Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#381886 Θέλω ν'αφήσουμε τις βαλίτσες κάπου ώστε να μην χάσουμε χρόνο να πηγαίνουμε East Dulwich και πίσω κέντρο ώστε να πιάσουμε από νωρίς την περιήγηση. Διάβασα ότι το πιο φθηνό storage είναι στο Victoria coach station με 5 λίρες/βαλίτσα. Έχετε κάτι άλλο υπόψιν;

Η περιήγηση σκέφτομαι να ξεκινήσει με Tussaud + London Eye :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#381944 Δεν θέλει να πάει στο ξενοδοχείο για να μην χάσει χρόνο, προσέχετε εκεί πίσω στην γαλαρία γιατί θα πέσει κανένα απροειδοποίητο τεστάκι και θα κλάψουνε μανούλες.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#382021 Θα μας φιλοξενήσει ένας φίλος στο East Dulwich. Για να μην χάσουμε χρόνο το σκέφτηκα, να τις αφήσουμε, να γυρίσουμε και το βράδυ να τις πάρουμε και να πάμε.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#382171 Τι έχει λιγότερο κόσμο το πρωί κατά τις 12-1 ; Το london eye ή το Τισό; (θα πάρω το πακέτο 2 attractions Τισό + Eye)

Ψάχνω τον συνδυασμό visit first, left luggage point, όσο λιγότερες αλλαγές με μετρό (με κύρια την piccadilly ερχόμενος από LHR ) με το καλύτερο left luggage point, έχω βρει αυτό που έχει και χάρτη https://www.citystasher.com/listing-cat ... ondon/#s=1 :lol:

Εναλλακτικά, πάμε αφήνουμε τα πράματα σπίτι και γυρνάμε κέντρο, χάνοντας τουλάχιστον μια ώρα, χωρίς όμως το άγχος :hmmm:

Μπέρδεμααα. Έπαιξα λίγο google maps pacman να ξελαμπικάρω :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#382179 Τι ωρα φτανει το αεροπλανο?

Γενικα ο τροχος εχει πολυ κοσμο (οσες φορες εχω περασει απο εκει μεσημερι εχει 2 ωρες ουρα αν και νομιζω οτι ηταν σ/κ οταν περναγα). Λιγο googling φαινεται οτι αυτο στην Βικτωρια ειναι καλυτερο απο πλευρα ασφαλειας (ελπιζω να μην εχεις τιποτα αξιας στις βαλιτσες) και καλη τιμη γιατι το εχει το tfl. Τα αλλα ειναι ιδιωτικα.

Με πικαντιλι αν ειναι να βγεις καπου προτιμας να βγεις στο Ερλς Κορτ γιατι (αν εχει κανει τατς ιν στο οφ-πικ) σε χρεωνει μονο 1.5 λιρα απο Χιθροου. Το Mailbox Etc το ξερω που ειναι σχετικα κοντα στο τιουμπ (πρπ 250-300 μετρα δεξια οπως βγαινεις απο την κυρια εξοδο του σταθμου (οχι την πισω). Για να πας Βικτορια γενικα πρεπει να αλλαξεις γραμμη αν και απο το Εarls Court μπορεις να παρεις και λεωφορειο νομιζω για το Westminster/Waterloo (δεν θυμαμαι ποια γραμμη ακριβως αλλα η σταση ειναι κοντα στο Mailbox Etc.

Ελπιζω να βοηθησα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#382184 Oyster κοστος απο heathrow ->Earls Court

Oyster
Peak: £2.80
Monday to Friday from 0630 to 0930 and from 1600 to 1900.
Off Peak: £1.50
At all other times including public holidays.

Για συγκριση ο επομενος σταθμος (5 λεπτα με τα ποδια απο Ερλς Κορτ)

Heathrow->Gloucester Road (and rest of zone 1)

Oyster
Peak : £5.10
Monday to Friday from 0630 to 0930.
Off Peak: £3.10
At all other times including public holidays.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#382188 Ίσως αξίζει να πληρώσεις παραπάνω για να παρακάμψεις την ουρά, κάτι vip κόλπα κλπ. Αλλιώς θα φας όλη τη μέρα στις ουρές. Και ειδικά αυτή της Μme Tussauds δε λέει και τίποτα, σε ένα πεζοδρόμιο μπροστά από άσχημη πολυκατοικία σε αδιάφορο μεγάλο δρόμο με κίνηση (και καυσαέριο). Τουλάχιστον στην ουρά της ρόδας είσαι σε πιο ωραίο μέρος. Αν ήσουν 10 μέρες πιο πριν θα έβλεπες κι έναν ηλίθιο πάνω στη γέφυρα με το νοικιάρικο Χιουντάι του παρέσυρε κάμποσους, σκότωσε και μερικούς....
Δεν ξέρω πόσο θα μείνεις αλλά είναι ανάγκη να τα κάνεις και τα δύο την πρώτη μέρα; Καλύτερα να πας σπίτι να πεις γεια και ίσως να πας κάπου τοπικά. Την άλλη μέρα ξεκινώντας από νωρίς να προλάβεις τουλάχιστον το ένα από τα δύο χωρίς μεγάλη ουρά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#382223
GTS έγραψε:Τι ωρα φτανει το αεροπλανο?

Κατά τις 11:30

GTS έγραψε:Ελπιζω να βοηθησα.

:thumbsup:

sknipper έγραψε:Ίσως αξίζει να πληρώσεις παραπάνω για να παρακάμψεις την ουρά, κάτι vip κόλπα κλπ. Αλλιώς θα φας όλη τη μέρα στις ουρές. Και ειδικά αυτή της Μme Tussauds δε λέει και τίποτα, σε ένα πεζοδρόμιο μπροστά από άσχημη πολυκατοικία σε αδιάφορο μεγάλο δρόμο με κίνηση (και καυσαέριο).

Βγαίνει 40 λίρες παραπάνω (+20 το άτομο)
sknipper έγραψε:Τουλάχιστον στην ουρά της ρόδας είσαι σε πιο ωραίο μέρος. Αν ήσουν 10 μέρες πιο πριν θα έβλεπες κι έναν ηλίθιο πάνω στη γέφυρα με το νοικιάρικο Χιουντάι του παρέσυρε κάμποσους, σκότωσε και μερικούς....

Ναι ξέρω :( Ήταν φίλοι εκείνες τις ημέρες εκεί και από σύμπτωση δεν ήταν στο σημείο
sknipper έγραψε:Δεν ξέρω πόσο θα μείνεις αλλά είναι ανάγκη να τα κάνεις και τα δύο την πρώτη μέρα; Καλύτερα να πας σπίτι να πεις γεια και ίσως να πας κάπου τοπικά. Την άλλη μέρα ξεκινώντας από νωρίς να προλάβεις τουλάχιστον το ένα από τα δύο χωρίς μεγάλη ουρά.

Θα είμαστε 4 γεμάτες ημέρες. Παρασκευή πρωί με Δευτέρα βράδυ. Λέμε να νοικιάσουμε αμάξι και να πάμε καμιά εκδρομή (τι προτείνετε; ) . Κυριακή έχω κλείσει sky garden. Και θέλω και shopping, ρούχα + laptop
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#382238 Noμίζω Ιnverness είναι καλή περίπτωση για μια ημερίσια εκδρομούλα, ας μας πουν και οι ντόπιοι βέβαια
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#382263 Με αυτοκίνητο αποκλείεται, είναι 10 ώρες ταξίδι :lol: Κάτι προς English channel είχα κάτα νου ή κάτι προς mainland, Οξφόρδη κλπ
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#383713 Ρίξε μια ματιά γιατί σαν ακριβά τα έχουν τα αυτοκίνητα αυτόν τον καιρό.
Για Οξφόρδη σκέτο δε λέει αυτοκίνητο είναι πολύ πολύ πιο εύκολο με το λεωφορείο (Oxford Tube ή το αντίπαλο) ή και τραίνο. Βέβαια λέει να περάσεις από Marlow, να περπατήσεις στο lock (σύμπλεγμα φραγμάτων για να περάσουν τα σκαφάκια στο επόμενο τμήμα του ποταμού με διαφορά ύψους) και να πάρεις το τσάι σου στο Compleat Angler. Ή να πας από το Cookham στο εστιατόριο δίπλα στο ποτάμι (νομίζω εννοώ το Ferry).
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#384857 Επαναφέρω το θέμα τηλεφώνου.
Η COTE με χρεώνει 3€/ημέρα για χρήση του προγράμματός μου (data + voice) και τώρα για 4 ημέρες θα με χρεώσει 12€. οκ δεν είχα πρόβλημα την τελευταία φορά, όλα κομπλε, είδα όμως τότε στο αεροδρόμιο ότι έχουν κάτι pay as you go κάρτες σε αυτόματο μηχάνημα. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και δεν θυμάμαι μάρκα/τιμές, αλλά μήπως συμφέρει αυτή τη φορά; Το voice προς Ελλάδα δεν με νοιάζει, παίρνω και από Skype. Data χρειάζομαι και mainland κλήσεις (προς UK) να συνεννοούμαστε με τα παιδιά εκεί. Διαφορετικά θα υποστώ την ψοτε τι να κάνω :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#384947 Για τις βαλίτσες πάλι:

Έχει χώρο το Τισό για φύλαξη χειραποσκευών ;
Εδώ https://www.madametussauds.com/new-york ... faqs-tips/ λέει
"Can I take large bags or luggage to Madame Tussauds?
For security reasons, large bags or luggage are not permitted to be left with Madame Tussauds staff. Smaller bags are permitted and are subject to search upon entry."

Εδώ όμως https://support.madametussauds.co.uk/hc ... valuables- γράφει ότι έχει χώρο για φύλαξη

M'ένα heathrow express + Bakerloo φτάνω Τισό και μετά βλέπουμε, μη χάσουμε χρόνο στο πέρα δώθε, και για το london eye βλέπουμε μια άλλη στιγμή αν δεν είναι καλός ο καιρός.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#384977 To Τισώ ειναι χασιμο και χρονου και χρηματων. Θα πληρωσεις και για βαλιτσα, αν εχει. Φανταστικ οπως λενε οι Γερμανοι φιλοι μου.

< >