Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By drdino
#317659 Όχι, μπορεί να πάει και στο apple store για να πάρει κι από κει λίγο :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#317661
corsair έγραψε:
GTS έγραψε:
drdino έγραψε:Ναι επειδή κάποιος που είναι τρεις μέρες στο Λονδίνο θα πάει στάνταρ σε σταρβούκιο ή Apple store για καφέ


Πολλοι τουριστες πανε. Για ελληναρες εχει ανοιξει Flocafe & Carpo!

Επισης η ευκολια που αναφερεις ειναι λιγο θεωρητικη γιατι σε πολλα σημεια στο κεντρικο Λονδινο δεν εχει bandwith και σε μερικα αλλα καθολου σημα.


δλδ θεωρεις ποιο ρεαλιστικο να γαμηθει κανεις στους καφέδες, απο το να παρει μια κωλοσιμ με 15 λιρες να τελειωνει....

Οτι του ειναι ποιο ευκολο. Αν ηταν να παρεις μια σιμ σε καθε χωρα που πας τριημερο σε 2-3 χρονια θα ειχες συλλογη απο 5-10 sims. Θα προτιμουσα να παρω ενα πακετο απο Ελλαδα οπως απο βοντα. Εχω μια καρτοσιμ Βοντα ΗΒ και πληρωνω 3 λιρες την μερα και εχω ιντερνετ σε καθε ταξιδι στην ΕΕ. Νομιζω γενικα οι καλες καρτο σιμ οπως αυτες της 3 θελουν να εισαι κατοικος ΗΒ αλλοιως δεν τις δινουν.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#317662 Roaming υπολογίζεις ένα 30ρι ευρώ και τέλος, από την ταλαιπωρία να αγοράζεις κάρτες να αλλάζεις ή να ψάχνεις ίντερνετς μακράν ευκολότερο.

Εγώ με roaming την έβγαλα περισυ που πήγα αν και μου έσπασε λιγο τα νεύρα γιατί η εταιρεία μου συνεργαζοταν με συγκεκριμένες μόνο στην Αγγλία και έπρεπε να αλλάζω δίκτυα χειροκίνητα.

< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#317675 Φέτος δεν το έχουν τσάμπα; ή είναι μόνο για συμβόλαια?
Και πριν το τσάμπα, για ΗΒ κάτι 2-3 ευρώ τη μέρα ήταν.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#317682
GTS έγραψε:
corsair έγραψε:
GTS έγραψε:
drdino έγραψε:Ναι επειδή κάποιος που είναι τρεις μέρες στο Λονδίνο θα πάει στάνταρ σε σταρβούκιο ή Apple store για καφέ


Πολλοι τουριστες πανε. Για ελληναρες εχει ανοιξει Flocafe & Carpo!

Επισης η ευκολια που αναφερεις ειναι λιγο θεωρητικη γιατι σε πολλα σημεια στο κεντρικο Λονδινο δεν εχει bandwith και σε μερικα αλλα καθολου σημα.


δλδ θεωρεις ποιο ρεαλιστικο να γαμηθει κανεις στους καφέδες, απο το να παρει μια κωλοσιμ με 15 λιρες να τελειωνει....

Οτι του ειναι ποιο ευκολο. Αν ηταν να παρεις μια σιμ σε καθε χωρα που πας τριημερο σε 2-3 χρονια θα ειχες συλλογη απο 5-10 sims. Θα προτιμουσα να παρω ενα πακετο απο Ελλαδα οπως απο βοντα. Εχω μια καρτοσιμ Βοντα ΗΒ και πληρωνω 3 λιρες την μερα και εχω ιντερνετ σε καθε ταξιδι στην ΕΕ. Νομιζω γενικα οι καλες καρτο σιμ οπως αυτες της 3 θελουν να εισαι κατοικος ΗΒ αλλοιως δεν τις δινουν.


και ειναι ποιο ευκολο να τρεχει απο καφε σε καφε και ενδιαμεσα να μην εχει τιποτα?
Δεν χρειαζεται να τις κανεις συλλογη... στα σκουπιδια. Αν μπορεις με τροπο ευκολο να τις προμηθευτεις κιολας πριν το ταξιδι ακομα καλυτερα. Τις υπολογιζεις μεσα στο παγιο κοστος του ταξιδιου και ειναι κλασμα μπροστα στα υπολοιπα.

Τα roaming πακετα για data ειναι κομματακι γδαρσιμο.

@dimik: θα πρεπει να εισαι πολυ φειδωλος στο traffic σου. Ετσι και ξεφυγεις θα μεινεις απο λεφτα και data.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#317686 Ηταν. Τωρα η Βοντα ΗΒ περιλαμβανει και 500 ΜΒ roaming καθε μηνα. Καλυτερα απο το να ψαχνεις να αγορασεις σιμ καθε φορα που πας για τριημερο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#317693
corsair έγραψε:

@dimik: θα πρεπει να εισαι πολυ φειδωλος στο traffic σου. Ετσι και ξεφυγεις θα μεινεις απο λεφτα και data.


Για τουρισμό πας υποτίθεται όχι για να είσαι όλη μέρα πάνω από το τηλέφωνο να σερφαρεις, για "τουριστική" χρήση μια χαρά σου φτάνουν 10-15 ευρώ την μέρα, κι εγώ κάρτα έχω αλλά δεν έφαγα πάνω από 20 ευρώ για να βλέπω δρομολόγια, χάρτες και εστιατόρια. Εκτός κι αν το roaming χρεώνεται τόσο πολύ στην Ελλάδα οπότε πάω πάσο.

< >
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#317756 Ελλαντα 2016, βλέπεις μετά τους γερμαναραδες που ακόμα κ στα καρτοκινητα σου δινουν 500ΜΒ roaming για 1 βδομάδα με 5ευρα!! Τη πιο απλό!

< Note 3 >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#317867 Αγχωμενε μικρε εξερευνητη. Κατεβασε και citymaps2go

< >
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#317873 Εάν χαθεί οργανωνω search and rescue αποστολή behind EU lines, θα χρησιμοποιηθούν σύγχρονες τεχνολογίες. Ραψτε τους αγιους στις στολές σας από τώρα.

<
Άβαταρ μέλους
By mirage
#317876 Amber alert. London has fallen

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#317885
Scotch έγραψε:Με 20 λίρες έχεις καθαρίσει. (https://www.giffgaff.com/auth/login?red ... d-goodybag)

H giffgaff δεν βολεύει γιατί πρέπει να έχεις ταχυδρομική διεύθυνση για να στη στείλουν από πριν. Για 3 μέρες τι κάθεστε και ασχολείστε; --> φτηνό roaming λέμε και τέλος.

drdino έγραψε:Ναι επειδή κάποιος που είναι τρεις μέρες στο Λονδίνο θα πάει στάνταρ σε σταρβούκιο ή Apple store για καφέ

--->
Geo f1 έγραψε: :(


GTS έγραψε:Επισης η ευκολια που αναφερεις ειναι λιγο θεωρητικη γιατι σε πολλα σημεια στο κεντρικο Λονδινο δεν εχει bandwith και σε μερικα αλλα καθολου σημα.

Σιγά μην έχει και sharia no go areas! :lol: Ώρες, ώρες σε βρίσκω υπερβολικά υπερβολικό, λες και έχουμε ζήσει σε εντελώς διαφορετική πόλη! :hmmm:

corsair έγραψε:Τα roaming πακετα για data ειναι κομματακι γδαρσιμο.

@dimik: θα πρεπει να εισαι πολυ φειδωλος στο traffic σου. Ετσι και ξεφυγεις θα μεινεις απο λεφτα και data.

Δις, λάστ γίαρ. Από φέτος είναι αστεία χαμηλές οι τιμές για να κάτσεις να ασχοληθείς για ένα ταξίδι 3 ημερών. Από του χρόνου (μγιάκωβε) θα είναι τζάμπα:
https://ec.europa.eu/digital-single-mar ... ng-tariffs

mirage έγραψε:Amber alert. London has fallen


Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#317918 Η Vodafone κάποια χρόνια τωρα είχε αστεία χρέωση ανα μέρα για ΕΕ, και κανα χρόνο τωρα ειναι τελείως τσάμπα ήδη. Τουλάχιστον για τα συμβόλαια.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#317927 Συμβόλαιο έχεις πουλάκι μου; Σε κάρτα 3 ευρώ τη μέρα είναι η χρέωση.

.