Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By gianik
#563526 Όποιος έχει εμπειρία ας γράψει..
Σκεφτόμουν για το καλοκαίρι, ένα παραθαλάσσιο σπιτάκι, αρχές Αυγούστου, για καμμια 10 μέρες αλλά κ από εκεί κοντινές αποδράσεις με το αμάξι.
Τι προτείνετε;
Που να μείνουμε (+2 παιδιά) ;
Δεν θέλω ούτε να είμαστε στον χαμό, ούτε όμως κ ερημίτες.. Κάτι ενδιάμεσο..


.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#563566 Πέρυσι μείναμε 5 βράδια στον Αρίλλα, κάτω από τη Πέρδικα. Εάν έχεις μικρά παιδιά και θέλεις τη στοιχειώδη αμμουδιά είναι από τις καλύτερες παραλίες ανάμεσα Πάργας - Ηγουμενίτσας ( επίσης το Καραβοστάσι ) με τα κριτήρια που έδωσες. Ο Βάλτος είναι κακός Βαλκανικός χαμός .:thumbsdown:
Στο πρώτο 10ημερο Αυγούστου σίγουρα θα έχει κόσμο και όταν ξεκινήσεις για πέριξ ( Πέρδικα 15λ. Συβοτα 30λ. Και Πάργα 45λ.) θα γίνεται κακός χαμός πάλι.
Στον Αρίλλα τώρα μακριά από το "Sunny Beach Apartment". Άθλιο σέρβις, ισόγειο δωμάτιο που βρομούσε η αποχέτευση και αλαζόνας ιδιοκτήτης χωρίς τρόπους. Φέτος έκλεισα εδώ http://elina-travel.gr/family-ntemos/, στα 20 μέτρα από το νερό και 100 μέτρα από τη ψησταριά αφοί Τζαβάρα που έχει τα πάντα. Μόνο μείον του Αρίλλα ότι δεν έχει ένα μίνι μάρκετ καθώς και ένα αξιόλογο Cafe - Bar, οπότε πρέπει να πας κάπου αλλού.
Η παραλία τα σπάει, ειδικά για μικρά παιδιά χωρίς το ενοχλητικό ατελείωτο περπάτημα για να βαθύνει. Το ίδιο άκουσα ισχύει και για τη παραλία
Καραβοστάσι αλλά χωρίς να υπάρχουν πολλά καταλύματα δίπλα στο κύμα.
Πέρδικα φάγαμε στη πιτσαρία "Καρβούνη" (όχι κάτι ιδιαίτερο) γιατί δίπλα έχει μια απίστευτη παιδική χαρά . Αλλά αξίζει πολύ "Το Σούλι" μέσα στο πεζόδρομο :eat:
Συβοτα και Πάργα θα έχει κοσμοσυρροή αυτή τη περίοδο οπότε εσείς κρίνετε. Αρχές Σεπτέμβρη πέρυσι στα Σύβοτα και γινόταν χαμός. Οπότε τα βράδια τα περάσαμε κυρίως στη Πέρδικα. Έχει απ όλα :s_yes
Άβαταρ μέλους
By glf
#563586 Αρίλλα έχω πάει και γω μια φορά. 2 οικογένειες με 2+2 παιδιά.
Αφού είχαν παρέα καλά περάσαμε.
Θάλασσα και παραλία απαιχτα.
Αλλά έχει μόνο 1 μαγαζί για καφέ φαγητό.
Αλλιώς ούτε περίπτερο!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#563628 Βασικά ειμαστε μεταξυ της περιοχης του τοπικου κ της Καλαματας (Πυλος ,Γιαλοβα κλπ..)....
Η ησυχια ειναι σημαντικο ,οσο μπορεις να το βρεις αυτο Αυγουστιατικα...Οπωσδηποτε θελω θαλασσα μεσα στα ποδια μου ,ας πηγαινουμε για φαγητο με το αμαξι το απογευματακι...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#563667 Πάργα, Σύβοτα, κλπ, τέτοιες μέρες βουλιάζουν από κόσμο, ενώ υπάρχει πάντα ο φόβος της βροχής.
Εγώ θα πήγαινα αλλού, καμιά Εύβοια πχ που δεν γεμίζει εύκολα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#563669
gianik έγραψε:Βασικά ειμαστε μεταξυ της περιοχης του τοπικου κ της Καλαματας (Πυλος ,Γιαλοβα κλπ..)....
Η ησυχια ειναι σημαντικο ,οσο μπορεις να το βρεις αυτο Αυγουστιατικα...Οπωσδηποτε θελω θαλασσα μεσα στα ποδια μου ,ας πηγαινουμε για φαγητο με το αμαξι το απογευματακι...




dimik έγραψε:Γιατί όχι Μεθώνη?

< >




Anonymous Founder έγραψε:Πάργα, Σύβοτα, κλπ, τέτοιες μέρες βουλιάζουν από κόσμο, ενώ υπάρχει πάντα ο φόβος της βροχής.
Εγώ θα πήγαινα αλλού, καμιά Εύβοια πχ που δεν γεμίζει εύκολα.


Μεσσηνίjα είναι καλύτερη επιλογή.
Ρώτα και τον Asimov που έκλεισε πέρσι.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#563724 Ο Αρίλας και το Καραβοστάσι αποτελούν πρακτικά την παραλία της Πέρδικας, που βρίσκεται πάνω στο βουνό. Οπότε είτε μένεις στην Πέρδικα που έχει φτηνά καταλύματα και έχεις ότι θέλεις από φαγητό, super market κλπ και κατεβαίνεις με το αμάξι για μπάνιο, είτε μένεις Αρίλα ή Καραβοστάσι (που πλέον έχει αρκετά ενοικιαζόμενα και μερικά ξενοδοχεία) και ανεβαίνεις πάνω για προμήθειες και φαγητό. Γενικά Αρίλας και Καραβοστάσι είναι ψιλό ερημικά. Έχω πετύχει βράδυ και αλεπούδες αλλά και αγριογούρουνο, μεγάλο μάλιστα! Σαν παραλία ο Αρίλας πρέπει να είναι πιο κατάλληλη για παιδιά μιας και είναι πιο ρηχή. Το Καραβοστάσι είναι πολύ ωραίο, είναι μεγάλη παραλία που δεν γεμίζει ακόμη και τα ΣΚ, αλλά είναι σχετικά βαθιά.

Σύβοτα δεν θα πήγαινα γιατί γίνεται ο κακός χαμός και είναι πανάκριβα, χωρίς να θεωρώ ότι το αξίζει σε τέτοιο βαθμό. Πάργα ήταν καλά, αλλά την τελευταία φορά που είχα πάει μου είχε φανεί σχετικά βρώμικη. Υπάρχει και η επιλογή να μείνεις στην Ανθούσα, ένα χωριό λίγο έξω από την Πάργα, αλλά πάλι θέλεις αυτοκίνητο για την θάλασσα.

Αν πάτε προς τα εκεί αξίζει σίγουρα μια ημερήσια εκδρομή προς Νεκρομαντείο και φυσικά Αχέροντα! Από Πάργα επίσης, παλιότερα έφευγαν και καραβάκια για αυθημερόν εκδρομή στους Παξούς.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#563781
gianik έγραψε:Βασικά ειμαστε μεταξυ της περιοχης του τοπικου κ της Καλαματας (Πυλος ,Γιαλοβα κλπ..)....
Η ησυχια ειναι σημαντικο ,οσο μπορεις να το βρεις αυτο Αυγουστιατικα...Οπωσδηποτε θελω θαλασσα μεσα στα ποδια μου ,ας πηγαινουμε για φαγητο με το αμαξι το απογευματακι...


https://www.goldensandapartments.gr

Εδω πηγα περισυ τον αυγουστο γιανικ. Οτι πρεπει για την περιπτωση σου. Απο κατω θαλασσα και παραλια απο αλλο κοσμο, με μαξιμουμ 20 ανθρωπους, οσοι μενουν στο συγκροτημα δλδ, γιατι πολυ δυσκολα ερχεται αλλος εκει κατω, ειναι καλα κρυμμενο. Ξενοι κυριως με οτι σημαινει αυτο (ησυχια!). Γιαλοβα Μαραθουπολη διπλα, Βοιδοκοιλια επισης, λιγο παρακατω Πυλος, θελω να ξαναπαω για ενα μηνα!


< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#563788
Chris έγραψε:
gianik έγραψε:Βασικά ειμαστε μεταξυ της περιοχης του τοπικου κ της Καλαματας (Πυλος ,Γιαλοβα κλπ..)....
Η ησυχια ειναι σημαντικο ,οσο μπορεις να το βρεις αυτο Αυγουστιατικα...Οπωσδηποτε θελω θαλασσα μεσα στα ποδια μου ,ας πηγαινουμε για φαγητο με το αμαξι το απογευματακι...


https://www.goldensandapartments.gr

Εδω πηγα περισυ τον αυγουστο γιανικ. Οτι πρεπει για την περιπτωση σου. Απο κατω θαλασσα και παραλια απο αλλο κοσμο, με μαξιμουμ 20 ανθρωπους, οσοι μενουν στο συγκροτημα δλδ, γιατι πολυ δυσκολα ερχεται αλλος εκει κατω, ειναι καλα κρυμμενο. Ξενοι κυριως με οτι σημαινει αυτο (ησυχια!). Γιαλοβα Μαραθουπολη διπλα, Βοιδοκοιλια επισης, λιγο παρακατω Πυλος, θελω να ξαναπαω για ενα μηνα!

[quote="Chris"]


:lol:
Μου το προτειναν οι κουμπαροι μας που θα πανε κ φετος...
Χτες μιλησα με τον ιδιοκτητη!!!
Αν παμε Καλαματα εκει θα παμε :metalo:

Απο φαγητο ,σουπερ μαρκετ κλπ τι λεει η περιοχη;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#563794 Μαραθουπολη και Γιαλοβα εχουν διαφορες ταβερνες και μεγαλα μινι μαρκετ, σχεδον σουπερ μαρκετ, και για τα βασικα μπορεις και στο χωριο διπλα στη βοιδοκοιλια (πετροχωρι νομιζω?) για πιο γρηγορα. Επισης, εκει διπλα στο μινι μαρκετ στο πετροχωρι εχει ενα καταπληκτικο μεζεδοπωλειο στην πλατεια του χωριου, η οποια ειναι υπερυψωμενη σαν πλατφορμα, με καταπληκτικη θεα.

Εικόνα

Αν πας εκει πες του ιδιοκτητη να βρεθειτε καπου κεντρικα (πχ στην ταδε διασταυρωση) να σε μαζεψει, εμεις το ψαχναμε για ωρα την πρωτη φορα. Ειναι ενα χιλιομετρο πανευκολου χωματοδρομου, αλλα δεν το βρισκεις μονος σου με τιποτα!

edit εμεις ειμασταν 2 ζευγαρια, χωρεσαμε ανετοτατα στο μικρο διαμερισμα, και στο μεγαλο εμενε γνωστος με 2 γιους πιτσιρικαδες, απο το πρωι μεχρι το βραδυ πισινα-θαλασσα-πισινα-θαλασσα φαϊ και υπνο, ειχα πεθανει απο τη ζηλεια μου για τους πιτσιρικαδες :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#564430 Τελικά επικράτησε η Πελοπόννησος (εμπιστεύομαι Chris.. ) ευχαριστώ πολύ όσους βοήθησαν. :)

.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#564439
bibendum έγραψε:Ειναι κι οι γονεις του edmond με την καντινα αν θυμαμαι καλα...

< >



:thumbsup:
Σε ποιο σημειο;;;;