Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#641435
bebes έγραψε:Αναφέρετε κάποια ακραία παραδείγματα και επίσης κάνετε παραδοχές.
Τα ακραία παραδείγματα οτι κάποιος πηρε δάνειο να αγορασει γκαρσονιερες και να τις φτιαξει-εξοπλίσει για να τις νοικιαζει Airbnb.

Υπάρχουν και αυτοι οι ανθρωποι, αλλά ειναι λίγοι. Η ουσία του Airbnb ειναι να νοικιασεις ενα σπίτι που σου βρίσκεται και είναι άδειο ή ειναι περιστασιακά άδειο (Εξοχικό, 2η κατοικια, φοιτητικο σπιτι κλπ), ή κάποιο δωμάτιο στο σπίτι σου. Στις περιπτωσεις αυτές, που πριν μερικά χρόνια ήταν η πλειοψηψία, το κόστος ειναι "0".

Επίσης κάνετε την παραδοχή οτι ο ενοικιαστής θα πληρωνει το ενοίκιο στην ώρα του καθώς και ολες τις υποχρεώσεις του.
Εγω αυτη τη στιγμή βρίσκομαι στα δικαστήρια με τον ενοικιαστη στον οποίο νοίκιασα το προηγούμενο σπίτι που εμενα, χρωστάει μερικες χιλιάδες €, πάνω απο 1000€ κοινόχρηστα, ενω εχει σταματησει να πληρωνει (οτι εδινε) απο τη στιγμή που ελαβε την αγωγη και μετα.

Οπότε υπάρχουν πολλές παράμετροι, δεν ειναι όλα ούτε "άσπρο" ούτε "μαύρο"


+50%
Πολλοί "επενδυτές" airbnb έχουν βρεθεί στις πόλεις μας, λίγο η ανεργία και λίγο το "φαινόμενο".
Επειδή έχεις εικόνα από Θεσσαλονίκη, εκτός ιστορικού κέντρου, έχει αλλάξει χέρια το οικιστικό σύμπαν, βοηθούσης της κρίσης και του ΕΝΦΙΑ (Ιπποκράτειο, Δελφών, Β.Ολγας π.χ.) για αυτόν ακριβώς το λόγο. Γι' αυτό και όλα τα μικρά τεχνικά γραφεία ευδοκιμούν για low-cost ανακαινίσεις. Αν κάνεις ανακαίνιση και πεις ότι δεν θέλεις το πιο φτηνό πλακάκι, ανησυχούν μήπως τους κοροϊδεύεις. :lol:

Καλά ξεμπερδέματα με τον ενοικιαστή εύχομαι και να μη ξαναβρείς τέτοιο ταλέντο...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#641438
Corto Maltese έγραψε: αλλά αν νομίζεις ότι θα τον βγάλεις και θα βρεις την υγεία σου με το airbnb, θα βρεθείτε προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

δεν ειχα ουτε εχω σκοπο να βαλω το σπίτι μου στο airbnb, δεν ειναι αυτο το αθλημα για μενα.
Αλλωστε υπήρχε και κενό διαμέρισμα στη Θεσσαλονίκη, το οποίο παλι δε δόθηκε.

Ισως εχετε δίκαιο στο οτι ξεφυγε το airbnb απο τον αρχικο προσανατολισμό του. Κατι αντίστοιχο όμως γινόταν και παλαιότερα. Θυμαμαι το 2006 ειχα συνεργείο μπογιατζήδων στο σπίτι και ενα υπάλληλος μου ελεγε οτι αγορασε ενα 2αρι καθαρα για εκμετάλευση, ολο με δάνειο και προσδοκούσε να πληρώνει το δάνειο με το ενοίκιο και θα του εμενε το σπιτι σε 25 χρόνια.
Αντίστοιχα εχω εναν πολυ καλο φιλο και κουμπαρο που οποτε βρει ευκαιρία, αγοράζει ενα μικρο ακινητο κεντρικο, το ανακαινίζει και το νοικιάζει ( οχι airbnb).
Στην Ελλάδα ανέκαθεν η ιδιοκτησία και το εισόδημα απο ενοίκια θεωρούνταν ενα ειδος επένδυσης (μέχρι την κρίση του 2010 που τα ισοπέδωσε)

Το airbnb ειναι ευκαιριακό, κάποιοι που νοίκιαζαν ίσως δελεάστηκαν για να γίνουν ξενοδόχοι, τους περισσότερους τους πέρασε όμως.
Επίσης, κάποιοι ξενοδόχοι (εν. δωματια, πανσιον κλπ) μπηκαν στην πλατφορμα ενω δεν θα έπρεπε,

Κι αυτο το "δεν υπάρχουν σπ΄ιτια στο κεντρο της Θεσσαλονίκης για νοίκιασμα" είναι θεωρω φουσκωμένο.
Η κορη μου περασε περυσι και μια ανηψια φετος.
Απο φιλες φιλους τους που ζητησαν βοηθεια, εχω μια εικόνα.
Ολοι βρηκαν διαμερισμα να νοικιασουν (απο Αγιας Σοφίας ως Παπάφειο). Μπορεί να ζορίστηκαν λίγο αλλα βρήκαν. Και καλούτσικα σπίτια. Απλα εχουν ανεβει λιγο οι τιμές.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#641496 Πάμε σχολείο στο κέντρο (Αγίας Σοφίας) και τα τμήματα αδειάζουν από παιδιά λόγω εξώσεων, τι λες τώρα; Όποιος έδινε 400 του ζητήσανε 600 με τη μία. Τι συγκρίνουμε; Τα αχούρια που μένουν οι φοιτητές με τα σπίτια για οικογένειες ή ακριβό Airbnb;
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#641510 Σπίτια στο κέντρο ως πριν τον τελευταίο μήνα φεύγανε μέσα σε 2 3 μέρες για ενοίκιο. Δε ξέρω τι παίζει πλέον αλλά σίγουρα έρχονται μαύροι μήνες. Το Airbnb αυτοκτόνησε με τους τάχα δήθεν επιχειρηματίες και την υπερβολική προσφορά.

< 9T Pro >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#641512 Ειναι νωρις ακομα να του κανουμε μνημοσυνο. Μπορει να υπαρξει τουρισμος φετος.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#641549 Όπως όλα έχει κι αυτό τα καλά του έχει και τα κακά του.
Επλήγησαν οι ξενοδόχοι (που έστω δεν μας πειράζει αλλά αυτό σημαίνει ότι επλήγησαν και όσοι εργάζονται/εξαρτώνται από αυτά) και σε κάποιες περιοχές έχει δημιουργηθεί οικιστικό θέμα (άρα πληρώνουμε παραπάνω ενοίκια).
Κέρδισαν: η πλατφόρμα φυσικά, αρκετοί ιδιοκτήτες, πολλοί μάστορες και όλοι όσοι πάνε και μένουν σε airbnb σε μέρος που πριν δεν θα πήγαιναν ή μένουν περισσότερες μέρες ξοδεύοντας τα λεφτά τους σε άλλα πράματα (κέρδος για τους ντόπιους, όχι ξενοδόχους αλλά εστιάτορες, καφετζήδες, μεταφορείς, μουσεία, μαγαζιά κλπ).
Συνολικά σαν κοινωνία περίπου στα ίδια είμαστε, πληρώνουμε παραπάνω ενοίκια αλλά λιγότερο για ξενοδοχεία (κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις). Βγάζουν λιγότερα οι ξενοδοχοϋπάλληλοι αλλά περισσότερα οι ιδιοκτήτες, τα μαστόρια και άλλοι κλάδοι (κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις). Ο μεγάλος κερδισμένος φυσικά είναι η εταιρεία που βγάζει λεφτά από το πουθενά (μόνο κερδίζει).