Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#640999
Dimsabas έγραψε:Μπορεί ο δάσκαλος στο τάδε νησί να πλήρωσε διπλό το ενοίκιο (από το Νοέμβρη και μετά, που κατάφερε να βρει σπίτι) αλλά μπήκε συνάλλαγμα στη χώρα. Έλα παίδες, γιατί να μην παραδεχτούμε ότι έφαγε ψωμάκι απλός λαός; Χίλιες φορές να χάσουν τα υπερκέρδη οι ξενοδοχειάρες για χάρη της μεσαίας τάξης.


Δε νομίζω το airbnb να ήτανε δέλεαρ για τον τουρίστα, αν ήταν να έρθει θα ερχόταν ούτως η άλλως, απλά πήγε στο πιο φθηνό αξιοπρεπές που μπόρεσε να βρει και όχι στο ξενοδοχείο. Στις μεγάλες πόλεις μειώθηκε η προσφορά διαμερισμάτων, ανέβηκαν τα ενοίκια και δε μπορούσαν οι φοιτητές να βρουν σπίτια, μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά είχανε γίνει εν καιρώ κρίσης οπότε δεν ήταν και ότι πιο εύκολο για την ελληνική οικογένεια να πρέπει να δώσει διπλάσια ενοίκια. Μαζί με αυτά είδαν τη χασούρα τους οι μεσίτες και άρχισαν τις αρπαχτές, ένα ενοίκιο μεσιτεία, 10€ για επίδειξη ακίνητου κλπ, μαύρα φυσικά.
Μέχρι να οριστούν όρια, δηλαδή απόδοση ΦΠΑ και δυνατότητα ενός airbnb ανά ΑΦΜ υπήρξε χασούρα από όλες τις πλευρές εκτός από την τσέπη του ιδιώτη που φυσικά καλά έκανε αφού δε τον περιόρισε κανένας.
Απλά αν βάλουμε κάτω το τι καλό έκανε το airbnb και τι κακό μάλλον η ζυγαριά γέρνει προς το δεύτερο.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#641219
Dimsabas έγραψε:Το λέτε λες και θα τους μείνουν και θα τα κοιτάνε. Φέτος θα τα νοικιάσουν φτηνά κι από του χρόνου, όταν επιστρέψει ο τουρισμός, ανάλογα με το πόσο μειωμένος θα είναι, θα έχουν λίγο χαμηλότερα κέρδη. Δε βλέπω κάποιο δράμα εδώ, εκτός αν κάποιος είχε ρίξει πολύ χρήμα σε ανακαίνιση κι αργήσει να κάνει απόσβεση.

To θέμα δεν ήταν ποτέ το Airbnb των τουριστικών περιοχών. Πάντα ήταν το "αστικό" που δημιούργησε προβλήματα στέγης σε πάρα πολλές πόλεις και έχει εκτοξεύσει τις αξίες στα κέντρα των πόλεων. Σπίτια των 400, πήγαν στα 700 από τους τουριστικούς εντεπρένερς. Φυσικά τώρα όλοι σκέφτονται ότι αν είχαν κάνει 500 τα 400 και άφηναν την οικογένεια μέσα θα έπαιρναν 6.000 το χρόνο, ενώ τώρα με τα έξοδα θα μπούνε μέσα και κανένα χιλιάρικο. Αυτά τα 7.000 με 200 και 300 παραπάνω το μήνα κέρδος επισφαλές θα κάνουν 2,5 χρόνια να τα ρεφάρουν.

Πλέον ήδη στο κέντρο της Θεσσαλονίκης από εκεί που έψαχνες γνωστό να σου δείξουν σπίτι προς ενοικίαση άρχισαν τα ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ με αεροπανό. Να μη μιλήσω για αυτούς που πήρανε δάνεια και έβγαλαν άλλος 5, άλλος 10 γκαρσονιέρες.
Άβαταρ μέλους
By skous
#641282 Δεν νομίζω ότι θα είναι τόσοι πολλοί που θα μπούνε μέσα.
Και ακόμα οι τιμές δεν έχουν πέσει όπως βλέπω εγώ.
Το θέμα είναι ότι πλέον θα "δεσμευτούν" με 2χρονο συμβολαιάκι πολλοί (όταν πέσουν οι τιμές), οπότε τους χαλάει. Και λογικό είναι, διότι αλλιώς τα υπολόγιζαν.
Όμως τα πλάνα είναι για να ανατρέπονται και όλες οι επενδύσεις έχουν ρίσκο.

Πιθανώς, εάν πέσουν και οι τιμές στα ενοίκια, να πέσουν και οι τιμές αγορών.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#641324 Δεν είμαι σίγουρος ότι έχεις καλή εικόνα. Για να βγάλεις λεφτά από το Airbnb πρέπει να το αντιμετωπίσεις σα δουλειά. Δεν αξίζει τον κόπο να κάνεις κάτι άλλο, να αφήνεις τα κλειδιά στον περιπτερά και να εισπράτεις. Με τέτοια νοοτροπία δε θα γίνεις ποτέ superhost και δε θα δικαιολογήσεις ποτέ ακριβά νοίκια. Για να πάρεις το κατοστάρικο που όλοι λένε και λιμπίζονται πρέπει να έχουν ένα σπίτι που θα έπιανε 500 σε σταθερό ενοικιαστή ΑΔΕΙΟ, να το εξοπλίσεις με καλό εξοπλισμό και επίπλωση (βάζω 5.000 στο πολύ χαλαρό) και να ασχολείσαι. Αν ασχολείσαι 10 ώρες την εβδομάδα τότε η εργασία σου αξίζει περίπου 150 ευρώ το μήνα. Βάζω πολύ λίγο (10 ώρες) το λέω από τώρα. Οπότε μιλάμε για μία επένδυση 150 ευρώ το μήνα σε εργασία, 100 ευρώ το μήνα (το πολύ λιγότερο) σε λογαριασμούς-κοινόχρηστα-γρήγορο wi-fi (triple play κατά προτίμηση - όπου πήγα είχα ΚΑΙ συνδρομητική) και να βάλω απόσβεση 4ετίας άλλα 200-300 κόστος επίπλωσης. Αν βάλουμε και τα 500 που θα έπαιρνες αν το νοίκιαζες ΑΔΕΙΟ, πάμε με πάρα πολύ ευνοϊκούς υπολογισμούς στο χιλιάρικο. ΣΥΝ την προμήθεια της πλατφόρμας, θες 12 μέρες το μήνα απλά για να ρεφάρεις το 500αρικο που σου έρχεται ο άλλος και στο δίνει σπίτι σου ή στο μαγαζί σου. Κάθε μήνα. Και το Μάρτη. Και τον Οκτώβρη. Good luck εγώ λέω ότι δε βγαίνει σίγουρα όχι για όλους όσους το βρήκαν καλή ιδέα και πετάνε τον κόσμο έξω.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#641326
skous έγραψε:Δεν νομίζω ότι θα είναι τόσοι πολλοί που θα μπούνε μέσα.
Και ακόμα οι τιμές δεν έχουν πέσει όπως βλέπω εγώ.
Το θέμα είναι ότι πλέον θα "δεσμευτούν" με 2χρονο συμβολαιάκι πολλοί (όταν πέσουν οι τιμές), οπότε τους χαλάει. Και λογικό είναι, διότι αλλιώς τα υπολόγιζαν.
Όμως τα πλάνα είναι για να ανατρέπονται και όλες οι επενδύσεις έχουν ρίσκο.

Πιθανώς, εάν πέσουν και οι τιμές στα ενοίκια, να πέσουν και οι τιμές αγορών.
Οι τιμές στην Ελλάδα στα νοίκια είναι ήδη χαμηλές όποτε τι να πέσουν; Σε άλλες πόλεις από $2000 βλέπεις $1850 και είναι ακόμα η αρχή. Βέβαια καμμία σχέση με ελληνικά νοίκια.


< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#641328
GTS έγραψε:
skous έγραψε:Δεν νομίζω ότι θα είναι τόσοι πολλοί που θα μπούνε μέσα.
Και ακόμα οι τιμές δεν έχουν πέσει όπως βλέπω εγώ.
Το θέμα είναι ότι πλέον θα "δεσμευτούν" με 2χρονο συμβολαιάκι πολλοί (όταν πέσουν οι τιμές), οπότε τους χαλάει. Και λογικό είναι, διότι αλλιώς τα υπολόγιζαν.
Όμως τα πλάνα είναι για να ανατρέπονται και όλες οι επενδύσεις έχουν ρίσκο.

Πιθανώς, εάν πέσουν και οι τιμές στα ενοίκια, να πέσουν και οι τιμές αγορών.
Οι τιμές στην Ελλάδα στα νοίκια είναι ήδη χαμηλές όποτε τι να πέσουν; Σε άλλες πόλεις από $2000 βλέπεις $1850 και είναι ακόμα η αρχή. Βέβαια καμμία σχέση με ελληνικά νοίκια.




ent from my iPhone >


Με μέσο μισθό (λέμε τώρα :s_wacko ) 1000 ευρώ πόσο θες να κυμαίνονται τα ενοίκια Ελλάδα? :s_hang
Άβαταρ μέλους
By GTS
#641333
elteo έγραψε:
GTS έγραψε:
skous έγραψε:Δεν νομίζω ότι θα είναι τόσοι πολλοί που θα μπούνε μέσα.
Και ακόμα οι τιμές δεν έχουν πέσει όπως βλέπω εγώ.
Το θέμα είναι ότι πλέον θα "δεσμευτούν" με 2χρονο συμβολαιάκι πολλοί (όταν πέσουν οι τιμές), οπότε τους χαλάει. Και λογικό είναι, διότι αλλιώς τα υπολόγιζαν.
Όμως τα πλάνα είναι για να ανατρέπονται και όλες οι επενδύσεις έχουν ρίσκο.

Πιθανώς, εάν πέσουν και οι τιμές στα ενοίκια, να πέσουν και οι τιμές αγορών.
Οι τιμές στην Ελλάδα στα νοίκια είναι ήδη χαμηλές όποτε τι να πέσουν; Σε άλλες πόλεις από $2000 βλέπεις $1850 και είναι ακόμα η αρχή. Βέβαια καμμία σχέση με ελληνικά νοίκια.




ent from my iPhone >


Με μέσο μισθό (λέμε τώρα :s_wacko ) 1000 ευρώ πόσο θες να κυμαίνονται τα ενοίκια Ελλάδα? :s_hang
Υπάρχουν έξοδα στα ακίνητα όποτε δεν μπορούν να νοικιάζοντε πολύ χαμηλά.

Πάντως υπάρχει και κόσμος με υψηλότερους μισθούς από 1000ε.


< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#641336
GTS έγραψε:
elteo έγραψε:
GTS έγραψε:
skous έγραψε:Δεν νομίζω ότι θα είναι τόσοι πολλοί που θα μπούνε μέσα.
Και ακόμα οι τιμές δεν έχουν πέσει όπως βλέπω εγώ.
Το θέμα είναι ότι πλέον θα "δεσμευτούν" με 2χρονο συμβολαιάκι πολλοί (όταν πέσουν οι τιμές), οπότε τους χαλάει. Και λογικό είναι, διότι αλλιώς τα υπολόγιζαν.
Όμως τα πλάνα είναι για να ανατρέπονται και όλες οι επενδύσεις έχουν ρίσκο.

Πιθανώς, εάν πέσουν και οι τιμές στα ενοίκια, να πέσουν και οι τιμές αγορών.
Οι τιμές στην Ελλάδα στα νοίκια είναι ήδη χαμηλές όποτε τι να πέσουν; Σε άλλες πόλεις από $2000 βλέπεις $1850 και είναι ακόμα η αρχή. Βέβαια καμμία σχέση με ελληνικά νοίκια.




ent from my iPhone >


Με μέσο μισθό (λέμε τώρα :s_wacko ) 1000 ευρώ πόσο θες να κυμαίνονται τα ενοίκια Ελλάδα? :s_hang
Υπάρχουν έξοδα στα ακίνητα όποτε δεν μπορούν να νοικιάζοντε πολύ χαμηλά.

Πάντως υπάρχει και κόσμος με υψηλότερους μισθούς από 1000ε.


< >


υπάρχει και κόσμος με 500 ευρώ.
Για αυτό είπα μέσος μισθός στο περίπου.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#641357
elteo έγραψε:
GTS έγραψε:
elteo έγραψε:
GTS έγραψε:
skous έγραψε:Δεν νομίζω ότι θα είναι τόσοι πολλοί που θα μπούνε μέσα.
Και ακόμα οι τιμές δεν έχουν πέσει όπως βλέπω εγώ.
Το θέμα είναι ότι πλέον θα "δεσμευτούν" με 2χρονο συμβολαιάκι πολλοί (όταν πέσουν οι τιμές), οπότε τους χαλάει. Και λογικό είναι, διότι αλλιώς τα υπολόγιζαν.
Όμως τα πλάνα είναι για να ανατρέπονται και όλες οι επενδύσεις έχουν ρίσκο.

Πιθανώς, εάν πέσουν και οι τιμές στα ενοίκια, να πέσουν και οι τιμές αγορών.
Οι τιμές στην Ελλάδα στα νοίκια είναι ήδη χαμηλές όποτε τι να πέσουν; Σε άλλες πόλεις από $2000 βλέπεις $1850 και είναι ακόμα η αρχή. Βέβαια καμμία σχέση με ελληνικά νοίκια.




ent from my iPhone >


Με μέσο μισθό (λέμε τώρα :s_wacko ) 1000 ευρώ πόσο θες να κυμαίνονται τα ενοίκια Ελλάδα? :s_hang
Υπάρχουν έξοδα στα ακίνητα όποτε δεν μπορούν να νοικιάζοντε πολύ χαμηλά.

Πάντως υπάρχει και κόσμος με υψηλότερους μισθούς από 1000ε.


< >


υπάρχει και κόσμος με 500 ευρώ.
Για αυτό είπα μέσος μισθός στο περίπου.


Τι λογικη ειναι αυτη;

Υπαρχει και κοσμος ανεργος με μηδεν εισοδημα. Θα πρεπει ενας ιδιωτης που ετυχε να εχει ενα διαμερισμα αδειο να του το δωσει δωρεαν και να του πληρωνει τα κοινοχρηστα και τους λογαριασμους για να μεινει? Ενας που ετυχε σε αυτη την συγκηρια να εχει ενα διαμερισμα το οποιο εφτιαξε το 1980 πχ που θα τα βρει τα χρηματα να το κρατησει σε λειτουργικη κατασταση και να πληρωνει φορους, κοινοχρηστα και αλλα εξοδα? Απο λεφτοδεντρο?

Σε μερικους μηνες θα ειναι ποιο φτωχος απο τον ενοικιαστη. Τοτε το θα γινει; Θα βρεθει καποιος αλλος να τον στεγασει ενω αυτος με τα 500 θα μενει στο σπιτι του με 3ετια; Τα σκεφτεσαι καθολου πριν τα γραψεις?

Και τον ΕΝΦΙΑ και αλλους φορους γιατι τους πληρωνουμε; Απο τους φορους που μαζευει (60 δις) το κρατος ας δωσει λυση στην στεγαση οσων εχουν αναγκη.

Αν κανεις καλη ανακαινιση σε ενα διαμερισμα υπαρχει κοσμος να το παρει για 800-1200 νοικι.

Για οσους εχουν λιγα χρηματα ας κοιταξουν να παρουν ενα ακινητο στην επαρχια σε χαμηλη τιμη να μεινουν. Ετσι και αλλοιως στο σπιτι θα μενουν λογω καραντινας οποτε δεν εχουν λογο να ειναι στην Αθηνα 'η σε μεγαλο αστικο κεντρο.
Άβαταρ μέλους
By skous
#641365 Οι τιμές στην Ελλάδα (όπως και Κύπρο) είναι τραγικά υψηλες.

Το ότι υπάρχουν χώρες με τριπλασια-τετραπλασιες τιμές δεν λέει τιποτα αν δεις μισθους/υπηρεσιες/συγκοινωνίες στις αντίστοιχες πόλεις.


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#641366 Ο Τζημερος τι λέει για το θέμα GTS;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#641370
mirage έγραψε:Ο Τζημερος τι λέει για το θέμα GTS;


Τον ποπολαρο ρωτα. :)
Άβαταρ μέλους
By bebes
#641400 Αναφέρετε κάποια ακραία παραδείγματα και επίσης κάνετε παραδοχές.
Τα ακραία παραδείγματα οτι κάποιος πηρε δάνειο να αγορασει γκαρσονιερες και να τις φτιαξει-εξοπλίσει για να τις νοικιαζει Airbnb.

Υπάρχουν και αυτοι οι ανθρωποι, αλλά ειναι λίγοι. Η ουσία του Airbnb ειναι να νοικιασεις ενα σπίτι που σου βρίσκεται και είναι άδειο ή ειναι περιστασιακά άδειο (Εξοχικό, 2η κατοικια, φοιτητικο σπιτι κλπ), ή κάποιο δωμάτιο στο σπίτι σου. Στις περιπτωσεις αυτές, που πριν μερικά χρόνια ήταν η πλειοψηψία, το κόστος ειναι "0".

Επίσης κάνετε την παραδοχή οτι ο ενοικιαστής θα πληρωνει το ενοίκιο στην ώρα του καθώς και ολες τις υποχρεώσεις του.
Εγω αυτη τη στιγμή βρίσκομαι στα δικαστήρια με τον ενοικιαστη στον οποίο νοίκιασα το προηγούμενο σπίτι που εμενα, χρωστάει μερικες χιλιάδες €, πάνω απο 1000€ κοινόχρηστα, ενω εχει σταματησει να πληρωνει (οτι εδινε) απο τη στιγμή που ελαβε την αγωγη και μετα.

Οπότε υπάρχουν πολλές παράμετροι, δεν ειναι όλα ούτε "άσπρο" ούτε "μαύρο"
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#641419 Είσαι εκτός πραγματικότητας. Αυτή ήταν η αρχική ιδέα πίσω από το airbnb, δεν έχει καμία σχέση με την παρούσα κατάσταση. Το δωμάτιο που έχω άδειο, το εξοχικό που είναι άδειο το μισό καλοκαίρι, το επιπλωμένο διαμέρισμα που το χρειάζομαι σπάνια, ΔΕΝ δημιουργεί οικιστικό πρόβλημα, ΔΕΝ δημιουργεί αύξηση ενοικίων, ΔΕΝ δημιουργεί αλλοίωση συνοικιών και ερήμωση από τους μόνιμους κατοίκους.

Για να υπάρχει όλο αυτό το ζήτημα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και, ασχέτως της αρχικής ιδέας, τα ακραία παραδείγματα είναι αυτά που αναφέρεις. Χιλιάδες σπίτια παγκοσμίως έχουν αγοραστεί για εκμετάλλευση Airbnb, χιλιάδες κόσμου έχουν φάει έξωση ή έχουν πληρώσει υπέρογκα ενοίκια. Έχεις την πλήρη κατανόηση μου (μας φαντάζομαι) για τον μπαταχτσή ενοικιαστή σου, αλλά αν νομίζεις ότι θα τον βγάλεις και θα βρεις την υγεία σου με το airbnb, θα βρεθείτε προ δυσάρεστων εκπλήξεων.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#641426 Όπως τα λέει ο κορτο. Το Airbnb είχε πρωτοξεκινήσει ως πιο upscale couchsurfing και όντως βοήθησε και πολύ κοσμο να εχει ενα μικρό έξτρα εισόδημα.

Ε, δεν εχει καμία επαφή με αυτό πλεόν, ειναι ενα διεθνές μέσο φοροδιαφυγής που εχει δημιουργήσει τεράστια θέματα στέγασης.

Μόνο ο μπουμπούκος τον παίζει με το κόνσεπτ κι αυτό θα έπρεπε να σας προβληματίζει :lol: