Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#385012 Την άλλη φορά δεν πήγαμε. Τις προάλλες πήγαν κάτι φίλοι και είπαν ότι είναι σούπερ. Anyway τα έχω κλείσει τώρα. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By skous
#385058 Εγώ συμφωνώ οτι ειπναι μπούρδα και τα 2 :)
Καλυτερα θέα απο το shard και κανενα φαγακι εκεί επίσης


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#385059 Ειπαμε φανταστικ. Μονο σουπερ;

< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#385121 8 χρονια στο Λονδινο ουτε που ξερω που πεφτει το Τισω. Στον τροχο όπως αναφερθηκε δεν βλεπω τον λογο να στηθω στην ουρα για 2 ωρες για να δω κατι που το εχει δει αρκετες φορες από διαφορα κτηρια γραφεια. Στο Σαρντ για ποτο φαινεται καλη ιδεα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#385334 Δεν αξίζει. Αν δεν έχει ουρά και να μπεις έτσι κσλως. Αλλιώς not, όχι τόσο κουβας όσο ταλαιπωρία
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#385487 Πάμε Cambridge. Κάτι ιδιαίτερο να δούμε, κάπου καλά να φάμε;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#386003
rx8_drifter έγραψε:Noμίζω Ιnverness είναι καλή περίπτωση για μια ημερίσια εκδρομούλα, ας μας πουν και οι ντόπιοι βέβαια


Εικόνα

Στο Inversnecky αξίζει να πας μόνο ως βάση για να μείνεις το βράδυ και το επόμενο πρωί να ξεκινήσεις προς τα Highlands ή το John o' Groats κλπ.

Όσο για το Tissaud's --->
Εικόνα

Αν θες να δεις κεριά, πάνε σε καμιά εκκλησία...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#386487 Ζορζ με απογοητευσες και απέτρεψες τον δμτσπαν απο μια ομορφη ΗΜΕΡΙΣΙΑ εκδρομή στο εγγυς μελλον :s_sad :s_no
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#386785 Μα γιατί να πάει στο Inverness όταν μπορεί να έρθει στο μαγευτικό Aberdeen; :rtfm:

Γιατί, μπορεί να είμαστε μίζεροι, αλλά τουλάχιστον έχουμε (ακόμα) λεφτά. Και 2 ποτάμια. Για πες μου, έχει μήπως το Παρίσι 2 (δύο!) ποτάμια; :rtfm: :rtfm:

Ανακαλύψαμε και το street art πρόσφατα: http://www.independent.co.uk/travel/uk/ ... 90776.html

Διαβάζεις και την Ημερησία στο αεροπλάνο όταν έρχεσαι, μαν μου. Εκτός αν θέλεις να οδηγήσει το παιδί, πάλι βγαίνει ημερήσια εκδρομή σε ένα 24ωρο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#386887 - Μαντάμ Τισό: Αν είναι μια απλή καθημερινή και έχεις χρόνο οκ αξίζει να το επισκεφθείς, είναι κάτι το διαφορετικό. Αν είναι να περιμένεις όμως μία ώρα στην ουρά, μπορείς να κάνεις κι άλλα πράγματα. Δεν το μετάνιωσα, δεν ήταν κακό. Πιο πολύ η βόλτα με το ταξιτρενάκι μ'άρεσε και το 4D short film με marvel στο τέλος :metalo:

- Βόλτα με το τρένο στο Cambridge. Πολύ ωραία πόλη, καλός κόσμος, μέχρι και καλύτερο καιρό είχε :lol: Αξίζει να κάνεις την περατζάδα μέσα στην πόλη, να περπατήσεις πλάι στο ποτάμι ή να πιεις ένα καφέ. Φαί έπαιξε στο [img=https://www.tripadvisor.co.uk/Restaurant_Review-g186225-d2054324-Reviews-The_Regal-Cambridge_Cambridgeshire_England.html]Regal[/img] , not bad θα έλεγα

- St Paul δυστυχώς μόνο απ'έξω τον είδαμε γιατί ήμασταν στα πέριξ 10παρά το βράδυ και ήταν κλειστά δεν μας άφηναν να μπούμε :( Κρίμα και πρέπει να είναι πολύ ωραίος μέσα, ειδικά η κατάνυξη που προσφέρει το εκκλησιαστικό όργανο που ακούσαμε λίγο απ'έξω, μάλλον στις δοκιμές.

- London eye. Δεν ή'ν κακό, αλλά αν πας στο δωρεάν παρακάτω δεν πιάνει μία

- Sky garden. Λήξις εδώ. Ουάου. Αξίζει. Θεάρα :inlove: . Πήγαμε απόγευμα και φύγαμε βράδυ βλέποντας την πόλη και με ήλιο και φωτισμένη το βράδυ :inlove: . Βέβαια είχαμε μπερδευτεί γιατί όλοι νομίζαμε ότι το Shard και το Sky Garden είναι το ίδιο κτίριο, αμ δεν είναι όμως. Είναι απέναντι, σε κοντινή απόσταση. Το Shard είναι πιο ψηλό από το sky garden. Οψόμεθα για την επόμενη φορά!

- Camden town περπάτημα στο παζάρι + βόλτα στο κανάλι με βαρκούλα

- Chinatown + μπουφέ :eat:

- Φρέσκο fish n chips στο Golden Union είναι στο στενό ακριβώς απέναντι από το sportsdirect στην Oxford str.

- Έπαιξε και Ινδικό απέναντι, στο Kati Roll αλλά θα το πρότεινα μόνο για μία φορά, όχι δεύτερη. Είχε roll, μικρά σε μέγεθος (ήθελες 2) με το περιτύλιγμα σαν τηγανισμένη αραβική. Πολύ βαριά λόγω των τηγανητών, νόστιμα παραυτά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#387687 Κι εγώ στο skygarden θέλω να πάω. Στο millenium wheel ωραίο ήταν αλλά αν δεν με κέρναγε φίλος δεν θα πήγαινα.
Αυτό που δεν ξέρω αν αξίζει είναι και το emirates τελεφερίκ στο ανατολικό Λονδίνο. Και για 3,4 λίρες δεν είναι καθόλου κακό. http://www.emiratesairline.co.uk/

Η Mme Tussauds λένε ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θυμόμαστε από παλιά. Δηλαδή δεν είναι απλά κέρινα αγάλματα διασημοτήτων αλλά πολλά περισσότερα και διαδραστικά. Παρόλα αυτά δεν σκοπεύω να ξαναπάω για να το διαπιστώσω...

Αν είστε φίλοι του Harry Potter αξίζει να πάτε στο σχετικό μέρος στο βόρειο Λονδίνο (έχει και δικό τους λεωφορειάκι που σε πάει, όχι φτηνό αλλά βολεύει αν είσαι τουρίστας και δεν έχεις αυτοκίνητο) https://www.wbstudiotour.co.uk/
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#410534 Παίδες τα φώτα σας.

Προγραμματίζω ένα ταξίδι για τέλη Σεπτέμβρη μαζί με την Ελένη για να πάμε να παραδόσει τη διπλωματική της.
Λέμε να φύγουμε με Ryan στις 29 Σεπτέμβρη ημέρα Παρασκευή και να επιστρέψουμε τη Δευτέρα το βράδυ στις 2 Οκτώβρη (Δευτέρα πρωί παραδίδει τη διπλωματική).
Το θέμα είναι ότι η Ryan προσγειώνεται στο Stansted και εμείς θέλουμε να πάμε Guildford.
Άρα θέλουμε λεωφορείο από το αεροδρόμιο μέχρι το Waterloo και από εκεί τρένο προς Guildford.

Για να μην τα πολυλογώ, σκέφτομαι να νοικιάζω αυτοκίνητο κατευθείαν μέσω Ryan κατά την κράτηση των αεροπορικών εισιτηρίων.
Οι του Ηνωμένου Βασιλείου, πως βλέπετε την ιδέα;
Στο google maps βγάζει ότι Stansted-Guildford είναι απόσταση 85μίλια μέσω του Μ25.
Στα οικονομικά μου βγαίνει πιο φθηνά να πάρω ΙΧ μαζί με ότι καύσιμα χρειαστεί, από ότι να πληρώσουμε 2πλα μεταφορικά σε λεωφορεία και τρένα.

Είναι καλή λύση; θέλω τη γνώμη σας για να το φιξάρω άμεσα.

Ντίνο, Μιράζ, Σκνίπερ, Ζορζ, Πιπέντουμ σας ακούω.