Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By dimik
#309196 Θα πεταχτεί κανέναν dimviii τώρα με τόσα ιαπωνικά

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#311478 Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα για να μη χανόμαστε

1) museums/places to visit και κυρίως σε ποια πρέπει να βγάλω εκ των προτέρων εισιτήριο

- sky garden μου χουν πει ότι είναι πολύ ωραία με όλο το Λονδίνο πιάτο και δωρεάν.
- Madame Tussauds. Θέλω να πάω, σε φυσιολογικά πλαίσια το εισιτήριο (29 λιρόνια) αλλά βλέπω ότι έχει και συνδυαστικές προσφορές https://www.madametussauds.co.uk/london/en/tickets/
- Στο london eye δεν ξέρω, χέζομαι με κάτι τέτοια. Έχει κάτι άλλο εκτός από τροχό; Αν και άκουσα ότι γίνονται κάποια έργα.
- Το μπουντρούμι (dungeon) αξίζει; Τι βλέπεις εκεί;
- Westminster/Ανάκτορα;
- London Tower;

Ακριβά είναι τα εισιτήρια πάντως, 25-30 παίζουν πάνω κάτω

Αξίζει για τα παραπάνω ή/και άλλα αξιοθέατα χρήση ενός big bus tour ;
Αν και διαβάζω http://eng.bigbustours.com/london/servi ... ation.html
From October 1, 2016, London's Tower Bridge will be closed to all vehicular traffic. This is to accommodate essential maintenance works that are due to be completed by 30 December, 2016, at which point the bridge is expected to reopen to vehicular traffic.
Άβαταρ μέλους
By skous
#311510 Απο αυτά που λές, πραγματικό ενδιαφέρον έχουν το Tower και το Westminster.
Τα αλλά είανι για παιδιά (ειδικά το dungeon)
Άβαταρ μέλους
By nass
#311566 Οχι και μαντάμ Τισό :x
Από μουσεία άλλο τίποτα, το ένα καλύτερο από το άλλο και αν θυμάμαι καλά όλα δωρεάν. Κατά τη γνώμη μου:
British Museum
Tate Modern
Natural History + Technology (είναι δίπλα)
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#311571 + National Gallery, στην Trafalgar.

+ περπατημα οσο βαστανε τα ποδια σου
Άβαταρ μέλους
By gianik
#311599 +θεαμα (θεατρο , μιουζικαλ, whatever τελοσπαντων..)
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#311698 Ο,τι είπε ο nass και ο bibendum, το μαντάμ Τισώ είναι για να λες ότι πήγες. Από θέατρα, προσωπική άποψη, αν δεις μιούζικαλ αξίζει με τα 1000, φοβερές παραγωγές.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#311737 Eλα ρεεεε, ελεος, ποιο μανταμ τισω γαμωτο. Δεν μπορω να το ακουω αυτο. Να δεις ΤΙ? Τι σχεση εχει με το Λονδινο/Βαρκελωνη/ΝΥ το μανταμ Τισω???? Αν επαιρνες το μανταμ τισω απο το Λονδινο και το εβαζες στα Φαρσαλα διπλα στον πυργο του Άιφελ θα ειχε καμια διαφορα??? Πηγαινε και σε ελληνικο εστιατοριο για γυρο :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#311902 Διαφωνω. Ειναι πολυ εντυπωσιακο. Ειδικα η βολτα με το τραινακι. 2 φορες εχω παει (1994 & 2002) και ξαναπηγαινα.
Σε ζηλευω Δημητρη που θα πας Λονδίνο. Το λατρευω.

< 3
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#311909
Dimitris_P έγραψε:Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα για να μη χανόμαστε

1) museums/places to visit και κυρίως σε ποια πρέπει να βγάλω εκ των προτέρων εισιτήριο

- sky garden μου χουν πει ότι είναι πολύ ωραία με όλο το Λονδίνο πιάτο και δωρεάν.
- Madame Tussauds. Θέλω να πάω, σε φυσιολογικά πλαίσια το εισιτήριο (29 λιρόνια) αλλά βλέπω ότι έχει και συνδυαστικές προσφορές https://www.madametussauds.co.uk/london/en/tickets/
- Στο london eye δεν ξέρω, χέζομαι με κάτι τέτοια. Έχει κάτι άλλο εκτός από τροχό; Αν και άκουσα ότι γίνονται κάποια έργα.
- Το μπουντρούμι (dungeon) αξίζει; Τι βλέπεις εκεί;
- Westminster/Ανάκτορα;
- London Tower;

Ακριβά είναι τα εισιτήρια πάντως, 25-30 παίζουν πάνω κάτω

Αξίζει για τα παραπάνω ή/και άλλα αξιοθέατα χρήση ενός big bus tour ;


sky garden δεν έχω πάει, αλλά φίλοι που έχουν ανέβει λένε ότι είναι ωραία. Πρέπει να κάνεις κράτηση από αρκετά νωρίς όμως. Shard έχω ανέβει, ωραία η θέα αλλά λίγο ξεπέτα η εμπειρία. Dungeon, Tussauds και λοιπές πίπες --> είναι πίπες.

+1 στα μουσεία που αναφέρθηκαν. Επίσης επαναλαμβάνω για το ποτάμι: https://tfl.gov.uk/maps/river?intcmp=29736

(γενικώς έχει ξαναφερθεί το θέμα, ψάξε τι έχει γραφτεί πιο πριν).
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#311979
Chris έγραψε:Eλα ρεεεε, ελεος, ποιο μανταμ τισω γαμωτο. Δεν μπορω να το ακουω αυτο. Να δεις ΤΙ? Τι σχεση εχει με το Λονδινο/Βαρκελωνη/ΝΥ το μανταμ Τισω???? Αν επαιρνες το μανταμ τισω απο το Λονδινο και το εβαζες στα Φαρσαλα διπλα στον πυργο του Άιφελ θα ειχε καμια διαφορα??? Πηγαινε και σε ελληνικο εστιατοριο για γυρο :rtfm:


Έχει και στα Φάρσαλα Πύργο του Άιφελ?Εγώ ήξερα ότι είναι στα Φιλιατρά
Άβαταρ μέλους
By skous
#312005 + άπειρα για περπατήματα (και crossing κάποιον hyde park, greenwitch, κλπ)
Και φυσικά + άπειρα για μα δεις κανα phantom of the opera πχ


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#314190 Natural History Museum και το γειτονικό του Science Museum.
Βρετανικό μουσείο περιορίσου σε Ελλάδα και Αίγπυτο.
Tussauds έχει λέει γίνει πολύ πιο ενδιαφέρον και διαδραστικό από όσο ήταν παλιά και συνδυάζεται και με πλανητάριο.
Υπάρχουν καλά συνδυαστικά εισιτήρια πακέτα.
Διάφορες galleries αν θέλετε και βέβαια πολλά θέατρα και μιούζικαλ που αξίζουν.
Βόλτα σε κανένα πάρκο, ολίγον από Τάμεση και Γκρίνουιτς.
Τα λεωφορεία είναι βολικά αν θέλεις να δεις αρκετά πράματα με εξήγηση.
Φαγοποτικά και κλαμπικά ό,τι τραβάει η ψυχή σας κι από ψώνια το ίδιο.
Το Λονδίνο είναι τεράστιος προορισμός και σημαίνει διαφορετικά πράματα για τον κάθένα.
Φυσικά και είναι ακριβά αλλά η λίρα έχει πέσει αρκετά οπότε κερδισμένοι είσαστε! :lol: