Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#510808 Η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη μεταξύ άμπωτης και πλημμυρίδας. Στο Dorset για παράδειγμα, που είναι το διπλανό County, η παλίρροια είχε διαφορά δεκάδες μέτρα. Δεν παρατήρησα διαφορά στα ρεύματα ανάμεσα σε high και low tides πάντως. Φυσικά ο άνεμος και ο κυματισμός είναι πολύ σημαντικά.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#510865
sknipper έγραψε:Και κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα, τι παίζει με παλίρροια;


https://imgur.com/gallery/bdjRR
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#512576 Λοιπόν πήγα, χάζεψα και την παλίρροια, ο καιρός δυστυχώς πολύ μέτριος οπότε μπάνιο δεν έκανα. Μπήκα στον πειρασμό χθες το πρωί που έβγαλε λιακάδα και έτυχε να είναι και η θάλασσα στη θέση της ώστε να κρύβει τα φύκια και τις μυρωδιές αλλά είπα δεν βαριέσαι.
Αν η Εγγλέζοι που μπορούν αν βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και να πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες είχαν λίγο από Ελλάδα θα ήταν μακράν η σπουδαιότερη χώρα στον κόσμο. Ας εκτιμούσαμε περισσότερο την Ελλαδάρα μας...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#512582 Zorz προσπαθώ να ανηφορίσω για το μαγευτικό Aberdeen αλλά οι καταιγίδες δε μ αφήνουν, τρείς ώρες καθυστέρηση και βλέπουμε :s_mad

Καμιά παμπ της προκοπής να πιουμε χλιαρή μπυρίτσα?
Άβαταρ μέλους
By bebes
#525825 Τροποποίησα την επιστροφή του νοικιάρικου και αντί να το επιστρεψω στο Gatwick θα το κρατησω ακόμα ενα βραδυ και την επομένη το πρωι θα το παραδώσω στον σταθμο St Pancras *(ειναι γυρω στα 500 μετρα απο το ξενοδοχείο).
https://www.google.com/maps/place/Trave ... -0.1142594

Εχω δυο βασικές ερωτήσεις:
Υπάρχει κάποιος περιορισμός στην κίνηση αυτοκινήτου στο Λονδίνο (αν εχω χρόνο να κάνω βολτα στο κέντρο Κυριακή απόγευμα);
Υπάρχει δυνατότητα παρκαρίσματος στο δρομο και πως πληρώνουμε;
Κοιταξα μεσω street view τη γειτονια γυρω απο το ξενοδοχείο. Στους κεντρικους δρομους δεν παρκάρουν, στα παρακείμενα στενα είναι για μόνιμους κατοίκους, αλλα πισω απο το ξενοδοχείο υπάρχουν δυο παρκάκια που επιτρέπεται το παρκάρισμα στους δρόμους που το περικλείουν.
Θα φτάσω Κυριακή απόγευμα και παραδίδω Δευτέρα πρωί

edit:Προσπάθησα να κλείσω tour για το skygarden αλλά μόλις ανοίγουν οι θέσεις "κλείνονται" κατευθείαν.
Σκέφτομαι να κανω κράτηση τραπεζιου σε κάποιο απο τα μπαράκια που έχει. Κλίνω προς το sky pod bar για καφε το πρωί.
Ειδα οτι εχει τρείς επιλογές: sky pod bar, city garden bar και ενα ακόμα (δεν παω βραδυ γιατι εχω και τη μικρή -11- και σκέφτομαι μήπως δεν τη βάλουν). Μπορεί κάποιος να προτείνει ποιό απο τα τρία;

edit 2: Εκλεισα και θέατρο -το φάντασμα της όπερας-, δεν πιστεύω να πρέπει να κουβαλήσω και γραβάτα μαζί;;; :ninja:

thanks :oops:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#525827
bebes έγραψε:Άλλαξα τελικα την επιστροφή του νοικιάρικου και αντί να το επιστρεψω στο Gatwick θα το κρατησω ενα βραδυ και την επομένη το πρωι θα το επιστρεψω στον σταθμο St Pancras *(ειναι γυρω στα 500 μετρα απο το ξενοδοχείο).
https://www.google.com/maps/place/Trave ... -0.1142594

Εχω δυο βασικές ερωτήσεις:
Υπάρχει κάποιος περιορισμός στην κίνηση αυτοκινήτου στο Λονδίνο (αν εχω χρόνο να κάνω βολτα στο κέντρο Κυριακή απόγευμα);
Υπάρχει δυνατότητα παρκαρίσματος στο δρομο και πως πληρώνουμε;
Κοιταξα μεσω street view τη γειτονια γυρω απο το ξενοδοχείο. Στους κεντρικους δρομους δεν παρκάρουν, στα παρακείμενα στενα είναι για μόνιμους κατοίκους, αλλα πισω απο το ξενοδοχείο υπάρχουν δυο παρκάκια που επιτρέπεται το παρκάρισμα στους δρόμους που το περικλείουν.
Θα φτάσω Κυριακή απόγευμα και παραδίδω Δευτέρα πρωί

thanks :oops:
Για να δεις αν παρκάρεις βασικά ελέγχεις όλο το πεζοδρόμιο για πολύ μικρό ταμπελάκι σε κολωνάκι, με φάτσα στο δρόμο που το βλέπεις μόνο αν πας επί τούτου και το ψάξεις. Σε γενικές γραμμές αν στην άκρη του δρόμου έχει κόκκινη γραμμή ούτε το σταμάτημα δεν επιτρέπεται, στη διπλή κίτρινη είναι μπερδεμένο και στην μονή κίτρινη γενικά Κυριακή μπορείς να παρκάρεις μέχρι τη Δευτέρα το πρωί (8 ή 8:30 ή 9 ή 9:30 δε θυμάμαι καλά). Ανάλογα το μέρος και την ώρα μπορείς να παρκάρεις και σε θέση κατοίκων. Βλέπε ταμπελάκι.
Διάβασε για το Congesion Charge.
https://tfl.gov.uk/modes/driving/conges ... ntcmp=2055
Μέχρι Δευτέρα 7 το πρωί δεν πληρώνεις. Προσοχή αν περάσεις απέναντι από το St Pancras έχεις μπει μέσα.
Μάθε και για το επιπλέον T-charge αν είναι "βρώμικο" το αυτοκίνητο.
Για παρκάρισμα επί πληρωμή στο κέντρο δες Parkright εφαρμογή.
Αν έχεις ντίζελ πληρώνεις παραπάνω.
Βασικά πάλι κοιτάς το ταμπελάκι που θα λέει που/σε ποιον/με ποια εφαρμογή πληρώνεις και μέχρι πόση ώρα μπορείς να μείνεις.... Έχε πιστωτική
Για τουρίστα εκτός από βόλτα του τύπου London by night δεν αξίζει να βάλεις αυτοκίνητο στο κέντρο. Έχεις πόδια, λεωφορεία, υπόγειο...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#525839
sknipper έγραψε:Προσοχή αν περάσεις απέναντι από το St Pancras έχεις μπει μέσα.
Μάθε και για το επιπλέον T-charge αν είναι "βρώμικο" το αυτοκίνητο.
Για παρκάρισμα επί πληρωμή στο κέντρο δες Parkright εφαρμογή.
Αν έχεις ντίζελ πληρώνεις παραπάνω.

Eννοείς αν περάσω νότια του Α501 πληρώνω "τα διοδια του κέντρου";
Το αυτοκίνητο θα ειναι ντίζελ, αναφέρουν 99gr CO2 (αλλά μπορεί να μου δωσουν καποιο παρομοιο)
Θα ρωτήσω και στο γκισε οταν το παραλάβω τι παίζει.
Δεν είχα σκοπο να το κυκλοφορήσω στο Λονδινο, απλα άλλαξα τη μερα παράδοσης για να είμαι άνετος (την Κυριακή ξεκινάω απο Εβιμδούργο και δεν ξέρω ποσο θα "χαζεύω" στο δρομο, έλεγα να μην εχω κι αυτο το "άγχος"-Τωρα βέβαια απέκτησα το άγχος του παρκαρίσματος)
Σκεφτόμουν, αν φτασω απόγευμα σχετικά νωρις, αφηνουμε βαλίτσες στο ξενοδοχείο και παμε κεντρο με το μετρό. Αν φτασω αργα, να κάνοαμε μια βολτα με το αυτοκίνητο στα φωτισμένα αξιοθέατα.
Γι'αυτό ρωτησα για κέντρο
Άβαταρ μέλους
By bebes
#527159
sknipper έγραψε:....

Ευχαριστώ πολύ, ειναι πολύ χρήσιμα όσα αναφέρεις.
Το ξενοδοχείο είναι λοιπόν μέσα στον "δακτύλιο", αλλά την Κυριακή που φτάνω η είσοδος είναι ελεύθερη.
Η εφαρμογή Parkright επίσης εξαιρετικά χρήσιμη. Αν κατάλαβα καλά, δείχνει ανα πάσα στιγμή τις ελεύθερες θέσεις στο δρόμο;
Οπότε σημειώνω τους δρόμους που εχουν παρκόμετρο και θα ψαξω εκεί να το αφήσω για το βράδυ.

Μια ερωτηση ακόμα (απο τις πολλές :lol: ):
Στο Γκρίνουϊτς το σημείο που χωρίζουν οι μεσημβρινοί (Meridian Line) περιλαμβάνεται σε κάποιο χώρο που χρειάζεται εισητήριο, ή είναι "ελεύθερο";
Βλέπω το περιλαμβάνουν στα εισητήρια,
http://prntscr.com/ke4efc
αλλά πουθενα δεν βρήκα την πληροφορία που ζητάω :(
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#527171 Ε ναι, δεν αλλάζει κάτι πατώντας ή περνώντας την γραμμή :lol:

Αν βρω λογικά εισιτήρια σκέφτομαι κι εγώ ν'ανέβω μερικές μέρες τον Αύγουστο που έχω περισσευούμενη άδεια, να νοικιάσω αμάξι και να κάνουμε εκδρομές. :hmmm: Αλλά μέχρι στιγμής είναι πανάκριβα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#527279 Η γραμμή συνεχίζεται και έξω από το επί πληρωμή κομμάτι. Αλλά το εισιτήριο σε βάζει σε κάμποσα διαφορετικά κτιριάκια. Το συνδυάζεις και με το πλανηταριάκι που έχει. Προσθέτεις και την πρασινάδα ολόγυρα και τη θέα και προκύπτει μια όμορφη μισή μέρα. Και μετά κατηφορίζεις προς Cutty Sark που το έχουν κάνει πολύ καλό.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#527363
bebes έγραψε:Μια ερωτηση ακόμα (απο τις πολλές :lol: ):
Στο Γκρίνουϊτς το σημείο που χωρίζουν οι μεσημβρινοί (Meridian Line) περιλαμβάνεται σε κάποιο χώρο που χρειάζεται εισητήριο, ή είναι "ελεύθερο";
Βλέπω το περιλαμβάνουν στα εισητήρια,
http://prntscr.com/ke4efc
αλλά πουθενα δεν βρήκα την πληροφορία που ζητάω :(


Ο όλος χώρος βρίσκεται μέσα σε βασιλικό πάρκο, στο οποίο η πρόσβαση είναι δωρεάν.

Εικόνα

Το εισητήριο σου δίνει πρόσβαση στη μέσα αυλή και τα κτήρια του Αστεροσκοπείου, που είναι μουσείο.
Εικόνα

Επεκτείνοντας αυτό που έγραψε ο sknipper, εκεί είναι και το Ναυτικό μουσείο (στη 1η φωτογραφία το μπροστά αριστερό κτήριο και το μικρότερο στη μέση (Queen's House)), και λίγο πιο κάτω είναι και το Cutty Sark. Μπορείς να τα επισκευτείς μεμονωμένα, ενώ έχουν και combo εισητήριο με έκπτωση κλπ.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#528104
3 Day Explorer Pass
This 3 day pass gives you access to all Historic Scotland sites, over a 5 day period, including access to Edinburgh and Stirling Castles.

Εχει δοκιμάσει καποιος αυτό το πάσο;
Υπολόγισα οτι αν παω μονο στα καστρα του Εδιμδούργου και του Στερλινγκ θα βγάλει τα χρηματα του, καπου λεει και για fast track entry
https://tickets.historic-scotland.gov.u ... 1533735410
Άβαταρ μέλους
By bebes
#530518 Καλησπέρα, γυρισα σώος απο το νησι και σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές που μου δώσατε :)

Θα επικεντρωθώ κυρίως στην οδήγηση (που είναι ανάποδη σε όλα τους).
Αρχικά εκνευρίστηκα γιατι μου έδωσαν άλλου τύπου αυτοκίνητο (θα αναφερθώ εκτενέστερα στο ανάλογο θέμα).
Ηδη πρίν απομακρυνθώ απο το αεροδρόμιο κινδύνεψα 3-4 φορές να μαζέψω τα τζέρσεϋ και τις μπαριέρες απο δεξιά :dizzy:
Ολη τη νύχτα ταξίδευα προς Βορά και τόση νταλίκα ...δεν ξανάδα. Μεχρι Μάντσεστερ ο δρόμος ήταν φουλ στη νταλίκα.

Στον αυτοκινητόδρομο δεν "παραξενεύτηκα" πολυ απο την ανάποδη οδήγηση, εκτός απο μερικές φορες που αφηρημένος "ορμούσα" να προσπεράσω τις νταλίκες απο αριστερά.
Το μεγάλο πρόβλημα το είχα στις πόλεις. Οταν δεν ήμουν "στην τσίτα" μόλις έβγαινα σε διασταύρωση έκανα αυτόματα προς τα δεξια. Μια φορα έβγαλα τη μουρη σιγα σιγα βλεποντας αριστερα και είχα "Αγιο" καθώς ερχόταν καποιος με ταχύτητα απο δεγια και πέρασε σύριζα απο τον προφυλακτήρα μου.

Πρέπει να τσίμπησα και μια κλήση στο Λονδίνο.
Η κυρία μπεμπε ήθελε London by night με το αυτοκίνητο (παρά τις έντονες αντιρρήσεις μου)
Σε κάποια φάση περνούσα ενα σταυροδρόμι απέναντι απο το Νέλσωνα. Αναψε πορτοκαλί τη στιγμη ακριβώς που περνούσα το φανάρι. Δε σταμάτησα φυσικά, αλλά λόγω χαμηλής ταχύτητας ώσπου να φτάσω απέναντι ειχε άλλο φανάρι εκεί το οποίο άναψε κόκκινο και δεν σταμάτησα (θα έμενα μέσα στο κενό και θα ενοχλόυσα αυτους που θα διέσχιζαν τη διασταύρωση)
Εκεί άναψε η φλασιά. Δε νομίζω να ήταν απο τουρίστα, μάλλον αναμνηστικό για μένα θα ήταν :(

Στο παρκάρισμα δε ζορίστηκα πολύ, είδα όντως οτι έσφαζαν κανονικά την κίτρινη γραμμή αλλά δεν το ρίσκαρα. Το οτι έφτασα Κυριακή στο Λονδίνο βοήθησε πολύ, Δευτέρα σηκώθηκα νωρις και πήγα το παρέδωσα και ησύχασα.

Μαγάλη "ανακάλυψη" της οικογένειας τα ποδήλατα! Με 2 Στερλίνες για 24 ώρες γυρίσαμε εύκολα τα πάρκα και μετά ξεθαρέψαμε και πηγαμε στο ποτάμι, στις γεφυρες, σε κάποιες πλατείες... παντού :yahoo: