Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By GTS
#328486 Ο συγκεκριμενος δρομος ειναι σαν αυτοκινητοδρομος. Γενικα τους απευφευγα και για περπατημα. Στους παραδρομους δεν υπαρχει προβλημα.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#328495
drdino έγραψε:Ναι αυτό εννοούσα φυσικά (βασικά τις διαδωματιακες μεταφορές, όχι τα του δρόμου, νομίζω κι ο mjacob το ίδιο.


στον GTS αναφερομουν που ειπε για θορυβο απο δρομο.

Who cares για το δωματιο. Ποδαροδρομος ολη τη μερα Busse και θα πεφτεις ξερος, ουτε σεξ ουτε τιποτα...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#328659 Μπούσε τί λενε τα γατάκια απο πάνω? :adminpower:

Άβαταρ μέλους
By sknipper
#332943 O Θεός να το κάνει Earls Court αυτό το ξενοδοχείο του Busso. Και με μετριότατες κριτικές, ελπίζω να είναι φτηνό.
Από Stansted βολεύει πολύ περισσότερο το τραίνο προς Liverpool street. Οι τιμές δεν είναι κακές αν τις κλείσεις εγκαίρως αλλά είναι πολύ πιο αξιόπιστο, γρήγορο (45-55 λεπτά όταν το λεωφορείο ανάλογα με την κίνηση κάνει και 1:30+). Φίλοι που πήραν λεωφορείο είπαν ποτέ ξανά λεωφορείο.

Από τα άλλα που αναφέρθηκαν πιο πριν κι εγώ συνιστώ αυτό στο Bayswater, είναι πολύ βολικό από ΜΜΜ αλλά και τοπική κίνηση.

Το Whiteleys που αναφέρεται σαν ατραξιόν αφενός έχει πλέον χάσει την αίγλη που είχε πριν 20 χρόνια και αφετέρου κλείνει από τον Ιανουάριο μια και θα γίνει γιαπί για την κατασκευή πύργου κατοικιών και μπουτίκ ξενοδοχείου. Ολόκληρος ο δρόμος (Queensway και οι 2 ανατολικοί του) μάλλον αγοράστηκαν από κάποιον σουλτάνο/σεΐχη του Μπρουνέι και προβλέπεται γενική αναβάθμιση της περιοχής με οικοδομική αναταραχή.

Και όταν έρθεις θα χαρώ να σε γνωρίσω από κοντά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#333324
sknipper έγραψε:O Θεός να το κάνει Earls Court αυτό το ξενοδοχείο του Busso. Και με μετριότατες κριτικές, ελπίζω να είναι φτηνό.
Από Stansted βολεύει πολύ περισσότερο το τραίνο προς Liverpool street. Οι τιμές δεν είναι κακές αν τις κλείσεις εγκαίρως αλλά είναι πολύ πιο αξιόπιστο, γρήγορο (45-55 λεπτά όταν το λεωφορείο ανάλογα με την κίνηση κάνει και 1:30+). Φίλοι που πήραν λεωφορείο είπαν ποτέ ξανά λεωφορείο.

Από τα άλλα που αναφέρθηκαν πιο πριν κι εγώ συνιστώ αυτό στο Bayswater, είναι πολύ βολικό από ΜΜΜ αλλά και τοπική κίνηση.

Το Whiteleys που αναφέρεται σαν ατραξιόν αφενός έχει πλέον χάσει την αίγλη που είχε πριν 20 χρόνια και αφετέρου κλείνει από τον Ιανουάριο μια και θα γίνει γιαπί για την κατασκευή πύργου κατοικιών και μπουτίκ ξενοδοχείου. Ολόκληρος ο δρόμος (Queensway και οι 2 ανατολικοί του) μάλλον αγοράστηκαν από κάποιον σουλτάνο/σεΐχη του Μπρουνέι και προβλέπεται γενική αναβάθμιση της περιοχής με οικοδομική αναταραχή.

Και όταν έρθεις θα χαρώ να σε γνωρίσω από κοντά.



Και εγώ θα χαρώ να σε γνωρίσω.
Και επειδή με προβλημάτισες, θα ακυρώσω το ξενοδοχείο που έκλεισα (ευτυχώς είχα επιλέξει ακύρωση) και θα κλείσω σε καλύτερο.
Απλά θα χρειαστώ μια βοήθεια. Απευθύνομαι και σε σένα και στους γνωρίζοντες.

Έχω κάνει μια καλή ψακτική από χθες και ας πούμε ότι έχω καταλήξει σε 3 ξενοδοχεία.
Τα βάζω κατά σειρά χαμηλότερης--->υψηλότερης τιμής.

1) Brunel Hotel (περιλαμβάνει πρωϊνό) ---> 3.2 μίλια από Big Ben με ΙΧ
http://www.booking.com/hotel/gb/brunelh ... al;ucfs=1&


2) Duke of Leinster Hotel (περιλαμβάνει πρωϊνό) 3.5 μίλια από Big Ben με ΙΧ
http://www.booking.com/hotel/gb/dukeofl ... al;ucfs=1&

3) Comfort Inn Buckingham Palace Road (χωρίς πρωϊνό) 1.4 μίλια από Big Ben με ΙΧ
http://www.booking.com/hotel/gb/comfort ... al;ucfs=1&


Για πείτε τη γνώμη σας. Απλά αυτή η αλλαγή που θα κάνω, θα είναι χωρίς ακύρωση και θα είναι οριστική.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#333328 Τί εννοείς απόσταση με ΙΧ, εχεις σκοπό να μετακινηθείς εντός Λονδίνου με ΙΧ??
Άβαταρ μέλους
By mirage
#333329 Ελπιζω πως οχι....

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#333330
rx8_drifter έγραψε:Τί εννοείς απόσταση με ΙΧ, εχεις σκοπό να μετακινηθείς εντός Λονδίνου με ΙΧ??


Όχι βέβαια, απλά έκανα μια γουγλοαναζήτηση για να έχω στο περίπου την απόσταση.
Ποδαράτοι και με τα ΜΜΜ θα είμαστε.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#333332 Αυτο που σε ενδιαφέρει είμαι ποσο κοντα ειναι με τα ΜΜΜ οποτε κοιτα για αποσταση/χρονο με ΜΜΜ στην αναζητηση. Αμα ειμαι τριγύρω θα χαρω να τα πουμε και απο κοντα.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#333340 Κι εγω για το 3. Για το πρωινο τρωτε και εξω δεν εγινε κατι.

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#333447
mirage έγραψε:Αυτο που σε ενδιαφέρει είμαι ποσο κοντα ειναι με τα ΜΜΜ οποτε κοιτα για αποσταση/χρονο με ΜΜΜ στην αναζητηση.


+1.

Και τα 3 είναι σχετικά κοντά. Το 3, να έχετε υπόψη ότι αν σας δώσουν δωμάτιο από τη πίσω πλευρά θα έχει αρκετό θόρυβο όλη νύχτα γιατί βλέπει προς τις πλατφόρμες του σταθμού Victoria που έχει μπόλικη κίνηση, και τα τρένα δεν σταματάνε τη νύχτα. Το άλλο στο Leinster Gardens είναι σε καλή και ασφαλή περιοχή, αν και υπάρχει ένα καλύτερο ακριβώς απέναντι, στο 23 Leinster Gardens. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#333449
Giuseppe Busso έγραψε:
sknipper έγραψε:O Θεός να το κάνει Earls Court αυτό το ξενοδοχείο του Busso. Και με μετριότατες κριτικές, ελπίζω να είναι φτηνό.
Από Stansted βολεύει πολύ περισσότερο το τραίνο προς Liverpool street. Οι τιμές δεν είναι κακές αν τις κλείσεις εγκαίρως αλλά είναι πολύ πιο αξιόπιστο, γρήγορο (45-55 λεπτά όταν το λεωφορείο ανάλογα με την κίνηση κάνει και 1:30+). Φίλοι που πήραν λεωφορείο είπαν ποτέ ξανά λεωφορείο.

Από τα άλλα που αναφέρθηκαν πιο πριν κι εγώ συνιστώ αυτό στο Bayswater, είναι πολύ βολικό από ΜΜΜ αλλά και τοπική κίνηση.

Το Whiteleys που αναφέρεται σαν ατραξιόν αφενός έχει πλέον χάσει την αίγλη που είχε πριν 20 χρόνια και αφετέρου κλείνει από τον Ιανουάριο μια και θα γίνει γιαπί για την κατασκευή πύργου κατοικιών και μπουτίκ ξενοδοχείου. Ολόκληρος ο δρόμος (Queensway και οι 2 ανατολικοί του) μάλλον αγοράστηκαν από κάποιον σουλτάνο/σεΐχη του Μπρουνέι και προβλέπεται γενική αναβάθμιση της περιοχής με οικοδομική αναταραχή.

Και όταν έρθεις θα χαρώ να σε γνωρίσω από κοντά.



Και εγώ θα χαρώ να σε γνωρίσω.
Και επειδή με προβλημάτισες, θα ακυρώσω το ξενοδοχείο που έκλεισα (ευτυχώς είχα επιλέξει ακύρωση) και θα κλείσω σε καλύτερο.
Απλά θα χρειαστώ μια βοήθεια. Απευθύνομαι και σε σένα και στους γνωρίζοντες.

Έχω κάνει μια καλή ψακτική από χθες και ας πούμε ότι έχω καταλήξει σε 3 ξενοδοχεία.
Τα βάζω κατά σειρά χαμηλότερης--->υψηλότερης τιμής.

1) Brunel Hotel (περιλαμβάνει πρωϊνό) ---> 3.2 μίλια από Big Ben με ΙΧ
http://www.booking.com/hotel/gb/brunelh ... al;ucfs=1&


2) Duke of Leinster Hotel (περιλαμβάνει πρωϊνό) 3.5 μίλια από Big Ben με ΙΧ
http://www.booking.com/hotel/gb/dukeofl ... al;ucfs=1&

3) Comfort Inn Buckingham Palace Road (χωρίς πρωϊνό) 1.4 μίλια από Big Ben με ΙΧ
http://www.booking.com/hotel/gb/comfort ... al;ucfs=1&


Για πείτε τη γνώμη σας. Απλά αυτή η αλλαγή που θα κάνω, θα είναι χωρίς ακύρωση και θα είναι οριστική.

Το Παντινγκτον ειναι η χειροτερη περιοχη να μεινεις στο κεντρο (κατα την γνωμη και εχω μεινει αρκετες μερες εκει) γιατι δεν μου αρεσουν τα μαγαζια που εχει σε κοντινη αποσταση για φαγητο ή για καφε. Δηλ πρεπει συνεχως να περνεις λεωφορειο για να πας στο κοντινο Bayswater or Marylebone που ειναι καλες περιοχες.

Η Βικτορια (εχω μεινει πολλες μερες και εδω) ειναι μαλλον καλυτερα αν και εχει φοβερη κινηση γυρω απο τον σταθμο σε βαθμο που κουραζει αφανταστα. Τα μαγαζια γυρω αντανακλουν αυτην την κινηση. Και τις δυο αυτες περιοχες θα προτιμουσα να αποφυγω.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#333462
Zorz έγραψε:
mirage έγραψε:Αυτο που σε ενδιαφέρει είμαι ποσο κοντα ειναι με τα ΜΜΜ οποτε κοιτα για αποσταση/χρονο με ΜΜΜ στην αναζητηση.


+1.

Και τα 3 είναι σχετικά κοντά. Το 3, να έχετε υπόψη ότι αν σας δώσουν δωμάτιο από τη πίσω πλευρά θα έχει αρκετό θόρυβο όλη νύχτα γιατί βλέπει προς τις πλατφόρμες του σταθμού Victoria που έχει μπόλικη κίνηση, και τα τρένα δεν σταματάνε τη νύχτα. Το άλλο στο Leinster Gardens είναι σε καλή και ασφαλή περιοχή, αν και υπάρχει ένα καλύτερο ακριβώς απέναντι, στο 23 Leinster Gardens. :shifty:


To Blackmore λες;
Να σου πω την αλήθεια, μπήκα στο google street view και η περιοχή του Duke of Leinster Hotel μου αρέσει περισσότερο εκ των άλλων δύο.
Αυτό για τη φασαρία των πίσω δωματίων του Comfort Inn το διάβασα και εγώ.
Στο Brunel Hotel λέω να ρίξω άκυρο και ο τελικός να πάει μεταξύ των Comfort Inn Buckingham Palace Road & Duke of Leinster.
329 ευρώ για 4 βράδια για το πρώτο και 309 ευρώ για 4 βράδια για το δεύτερο. Χωρίς πρωινό και τα δύο.
Τιμές με εκπτώσεις και genius προνόμιο.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#333486 Εγω ψηφιζω το 3 ακομα :s_tongue Εξαλλου σου ειχα πει να ψαχτεις για Belgrave Road.

Ξεκινας και φτανεις σε κανα 30 λεπτο με τα ποδια Picaddilly και περνας απο Buckigham, St JAmes Park και λοιπες ομορφιες κλπ ομορφιες. Αλλα 50 λεπτα περπατημα μετα και εχεις φτασει TATE εχοντας περασει απο Leicester Sq, Covent Garden, εχεις περασει το ποταμι. Περπατας και αλλο ενα μισαωρακι και εχεις φτασει και Tower Bridge εχοντας περπατησει το Southbank.

Πινεις και μια μπιρα εδω Founders Arms οπου ειναι μια τυπικη αγγλικη pub σε ωραιο σημειο κατ εμε. Γυρνώντας πας το Southbank αναποδα και φτανεις London Eye και στο Westminster.

Σε 20 λεπτα με τα ποδια εχεις φτασει στο Harrods και μετα αλλα 20 λεπτα ποδια για μουσεια Φυσικης Ιστοριας, Victoria and Albert...

Να συνεχισω η κουραστηκες απο το περπατημα;