
Αν έδωσες επιλογή στη συνοδηγό, δεδομένο το αποτέλεσμα:-)