Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#618038 Εντάξει ίσως δανειστούμε 2ο λαπτοπ αν μείνουμε σε ξενοδοχείο γιατί ούτε και γω είδα κάτι. Οπότε τα κρατάω στα υπόψιν τα travelodge
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#619195 Χάζευα χθες για εκδρομή στο Cardiff να θυμηθώ τα παλιά και είδα ότι όλα τα δρομολόγια (τρένο, όχι coach) πάνε με connection! Έχουν κόψει τα απευθείας ; :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#619210
Dimitris_P έγραψε:Χάζευα χθες για εκδρομή στο Cardiff να θυμηθώ τα παλιά και είδα ότι όλα τα δρομολόγια (τρένο, όχι coach) πάνε με connection! Έχουν κόψει τα απευθείας ; :lipsealed:

Αναχώρηση απο που;
Πχ απο Paddington βλέπω απευθείας.
Κατι παίζει και με απεργίες εκει νομίζω.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#619212
bill33 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Χάζευα χθες για εκδρομή στο Cardiff να θυμηθώ τα παλιά και είδα ότι όλα τα δρομολόγια (τρένο, όχι coach) πάνε με connection! Έχουν κόψει τα απευθείας ; :lipsealed:

Αναχώρηση απο που;
Πχ απο Paddington βλέπω απευθείας.
Κατι παίζει και με απεργίες εκει νομίζω.


Ναι από Paddington. Ίσως είναι και οι ημερομηνίες που έβαλα, θα κοιτάξω άλλες
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#619487 Τελικά όντως δεν έχει απευθείας τις ημ/νίες που κοιτούσα. Βρήκα επίσημη ανακοίνωση
https://www.nationalrail.co.uk/service_ ... F2019&TOC=
Buses replace trains between Bristol Parkway / Chepstow / Cwmbran / Ebbw Vale Town and Cardiff Central from Friday 27 December to Thursday 2 January
Route affected
CrossCountry between Birmingham New Street and Cardiff Central

Great Western Railway between London Paddington / Brighton / Portsmouth Harbour / Southampton Central and Cardiff Central / Swansea / Carmarthen

All Transport for Wales via Cardiff Central
:x
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#620891 Χριστούγεννα 2019

- τα παιδιά νοίκιασαν αμάξι (zipcar) και πήγαμε εκδρομή στο Bath. Ωραία πόλη, συμπαθητική, αξίζει μια μονοήμερη :iconcool: Περάσαμε και μία μετά από Bristol αλλά για χάζι, χωρίς στάση, αφού έπρεπε να επιστραφεί τ'αμάξι και είχε ήδη βραδιάσει + είχε πιάσει βροχή. Ευτυχώς ήταν οκ ο Μ4 και δεν φάγαμε πουθενά μποτιλιάρισμα

- Επίσκεψη στο Sir John Soane’s Museum https://www.soane.org/
Αξίζει κι αυτό μια επίσκεψη, μικρό και δωρεάν είναι

- Από μαγαζιά τα γνωστά, λίγο primark, λίγο tkmaxx, χάζι στο Burton (ωραία ρούχα) , βόλτα στο Harrods 1η και τελευταία φορά (είναι μόνο για να πεις στον εαυτό σου ότι πήγες, αρρωσταίνεις από την τόσο πρημιουμίλα και δηθενιά εκεί μέσα :lol: )

- Από φαγητό μου άρεσε πολύ το Vapiano (τώρα το ανακάλυψα). Είναι πιτσαρία/pasta σε στυλ self service όπου τα φτιάχνουν εκείνη την ώρα. Και το περιβάλλον είναι ωραίο και φάνηκε να έχει πιο εκλεπτυσμένο κόσμο και όχι τη σαπίλα των pub (άλλη ομορφιά εκεί :shifty: ). Ειδικά της Tottenham Court είναι καλύτερο από του Soho.
Ένα λιβανέζικο στο Acton town ήταν επίσης συμπαθητικό, όπως και pub Wetherspoon

- Από μετακίνηση έπαιξε αρκετά Kapten καθώς είχε κάποια εκπτωτικά δωροκουπόνια και άξιζε για μαζικές μετακινήσεις. Οι 4 στους 5 όμως ήταν κακοί επαγγελματίες. Ας ελπίσουμε να βελτιωθούν :s_dunno

- Η πόλη έχω την εντύπωση πως μου φάνηκε λιγότερο στολισμένη από προηγούμενα Χριστούγεννα (πχ 2017)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#623392 αμα υπαρχει προταση για καμια παρασταση καλη-δοκιμασμενη Λονδινο, στειλτε κανα ΠΜ
την αλλη φορα ειδα ενα μιουζικαλ και μαρεσε αρκετα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#623394 Στα γρήγορα:

Mary Poppins if it's your thing

Book of Mormon για κωμωδία/musical

School of Rock (αυτό θέλω να το δω αλλά όλο κάτι τυχαίνει :lol: )

Mousetrap για μυστήριο
Άβαταρ μέλους
By gianik
#623413 Όταν είχαμε κλείσει να δούμε Mary Poppins έλεγα που ήρθα θεέ μου.. Όταν βγήκαμε απ το θέατρο, το στόμα μου έμεινε ανοικτό για καμμια ωρα.. Αξίζει Ηλία να το δουν κ τα μικρα..

.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#733067 Για πείτε αν χάνω κάτι

Ταξιδεύω για UK 5/11
Πρέπει να αγοράσω lateral flow (rapid) για να παραδοθεί στη διεύθυνση που θα μένω ώστε να γίνει μέχρι τη 2η μέρα από την άφιξή μου και μετά θα στείλω φωτό κάπου, εικάζω στον provider του τεστ
PLF όπου θα συμπληρώσω reference number του τεστ

Χάνω κάτι?
Κάποιο τιπ, κάποια συμβουλή?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#733071 Πρόλαβες κι έκλεισες με την προσφορά της Aegean ; Εγώ δεν μπορώ να μπω, έχει πέσει το site :rant:

Ερώτηση. day 2 νομίζω είναι η 3η μέρα αφού η μέρα άφιξης είναι day0. Ισχύει αυτό, και αν πας για ΣΚ (άρα 2 μέρες) ισχύει ότι δεν θέλει 2ο τεστ;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#733075 Το day 2 το κάνεις οποιαδήποτε μέρα πριν την την δεύτερη μέρα. Αν φτάσεις Παρασκευή, Σάββατο είναι η πρώτη μέρα και Κυριακή η δεύτερη. Το τεστ το κάνεις οποιαδήποτε από τις μέρες.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#733087
MIXOStsi έγραψε:Για πείτε αν χάνω κάτι

Ταξιδεύω για UK 5/11
Πρέπει να αγοράσω lateral flow (rapid) για να παραδοθεί στη διεύθυνση που θα μένω ώστε να γίνει μέχρι τη 2η μέρα από την άφιξή μου και μετά θα στείλω φωτό κάπου, εικάζω στον provider του τεστ
PLF όπου θα συμπληρώσω reference number του τεστ

Χάνω κάτι?
Κάποιο τιπ, κάποια συμβουλή?

Διαβάζεις το https://www.gov.uk/guidance/travel-to-e ... amber-list
Το τεστ το κλείνεις απο το link που σου βγάζει.Πως δουλευει το rapid δεν το ξέρω.
Για κοίτα αν φτάνεις νωρίς μην και το κάνεις με το που βγεις απο την πύλη στο αεροδρόμιο να γλυτώσεις ταλαιπωρία.Που προσγειώνεσαι;
Αυτά φυσικά αν είσαι εμβολιασμένος.Αλλιως έχεις καραντίνα και τεστ,πολλά τεστ.

Θες και το πιστοποιητικό εμβολιασμού.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#733090
Dimitris_P έγραψε:Πρόλαβες κι έκλεισες με την προσφορά της Aegean ; Εγώ δεν μπορώ να μπω, έχει πέσει το site :rant:

Ερώτηση. day 2 νομίζω είναι η 3η μέρα αφού η μέρα άφιξης είναι day0. Ισχύει αυτό, και αν πας για ΣΚ (άρα 2 μέρες) ισχύει ότι δεν θέλει 2ο τεστ;

Το πληρωνεις το τεστ και ας μην προλάβεις να το κάνεις,αλλιώς δεν μπορείς να συμπληρώσεις το plf.
Nαι η μέρα που φτάνεις είναι η μέρα 0 και λέει to be taken before the end of day 2 in England οπότε το κάνεις ακόμα και με την άφιξη.