Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#482754 Δεν υπαρχει λογος να πας με το αμαξι. Καλυτερα πτηση.

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#482792 Ευχαριστω για τις απαντησεις. :s_thumbsup

Εκλεισα τελικα, ξεκιναω 15Αυγουστο, και θα εχω 7 διανυκτερευσεις.

Ειμαστε 5 ατομα, οποτε λογικα αυτοκινητο.

Οι πρωτες σκεψεις μου ειναι να νοικιασω για 3 ή 4 μερες, να παω απο Gatwick (φτανω στις 23:00) κατευθειαν Εδιμδουργο (ισως και να ταξιδευσω νυχτα για να ειμαι εκει το πρωι και να αποφυγω τυχον μποτιλιαρισματα του 15Αυγουστου), 3 διανυκτερευσεις εκει, επιστροφή αυτοκινήτου στο Gatwick και στη συνέχεια στο Λονδίνο με ΜΜΜ για 4 ακόμη διανυκτερεύσεις.

Θα ήθελα πιο πολυ "εξοχές" μιας και θα είναι η 3η φορά που παω Λονδίνο, αλλά ψυλιάζομαι οτι τα παιδια (που δεν εχουν πάει) θα θελουν ολες τις μερες Λονδινο.

Τα χιλιομετρα είναι χοντρικά 1600 (1000 μίλια), αξίζει να πληρώσω παραπάνω για ντιζελάκι;
Κατι σε astra Focus ή C3 μάλλον θα παρω.

Οταν αρχίσω την οργάνωση και τις διανυκτερεύσεις πιο λεπτομερώς θα σας κανω και πιο καίριες ερωτήσεις :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#482821
rx8_drifter έγραψε:Σάπια διαδρομή μέχρι το Εδιμβούργο, όλα τα λεφτά ειναι τα highlands. Aν βρεις φτηνές πτήσεις για κει μήν το σκεφτείς, κερδίζεις χρόνο και γλιτώνεις ταλαιπωρία και κόστος


Εικόνα

Έχει κάτι διαμαντάκια στα scottish borders


αλλά προφανώς αυτά τα κάνεις μόνος ή με εκλεκτή παρέα και κατά προτίμηση με μοτό. Σίγουρα όχι με νοικιάρικο C3, νύχτα και γυναικόπαιδα να κοιμούνται πίσω. :lipsealed:

bebes έγραψε:Ευχαριστω για τις απαντησεις. :s_thumbsup

Εκλεισα τελικα, ξεκιναω 15Αυγουστο, και θα εχω 7 διανυκτερευσεις.

Ειμαστε 5 ατομα, οποτε λογικα αυτοκινητο.

Οι πρωτες σκεψεις μου ειναι να νοικιασω για 3 ή 4 μερες, να παω απο Gatwick (φτανω στις 23:00) κατευθειαν Εδιμδουργο (ισως και να ταξιδευσω νυχτα για να ειμαι εκει το πρωι και να αποφυγω τυχον μποτιλιαρισματα του 15Αυγουστου), 3 διανυκτερευσεις εκει, επιστροφή αυτοκινήτου στο Gatwick και στη συνέχεια στο Λονδίνο με ΜΜΜ για 4 ακόμη διανυκτερεύσεις.

Θα ήθελα πιο πολυ "εξοχές" μιας και θα είναι η 3η φορά που παω Λονδίνο, αλλά ψυλιάζομαι οτι τα παιδια (που δεν εχουν πάει) θα θελουν ολες τις μερες Λονδινο.

Τα χιλιομετρα είναι χοντρικά 1600 (1000 μίλια), αξίζει να πληρώσω παραπάνω για ντιζελάκι;
Κατι σε astra Focus ή C3 μάλλον θα παρω.

Οταν αρχίσω την οργάνωση και τις διανυκτερεύσεις πιο λεπτομερώς θα σας κανω και πιο καίριες ερωτήσεις :shifty:


Ξεκινάς από τη 'λάθος' μεριά του Λονδίνου, οπότε μέχρι να διασχίσεις την πόλη θα φας άνετα καμιά 1-1.5 ώρα. Δεν έχει Congestion Charge τη νύχτα, μπορείς να κόψεις μέσα από τη πόλη, αλλά και πάλι θα φας κίνηση στο κέντρο. Δεν υπάρχει πάντως λόγος να πάρεις τον Μ25, είναι υπερβολικά μεγάλη παράκαμψη αν θέλεις να πας μέσω Μ1.
Παρ'όλα αυτά βγαίνει η διαδρομή για να φτάσετε το επόμενο πρωί Εδιμβούργο . Όπως καταλαβαίνεις όμως, εσύ θα είσαι ράκος όλη μέρα. Θα σε τραβολογάνε τα παιδιά (για τι ηλικίες μιλάμε btw; ) να ανεβείτε στο Arthur's seat κι εσύ θα ονειρεύεσαι τα κρεβάτια του premier inn..

Επίσης, τι μποτιλιάρισμα να έχει τον 15αύγουστο; Απλή καθημερινή είναι. :lol:

Για αμάξι, σε μερικές εταιρίες μπορείς να ζητήσεις συγκεκριμένα diesel. Αμαρτία όμως είναι να κάνετε τέτοια διαδρομή, 5 άτομα με C-segment. Κοίτα για ένα πολυμορφικό ενδεχομένως.

Mια άλλη επιλογή είναι το νυχτερινό τρένο Caledonian Sleeper. Έχει κουπέ με κουκέτες και -για πιο φτηνά- καθίσματα αεροπορικού τύπου. Αλλά, δεν ξέρω αν προλαβαίνετε να φτάσετε στο Euston την ώρα που φεύγει, κι από κόστος είναι γενικά εξωφρενικό, παίζουν όμως και οικογενειακά εισητήρια αν θέλεις να το κοιτάξεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#482882
bebes έγραψε:Οι πρωτες σκεψεις μου ειναι να νοικιασω για 3 ή 4 μερες, να παω απο Gatwick (φτανω στις 23:00) κατευθειαν Εδιμδουργο (ισως και να ταξιδευσω νυχτα για να ειμαι εκει το πρωι και να αποφυγω τυχον μποτιλιαρισματα του 15Αυγουστου), 3 διανυκτερευσεις εκει, επιστροφή αυτοκινήτου στο Gatwick και στη συνέχεια στο Λονδίνο με ΜΜΜ για 4 ακόμη διανυκτερεύσεις.


Δεν έχουν 15αύγουστο εκεί :)

Γιατί δεν κοιτάς να παραδώσεις το αυτοκίνητο κάπου αλλού στην επιστροφή, πχ Cambridge που είναι ωραία και για βόλτα, και να γυρίσετε από εκεί με τρένο; Περίπου 45 λεπτά είναι νομίζω. Gatwick είναι κρίμα γιατί κατεβαίνεις νότια του Λονδίνου και μετά ξανανεβαίνεις
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#483029
Zorz έγραψε:Επίσης, τι μποτιλιάρισμα να έχει τον 15αύγουστο; Απλή καθημερινή είναι.


You can take the boy out of Greece but you can't take Greece out of the boy. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#483048

:ninja:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#483198 Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τον 15Αυγουστο τον αναφέρω ως ορόσημο λήξης της τυπικής καλοκαιρινής άδειας και οχι σαν αργία.
Εχω φάει απίστευτα μποτιλιαρίσματα σε διαφορα σημεία της Ευρώπης τέτοιες μέρες και οχι μονο στα...Τέμπη :lol:
Βέβαια, η κρίσιμη ημέρα μάλλον θα είναι η Κυριακή 19/8, θεωρω οτι μπορει να βρω κίνηση επιστρεφοντας απο Σκωτια προς λονδινο.

Τα παιδια ειναι (πλεον) μεγαλα (17+, 16, 12) και συνηθισμένα-εκπαιδευμένα σε μεγάλες διαδρομες, εγω επίσης για μια νυχτα χωρις υπνο δεν εχω προβλημα. Πολυμορφικό δεν ειδα στα νοικιάρικα, μια εταιρια μου εδινε insignia. Αυτοκινητο θα κλεισω τις τελευταιες μερες λογικα, που το προγραμμα θα έχει καθοριστεί.

Το μεγάλο "ζόρι" για την ωρα ειναι τα καταλύματα :(
Στο Εδιμβούργο δυσκολεύομαι να βρω κατάλυμα μεσα στην πολη για 5 άτομα μεσα στο μπάτζετ των max150€/βραδιά που έθεσα, θα προσπαθήσω μεσω AirBnb.

Αφου κλεισω τα καταλυματα και στανταριστουν οι μερες θα σας ρωτησω για αξιοθεατα για να κανω ενα προχειρο σχεδιασμο των διαδρομών.
Άβαταρ μέλους
By skous
#483273 Αύγουστο νομίζω είναι το φεστιβάλ στο EDI και γίνεται χαμός, οπότε όσο πιο γρήγορα κλείσεις, τόσο πιο φτηνά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#483418 Πράγματι. Όχι και η καλύτερη περίοδος να δεις έντινμπρα με ηρεμία, αλλά για μια μέρα έχει το χαβαλέ του. Και προφανώς θα είναι ακριβά τα καταλύματα.

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#484218 Στο Λονδίνο ποια περιοχή να προτιμήσω;
Θα εξαρτηθεί βεβαια και απο τις τιμές που θα βρώ, αλλά για την ώρα σκεφτομαι αυτο:
https://www.travelodge.co.uk/hotels/270 ... ttractions
1 μιλι απο Βρετανικο μουσειο, 2 απο BigBen, κοντα σε σταθμο και σε μετρο.

Θα προτιμούσα καπου Σοχο και oxford st, αλλα εκει οι τιμες ειναι υπερδιπλασιες, μη ξεχναμε οτι μιλαμε για 5 άτομα
Άβαταρ μέλους
By GTS
#484240
bebes έγραψε:Στο Λονδίνο ποια περιοχή να προτιμήσω;
Θα εξαρτηθεί βεβαια και απο τις τιμές που θα βρώ, αλλά για την ώρα σκεφτομαι αυτο:
https://www.travelodge.co.uk/hotels/270 ... ttractions
1 μιλι απο Βρετανικο μουσειο, 2 απο BigBen, κοντα σε σταθμο και σε μετρο.

Θα προτιμούσα καπου Σοχο και oxford st, αλλα εκει οι τιμες ειναι υπερδιπλασιες, μη ξεχναμε οτι μιλαμε για 5 άτομα


Το Κινγκς Κροςς δεν ειναι η καλυτερη περιοχη ειδικα για οικογενεια (να μην πω οτι εχει και κακη φημη αν και πολλα ξενοδοχεια ειναι εκει). προφανως οι τιμες ειναι χαμηλοτερες για καποιο λογο. Ουτε Σοχο πρεπει να πας με οικογενεια. Βορεια απο Oxford St εκει που ειναι η Regent St ειναι καλες περιοχες κοντα εκει που θελεις. Λονδινο και φτηνο, δεν θα βρεις. πρεπει να πας σε αλλη πολη.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#484262
Dimitris_P έγραψε:/me ευχαριστημένος πελάτης premier inn

κι εμεις, αλλα σαν ζευγαρια.
Τωρα που κοιταξα (για 15Αυγυστο) δεν πλησιαζονται, τα travelodge φαινονται πιο οικονομικα.

GTS έγραψε:Το Κινγκς Κροςς δεν ειναι η καλυτερη περιοχη ειδικα για οικογενεια (να μην πω οτι εχει και κακη φημη αν και πολλα ξενοδοχεια ειναι εκει). προφανως οι τιμες ειναι χαμηλοτερες για καποιο λογο. Ουτε Σοχο πρεπει να πας με οικογενεια. Βορεια απο Oxford St εκει που ειναι η Regent St ειναι καλες περιοχες κοντα εκει που θελεις. Λονδινο και φτηνο, δεν θα βρεις. πρεπει να πας σε αλλη πολη.

προφνως και δεν θελω "τζαμπα", αλλα δεν μπορω να δινω και 300+€ για καθε διανυκτερευση...

Θα κοιταξω για AirBnb στην περιοχη που μου προτεινες να δω αν υπαρχει κατι, γιατι απο ξενοδοχεια...γιοκ :(